Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лечението в болница става лукс
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:165 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща
vetov
10 Авг 2010 17:29
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Точно тази система си работи в Италия


Коя система? В която докторите получават по равно и по-малко от таксиджийте ли?
KaizerSoze
10 Авг 2010 17:35
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
Брайтмане,

Аз съм практик и ме интересуваше какво мислят лекари, които са в халята за твоята идея. Аз лично нямам познания в системата и не мога да давам съвети - не съм компетентен.
Прави ми впечатление само, че твоята система е централизирана, и то не откъм начин на плащане а от към управление...не съм сигурен, че такава бюрократична система няма да е тромава и неуправляема, но можи и да бъркам.
Другият проблем ще е пак, че малцинството плаща лечението на мнозинството и може да се сблъскаш с недоволство по този повод. Само да попитам - Какво ще правиш с цигойнерите ? - Ще ги лекуваш, като всички, или ще ги оставиш пред прага на болницата ? Защото в системата преди 1989 всички мангали работеха...

Караваджо,

Не познавам системата в Италия. Ако работи там - супер. Ако може някаква, подходяща и по-добра система да се пригоди към нашите условия - ОК, но се съмнявам, че има такъв пенкилер...
Brightman
10 Авг 2010 17:35
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
vetov,
не нивото на лекарски заплати няма общо със системата на здравеопазване. Независимо от системата лекарските заплати в България трябва да станат конкурентни на западноевропейските, защото при отвореността на България в нея скоро няма да останат лекари. И "Семашко" има по-голямата възможност да осигури по-високи лекарски заплати, защото е по-ефективна и ги няма паразитните звена, които да източват системата.
Brightman
10 Авг 2010 17:42
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
KaizerSoze,
огромното мнозинство от лекарите предпочита "Семашко", защото им гарантира сигурност, по-високи заплати и не ги разсейва с глупости. Освен това сега работата за печалба не е на ниво лекар, а на ниво болница. Лекарят си е на заплата и в двата случая.
Caravaggio
10 Авг 2010 17:43
Мнения: 13,610
От: Italy
Не е възможно една здравна система, каквато и да е, да не е централизирана. Тя е една от трите основни неща, заради които съществува държавата. Другите две са сигурност и образование.
vetov
10 Авг 2010 17:50
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
нивото на лекарски заплати няма общо със системата на здравеопазване.

А с какво има общо, я кажи!
Brightman
10 Авг 2010 17:53
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Със същото с което и останалите заплати в страната.
vetov
10 Авг 2010 18:05
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Видя ли сега!

А, че останалите в България лекари, вероятно, предпочитат сигурността (особено плюс бъдещите еврозаплати ), не е чудно - другите са в Италия.


Редактирано от - vetov на 10/8/2010 г/ 18:06:14

В.Лянча
10 Авг 2010 18:17
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
В Европа, най-добрата здравна система е тази на Холандия. Там държавата регулира системата, но не участва в директното предоставяне на здравни услуги. Тази дейност се поема частни практикуващи лекари и болници. В страната има над 30 здравни фондове, които действат на конкурентен принцип, а хората могат да сменят фонда си, ако са недоволни от него. Здравната система на Холандия се финансира от осигурените по два начина. Има фиксирана премия, която всеки осигурен плаща на своя здравен фонд. Освен това, всеки заплаща 6, 5 на сто от месечния си доход като здравна осигуровка. За пенсионерите и самонаетите здравната осигуровка е 4, 4 на сто.

В.Лянча
10 Авг 2010 18:19
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Държавата финансира здравното осигуряване на децата и поема част от фиксираната премия при хората с ниски доходи. Така всеки има достъп до здравно осигуряване. През 2008 г. системата е променена. Въведен е принципът пациентът да заплаща част от ползваните здравни услуги през годината до определена сума. Така се стимулира превенцията и здравословният начин на живот.
Здравните заведения се договарят със здравните фондове за цените, съдържанието и организацията на здравните услуги. Между тях също има конкуренция, защото здравните фондове изискват да увеличават качеството на предоставяните услуги. Самите здравни фондове пък се конкурират по предоставянето на качествени услуги на приемлива цена.

В.Лянча
10 Авг 2010 18:20
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
В Германия има 360 каси, а осигуряването е задължително. Хората могат да избират сред конкурентните каси, които са и профилирани по отделни браншове - банкери, хлебари, лекари и т.н. Системата е солидарна, всички плащат една вноска, а ползват тези, които имат нужда. Касите покриват определен минимален пакет, но ако имат пари, могат да осигуряват и повече услуги над пакета. Самата вноска обаче е доста висока – 14, 5 на сто, като половината се плаща от работодателя, а останалото - от работника.
В Дания, Швеция, Норвегия и Финландия отговорността за здравеопазването се поема от общините, като държавата преразпределя пари от данъци и субсидира общините, които плащат на здравните заведения, здравни вноски няма. Плаща се обаче за свършена работа като при нас. Около 8-9 на сто от БВП отиват за здравеопазване.

В.Лянча
10 Авг 2010 18:21
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Във Великобритания основният организатор на здравни услуги е Националната здравна служба. Всеки гражданин е осигурен, независимо от финансовото му положение. Има 14 регионални здравни служби, 190 окръжни и над 90 семейни здравни служби, които осигуряват първична помощ. Хората са регистрирани при общопрактикуващи лекари. 85 на сто от финансирането на здравеопазването идва от данъци. Болниците се финансират от общ бюджет и плащания на база разход за болничен случай. Здравните заведения са сдружения с идеална цел към НЗС, но са извън контрола на регионалните здравни власти. При личните лекари има сложна система за заплащане: на база регистрирани пациенти, надбавки за направени разходи за поддръжка, плащания за промоция на здравето и заплащане за определени услуги от лекаря.

Т_Живков
10 Авг 2010 18:21
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Сигурен съм, че в този форум списват и хора, които участват в източването на системата на здравеопазване в България! Даже си мисля, че мога да ги изброя поименно...
В.Лянча
10 Авг 2010 18:22
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Във Франция системата е изградена на база задължително членство в здравни фондове. Всички осигурени членуват в Национален здравноосигурителен фонд или фондове по отрасли. Предлагането на здравни услуги от държавния и частния сектор е строго регламентирано. Има над 7 хиляди фонда за осигуровка срещу болести и над 100 частни застрахователи, които предлагат допълнителна застраховка. Безплатни за хората са медицинските услуги, свързани със злополуки и професионални заболявания, скъпи лечения и животоспасяващи лекарства. Системата се финансира от вноска в размер на 13, 55 на сто от доходите на здравно осигурените. Данъците върху алкохола, тютюна и фармацевтичните лаборатории също отиват в здравната система. Държавните болници имат глобални бюджети, а частните са сдружения, чиито разходи се договарят с фондовете.

vetov
10 Авг 2010 18:25
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Лянча,
частни фондове, частни болници, заплащане на част от услугите - само за споменаването на дори едно от трите неща, жив ще те одерат.
Че и пенсионерите плащали, ужас!
В.Лянча
10 Авг 2010 18:25
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
В Белгия има задължителна система за здравно осигуряване за цялото население. Здравната помощ се осигурява от държавния и частния сектор. Личните лекари, стоматолозите и специалистите имат собствени практики. Хората избират компания, която да ги осигурява, семеен лекар, специалист и болница, в която да се лекуват. Системата в Белгия се осигурява от 5 фонда, а здравните вноски зависят от доходите на хората. Останалите пари в системата са от държавни субсидии и различни данъци. Над 60 процента от болниците в Белгия са частни.
Ще добавя само, че Холандската система е заимствала много от най-добрата в света - японската и че "Семашко" нема никъде в Европа. Даже и в Италия, Караваджо. Просто никой не мрази народа си толкова, колкото либертарисирасите и видният им представител др. Брайтман.
dr.lev
10 Авг 2010 18:30
Мнения: 831
От: Turkey
с малките си бюджети болниците няма да могат да лекуват нормално и пациентите с пари, които си плащат за лечението. Болниците няма да имат апаратурата, а и персонала, който да осигури нормално лечение. Няма как пациента да плаща за закупуването и на апаратурата. Просто по-богатите пациенти ще ходят извън България да се лекуват.

Това може да бъде вярно за "държавните болници" и или тези, които работят със здравната каса. Платежоспособните пациенти ще поемат към частни болници, където цените ще са високи, и качество по-добро (в сравнение с другите), защото те ще привличат по-добрите специалисти и ще се струпват в няколко големи града, но това ще бъде един дълъг процес. Някои може да тръгнат в чужбина, но не е възможно това да стане масово, дори с платежоспособните. Може много да се говори на тази тема, но сега просто няма смисъл. Важното е правителството (и следващите) да осъзнаят, че с малко пари добро здравеопазване не е възможно. За добро здравно обслужване са нужни значителни средства, както и добро планиране при изразходването.
А планираните практики е твърде възможно да увеличат и корупцията.
Искам да направя и една забележка на Лянча-по конституция може много неща да не са наред, но не смятам, че това ще има голямо значение, просто когато законите и наредбите са калпави, и конституцията няма да помогне. Все пак ще има здравно обслужване, но качеството ще се понижава, което няма как да бъде определено като противоконституционно.
Muktadasaxkoburgidiotski
10 Авг 2010 18:37
Мнения: 14,528
От: Mali
Лянчев дал обзор на почти всички бели държави по Земята. Лянчев - какъв си ти по народност - германец , финландец , датчанин , французин , белгиец ? Що не си дал фактическото състояние в момента и тука - в България? За къф чеп ни ги изреждаш всички тия факти ? Пазарен подход - "Айде всичкото народ на сергията със здравните системи ! Тука има , тука още повече ! Айде насам , народе ! Плащай , плащай ...!" Обясни ясно и членоразделно - каква "система" има в момента в България ! И за каква се бориш ти...
Caravaggio
10 Авг 2010 18:38
Мнения: 13,610
От: Italy
..Даже и в Италия, Караваджо..


Ъхъ, щом ти казваш, няма начин да не е така.
Muktadasaxkoburgidiotski
10 Авг 2010 18:42
Мнения: 14,528
От: Mali
И разговора върви хептен ангро. Тука се дипли състоянието в болничния сектор , където кауните подготвят катастрофа с умишлено недофинансиране. За какви джипита говорим ? "Реформата" в доболничния сектор стана преди 10 години. Или и там ще има нова реформа ?
Добави мнение   Мнения:165 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща