Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Данайски заеми
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:103 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща
Velikancho
16 Авг 2010 13:33
Мнения: 2,454
От: 0
Днес - за автора.


Отличен не само по съдържание, но и по форма.
Brightman
16 Авг 2010 13:35
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Да знае, че като тегли кредит, ще трябва да го връща с лихвите, като през това време си покрива и ежедневните разходи.

Съвършено вярно за отделният човек с малката подробност, че няма от къде да го знае. Няма как да знае как ще се движат лихвите, няма как да знае, дали ще продължава да има работа или секторът му ще фалира. Дори дали и застрахователят му няма да фалира. Няма как да знае, дали и ако изглежда, че кризата в България ще се размине, няма да дойде Дянков и да я направи.
tub
16 Авг 2010 13:36
Мнения: 1,267
От: Italy
Всъщност, това, което в действителност ""скапва"" капитализма и пазарната икономика и което в крайна сметка ще му види сметката е... кредитирането.
Не Пенке!!! Капитализма го съсипват глобалните банкери с известен семитски произход и ционистките си блянове!!!
Тях винаги ги е теглело към социализма и равенството...те там...в пустинята и до сега си живеят на "кибуци"...от равните винаги се смъква повече от колкото от богатите...пък и лесно се управляват!
Пенка от Прокатния
16 Авг 2010 13:48
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Няма "отложено потребление". [.....] Има преразпределение на потреблението...

Е добре де, отложеното потребление (в по-дългосрочен план) се постига чрез преразпределение на потреблението в текущ план.

Няма как да знае как ще се движат лихвите, няма как да знае, дали ще продължава да има работа или секторът му ще фалира. Дори дали и застрахователят му няма да фалира.

Пак се изкушавам да кажа, че ако човек няма кредити и/или (пу, пу - да не види Брайтман ) има спестявания, ще се тревожи много по-малко за тези неща. И ще бъде по-свободен. Но пък това може да скапе нечии планове. А плановете трябва да се изпълняват. Затова, вземайте кредити, че някои хора планове гонят.
...С което (отново) не казвам, че плановете са нещо лошо. Само констатирам очевидното.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 16/8/2010 г/ 13:52:18

Brightman
16 Авг 2010 14:02
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Пак се изкушавам да кажа, че ако човек няма кредити (и/или да не види Брайтман) има спестявания, ще се тревожи много по-малко за тези неща.

Пенке,
ако няма кредити да, ама ако има спестявания липсата му на тревога ще е измамна. Нека си спомним собственият си хиперифлационен опит.
-
А световната финансова система е набрала толкова много шума и диспропорции, че хиперинфлация в скоро време е неизбежна. Засега я гасят, като я затискат с още варели бензин. Ама така само вдигат температурата. А друг начин нямат - просто в системата е заложен периодически рестарт. Дано само от егоизъм да не решат да го правят, чрез световна ядрена война. Със сигурност на някой им минават тези мисли, но все още не им достига смелост и липса на разум.

Пенка от Прокатния
16 Авг 2010 14:19
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

А световната финансова система е набрала толкова много шума и диспропорции, че хиперинфлация в скоро време е неизбежна.

Ако е така, да си дойдем на думата (и на предложението на другаря Зелик) и да вземем колкото може повече заеми?! Само ще стане лошо ако не стане така и останем със сериозни дългове. Което като нищо може да се случи защото какво от това, че има 5 пъти повече шума отколкото стоки - тази шума е в ръцете на хора, които няма какво да правят с нея и като така все едно, че я няма. Т.е. инфлацията не е неизбежна. Тъкмо напротив - опита на Япония показва, че дефлацията също е вероятна переспектива.


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
galia2
16 Авг 2010 14:28
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
Сегашния външен дълг на България е 105% от брутния вътрешен продукт. Държавният дълг е 8% от БВП, а останалите са частен дълг. От гледна точка на последствията за страната няма особено значение дали дългът е държавен или частен. Преди сме потребявали и инвестирали повече, отколкото сме произвеждали, а сега трябва да произвеждаме повече, отколкото потребяваме и инвестираме. От януари до май 2010 г. сме платили 3.36 млрд.евро за обслужване на външния дълг.
Пенка от Прокатния
16 Авг 2010 14:41
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Преди сме потребявали и инвестирали повече, отколкото сме произвеждали, а сега трябва да произвеждаме повече, отколкото потребяваме и инвестираме.

Да. С една ""мааалка"" добавка - сега трябва да произвеждаме десет пъти повече, отколкото потребяваме и инвестираме защото ако сме си купили една лека кола на лизинг и в нея има вложени 150 часа немски труд по 40 евро/час, сега, за да върнем тези пари (лихвата отделно) ще трябва да работим 1'500 часа по 2 евро/час български труд. Е, няма да стане бързо - за едни има-няма 20 години може и да успеем да се издължим. Супер сделка! За германците де, не за нас.
Как беше онова - кредитът - модерното робство.


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
Heat
16 Авг 2010 14:52
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
От гледна точка на страната наистина няма особено значение дали външният дълг е държавен или частен. От гледна точка на средния човек има огромно значение. Държавният дълг се връща от всички, частният дълг се връща от тези които са го ползвали. За връщането на държавния дълг потреблението ще намаляват всички, за връщането на частния - само някои (в повечето случаи).
XYZxyz
16 Авг 2010 15:07
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Фактите са, че когато Луканов обяви мораториум на плащанията по външния ни дълг, по думите на Луканов дълга беше около 8 млрд. долара, а според Хърсев в тази статия - 12 млрд. долара. Сега външният ни дълг при управлението на ГЕРБ се движи между 36.5 и 37.7 млрд. евро, като през май 2010 заради покачването на курса на долара, дълга падна на около 45 млрд. долара, а около година беше над 50 млрд. долара. Мораториум не обявяваме, икономиката ни не работи, дълга има тенденция да расте, данайците няма нужда да носят дарове, ние сами се прецакваме много по-добре.

Редактирано от - XYZxyz на 16/8/2010 г/ 15:34:42

XYZxyz
16 Авг 2010 15:10
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Вече и теоретично, и емпирично е доказано: държава не може да управлява ефективно никоя конкурентна дейност. Тя е добра и незаменима само където пазарните маханизми отказват и не могат да работят.
А в България практически бе доказано, че конкурентна дейност без управлението на държавата води до по-лоши резултати в сравнение на тази дейност управлявана от държавата. Накратко нещата не са черно бели, а .... сиви. Защо трябва всеки път да се преоткрива колелото?
Zmeja
16 Авг 2010 15:20
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Не виждам нищо чак толкова страшно в ситуацията, освен прекалената "загриженост" на СБ, непременно да ни "помогне" като ни отпусне нов заем. Не е случайно, че този Зел(н)ик е пристигнал лично у нас да инспектира на място агентите си на прикритие в българското правителство и Брюксел.
-----------
Към края на април т.г. държавният дълг към БВП нараства от 69.4% на 78.7% за страните от еврозоната и от 66% до 73.6% за страните от ЕС.

Най-големите дефицити, представени като процент от Брутния им вътрешен продукт, имат Ирландия (-14.3%), Гърция (-13.6%), Великобритания (-11.5%). Следват Испания ( -11.2%), Португалия (-9.4%), Латвия (-9%), Литва (-8.9%), Румъния (-8.3%), Франция (-7.5%) и Полша (-7.1%).

Anardil
16 Авг 2010 15:36
Мнения: 2,861
От: Bulgaria
В случаят съм съгласен с г - на професора.
Ако на държавата не и стигат парите да инвестира в амбициозните си инфраструктурни проекти. то:
- повишава си събираемостта
- подрежда си приоритетите (в какво наистина има нужда да инвестира и в какво не и е толкова зор поне засега)
- като следващат стъпка поорязава амбициозните си макроикономически блянове докъдето и се простира чергата
- и чак ако хептен, ама хептен няма накъде почва да търси заеми
Другият сценарий до какво води виждаме и в момента, малко по на юг от нас. Ама познайте дали за България някой ще с еразтича да финансира спасителни общоевропейски проекти на стойност 110 млрд. евро.
Meto ot Interneto
16 Авг 2010 15:45
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
"Затова държавните "инвестиции" най-често раждат ненужни, зле управлявани бетонни и метални чудовища..."
Не най-често, и не чудовища. Френските железници, национализирани още преди ВСВ, родиха първият високоскорoстен влак в Европа, а британските, приватизирани през 90-те години на м.в. - катастрофи, закъснения и скъпи билети.
Иначе, наистина е малоумие да се вземат заеми, без да има нужда. До неотдавна казваха, че нямало пари за Белене. Сега - ще вземем, дават ни да инвестираме поголовно. Още по-голямо малоумие е да се викат външни експерти, за да "управляват" парите. Като че ли в БГ само тапири живеят.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 16/8/2010 г/ 15:45:59

galia2
16 Авг 2010 15:49
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
За връщането на държавния дълг потреблението ще намаляват всички, за връщането на частния - само някои (в повечето случаи).
За съжаление всички сме в една лодка. В най-добрия случай, ако се изнасят спестявания за погасяване на външния частен дълг, не се правят инвестиции в страната, а от там страдат всички. В лошия случай можем много бързо да преживеем дъговата криза, с която ни плаши Хърсев. Този път няма да е криза на държавния външен дълг, а на частния външен дълг.
Brightman
16 Авг 2010 16:06
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Ако на държавата не и стигат парите да инвестира...то:

То да си мобилизира и организира свободните ресурси. Само официално регистрираните безработни са над 10 %, а неофициално безработните са поне три пъти по толкова. Колко земеделски земи пустеят ? Колко мини и фабрики има затворени ? Колко свободен ресурс, дето плаче да бъде организиран за да храни, строи и произвежда за себе си и за другите.
-
Трябвало пари за да можела "невидимата ръка" за ги организира ? Ами първо я отвържете, а ако ви трябва шума, то няма защо от вън да ви я печатат. Нали си имамте печатници. Ама мозъка на "невидимата ръка" изтекъл ? Ама трябвало да ни дадат и "мозъци" към ръцете ? Да де, само дето ръцете към тези мозъци са направени така, че да са десни, но да бъркат в леви джобове. Дясна ръка ляв джоб.
BGHUN
16 Авг 2010 16:07
Мнения: 3,188
От: Bulgaria
Като че ли в БГ само тапири живеят.


Абе то навсякъде има тапири, ама на нас проблема ни е в продажността на политиците ни (не всички разбира се), които я карат на принципа:след мен и потоп.
Brightman
16 Авг 2010 16:11
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
на нас проблема ни е в продажността на политиците ни

Ами те, ако не са продажни ще могат ли въобще консултантите на Световната банка да припарят и дават акъли в своя полза и наша вреда ?
Zmeja
16 Авг 2010 16:20
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
"Затова държавните "инвестиции" най-често раждат ненужни, зле управлявани бетонни и метални чудовища..."
Г-н Хърсев абсолютизира. Известно е, че национализацията изобщо не е социалистическо мероприятие, а в много случаи най-рационалното. Китайските императори още преди 2000 години национализирали целия добив на чугун, стомана и ковко желязо, както и производството на железни изделия, въвели единни държавни стандарти и изпреварили Европа само с 1500 години. По същия начин постъпили и с добива на солни разтвори от сондажи дълбоки до 1200 м., при което попадали и на газови находища... Нелегалните сондажи не разрушавали, а запечатвали като резервни държавни, а на предприемчивите частници, дето искали да работят "на тъмно" резвали главите... Кофти работа, но и в тези области (дълбоко сондиране, добиване на сол и използване на газта като гориво) отново изпреварили европейците с има-нема 1500 години. Съжалявам, но не мога да си представя строежа на такъв "инфраструктурен проект" като китайската стена на частно, с обявяване на конкурс, спечелен от "Мапа Дженгис", например.
Пенка от Прокатния
16 Авг 2010 16:20
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Колко земеделски земи пустеят ? Колко мини и фабрики има затворени ? Колко свободен ресурс, дето плаче да бъде организиран за да храни, строи и произвежда за себе си и за другите.

Брайтман,
абе ти не знаеш ли, че има криза на свръхпроизводство?! Искаш повече храни, строежи и пр. - ами нали това ще свали цените бе човек?! А ниските цени са лошо нещо. По план цените не могат и не трябва да падат щото хората с дълговете го закъсват, след тях го закъсват банките, а след тях и цялата държава. Недей така да рушиш плановете и плановата икономика! Не може банките да са планирали едни неща и едни цени, а ти сега - йок, друго ще бъде. Сакън!


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
Добави мнение   Мнения:103 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща