Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
По пътя към джунглата: от дълг към услуга
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:159 Предишна Страница 3 от 8 1 2 3 4 5 Следваща »
Гладиатор
28 Авг 2010 10:31
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
А какво беше: Ето и малко четиво за НЕВЕЖИТЕ и тия с промитите от западната пропагандата мозъци:
Разправата с българския индустриален интелект
инж. Иван Пехливанов
Бъдните поколения трябва да знаят, че България е била индустриална страна, една от 30-те държави, участващи в световния експорт на машини. Създавали сме технологии и продукти, които могат да бъдат гордост за всяка нация! Без тази памет е невъзможно ново възраждане на България.
За високия български индустриален интелект има безброй доказателства. Ето някои от тях:

Българската енергетика
До средата на 20-и век бяхме последни в Европа по енергийни мощности. От 1945 до 1990 г. те нараснаха 120 пъти! Стигнахме Белгия и Австрия. Изпреварихме Дания, Португалия и Гърция. Изравнихме се с Европейския съюз.
Енергийната ни стратегия, проектите, инженерната реализация се изпълняваха от забележителния научен център “Енергопроект”. Създаден през 1948 г., той обедини творческите сили на няколко поколения специалисти и стигахме върховете на световната енергетика:
- АЕЦ “Козлодуй”. Проектирана и строена съвместно от руски и наши специалисти, с мощността си 3760 MW осигури 45% от електропроизводството на страната! Тя е една от големите атомни електроцентрали в света!
- ПАВЕЦ “Чаира”. По мощност (861 MW) и по проектно решение (турбопомпената зала е на 360 метра под земята, в каверна с размерите на зала 1 на НДК) няма европейски аналог!
Каскада “Белмекен-Сестримо”. С трите електроцентрали (първата от които е ПАВЕЦ), с обща мощност 735 MW, е международна рядкост!
Заема водещо място между действуващите ВЕЦ и ПАВЕЦ в света.
- Каскада “Арда” - с обема на трите й язовира 1, 15 млрд. куб. м, е една от най - големите в Западна и Средна Европа!
- Източномаришкият енергиен комплекс. Горивната му база са лигнитни въглища с най-ниска калоричност - 1400 ккал/кг. По екологични изисквания две от централите са с железобетонни комини по 325 метра - най-високите в Европа!

/Сега абсурдът на капиталистическата непланова икономика е следният: "... Най-големият трън в очите на всички е проектът на ХХI век - АЕЦ "Белене" (започнат преди 89 г. и спрян след избухването на демокрацията). Изграждането на 2000-мегаватова ядрена мощност обедини цялото антиядрено лоби не само у нас, а и в чужбина. Начело е целият източномаришки енергиен комплекс. Той вече дава близо половината електроенергия на България и на него се възлагат огромни надежди да отстоява енергийната независимост на страната за десетилетия напред. Изграждането на една огромна ядрена мощност ще заплаши бъдещите продажби на електроенергия от тецовете..."/

- Производството на водни турбини и тенератори.
До 1950 г. у нас са изработвани водни турбини с мощност до 10 КW. През 1954 г. произведохме турбина и генератор с мощност 700 КW.
В 1960 г. изнесохме в Китай 30 турбогенераторни комплекта за ВЕЦ. Към 1980 г. вече работеха 30 ВЕЦ с 80 български турбогенератори с обща мощност 840 МW. Венец на турбостроенето ни са трите агрегата за ПАВЕЦ “ЧАИРА”, всеки с мощност 215 МW по чертежи на “Тошиба”, Япония.
- Нашите енергетици проучваха, проектираха и строиха енергийни обекти за сложни геоложки, земетръсни и други условия в Ливан, Йордания, Кувейт, Сирия, Ирак, Алжир, Либия, Румъния, Чехословакия, Испания.
- Благодарение на енергийната ни стратегия през целия период 1950-1990 г. България беше сред европейските страни с най-редки и кратки сътресения в енергоснабдяването! Няколко поколения българи изнесоха на гърба си строителството на енергийния отрасъл, който към 1989 г. зае 18% от националните промишлени фондове.


По подобен начин стояха постиженията във всички области на обществото. Така че млади хора не се срамувайте от дедите си а се гордейте с тях и с държавата която Те изградиха. Тя беше държава на народа . А сега е държава на родния хайлайф, който е подчинен на големия чужд хайлайф и заедно грабят народа си и богатеят за негова сметка
Гладиатор
28 Авг 2010 10:35
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
А сега енергетиката е това :
След 1990 г. управленската ни прислуга на чужди сили упорито подготви взривяването на енергетиката:
- Разруши мозъчния й център “Енергопроект”. Старателно организира националното престъпление - закриване на АЕЦ “Козлодуй”.
- Спря строителството на АЕЦ “Белене”.
- Разпродаде електроразпределителната система.
- Ликвидира енергомашиностроенето. Днес дори 100-киловатова водна турбина трябва да се внася от чужбина! Чужди фирми, които трябва да се учат от нашите енергостроители, получават поръчки за строителство на енергийни обекти у нас. Каскадата “Горна Арда”, 4 пъти по-малка от каскадата “Арда”, която е българско инженерно решение и изпълнение, се възлага на чужденци, непостроили нито един енергиен обект!
Това е грозно унижение на нашия индустриален интелект!

Гладиатор
28 Авг 2010 10:40
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
И как точно е казано "Кой каквото си го направи и господ не може да му го направи"
Затова и щтракаме по форумите (някой се чудеше Защо го правим). Белким разпалим някакво малко пламъче у невежите и щамповани от победоносната западна пропаганда родни интелектуални мозъци изгубили здравия си разум.
hamel
28 Авг 2010 10:43
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Услугата струва точно толкова, колкото е платено за нея. Нали така?! Толкоз пари - такава услуга. Когато под натиска на суровата школа на живота обществото разбере, че няма нужда от нея, закрива университети. То може да стане по два начина - директно или индиректно. Ние го правим по втория начин - изпразваме ги откъм съдържателна дейност, правим ги непривлекателни местоработи и т.н. Държавата се превръща в територия. Голям праз! Защо това трябва да ми е грижа?
hamel
28 Авг 2010 10:54
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Ако държавата иска друго качество - трябва да плати яко. Както лекарите казват, медицината е скъпо удоволствие. Така е и със знанието - То е скъпо и трудно усвояемо удоволствие. Не били качествени преподавателите?! Това е несериозно - ей ги конкурсите, явяваш се, побеждаваш, ставаш асистент. Заплата - 400 лв. Имаш степен и тя е по научната специалност, която преподаваш - ставаш главен асистент. Така е по новия закон. Заплата - 550 лв. За научната степен вземаш някой лев отгоре и целуваш ръка. Идва студентът - не го късаш и всички са доволни.
Гладиатор
28 Авг 2010 11:03
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
Какво да се прави? Точно обратното на това което казва Ален Фостър Дълес
Ще разгърнем грандиозна по мащаби разложителна работа, ще изтръгнем социалната същност на литературата, ще насърчаваме автори, които втълпяват в човека култ към секса, насилието, садизма, предателството - тоест безнравствеността. Нужни са писания, осмиващи естествеността и почтеността като архаични отживелици. Простащината, наглостта, лъжата и измамата, пиянството и наркоманията, животинския страх сред хората, безсрамието, доносничеството и още много пороци заложени в човека трябва да се раздвижат. Така ще разклащаме поколение след поколение, ще предизвикваме ерозия и развращаване на младежта. Ще създадем човек с консумативна психика на елементарен потребител. Всичко това ще извършим под девиза: ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНСКИТЕ МУ СВОБОДИ".


Гладиатор
28 Авг 2010 11:03
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
Това трябва да се прави

Съсредоточаване на ресурсите и силите в образованието и възпитанието в ценностна система у младите където трудът е висшата ценност а кражбата - висше зло. Изграждане на поколения където мъжете държат на думата си а жените са възпитавани в духовна и телесна чистота. А легендарния израз на Г.С.Раковски че "ЛЮБОВТА КЪМ ОТЕЧЕСТВОТО ПРЕВЪЗХОЖДА СИЧКИТЕ СВЕТОВНИ ДОБРИНИ" да се превърне в основната движеща интелектуална и морална сила у всеки наш сънародник - това което осмисля човешкия живот. Или накратко: ДУХОВНО ЦЕННОСТНО ВЪЗПИТАНИЕ НА ХОРАТА.Останалото постепенно ще си дойде на мястото от всякакви други напъни отвличащи ни по други пътиша
Гладиатор
28 Авг 2010 11:07
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
" Никаква система не може да промени нещата ако човекът не се промени"
Дядо Заре
28 Авг 2010 11:10
Мнения: 1,293
От: Bulgaria
" Не щеме комунизъм!" - пееха екзалтираните демократични тълпи. Копнееха за капитализъм!? - нъл тъй мАНРИКО и сие. Но ако малко от малко бяхте знаещи нямаше как да не предвидите това, което се случи на България през последните 20 години. ЗАЩОТО В ПЕРИОДИ НА РЕСТАВРАЦИЯ, от Социално към Пазарно обществено устройство неизбежно следва разруха на обществото: грабеж, беззаконие, отмъщение и насилие, мизерия, глад, болести и нищета. Най-малко още 20 години ще минат, докато България достигне дверите на просветения капитализъм на 21 век. Прави са Друг и Гладиатор! Преди 20 години Денкоглу и мАнрико трябваше да застанат начело на тълпите с плаката : "Назад към джунглите на капитализма!" Щеше да я вярно и честно. Вместо днес лицемерно да се лигавят по медии и форуми. Така ще бъде - днес, утре и в други ден. Поне още 20 години! На Невежеството, Примитивизма и Злобата на мАНРИКОВЦИ и на управлящите ни ГЕРБ-ери, на анти-разума дълго няма какво да се противопостави. Прочетете "Шок от бъдещето" на Алвин Тофлър и ще разберете до известна степен какво се случва на България.
Гладиаторе, съжалявам, но си обречен на неразбиране. Имаш един, само един, вариант - с меч в ръка да изречеш - "Аве, Цезаре, обречените да умрат те поздравяват!" Но това пък това ще те приближи духовно до всички лумпени, които се възторгват от Цезар. В капан сме, братя!
hamel
28 Авг 2010 11:25
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Преди три години по време на учителската стачка писах тук, че ако държавата иска да заприлича на държава, трябва незабавно и рязко да увеличи парите за образованието в това число и заплатите. Ефектът ще се усети по-късно, доста по-късно. Тя, държавата, избра друг път. Остава да видим какво ще стане. Вчера слушам министър Плевненлиев - сега като направим магистралите, ще увеличим туристопотока, което пък по някакъв чудодеен начин ще ни оправи. Предполага се, че бизнесът ще си плаща данъците, няма да скрива обороти и туристите от цяла Европа ще се засилят към Слънчев бряг. Разбира се, той не използва числа за да ни убеди в това, първо, не се чувства длъжен да ни убеждава и второ, сигур не е искал да ни досажда.
kaily
28 Авг 2010 11:34
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Образованието и здравеопазването трябва да се третират като инвестиция, не като източник на печалба.
Навсякъде по света, в това число в ЕС, към който ние принадлежим, образованието се разглежда като дългосрочна инвестиция.
Пазарните манерки, които отчитат само краткосрочните ефекти - имаш студенти, вадиш печалба, на кяр си, съществуваш, да си го наврат някъде мнението.
Четох преди няколко години в един американски щат давали пари за обучение в колеж на девици. Държавата или щата давали пари. Защо. Защото 80% от тия девици ще се омъжат, ще си родят деца, ще си ги отгледат и възпитат, и понеже са посещавали колеж, така ще си възпитат отрочетата, че ония ще завършат по-високо образование. И така от днешните пари за колеж след едно има няма 25-30 години държавата ще има по-качествени специалисти от ония, които щеше да има след 25 години, ако сега не беше дала (всуе според манеркувци) пари за образование.
Ето ви пример за инвестиция в образованието с дългосрочна цел.
А от всеки лекар едноличен търговец и от всеки учител печалба за държавата - това само идиоти като каролев и сие могат да го измислят. Късогледи идиоти, които не виждат по-далеч от носа си.
Една държава трябва да се управлява от визионери, не от каролевци.
Щото ето докъде доведе принципа пито-платено. Некои неща се изплащат далеч във времето, непосредствена печалба имат само мутрите, изкупуващи череши напролет.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
Гладиатор
28 Авг 2010 11:56
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
hamel, kajli е права - не просто образование, а планирано носочено образование и като следствие от него - ВЪЗПИТАНИЕТО. Учи се средно около 11 години и около 4 висше. учат се различни предмети. Но я няма идеята. Идеята какъв да бъде КРАЙНИЯ ПРОДУКТ НА ОБУЧЕНИЕТО - ОПРЕДЕЛЕН ТИП ВЪЗПИТАНИЕ у хората. Ето това го няма. И затова образованието в този формат е донякъде безмислено. Учи се механичен сбор от разнообразна информация, безидейно. Така например, най голямата беда в обществото, изворът на всички злини е мързелът и краденето. Мърморенето и оплакването са болести за които има проста рецепта - трудът. С краденето е малко по трудно - там рецептата е формиране на нужната ценностна система.
Е какво правим по този въпрос? - нищо. Да са чувал за уроци възхваляващи труда, и че по-долно нещо от кражбата няма. И че мъжът трябва да държи на думата си. Поне един урок по ценности. А е необходимо с такива уроци, дори и с по 2-3 израза да е пропито цялото обучение от 5 годишните до докторантите. И учебниците да се правят от екипи в които има и необходимите за целта психолози а не от случайни преписвачи.
Calina Malina
28 Авг 2010 12:05
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Пък било и нормално, казват ми. Така било с всички.

Аха, странно е това обяснение на нормалното, което се измервало по количеството правещи го. Не е това норма, а самооправдание в масови размери.
Манрико, чудя ти се. Как успяваш в конкретна ситуация да да си кажеш: "Ей сега ще действам по дълг", "А тук е редно да извърша услуга". Ти да не си ги разпределил във файлове мотивите си и като дойде моментът да пускаш търсачката. Май ни баламосваш тук, щото все пак основната ти търсачка е програмирана на онова, което се е случило с дядо ти преди не знам коя революция по българско.
Heat
28 Авг 2010 12:12
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Има верни неща в статията, но основната идея изглежда мъглива. Въпросът не е в парите за образование и здраве а в това каква е необходимостта от тези неща. Искаме не просто образование, а образовани и възпитани хора. Това струва пари и тези пари е най-изгодно да се дават по солидарна система, поне за някакво ниво на образование и здравеопазване. Не пари за системите на образование и здравеопазване а пари за това което хората искат от тези системи. Иначе най-вероятно ако просто се наливат средства без идеи ще получим например купища политолози като този който видях наскоро по телевизията, наскоро завършил и седящ в бюрото по труда да търси високоплатена политологическа работа, задължително в управляващата партия. По същия начин могат да се появят купища болници които със солидарни данъкоплатски пари се занимават с жизнено важни медицински неща като уголемяване на бюстове и корекции на носове.
hamel
28 Авг 2010 12:14
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Гладиаторе, що спориш с мен? Аз каталясах да споря за образованието. Даже, ако искаш, не съм и твърде съгласен да го разглеждаме като инвестиция. Образованието, здравеопазването, вътрешния ред, външната сигурност - това са жизненоважни функции за една държава. Те осигуряват живота на държавата. Махни едно от тези неща и държавата заминава на майната си. Занемари едно от тях - държавата заминава на майната си. Оня ден чувам по новините, че Игнатов щял да се срещне с победителите от олимпиади. Попитах се, за какво? За какво иска да се срещне? Да им каже "сбогом"? Аз не чух имената на тези българчета - те не са интересни на журналистките. Обществото ни не изпитва нужда да ги познава, да се гордее с тях. То, обществото, изпитва нужда да е в течение на новините с Маргините, с Азис, с Камелии, Десислави - колко грама силикон и къде са си сложили и т.н. Преди много години гледах по телевизията как става закриването на учебната година в Ю. Корея. Мин. председателят в едно училище, президентът в друго. Връчват награди, корейчетата горди, родителите също. И това е централна новина по телевизиите. Училищата - големи, обзаведени, лъскави. Най-запуснатите сгради по нашите градове и села (където не са закрити) са училищните. И т.н.
hamel
28 Авг 2010 12:28
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
А за това, как да се преподава, какво да се преподава, къде да се преподава - това е друг разговор. Той е доста по-сложен, отколкото си го мислим. От една страна са нуждите на обществото в икономическите сфери, в културата, а от друга страна схващането, че образованието е абсолютна ценност. Най-напред, обаче държавата (обществото) трябва да се определи - ще я има ли, или няма да я има. Тъй както гледам, изборът е направен.
Гладиатор
28 Авг 2010 12:28
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
hamel
Гладиаторе, що спориш с мен

hamele, откъде го измисли тоя спор? Просто доразвих идеята на kaily.
beagle
28 Авг 2010 12:35
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Всъщност , Мила galia2 ,
Няма да сме сгрешили , ако под Общество "разбираме" , Гражданското на Държавата . И обратно , под Държава , Политическото на Обществото . Тогава , кое в по-напред ? Отговорът е един - преди всичко "да налагаме и развиваме" тяхната Интегрална структура , в която те си съдействат във Въодушевяваща ни съвместност . Накратко , ние трябва да се стремим към изграждането на именно такава Структура /на съвместност/ в системата на общия ни живот . Тогава и Гражданското общество и Новата Конституция , от които се нуждаем и "сами" ще се натурят в Мрежовия график на общото ни усилие за постигане на модерен и устойчив , ... личен просперитет ...

Редактирано от - beagle на 28/8/2010 г/ 12:40:41

hamel
28 Авг 2010 12:35
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Е, май съм сбъркал. Сигурно съм искал да кажа, що ме убеждаваш
Manrico
28 Авг 2010 12:37
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Оня ден чувам по новините, че Игнатов щял да се срещне с победителите от олимпиади. Попитах се, за какво? За какво иска да се срещне? Да им каже "сбогом"? Аз не чух имената на тези българчета - те не са интересни на журналистките.
Ако не се срещне - ууу, що не се среща. Ако се срещне - ууу, що се среща. А с тези българчета има един тънък момент. Повечето от тях наистина заминават, но заминават да учат в чужди университети. Ще рече - нямат доверие на българското висше образование. А пък са умни деца, сигурно умно са преценили. Значи - трябва да го променим това висше образование, и то "разтърсващо" - още повече пък и щом от него излизат такива журналистки
Преди много години гледах по телевизията как става закриването на учебната година в Ю. Корея. Мин. председателят в едно училище, президентът в друго. Връчват награди, корейчетата горди, родителите също. И това е централна новина по телевизиите.
А като отиде Боко да открие учебна година у нас и това е централна новина за телевизиите - вой до небесата

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
Добави мнение   Мнения:159 Предишна Страница 3 от 8 1 2 3 4 5 Следваща »