Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лошото е, че и нашето поколение взе да забравя ужасите на соца
Отиди на страница:
  Мнения:735 « Предишна Страница 23 от 37 21 22 23 24 25 Следваща »
taki
10 Окт 2010 00:58
Мнения: 418
От: Bulgaria
Иво Радев в МЕИ се учеше математика, чертане и се играеше бридж в двора, какви реферати е писал този чичко?????

Хилда, по времето на соца децата ходехте с ключ на врата от 5-6 годишни и се забавлявахте. Днес бабите придружават децата от и до училище до 5 клас.

Не отричайте всичко от онова време.

Тогава улиците бяха чисти. Градинките и парковете също. В Борисовата градина, тогава Парк на свободата имаше езера с рибки и патици и чешмички почти на всеки ъгъл, сега същата е превърната в клозет. Улиците са задръстени от коли. Интелигентни възрастни хора ровят по кофите. Младите работят по 12 часа. Е това сегашното май по прилича на ужас.
падналотмарс
10 Окт 2010 00:59
Мнения: 2,918
От: Bulgaria
само си представете форума на весник сега как би изглеждал преди 25 години:
- регистрация у форума - само при вписване номера на партийната книжка, за у теми на форумци може и с комсомолска книжка
- коментари под статиите - по предварително написан сценарий и не се допускат никакви отклонения ако некой си изтърве клавиатурата да каже нещо неугодно и против бойните другари - дупе да му е яко на партийното събрание - мощна другарска критика следвана от сърцераздирателна самокритика следва предупреждение и заплашване с изключване от партията което е равносилно на лишаване от живот
- по важни въпроси и статии се включва като форумец специален гост - Първия и бащински потупва по рамото послушните форумци като ги четка колко са най умни в целия свет че те са израза на свободата на словото в милата ни родина и той се гордее с такива предани другари
следват неколко десетки постинги с бурни ръкопляскания и специални емотикони с абревиатурата на партията които може да бъдат поствани безброй пъти като в случая правилото за спамене не важи
len
10 Окт 2010 01:10
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Тъй де, Живков, на дамите. И аз се числя към тях.
Старшината
10 Окт 2010 01:27
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
... 'зел съм да позабравям "соца", но днес прочетох добър виц:
" Кога ще се оправи България?
Когато гладните изядат безработните!"
.. толкоз по темата ...
Т_Живков
10 Окт 2010 01:27
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Brightman
10 Окт 2010 01:29
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Близо 450 постинга. Кво бравите бе ? Единия хваща едната страна, но пропуска другата и в крайна сметка и двете страни са прави и направи едновременно.
-
Без да съм чел постингите, (а и 450 постинга не смятам да чета), то ще кажа, че този спор е безсмислен. Безсмислен защото исторически сложилата се комбинация между диктатура, простотия, идеология и социални придобивки е уникална, исторически и регионално, а не универсална. Тя е някаква специфична комбинация на консервативна юдео-християнска догматика и софистика със сибирска изостаналост и затънтеност.
-
Ако търсим някаква универсалност, то "лявото" (социалните права и придобивки) са от едната страна на барикадата, заедно с демокрацията, а "дясното" (консерватизма) вървят с всякакви средства за запазването превъзходството на някакво историческо малцинство, за сметка на мнозинството, включително диктатура.
-
Ако "реалният социализъм" се провали, то не бе заради реалните му постижения в сферите на образованието, здравеопазването, грижата за възрастните, а заради простотията и онзи юдео-християнски консерватизъм и сибирска изостаналост в манталитета, която му попречи да бъде адекватен на собствените си цели.
-
Обаче, сега сме 21 век и вижте един много интересен пример - Уго Чавес, който май поставя нещата по местата им, като твърди, че "Социализмът е продължение на демокрацията и в икономиката".
Свежарков
10 Окт 2010 01:38
Мнения: 2,583
От: Bulgaria
"Знам какво беше по мое време. А, не беше добре. Двойнственост във всичко. Едно мисиш - друго говориш, трето и четвърто правиш...
А за вездесъщата Държавна сигурност - чудовището пръкнало се от социализма, създало мафията и подчинило държавата на нея, ще си говорим ли??"
Двойнственост е имало колкото щеш, но сега е много повече, а е смесена и с тройнственост. Клинтън не е правил оная работа с Моника Леви-то в Овалния кабинет, Саддам има ОМП, от Тора Бора им гръмнали кулите, в Ирак войната свършила и настъпва демокрацията, на 6-ия ден он встъпването в длъжност Обама се пребори за мира и нобела, кризата си отиде, но ни пречи ежедневно, Дянков е 98-ия финансист в света, Цвъчко пребори мафията и удуши Крокодилите, на Мухобойко думата на две не става, нямаме врагове, имаме армия, реформата приключва на 1 юли 1999-а, министрите на правителството са много добри, Борисов няма нищо общо с Трактора...
Държавна сигурност от декември 1989-а не съществува; несъществуващото няма как да създаде мафията, защото тя отдавна е създадена на Запад и просто я внесоха тук; държавата е подчинена на чичо Шмуел и тук управлява човека на ЦРУ.
Много ниско ви е нивото, седесарчета бледни, като на река Дунав в сантиметри. По всички обективни данни за икономиката и качеството на живота на хората при социализма страната е вървяла нагоре, а след 1989-а тръгва надолу. Не видях тук някой да е отрекъл и глупостите и репресиите при социализма, хората със свои спомени от онова време просто сравняват и претеглят доброто и лошото. Докато злобарчетата лъжат.

***
Шломо З. "Изменник на Родината - Андрей Луканов."
Не е изменник, защото България не му е родина на този гад одеситски.
Т_Живков
10 Окт 2010 01:55
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
И аз да кажа един виц от онова време.
Не знам дали помните, но тогава имаше предприятия за услуги които включваха и ателиета за лъскане на обувки - по няколко ваксаджии вътре, както в бръснарниците, всеки със сандче с принадлежности и четки. Попитали те, един ден, своя партиен секретар кога ще дойде комунизма.
- Не знам - рекъл той, ама ще ида да питам.
Речено-сторено - отишъл човека при Тодор Живков и го попитал. Замислил се Тодор как по-достъпно да обясни, па му казал:
- Виждаш ли ония два мерцедеса долу? Единия е моя, другия на Станко. Е, когато твоя мерцедес дойде между нашите два, тогава ще дойде комунизма.
Върнал се секретаря и на другия ден сутринта отива на работа, а ваксаджиите го чакат и питат:
- Казвай!?...
- Ами...какво да ви кажа...понеже сте по простички, ще ви го обясня по-достъпно: виждате ли тия две сандъчета(ваксаджийските)? Тове е твойто, а другото неговото. Е, когато на Тодор Живков сандъчето дойде между вашите две, тогава ще дойде комунизма!
JJ6
10 Окт 2010 02:04
Мнения: 721
От: Canada
Погледнато по-близкоисторически се забелязва следния факт:всяко поколение преживява поне по една голяма беда-световна война например.
Е, дано, дано на моето поколение това да му остане преживяното "лошо"-Соца до 89!

Редактирано от - JJ6 на 10/10/2010 г/ 02:07:27

Кире
10 Окт 2010 02:26
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Тая, а и всекви антикомунисти, правят едно яка грешка: изказват се нравствените качества на друга част от българите, па те са съвсем същите. Точно в това арменката обвинява предишния режим и сама попада обвинението си. Тия мантри са същите като комунистическите за фашизма. А без управлението преди 9 септември комунизъм тук нямаше да се строи. И така до Фердинанд. Оттогава сме в постоянна война - наше село срещу ваше. Мразим си се и не заслужаваме държава. Аз искам у Сърбия!
rossenf
10 Окт 2010 02:31
Мнения: 1,956
От: USA
Пара, съгласен - па и много добър пример, лесен за разбиране. Един вид, същата работа като със робството - робовладелците имали нужда от работна ръка, и не пускат робите да ходят никъде? Всекиму според нуждите (е, шефа винаги има по голяма нужда) и от всекиго според способностите (е, робите са много по-способни на полето).
Brightman
10 Окт 2010 02:34
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
JJ6,
Световната война започна 2001 г.. Ако ударят Иран, то ще стане много видима.
-
Изминалите 20 години са години на световен регрес, което за пореден път идва да докаже, че конкуренцията е от полза за всички, а монополизма е единствено отрицателен.
-
Всички достижения най-вече на Запада се дължаха на "опасността" от "съблазънта" на Изтока. В момента виждаме, опит за връщане на зад. Няма как да е успешен, но за съжаление ще доведе до загиване на Европейската (пренесена и в Америка) цивилизация, за сметка на Китайската. За нова конкуренция, този път с Далечният Изток Западът вече няма сили. Поне по досегашният модел.
JJ6
10 Окт 2010 02:46
Мнения: 721
От: Canada
За войната от 2001 -надявам се така ти се види само, Брайти, но за файдата от конкуренцията na Двата свята за дребните хора по света-напълно си прав!
Около 2000 година един тукашен/Canada/ ми разправяше, как негови колеги -работници от GMC си приказвали помежду си:"Откакто падна тоя комунизъм надолу-много лошо взе да става, режат отвсякъде"

Редактирано от - JJ6 на 10/10/2010 г/ 02:47:54

Brightman
10 Окт 2010 02:46
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Кире,
арменката преразказва по картинка и понеже, относно нея не е вярно, то като всеки ренегат се изсилва, то чак до фалш и смях.
-
Ние, които живяхме в стоков дефицит и несвобода, и се борихме с този режим според силите си, (аз въпреки, че съм само 5 години по-голям от нея, отказах да стана комсомолец, привикваха ме през седмица в ДС, и си платих за това със Строителни войски и заплаха от 8 години затвор (разминах се на косъм, благодарение на чист късмет) за "за вражеска агитация и пропаганда" и с официално досие на "враг на народа", не си позволяваме да бъдем необективни, но партийните секретари и номенклатури на БКП са най "репресирани". Мале, мале...
Brightman
10 Окт 2010 02:51
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
За войната от 2001 дано така ти се види само,

Дано. Ама вица ще бъде, че се прави от страх за Израел, а първи той ще изчезне, ако нападнат Иран.
-
Евреите са като българите - по единично интелигентни, но като цяло са вредни за себе си.
paragraph39
10 Окт 2010 02:54
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ROSSENF,
Предполагам, че в семейството ти всеки дава според способностите си, а получава според нуждите си- най-вече децата! Така е в нормалното семейство!
Идеята на Комунизма е: "Семейство" на общонационално ниво!
Но Комунизъм НЕ е имало- имаше Социализъм! А при Социализма (трябваше) да е: "От всекиго-според способлностите му! На всекиго- според ТРУДА му!"
Всъщност, някак странно антикомунистите забравят, че на Света има около 230 държави, от които, преди, САМО десетина са били социалистически, а СЕГА само 2-3! Сиреч, около 220 държави по Света са капиталистически! Но само 20-тина са държави-"мечти" и "добро място за живеене"!!! По-малко от 10%!
Е, Капитализмът МЕЧТАТА на Народите ли е?!
НЕ е!
Капитализмът е мечтата на капиталистите- които са НЕ повече от 5-8% от хората в Обществото, но държат в ръцете си и в банковите си сметки 90% от богатството на Обществото!!!

НЕ е и щом 90% от капиталистическите държави НЕ са "добро място за живеене" за 92-95% от хората там?!?
Brightman
10 Окт 2010 03:06
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Но Комунизъм НЕ е имало- имаше Социализъм!

Параграфе,
ако използваме точни термини, то нямаше и социализъм, а просто азиатски юдео-християнски тоталитаризъм. Християнски, щото семинарията на Сталин, хич не му е останала напразна, а юдейски щото цялата марксистка идеология е белязана от печата на тропологията на догматизма на юдейските религиозни школи.
-
Това бе опит за претворяване на някаква религия с цялата й ирационалност. И естествено се провали.
-
Социализмът е тенденция, окраска, подход, а не идеология или система. Много е точна дефиницията на Чавес - Социализмът е продължение на демокрацията и в икономиката.
babavijaga
10 Окт 2010 03:51
Мнения: 2,119
От: Bulgaria
"Безработицата НЕ е присъща(НЯМАШЕ!) на Социализма- значи, просто и логично, в социалистическа Куба НЕ Социализмът е причината да има Безработица!!! Аз предполагам, че Ембаргото е причината?! А ти какво предполагаш?!"
Параграфе, прав си: при социализЪма безработица в сегашния вид нямаше. Имаше "скрита" безработица: "Ние ги лъжем че работим, те ни лъжат че ни плащат". В Куба сега е точно така, за съжаление: хората са се отучили да работят, искат служба и да си клатят краката. Тези 1 млн безработни са такива "клатик**рници", дето досега държавата можеше да им плаща по 20 УСД на месец без да работят. Е, държавата я закъса и не може да плаща тези пари.
Ембаргото без съмнение допринася за това, но не е главното. По времето на социализма в Русия тя им даваше гратис много работи, сега това поточе прекъсна. Но главната причина е в социализъма, в който човекът няма стимул да работи: работиш - не работиш - заплата 20 УСД.
rossenf
10 Окт 2010 03:53
Мнения: 1,956
От: USA
Айде, ше коментирам на две от гениалностите, че са доста гениални (макар че ти незнайно защо се приплъзна мазно покрай моя коментар за робството).
1. Семейството - там когато децата порастнат (и могат повече от родителите), те започват да дават. При комунизма, вие (децата, явно) само чакате с черпака на казана някой да сипва и хич не искате да пораствате. Та на тея дето сипват, им писва по някое време да ви пълнят. Т'ва е малката разлика със семейството.
2. Логиката ти за колко хора е добро място капитализма нема какво да я обсъждаме - само кажи тия 5% от щастливците как успяват да убедят останалите да не си направят комунизъм?
Brightman
10 Окт 2010 04:56
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
само кажи тия 5% от щастливците как успяват да убедят останалите да не си направят комунизъм?

rossenf,
не знаеш ли отговора ?
-
Ами просто харчат част от парите си за да убедят останалите, че ако са усърдни и имат късмет и те могат да се присъединят към тази 5%, които в САЩ са 1%, а в България 2%.
-
И както Майкъл Мур много точно казва, тези 1% нямат никакво намерение да споделят богатството си с останалите 99%.
---
Всъщност това, което марксистите наричат капитализъм може да оцелее, единствено, ако се отвори към тези 99% и прокламираните му принципи от куха пропаганда започнат да се прилагат.
  Мнения:735 « Предишна Страница 23 от 37 21 22 23 24 25 Следваща »