Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Свръхпестеливата Америка не може да бъде свръхсила
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:136 « Предишна Страница 6 от 7 4 5 6 7 Следваща
orfei-edin mesten
26 Окт 2010 12:58
Мнения: 1,657
От: Bulgaria
Упадъкът на САЩ не означава упадък на кръговете, които ги инспирират. Напротив! Той явно е планиран и систематически осъществен. За тях САЩ е само средството за добиването на мечтаното пълно доминиране над икономическия, политическия и културния живот на Европа (а от тук и на света). За това те се дистабилизират напоследък чрез дистабилизирането на американската икономика. Клатейки главния 'кораб', се застрашават останалите по-малки 'кораби' ! След нанасянето на максимална щета ще дойдат 'спасителите': Световната банка, Световната здравна организация, Световното не знам си какво..
Жертвайки Америка, целта е да се спечели Европа и света. Просто ще се преоблекат в нови, Световни дрехи - тези нетолкова познати на нас момичета и момчета, които играят играта на земни световни богове. А от нас се очаква само да им ръкопляскаме! Да, всичко, всичко сега се върти само около това, хем да ни извъртят и сервират един вид нов световен социализъм, пардон глобализъм, хем да им ръкопляскаме и да ги боготворим! Борбата е за аплодисментите! Другото вече е готово!
Този филм в Източна Европа сме го гледали вече, драги момичета и момчета! Но другите на Запад не са! Тежко им и горко!
В.Лянча
26 Окт 2010 13:03
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Бабини дивотини. Жизненият цикъл на империите е точна наука... при предишни беседи я бях нарекъл "трите тезиса на Лянча"... с обективни и железни закони:
Фръст Възходът и експанзията неминуемо се сменят с падение и връщане на метрополията в първоначалните й граници. И не се сменя типа лидер - от "дащен" към некво ГМО "Пеликанос омнифорос", както ни баламосват др.др. Фридман и Манделбаум, а се сменя посоката на историческия процес. Лидерът "дава" дотогава, докато има възможността да взема още повече от крепостните, но идилията свършва в деня, в който последните се еманципират достатъчно. Цикълът "възход-падение" отне на САЩ около 150 години: от края на Гражданската война - комодор Пири, експанзията в Латинска Америка, първата империалистическа война срещу Испания и прочия, а приключва в момента.
Секонд В периода на падение неизбежно се изострят всички обществени противоречия, а в щатите те са предостатъчно.
Търд Появява се иредентизъм, като следствие от горното.
BWW
26 Окт 2010 13:23
Мнения: 908
От: Afghanistan
"а също флотът, авиацията и армията са осигурявали глобалните блага - от откритите морета до откритата търговия, от политиката на сдържане до контратероризма"
Въй въй значи до САЩ не имало нито открити морета, нито международна търговия? Тоз пич шегува ли се или не знае, че и преди създаването на САЩ е имало други живи хора на земята. Но пък донякъде е оправадано да си мисли така, защото по-голямата част поданници на велики империи са имали чувството, че живеят в най-напредничавите и културни държави, стожери на мира, сигурността и високата култура. Ние не може да го разберем защото сме българи. Макар че е хубаво независимо, че е американец малко да мисли и с главата си, преди да пише. Но пак казва може би за един американец това пък да е окей.
Автоцензор
26 Окт 2010 13:45
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Не САЩ обедняха, а 2 закъснели милиарда - Китай и Индия - се индустриализираха. Така САЩ още повече изгубиха икономическта опора на хегемонията си. И няма как да я върнат.
След Втората световна война САЩ се оказаха с 50% от световния БВП. Европа и СССР бяха разрушени, другите не бяха изградени. През 50-60-те гг. Европа и Съветското пространство бяха във възход. През 70-те-80-те изгряха Япония и азиатските тигри . Сега е ред на БРИК.
С всяка стъпка делът на Щатите спадаше, за да стигне днес до около 20%. От които всъщност вече много малка част е производство на стоки - преобладават услугите, и то главно финансовите.
САЩ обаче държат горната стъпка в разделението на труда или по-точно хранителната верига. Господстват над идеологията, продават информационни стоки и държат световния стандартен език. Ако бяха способни да управляват капитализма си, биха запазили лидерската роля дълго време.
Единственият безспорен повод за хегемониални претенции остава изкуственото помпане на военните мускули. И до днес, 65 години по-късно, те продължават да харчат половината от военния бюджет в целия свят. От един лев даден за война, 50 стотинки са американски. Скоро ще трябва да поръчват и бомбите си в Китай и да ги плащат с кредити от Китай. На това в световната история обикновено му викат "колос на глинени крака"

Впрочем, същото става с Британската империя. Тя не залязва - другите, най-вече САЩ и Германия, - я настигат.
Гледната точка на Фридман много наподобява деменцията на британската висша класа в началото на 20 век. Затварят си очите пред простички и очевидни неща и отвреме навреме необяснимо се разплакват. Защото просто няма как да разбомбиш собствените си инвестиции. Колкото и да ти се ще.

Редактирано от - Автоцензор на 26/10/2010 г/ 14:12:18

Yantar
26 Окт 2010 14:32
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Фридман е едим смешен журналист, който от 20тина години разправя на неуката американска публика това което искат да чуят. И затова е толкова четен и толкова популярен. Неговата идеология е от най-отвратителните пазарни фундаментализми. Накратко той и подобните му разсъждават, че държава почти не трябва да има - навсякъде да има свободен пазар и всеки да се специализира в това което най му се отдава - американците в наука и високи технологии, а индийците и китайците в производство на цървули. Сещате се какво е мястото на България в един такъв свят. Имаше една теория за "Golden straightjacket" навремето дето обясняваше как ако всяка държава се върже към принципите на т.нар. Вашингтонски Консенсус (елиминиране на държавни регулации и отвореност към чуждестранни инвестиции) то всички ще цъфнат и вържат. Фактите впоследствие показаха колко смешно-наивни са тези разбирания.
*
А долните цитати са просто бисери на кашата дето е в главата му- въпреки че аз си мисля, че той си дава сметка за глупостите дето плещи - просто това иска да чуе аудиторията му. :


Когато единствената в света свръхдържава е обременена с дългове (вътрешни и външни), всички ще почувстват това. Как? Трудно е да се предвиди


САЩ бяха основната сила за поддържането на световната сигурност и гарант за глобално управление през последните 7 десетилетия.


Опиянената от нефта Русия може за създаде проблеми, а и не е съзидателна сила.
За к'ви проблеми говори?
beagle
26 Окт 2010 14:55
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
За Границите на Фор-ума : Това , да се настоява за възстановяване индустриализирането на САЩ и Булгаристан , тук е по-скоро манифестация на "наивен наивитет". Граждане , не я усуквайте в тъпо , че и излишно ...

Редактирано от - beagle на 26/10/2010 г/ 14:55:57

Чичо Фичо
26 Окт 2010 15:18
Мнения: 24,838
От: United States
Брайти,
Не се изказвай много за САЩ, Китай и т.н., помолих хиляда пъти.

Е6,
Не точно протекционизъм. В САЩ се налага мнението, че КНР‌ има безотговорно отношение и с нея не може да се работи по най-важни неща като валутния й курс, "новия международен икономически ред" и просто цивилизованите междудържавни отношения.

Американският потребител трудно ще се откаже от евтините китайски продукти, предимно на американските глобални компании, произвеждащи в Китай. А КНР ‌ не може да се примири да намали и съвсем малко големия си износ за САЩ, защото няма нужното вътрешно потребление и защото седи в/у буре барут - затварянето на фабрики = социлни бунтове и хаос.

За КНР‌ идеалният вариант е да мине по пътя на Япония от 1950-те до 1990-те, но за съжаление това не е възможно чисто демографски, КНР ще застарее преди да забогатее.

Най-важното за САЩ е да премине от модуса на лапането и харченето без мярка в модуса на инвестирането в производителни сили - образование, инфраструктура, наука и нови индустрии, които да се развият в самия САЩ, преди глобалните компании да ги аутсорснат в по-евтините страни.

И компресия на доходите - увеличаване данъците на богатите, особено в/у наследството, премахване корпоративните данъци и третирането на корпорациите като лица - прогресивно облагане само на лицата, намаляване бремето в/у средната класа - по-малко данъци, повече добри работни места, по-евтино и по-добро образование, здравеопазване и по-евтини жилища. Това увеличава енергията, оптимизма, чувството за справедливост (анимал спиритс), намалява влиянието на паричната илюзия (друг важен анимал спирит), увеличава вътр. потребление, мобилността на раб. сила, увеличава привлекателността на Америка пред света.

Тези задачи са несъвместими с надигането на чаените, които искат да пи*каят с/у вятъра на историята.

Засега преминаването от растеж към нерастеж и към дълбока икономика по Бил МакКибън не се очертава.

За отношенията с Китай вж. интересна статия в НЙ Таймс вчера, понеделник. За задачите на Америка - интересна статия от Фарид Закария в последното сп. Тайм. За фискалното бъдеще на Америка - линка, който пуснах пред наколко дни към Хъфингтън пост и Политико и към сайта, който препоръчват - myficalfuture.

И за спихването на Обама интересна колонка в последния Ню Йоркер - тезата е, че Обама имаше лош шанс, че прекалено бързо дойде на власт, само седмици след краха на Леман. И най-лошото от кризата настана по негово време, безработицата порасна от 6 на 10%. И той сега се смята от разсеяните маси виновен. Въпречи, че той всъщност помогна безработицата да е само 10%, а не 12%. А ФДР дойде на власт цели три години след краха от 1929 г. и най-лошото беше вече настъпило, безработицата беше скочила от 3 на 25%, Дау беше паднал 10 пъти. И можеше да се върви само нагоре.

Но сега хората виждат лошото при Обама, а не виждат по-лошото, което щеше да е без Обама, и което ще дойде при чаените. И много бързо забравиха кой предизвика кризата на първо място. Анкетите вече дават равна оценка на Буш и Обама като президенти.

Нашата преса дава оскъдна, противоречива и най-често погрешна информация за САЩ. Това е лошо - САЩ е все още световен хегемон, още повече, че и проблемите му в момента са сходни с проблемите на България, особено за нуждата от реиндустриализация.
Чичо Фичо
26 Окт 2010 15:27
Мнения: 24,838
От: United States
И у нас, мисля, че важно, все пак като сме уж в ЕС, да имаме и по-професионални "медии" и малко по-просветЕн "дискурс" на гражданството за международната политика, а не само кръчмарски моабети за одесити на кърпени каскети.
rossenf
26 Окт 2010 15:29
Мнения: 1,956
От: USA
Начи, некои съображения за протекционизма, афтора и т.н.:
1. Протекционизма е two-way street, дет се вика. Другарете протекционисти от САЩ да сравнят ползите и вредите от слагането на мита на 1.6 трилиона внос срещу ответното налагане на мита на 1.1 трилиона износ (нали не си мислят че другите страни ше седят и гледат доволно)? За канадаците - износа е по голям от вноса, та там хич не ми е ясно как я мислят тая работа?
2. Афтора е леко дебилен журналист, който има такива гениални книги като Света е плосък, които общо взето са интересни за домакини и пенсионери, ама толкова. Нема много общо с другия Фридман, освен името.
Чичо Фичо
26 Окт 2010 15:45
Мнения: 24,838
От: United States
Та думам, значи, че засега САЩ не налага протекционизъм спрямо Китай, а обратното, опитва се да повлияе Китай да се откаже от собствения си протекционизъм - изкуственото задържане ниския курс на китайската пара, който е*бава мамата не само на САЩ, но и на другите развиващи се страни.

Че свободната търговия е благо, в последна сметка за всички - е написал дядо Адам Смит. И че САЩ изнесе най-модерните си проиводства в комунистически Китай беше израз на свободата на търговията.

Работата е, че свободата я имаше досега само от американска страна, а не и от китайска. "Поднебесната няма нужда да купува варварските ви измишльотини, тя си има всичко" - писал императорът на англ. кралица Виктория. "Не ни тикайте вашия опиум, дайте само среброто".

Не протекционизъм, а освобождаване силите на Америка - с по-малко плюскане, с по-добро управление, повече справедливост и солидарност, повече мисъл за бъдещето, повече градивна енергия и също и повече свобода, понеже какво е "свободата" с негативно екуити и без работа? Кога Америка беше по-свободна - в 50-те и 60-те години на силен растеж и социално равество (поне на белите) или сега? Как стана възможно хипи авлението в 60-те години, а сега не е възможно? Ами много просто - въпреки проблемите, войната, расовите вълнения, тогава имаше оптимизъм и много работни места, всеки можеше да походи година-две с дълга коса и мъниста, като моруците го издържат, и после да се върне лесно в нормалния живот.
softwind
26 Окт 2010 15:47
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Е6,
Не точно протекционизъм. В САЩ се налага мнението, че КНР‌ има безотговорно отношение и с нея не може да се работи по най-важни неща като валутния й курс, " ....



преди да писателствате що не седнете да почетете малко за валутен курс и валутни политики. Не, че ще станете специалисти, но поне елементарни познания.
E6
26 Окт 2010 15:54
Мнения: 29,550
От: 0
Софти....
Каквото и да прочетем за валутните курсове няма да се отнася за КНР. Там валутният курс не е свободен, а изкуствено подържан и използван като средство за манипулация и евтини игрички на тяхната "червена буржоазия"
Фичо е прав и мога да кажа, че няма слаб пункт (досега) в експозетата си по темата....
Васуки
26 Окт 2010 15:59
Мнения: 3,605
От: India
Както отдавна се очакваше, тениите-цукерманци съсипаха поредния гостоприемник. Затова фридманманделбаумците са силно обезпокоени от собтвеното си дело и цвърчат уплашен-сърдито. Головодна статийка, издаваща комплексарщина, прицелена да баламоса повечко наивници. Без досегашния си бандитизъм и тъпа военщина USrael е нимислим. Ще гръмне отвътре, няма нужда отвън да го блъскат. Предстои въвеждане на диктатура и обй с грабеж по всички азимути. Докато не се наврат в още 700 военни бази и не окупират още 17 държавици. Ако успеят междувременно да изритат в трапищата одеситите, ще прибегнат и до ЯО. Ако ги изгонят, ще останат нормална държава с преобладащо мексиканско-китайско население.
softwind
26 Окт 2010 16:02
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Там валутният курс не е свободен, а изкуствено подържан и използван като средство за манипулация и евтини игрички на тяхната "червена буржоазия"

така ли ви обясняват понятието валутен курс - с такива клишета ви пълнят главите?

не сте сериозни, господа...
Втора смяна
26 Окт 2010 16:29
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
Майко мила, какво лицемерие само...значи да печаташ безконтролно долари и да правиш безумни и непосилни дългове при положение, че го даваш световна валута е нормално, а да си фиксираш курса, за да може да има работа за идващите в градовете от селата китайци било безотговорно отношение и протекционизъм /тука няма да коментирам, че протекционизма се отнася до производството и търговията, а не до валутните курсове/. Преди срещата на Г 20 Гайтнър мислеше да предложи страни с големи излишъци да бъдат санкционирани. Добре, че се отказа, щото щеше да стане за смях.
Zmeja
26 Окт 2010 16:30
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Защо Китай трябва да съобразява валутния си кус с този на САЩ? Китай да не е България! Китай има ли претенции САЩ да намалят курса на долара? Няма защото САЩ са суверенна държава. Но КНР също е суверенна държава и не е даже член на НАТО. Ама единият курс бил свободен, а другия несвободен. Ами така му е изгодно на Китай. Да му мислят американците и да си подреждат къщата. Ако китайският КУРс им е голям, и не им е по мярка, какво са виновни китайците. Сори!
-----------------
Зад тези искания, както и приказките на автора на статията прозира заплахата: "Помагайте да излизаме от положението, без да намаляваме потреблението, защото в противен случай лошо ви се пише. Произвеждайте и плащайте дълговете ни, а ние ще продължиме да ви въртиме парите и печатиме нови."

Редактирано от - Zmeja на 26/10/2010 г/ 16:41:53

rossenf
26 Окт 2010 16:38
Мнения: 1,956
От: USA
Чичо, ще има да чакаш да се върнат 50-те. То по тая логика - на теб кога ти беше по-хубаво, когато беше на 20 или сега? Нема да се върне, ни при теб, ни при САЩ. Адаптация му е майката - единственото, с което съм съгласен е по-малко консумация. Само че има два пътя. Или продължаваме сегашния курс (девалвиране на долара, докато се окаже, че външните заеми са лесни за връщане), което е и единствения начин правителството да продължи да пълни казана, както ти искаш. Или затягане на колана, орязване на правителството (особено военни разходи, субсидии и т.н.) и балансиране на бюджета. Първия начин по-лесен за продаване на избирателите, ама ако излезе извън контрол (справка 97-ма у БГ)?
Caravaggio
26 Окт 2010 16:41
Мнения: 13,610
От: Italy
От китайска гледна точка, САЩ са само едно дебело прасе в кочина, което следва да бъде угоявано, докато стане за производство на луканки.
И крайно време е да престанете с тези митични "върхови американски технологии", изнесени в Китай. Като инвеститори американците са на опашчицата зад китайци, японци и германци. Като потребители може и да са най-отпред - както подобава на едно добро прасе.
Берия
26 Окт 2010 16:42
Мнения: 999
От:
Чичо Фичо
Най-важното за САЩ е да премине от модуса на лапането и харченето без мярка в модуса на инвестирането в производителни сили - образование, инфраструктура, наука и нови индустрии, които да се развият в самия САЩ, преди глобалните компании да ги аутсорснат в по-евтините страни.

И компресия на доходите - увеличаване данъците на богатите, особено в/у наследството, премахване корпоративните данъци и третирането на корпорациите като лица - прогресивно облагане само на лицата, намаляване бремето в/у средната класа - по-малко данъци, повече добри работни места, по-евтино и по-добро образование, здравеопазване и по-евтини жилища. Това увеличава енергията, оптимизма, чувството за справедливост (анимал спиритс), намалява влиянието на паричната илюзия (друг важен анимал спирит), увеличава вътр. потребление, мобилността на раб. сила, увеличава привлекателността на Америка пред света.

Горното са бълнувания, а не политическа програма. А са бълнувания, защото в САЩ няма политическа сила ( и не се предвижда да се появи в близко време), която да посмее да излезе с подобни бълнувания като програма - освен ако Комунистическата партия на САЩ все още я има.
Цифра
26 Окт 2010 17:06
Мнения: 291
От: Bulgaria
Нека да напомним, че апокалиптичните предсказания на Томас Фридман са с давност една седмица. Както се очертава, на 2 ноември, републиканците и чаеното парти ще нанесат съкрушителни изборни поражения в прогресивните редици, които вече почти са дезертирали от барикадите на Обама, Нанси Пелоси и Хари Риид. Идва краят на епохата на "големия чейндж", взимането на трилионни заеми и безраборното пилеене. Обамакерът е на път към фризера. Сори за изгубените големи надежди.
Добави мнение   Мнения:136 « Предишна Страница 6 от 7 4 5 6 7 Следваща