Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Редовите граждани оставени в ръцете на местните магистратски мафии
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:27 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
генек
01 Ное 2010 19:45
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Магистратски мафии -
-----------------------------------
Блогът на Генек
beagle
01 Ное 2010 20:55
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Долу всички , дето сещат и напомнят , за пренаписване на Конституцията ...
dedoivan2525
01 Ное 2010 21:11
Мнения: 41
От: Bulgaria
...... Но сега на практика правосъдието ще е само за богатите ..........
неточно, то винаги е само за богати....... ; )
Siol En
01 Ное 2010 23:46
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
Бог е създал хората, Колт ги е направил равни.
Защо си мислите че свободата ще дойде даром?
nikcv
01 Ное 2010 23:46
Мнения: 7,474
От: Bulgaria
И, много правилно, те и сега обикновени делби се тлачат по две години.Ако пък отидат до ВКС .........забрави един живот не стига.
пп.В поправката обаче е казано до 50000, а такива в големите градове почти няма.
гошо
02 Ное 2010 00:32
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Отново се слага каруцата пред коня. Вместо да се създаде адекватна организация, която да задоволи нуждата от правосъдие, се вземат мерки за ограничаването на делата.

По-скоро трябва да има наказания за всяко дело, решено по различен начин от висшестоящ съд, или пък разноските по такова дело да се поемат изцяло или частично от съдиите, взели неправилното решение. Ако пък съдът потвърди решението на предходната инстанция, обжалващата страна да поеме разумна за имотното си състояние част от раноските.
абулафия
02 Ное 2010 01:15
Мнения: 1,653
От: Bulgaria
Ограничаване броя дела във ВКС решително трябва да има. Българските съдии трябва да развият чувство за отговорност за това как точно се прилага закона. Това, разбира се, е невъзможно когато законът се прекроява всеки две години. Изграждането на съдебна практика и ясна представа за съдийската роля изисква стабилна и предсказуема нормативна рамка.Не може да има върховна инстанция с 90 съдии, които дори не се познават, хеле да си познават и съгласуват практиката. Това, което наблюдаваме обаче е едно постоянно увеличаване на обема работа, възложена на съда, на което ВСС отговоря единствено с разкриване на нови съдийски бройки. Така системата губи пирамидалната си структура и функционалната си специализация, разпада се под собствената си тежест или свежда съществуването си до формалното осъществяване на най-елементарните си задачи, без абсолютно никаква мисъл за качество и отговорност.
-
Паричният еквивалент на материалния интерес обаче е е много лош критерий за подобно стесняване на потока към върха на пирамидата. Качеството на законодателната тъкън се тества най-често по маргинални казуси и точно такива казуси стават остновен лакмус за общественото чувство за справедливост. Здравето на всяка демокрация изисква те да намират път към върха на правосъдието. Всички права, които имаме, (дори и да не ги щем докато не ни потрябват) първо са поискани от маргинални типове - еретици, луди, бедняци, чужденци, болни, сексуални малцинства, изгои. Само вижте ролята на Пен за изграждането на САЩ и модерната демокрация изобщо.
-
Това, което трябва да стане е, сегашните изисквания - които са напълно адекватни - да се прилагат реално като ВКС си направи труда да изгради практика по тях. За момента те функционират като кухи формули, които се повтарят без всякаква обосновка и проверка от съда във всяка касационна жалба. И нищо чудно - никой не гледа на този ГПК като на нещо трайно, с което трябва да се съобразява особено (или дори да го познава). Ако постоянно сменяш правилата на играта в движение, играта постепенно става друга и правилата почват да се пишат от други. Както казах - системата не функционира като единен организъм, а по линия на минимално необходимото за бюрократичното и кариерно уцеляване на отделните термити, които я населяват. А по-окумуш от тях почват и да се прехранват с корупция.
-
Ясната и предсказуема рамка, уточнена в стабилна практика е най-доброто лекарство срещу магистратска корупция - щото тогава веднага почва да личи кой къде гази лука. Което ни връща в началото - трябва ни реална пирамида на съдопроизводството.
-
Лошото на съдебната реформа на настоящия и етап е че тя - с изключение на няколко конституционни промени, за да се разкачи съда от прокуратурата - изисква скучни бюрократични действия с дългосрочен хоризонт и доста време за да върже плод. Българският политически живот, в който рушенето на институционален капацитет е основна стратегия за реализация на краткосрочни котерийни удари, изобщо не позволява такава реформа. Да не говорим, че в момента съдебната реформа е основен консуматив за политическите димки, с които забавляват народонаселението. И оставането й в настоящето състояние - основна гаранция за продължаване на бандитския "политически" модел, в който живеем. Та така. Няма демокрация без грамотни граждани, които се нагърбват да мислят за общ интерес с хоризонт отвъд следващото лято.
paragraph39
02 Ное 2010 02:25
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Съдебната система е СБЪРКАНА!
Сега в първоинстанционните съдилища правораздават магистрати с минимален или нулев магистратски, а и житейски, опит! Което предполага НИСКО качество на Правораздаването в първоинстанционните съдилища- и ВИСОК брой на обжалваните пред по-горна съдеблна инстанция първоинстанционни съдебни решения! ТРЯБВА да е точно обратното- на първа инстанция да правораздават магистрати с голям професионален и житейски опит, за да има по-качествено Правораздаване още на първа съдебна инстанция и по-рядко да се налага по-горноинстанционно съдебно производство!
Отделно, че когато по-горноинстанционен Съд отмени решение на по-долноинстанционен, Разходите за горноинстанционното дело(а) НЕ се поемат от държавата( нали нейни служители са издали отменените по-долноинстанционни съдебни решения!), а са за сметка на загубилата делото страна по граждански дела( дори и ако тази страна НЕ е обжалвала)! Сиреч, държавата "наказва"(да заплати Разходите по делата) НЕ този(по-долноинстанционните съдии), който е виновен за некачествените отменени съдебни решения, а НЕвиновните Граждани!
ПФУ!

Редактирано от - paragraph39 на 02/11/2010 г/ 02:28:18

anacephal
02 Ное 2010 04:16
Мнения: 3,134
От: Bulgaria
Е защо мислиш че магистратите трябва да са по-различни от министър=председателите?!
Леля Ог
02 Ное 2010 08:34
Мнения: 187
От: Bulgaria
От статията останах с впечатление, че всички съдии в страната са некомпетентни, а само съдиите във ВКС могат да решат справедливо. Е, тези съдии откъде са, не са ли били преди това съдии в районни и т.н. съдилища. Как докато с в районния не разбират, а като идат във върховния стават единственият избор на спорещите за правилно отсъждане.
mmiky
02 Ное 2010 09:17
Мнения: 126
От: Burundi
Наистина, има казуси и за по 5 лв., които са толкова основополагащи за правото, че от тях зависят сумати други решения
nakom
02 Ное 2010 09:50
Мнения: 188
От: Bulgaria
идва един идиот от на майната си, и претендира за мой имот.имот на над 100 години семейна собстввеност, който по стечение на обстоятелствата дори не е отчуждаван.Изроду прилага клетви, документ че дядо му се е женил за моя леля, и става собственик на идеална част.шах.първа инстанция потвърди че е прав, нали тая същата инстанция му го даде, втора си пие кафето с първата (бургаски селски районен и окръжен помиярски съд), та като стигнахме до София и до ВАС, се разбра, че кънчо нямал такива права.Ама ако не беше ВАС, чудо щеше да бъде.То и с ВАС бе чудо, години дела и пари на вятъра, ама без него пък хич.Глупостите на олигофрена Борисов и производните му разсейки
Stern
02 Ное 2010 09:59
Мнения: 10,462
От: Bulgaria
Но сега на практика правосъдието ще е само за богатите

Кога и къде не е било така, че се ползва бъд. вр.?
hamer
02 Ное 2010 10:46
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Българският политически живот, в който рушенето на институционален капацитет е основна стратегия за реализация на краткосрочни котерийни удари, изобщо не позволява такава реформа.


Абулафия,
Якодим
02 Ное 2010 10:47
Мнения: 252
От: Bulgaria
Съдът в много случаи не се позовава на закона, а на вратичките в него за да наклонят везните на едната или другата страна.Закони с вратички-решения комични.
Cardozo e Sa
02 Ное 2010 10:55
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
(бургаски селски районен и окръжен помиярски съд), та като стигнахме до София и до ВАС


Може би все пак е ВКС?
Polkovnik Ivan
02 Ное 2010 11:04
Мнения: 1,500
От: France
Наистина, странна логика: от написаното излиза, че апелативните съдии са мафия а тези от ВКС са света вода ненапита.
Това са адвокатски крокодилски сълзи
Forza NATO
02 Ное 2010 11:52
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Истината има много лица.
Едно от тях е, че понякога се получава точно обратното - млади и неопитни съдии от районните съдилища отсъждат доста по-добре и в съответствие със закона и справедливостта от лоясалите от формализъм и чиновническо-деловодна инерция съдии от по-горни инстанции, вкл. върховните кадии.
Няма общ случай.
Няма и няма да има и оправия, докато в системата не започне да има по-добър подбор на входа и откъм личностни качества на кандидат-магистратите (уви, по-скоро нереално очакване), а също и текущ контрол с отговорност за некачествено правораздаване.
За съжаление, при сега съществуващата шуро-баджанашка власт в съдебната система бързо подобрение няма как да се случи.
Пенгезщината ще продължи още бая време...
Големият Лебовски
02 Ное 2010 12:37
Мнения: 3,126
От: Antigua and Barbuda
"Бог е създал хората, Колт ги е направил равни."

Добре казано, но си имаме и родна пернишка поговорка: "Пред винкело сички са равни!".
draco
02 Ное 2010 13:14
Мнения: 1,271
От: Bulgaria
Параграфе, виждам, че вече разбираш и от правосъдни системи. Всичко е супер в твоята постановка, браво. Имам само едно дреебно въпросче: като сложим умните и опитните на първа инстанция за по-горните инстанции ще останат кои?
plod4e
02 Ное 2010 13:31
Мнения: 271
От: Bulgaria
Отделно, че когато по-горноинстанционен Съд отмени решение на по-долноинстанционен, Разходите за горноинстанционното дело(а) НЕ се поемат от държавата( нали нейни служители са издали отменените по-долноинстанционни съдебни решения!), а са за сметка на загубилата делото страна по граждански дела ( дори и ако тази страна НЕ е обжалвала)!


Естествено, че загубилата от отмяната на решението и поемаща разноските страна НЕ е тази, която е обжалвала (поне в отменената част). Та кво беше тва "дори"?
А като иска да не плаща разноски, да беше признала иска или да не го беше предявявала. Както казва Христо Стоичков, риск играй и пичели, риск губи.

Редактирано от - plod4e на 02/11/2010 г/ 13:46:16

Добави мнение   Мнения:27 Страница 1 от 2 1 2 Следваща