Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Двойно потапяне
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:78 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »
Fantata
14 Ное 2010 19:35
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Ясно, че сме в Голямата рецесия или поредната депресия. Въпросът е знаем ли какво да правим. Засега наливането на пари е единственият останал годен инструмент, а времето е единственият лек...
claudius caesar august
14 Ное 2010 19:48
Мнения: 621
От: Bulgaria
преживяваме класическа глобална депресия от вида и с мащабите на Великата депресия от 30-те години. Това значи да се подготвим за още 3-4 години на мъчителна стагнация

Спорно е, дали е от вида и с мащабите на Великата. Много големи са разликите в структурата на обществения продукт, начините за регулиране и равнището на държавните разходи. Всъщност, Гърция и Ирландия потънаха толкова, именно защото отдавна са изчерпали възможностите си за регулиране и, главно, за запазване на държавните разходи.
Lord Voldemort
14 Ное 2010 19:55
Мнения: 2,756
От: Holy See (Vatican City State)
Наливането на пари , викаш.....
От тоз инструмент некои вече се оляха и драйфат.
Manrico
14 Ное 2010 19:57
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Да го турят по-бързичко Кейнс във фризера, че много мирише вече!

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
Mrx++
14 Ное 2010 20:14
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Що рИвете бе Нъл искахте капитализЪМЪТ. Друго го знете писал съм го много пъти....
Acho1
14 Ное 2010 20:19
Мнения: 920
От: Bulgaria
Да преборим рецесията чрез дефлация
3 критерия за влизане в Еврозоната, които никоя страна членка не изпълнява.
И глупостите на Трише и ЕЦБ.
16 икономики коя от коя по различни и една централна банка която работи в интерес на Германия.
Не мога да ги мислия тия от Еврозоната, особенно тия в периферията: Ирландци, Гърци и Португалци, да са му мислили като са влизали.
В момента в който са влезли са си подписали присъдите, сега са на милостта на ЕЦБ (пардон Германците).
С дефлация явно няма да стане, пари не могат да печатат, собствена валута нямат че да девалвират.
Остава им да се съревновават с Германците по продуктивност и ефективност ... мисия невъзможна.
Другия вариант е Германия да ги изкупи и да им определя държавните бюджети, то и на там вървят работите, да видим дали някой ще има смелостта да се отцепи от Еврозоната.
Acho1
14 Ное 2010 20:31
Мнения: 920
От: Bulgaria
А проблема на 2 на 3 е следният:
На Гърция и Ирландия и другите от периферията им трябват лихви от - (минус) -5% -6%
На Германия и трябват лихви от (плюс) 2%-3%.
Всички са в капана на общата европейска финансова политика - ЕЦБ където между другото Германия определя правилата. Лихвата е 1% и Германия няма да е свали, нито ще се съгласи да печата пари.
На онези от периферията им остава да ядат зеле и картофи и банкрут, докато Германия не реши да ги спаси.
intel_inside
14 Ное 2010 20:47
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
аз само да отбележа..
когато се говори за
страх пораждат не толкова от борчовете на хазната ...едва 64% от БВП, сиреч много по-малко 115% от БВП, колкото дължи гръцката държава

Ич не е лошо да се споменава КЪДЕ е нашата скромна татковина по този показател
И между другото, ич не е лошо да се знае ... че инвеститора скача на процентно изменение, или с думи прости.. на инвеститора му дреме на фърфолета дали си 62, 64, или 65% (стабилност му казват).... ама много някак си се притеснява...ако от примерно 5 скочиш на 9 а за догодина го планираш да е овчарски на 14% и всичко това за под 20 месеца успешна работа...
та не е лошо да се казват някои работи..
мож и по завоалирано ; ) без конкретика или намеци
Tim
14 Ное 2010 20:48
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Масовата потребителската демокрация, дето САЩ тръгна да я изнася и домасовизира по света си е сложила въжето на шията и сега сама си рита буренцето.
Лек й път.
Brightman
14 Ное 2010 22:29
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Ако моментът е избран неправилно, ако пречистването и преструктурирането на икономиката не са завършили, целият инженеринг се проваля.

И кое преструктуриране трябва да се завърши ? В посоката и мащаба на концентриране на доходите ? Та последното е следствие на неравенството на производствените възможности. И вътрешно-социално и в еврозоната. И от там свиването на потреблението и особено в по-неразвитите страни потребяващи основно внос и без възможност за митническа и валутна политика.
-
Наливането на парична маса, и през най нисколиквидните точки, е единственият приемлив начин за туширане на неравновесията.
-
Наливането, чрез кредитиране, обаче, води до затъване, защото лихвите и нуждата от връщане на заемите изискват наливането на поне още толкова пари...и така в прогресия до пълно обезумяване.
-
Решението е възстановяване на балансите в размяната. Само дето това е невъзможно, защото предполага края на капитализма.
-
Разумното решение е баланс между двете - уравновесяване на доходите и посоките на паричните потоци, успоредно с некредитно наливане на пари. Умерена и контролирана инфлация.

Редактирано от - Brightman на 14/11/2010 г/ 22:32:53

claudius caesar august
15 Ное 2010 01:01
Мнения: 621
От: Bulgaria
Не само Кейнс е за фризера, Манрико. Колкото по-скоро забравим цялата англо-саксонска икономическа школа от началото на XX-и век насам, толкова по-добре. Заради техните бози влизаме от криза в криза и не можем да излезем от кенефа. Единствените идеи и практики, които издържаха проверката на времето, са тези на класическия немски Staatssozialismus - Адолф Вагнер и Густав фон Шмолер, а най-вече княз Ото фон Бисмарк. Това са идеите, с чиято помощ Аденауер и Ерхард възстановиха Германия, а много се надявам, че и танте Меркел е закърмена с тях.
Тотю
15 Ное 2010 07:48
Мнения: 70
От: Bulgaria
Това с двойното потапяне се очакваше, доколкото европейските политици (не българските им последователи, нито американските касандри) не умеят, не смеят и не искат да вземат хирургически антикризисни решения. Така, ако до първата "дабъл Ю" вълна се насложи втора...работата ще заприлича на фибрилно мъждукане....Каквото си е ясно от сега, че е! И от тук нататък, дори в личен план, въпросът "Какво да се прави" виси със страшна сила...Като у оня поет, в оная ситуация!
Eisblock
15 Ное 2010 08:22
Мнения: 9,157
От: Iceland
Ачо1, пак с антигерманска риторика...

А и идеите някой друг да поемел кормилото на прахосническите държави са Schnapsidee. Или пък прозрението, че нямало да ...се съгласи да печата пари... е толкоз трудно. Все пак, нали има исторически опит - от инфлацията във Версайската "република", до причинителите на Голямата рецесия - останали едни и същи и при новата сега - с безконтролно печатане на Зелената шума и пр. "активности"...

Също трябва да се разбере най-сетне, че танте М. изпълнява други задачи в угода на други сили и техните интереси - пресен пример бе бурлеската с отстраняването на Сарацин, заради непрочетена и неиздадена книга. А когато бомбата=книгата гръмна във вентилатора, тя се принуди да чисти и събира парчетиите на Мулти-Култи. С отвращение, selbstverstaendlich!

Така, че споко - Германия не притежава пълен политически суверените́ т и може да лавира единствено в наложените 'и рамки - тези на ЕООД.
Shako
15 Ное 2010 08:34
Мнения: 1,638
От: Bulgaria
Офф, пък този "ръст"!
Е колко трябва да е пустия му "ръст", че да плеснем с ръце и затанцуваме?
Значи, ако си карал десетина години на 4-5% и ти си наложи да слезиш на 0.5-1% - Ауу, страшно! Ама "японско десетилетие"! Ко ш праим сега? Боли?
Ами това е, братчеди!
Глобализация, тва е. Свиквайте е. Дисбалансите до 10-20г в света ще се изгладят. Не може един продавач на сандвичи и бърсач на маси да получава 10 пъти повече от колегата си на 1000км, вършещ абсолютно същото. Същото важи и за механика, шофьора, даскала, доктора, банкера и т.н.
Е, как ще се изгладят тия неща. Ами като първите тъпчат на място 10-20г, а другите правят по 10% ръст годишно.
Ако някой се мисли, че може да спре този процес значи въобще не е в час.
borony
15 Ное 2010 09:08
Мнения: 1,984
От: Bulgaria
Световната икономика е тотално сбъркана. Вторачени в магическия растеж, изпускаме ефективността и икономичността. Произвеждайки заради растежа, се произвеждат и глупости, нискокачествени изделия, при което се хаби ресурс, енергия, труд. А от друга страна факирите-финансисти продават кухи опции и всевъзможни деривати, като само надуват "балона", вместо чрез опциите да улесняват и защитават реалната икономика, пазара на суровини и на пари.
Както човек може да издъни семейния си бюджет с хазарт, така и финансистите издънват държавните и световни бюджети. По-близо до здравия разум и по-малко лакомия. И трябва да се започне от големите. Но големите от край време са мързеливи, а за нещастие и въоръжени. Ако бяхме 1914 г. досега да сме се сбили.
ЗИП
15 Ное 2010 09:58
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Ирландия е бял кахър. Дребна незначителна държавица. Когато дойде редът на Испания и Великобритания те тогава шъ настане апокалипсис. Добре е, че Великобритания не е в еврозоната, но с Испания какво ще се прави, никой и не иска да мисли, защото трябват много ама много пари, които ги няма
Кроткия
15 Ное 2010 10:15
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
(снимка: натиснете тук)

Като се вижда от горната картинка в най-незавидно пложение са Германия и Франция. А-у-у-у! Ще кажете, нема страшно те ще оправят. Ама те нали и другите щяха да се оправят? Иначе депресията си върви добре. Това което го чака светът ще бъде нещо много по ужасно от Великата депреси.
Tim
15 Ное 2010 10:20
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
borony

Всичко изглежда тръгва от неявната идея, че човек живее за да консумира, и съответно, консумира за да произвежда. В крайна сметка се стига до производство заради самото производство на каквото и да било, само и само за да има заетост.

Простата елементарна истина е, че човек консумира за да живее, а не живее за да консумира, произвежда за да се възпроизвжда, а се възпроизвежда за да продължи да живее.
Крайният резултат: всички консуматроски системи демографски са фатално под минимума от 2.1 деца от жена и са в пълен упадък. След 1-2 поколения няма да има кой да поддъжа идеите на масовата консуматорска демокрация.

Тя ще се е самоликвидирала празнувайки всички симтоми на упадъка си като връх на цивилизационното постижение.

Олигофренията е пълна и агресивно налагана с методите на тоталитанрата по същество политическа коректност.
Cruella de Vil
15 Ное 2010 10:20
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Макар изместен във времето, разпадът продължава. Дори е още по-дълбок, защото интервенцията натоварва стопанството с нов дългов баласт. Същото е, ако след първия неуспех държавата се намеси отново прибързано - ново отместване и нов провал. Само ако преструктурирането е свършило и стопанството отново, макар и вяло, расте, има смисъл да се хвърлят пари в проекти, които увеличават търсенето и ускоряват възстановяването. Първата стъпка към успешна политика е
осъзнаването, че сме в депресия,
и с това мрачно и тягостно състояние трябва да се справим.

Така, така! Съкращения на чиновници, рязане на заплатите им, съкращения на социални разходи, свиване на бюджетите. Все такива едни непопулярни мерки трябваше да се приложат в застрашените държави в Европа и то още в началото на кризата. Но политиците са страхливо племе и то не само в България.
Туткалчев
15 Ное 2010 10:24
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Истината е, че през последните 4-5 десетилетия развитият свят започна да живее далеч по-охолно, отколкото му позволяваха възможностите. Възприе американската идея за живот на кредит не само в частен, но и в държавен мащаб. И се стигна дотам, където сме сега. Единственият начин за оправяне е здраво затягане на коланите и бюджети без дефицит. Естествено, че това ще ограничи потреблението и косвено ще удари производството. И ще има подобна криза. Но тя, надявам се, ще доведе до нов икономически и финансов ред, при който нещата ще си дойдат на мястото. Най-важното в него ще е промяната в представите ни за потреблението. Безмозъчното потребление, което се проповядва по всякакъв начин от Втората световна война насам, трябва да отстъпи на едно по-разумно поведение. Най-малкото заради изтощаващите се ресурси на планетата.
Tim
15 Ное 2010 10:26
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Cruella,

Политиците са страхливо племе, защото демокрацията е система, която се води от моментния кеф на избирателя, без значение на умственото му състояние ниво на компетентност.
1 човек = 1 глас.
Демокрацият тръгва към фалит, когато избирателите усетят, че с вота си могат да принудят политиците да разпределят според мокентния им кеф бюджета и да отлагат до безкрай реформи, вл; изайки все по-дълбоко в дългове и разитайки все повече на стъкмистики и "счетоводни" игрички, вместо на безкомпромисни действия.

Всички демокрации са хлътнали до ушите в дългове, всички живеят на кредит и демографски са в упадък.

Т.е. демокрация отдавна е една тълпокрация, в която безличната мързелива маса налага философията си.

Краят е преизвестен и ясен.
Добави мнение   Мнения:78 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »