Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Княз Слав ли е предшественикът на господаря Аспарух?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:195 « Предишна Страница 10 от 10 8 9 10
timbuktu
19 Яну 2011 23:11
Мнения: 3,986
От: Greece
В момента в целия Пелопонес има десетки, вероятно стотици села в които може да чуеш бьлгарска реч, но става вьпрос за емигранти от след 89. И няма смисьл някой да се крие ако говори на бьлгарски, щото няма никой който да се занимава с преследване на бьлгарскоговорящи.
В.Каменов
20 Яну 2011 00:02
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
timbuktu,
И аз чувам, че сега живота там се променя и това е феномен.Никога преди това, от векове не е било така.В двете села за които говоря са се запазили тези семейства от доста старо и доста различно време.Може пък общото съжителство в ЕС да промени много неща.
В.Каменов
20 Яну 2011 00:37
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
бонго-бонго
„а хората, дето го говорят тоя български език, считат ли се за българи? Питам, защото в самата България има хиляди хора, които говорят чист български език, но не се считат за българи - голяма част от помаците, например.”


Става дума за истински българи, заселници от незапомнено време, чувстващи се българи.
Исляма в България идва доста отдавна.Мисля, че в с.Мугла преди много години откриха погребения от 8 в.на българи по ислямски обичай.Не ми е ясно названието помаци кой го дава и кога.Турците започват да използват религията и да манипулират някакво „турско” национално самосъзнание, но не знам с какъв успех.Доколкото знам по-голямата част от помаците не само у нас, но и в Гърция имат българско и гръцко самосъзнание.Говори се и за някакво помашко самосъзнание.
samuil
20 Яну 2011 16:58
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
Що се отнася до народите, които Борис е покръстил - наистина в изворите се говори за един народ.

Щом изворите така пишат-не е ли всъщност било така наистина?Или пък е имало 6 народа?Защо и от къде идват твърденията за ДВА народа-щом това е съвсем недоказано...ами ако са били 6 народа?!
Все пак присъствието на славяни, в държавата на Борис е засвидетелствано в изворите. Черноризец Храбър, говорейки за буквите, говори изключително за славяни

Присъствието на БЪЛГАРИ е засвидетелствано!А факта, че и в МОМЕНТА, ние които се смятаме българи говорим и пишем на език от славянската група, вярвам няма да отречеш!
samuil
20 Яну 2011 17:05
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
Разбира се, че е имало прабългари и преди VІІ век по тия земи и Плямпало посочи някои факти (само да отбележа, че на надписа от Анастасиевата стена са отбелязани също и славяните ). Въобще може да се предполага някакво взаимодействие между тия две различни групи.[/
b]
Няма данни да е имало ДВЕ РАЗЛИЧНИ групи! Къде това е споменато?!
Ако пък е имало- писмените данни за някакво тяхно взаимодействие са най-вече като войници в римската войска!
Щом ПРАБЪЛГАРИТЕ са от 3 век по тия земи, за какво разглеждаме някакви други хора били по това време в Казахстан?!
Кире
20 Яну 2011 18:49
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Саумиле, славяни и (пра)българи са споменавани отделно не веднъж. Виж например Прокопий Кесарийски, Йоан Малала, Теофилакт Симоката - то почти няма автор, който да не разделя славяни и прабългари. Да кажеш, че няма данни е ... смешно некакси... Има ги онлайн тия неща - все пак интернета помогна да се четат изворите мноого по-лесно. Та покрай това ще видиш доста данни за съвместни действия. Въобще не е случайна тая работа с мира и дружбата при Аспарух.
--
А за Казахстан и прочие: южно от Дунав българите не са се задържали или инцидентно. Те си остават далечен народ. Славяните карат почти по същия начин, само дето първи успяват да се установят трайно на Балканите.
samuil
20 Яну 2011 21:09
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
samuil
20 Яну 2011 21:30
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
1.Как така българите си ОСТАВАТ далечен народ (и са си в Казахстан) и вземат дейно участие във войната на Зенон 476-478? Пътуват напред-назад?
2.Как славяните правят "колонизация" на Балканите пък няма недвусмислени археологични следи за това?
3.Ето КАКВО точно пише Прокопий"прабългари" при него няма, а пък той дели анти от склавини(нали уж все славяни), хуни от кутригури и утигури(нали уж все прабългари)Отвори-прочети
Натиснете тук
4.Ето и Симоката "Иногда Симокатта отождествляет славян с готами (или гетами), в то время как другие авторы называли их скифам"Между другото, какъв Аспарух би могъл да се появи при Симоката? Аспарух вземал ли е участие в обсадата на Константинопол?Симоката що не пиша за "заселване" на славяните?Нали би трябвало да е съвременник?!
Натиснете тук
Кире
21 Яну 2011 14:00
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Пътуват напред-назад?

Със сигурност не са трайно уседнали южно от Дунав. Че са били в контакт с ИРИ е ясно, а изворите ясно указват преминаване ("голяма хонска армия преминала Дунав", Прокопий).
--
Около Симоката и неговите гети-славяни. В някои случаи авторите са пробвали да покажат начетеност, като назовават народи с известни отпреди имена, макар те да са се запилели по други места. По-интересното е, че тия същите преминават в Тракия за нападение, защото земите им са северно от Хемус. А че Симоката не бърка славяни с други се показва в описанието на пратените от аварите славяни, които да се бият във Византия.
--
Интересен момент при него е и споменаването на антите като врагове на славяните северно от Дунав. Аз мисля, че антите са най-интересни, защото макар и да се броят за източни славяни, те са били силно омешани, поради което се явяват като нещо отделно. Не мисля, че е случайно конкретното им и отделно упоменаване на редица автори до VІІ век. По тоя повод споменах за Пенковската култура и възможността идващата нова вълна прабългари, вече в много отношения да е била със силен славянски елемент.
samuil
21 Яну 2011 14:37
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
По принцип ИМА и достатъчно източници показващи българи на юг от Дунава!Напр сведението за тримата братя скити и заселилите се в Дакиа Аврелиана по времето на Император Маврикий. Друго сведение е даденото от Бонго, тука на тоя форум за Мавър като"архонт" на българите, или пък Манасиевата хроника..
Сведенията на Прокопий за хонти, хуни, кутригури не е ясно ДАЛИ са българи!? Сведенията за анти СЪЩО-та Бонго е прав до някъде.Що се отнася до антите- ами ОСНОВНОТО е, че антите са подвласни на Империята- федерати са-и организират отбраната на Бесарабия, Скития Минор и Долна Мизия- т.е. походите на българите- ако живеят край Кубан, Кавказ или в Казахстан-са през Карпатите и Трансилвания и после-слизащи покрай Сримиум и Ниш. Поради огромното разстояние, считам теорията за походи на живеещи край Кавказ българи до Коринт, да речем и връщането им обратно фантастична и нелогична!
Дали антите са българи и дали носителите на пенковската и илменковската култура са славяни или гетите са славяни и са си древните гети, така както пише Теофилакт Симоката е също спорно, но пък го пише от съвременник на събитията!
Кире
21 Яну 2011 16:08
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Бесарабия, Скития Минор и Долна Мизия- т.е. походите на българите- ако живеят край Кубан, Кавказ или в Казахстан-са през Карпатите и Трансилвания и после-слизащи покрай Сримиум и Ниш.

Наистина така погледнато е нелогично. Но точно такъв маршрут не е известен за нападения. Всъщност основно идват през Малка Скития и то са споменавани в комплект с антите.
--
Едно от нещата за които си прав е, че дори и в тоя случай Казахстан е твърде далеч. Става дума обаче за нехомогенен етнически народ, обобщени с общо име, заради смесицата си.
samuil
21 Яну 2011 23:42
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
Кога идват от Мала Скития?!В 513 да, но това е явно население подвласно на Виталиан!
Кога са в съюз с антите?!Те са в съюз с антите (ако българите са хуните на Прокопий) защото ромейският император ги назначава в едно военно поделение срещу Персия и в кампанията срещу Тотила и Битката за Рим..А българите в Италия всъщност напускат римската войска(поне част от тях) и отиват към Тотила.И са против антите-антите са в римската войска!Що се отнася до кампанията в Северна Африка-тогава антите си действат самостоятелно и превземат Тир без българите-това трябва да го признаем!
Всъщност през управлението на Юстиниан антите съставят "бариерата" на лимеса по Дунава и през тях е доста трудно да се мине, като явно и аварите не преминават през антските територии видно от случката с Меземер.
Айде да навлезем в подробности, например за 542, за 559 или за 551-552 или за походът към Пелопонес и превземането на Коринт, виждаме, че походите е по Вардарският римски път (доколкото е с установен маршрут). В 552 Нарзес среща кутригурите близо до Пловдив, а те са идващи от София.Сражението на българите, срещу Теодорих, за което Енодиус пише, е именно на Крайдунавския римски път-може би някъде до Вуковар..Как са тръгнали(в 478 би трябвало да са на Кавказ) стигнали са до Балканите, минали са Дунав и най-важното, върнали са се на Кавказ обратно с плячката?!И пак ще повторя мисълта на Бонго че утигури, оногундури, кутригури и българи се отделят от древните автори, както и анти и склавини..
samuil
22 Яну 2011 09:19
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
Та...маршрута на Заберган в 552 е от Ниш и през София към Пловдив, защото Нарезес го среща по този път-наистина в 558-559 не е доказано от къде минават, но..
1.Най-вероятно са повторили 558 този си маршрут, а местообиталищата им ще да са били около Сримиум и Панония-основание-нападението на аварите-обрите.Аварите нападат ги в тил, като Мала Скития, явно не е този тил а остава настрана от събитията!
2.Дори и да са минали през Скитиа Минор, и да са превозили през замръзналия Дунав обсадните си машини, то техни местообиталища около Кавказ или Дон са също малко вероятни.Айде-Дунава лесно, минали са го, но е трябвало да минат и Кубан, Дон, Донец , Днепър , Буг, Днестър, Прут..Мъкнейки обсадните си машини?!
Кире
22 Яну 2011 20:39
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Струва ми се, че се налага едно уточнение: българите, имащи нещо общо със събитията в Панония и въобще на запад са нещо различно от българите в Кавказ и степите. За съжаление нямам особено много време, за да се опитам да се обоснова стабилно. Може би малко откъслечно ще дам за пример твърдението на Агатий Мириенски, който говорейки за крепостта Оногурий казва, че "Това място получило името си отдавна, може би защото някога хуни, наречени оногури, се сблъскали тук нейде с колхите и след това били победени."
--
Същият тоя разкава още "Хуните населявали в старо време земите на изток от Меотидското езеро и се простирали по на север от реката Танаис, както и останалите варварски народи, които са били засичани отсам планината Имай в Азия. Всички тези народи се наричали общо скити и хуни. Обаче поотделно всяко едно от племената се наричало котригури, друго утигури, трети ултизури, а други вуругунди, и други според техния прадядов обичай. По-сетне, след много поколения, те преминали в Европа..." Нататък: "Впрочем ултизурите и вуругундите били известни до времето на император Лъв (Лъв І 457-474 г) и на тогавашните ромеи и били смятани за храбри. Но ние днес нито ги знаем, нито ще ги познаем, понеже едни от тях са загинали, а други са се преселили много далеч."
--
Понеже спомена за Заберган, а Агатий Мириенски пише за неговите нападения (и с риск да стана оттегчителен от цитати), ще трябва да продължа: "Хуните обаче, като слезли в земите към юг, се настанили, където искали, недалеч от брега на реката Истър. И тъй тогава, понеже настъпила зима, водите на тази река, както обикновено, замръзнали от дълбок студ, сковали се и станали проходими за пешаци и конници. Заберган, предводителят на котригурите хуни, тръгнал с извънредно голям брой конници по реката като по суша и преминал съвем лесно в ромейска територия. Понеже той намерил тамошните земи запустели и не срещнал никаква пречка при напредването си навътре в страната, веднага през Мизия и Скития нахлул в Тракия."
--
Някак по инерция се възприема, че кутригури, утригури и т.н. са български племена. Вероятно свидетелства от тоя род водят до такива умозаключения. Фронтмен тук е Васил Златарски. Но както Бешевлиев забелязва няма извор който да свързва по кутригурите и утригурите с българите, освен някакви индиректни, обикновено географски обусловени, заключения. В тоя ред на мисли наистина си струва да се отбележи, че Захарий Ритор съвсем категорично ги отделя.
--
И наистина (както пише проф. Стаматов), в същото време в Италия името "българин" е често срещано. На изток (отнесено към VІ-VІІ в.) пък по-често можем да срещнем племенни наименования или близки по звучение етноними. В "Ашхарацуйц" се говори за блкар, чдар-болкар и т.н., което ги означава като пришълци (а тюрките така са наричали "смесица". Струва ми се даже, че името "българин" в тоя исторически момент има съвсем различно значение, именно поради възможността за развитие на дадени племена в една по-различна среда.
--
Всичкото това писание иска да каже, че не бива непременно да се търси отпорна точка за нападение от Украина, Кавказ, степите и т.н. Просто се появява името българи (тъждествено хуни, кутригури и т.н.) в историческите извори, но става дума за различни хора.
Добави мнение   Мнения:195 « Предишна Страница 10 от 10 8 9 10