Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Българите вече са на "ти" с компютрите, но политиците още се държат за компотите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:173 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща
Гмуций Клеций Пий
14 Фев 2011 14:37
Мнения: 982
От: Ghana
брайтмане, и ти се каниш да ни управляваш бе боже, майко Месалино, аман от шанаджии
проф. дървингов
14 Фев 2011 14:45
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
Опааа, Светльо, ти съвсем огельпи нишката - говориш за пунктове за електронно гласуване, а ние не говорим за това, (както беше някога в САЩ - машина тип "ротативка" изпълняваш ритуал и мислиш че си гласувал по електронен път);
.
Второ, сега след вкарването на протоколите в машина в ЦИК остава материална следа - бюлетините и няколко последователни протокола, което улеснява проверката - доказателство - допълнителния мандат, получен от Герб за сметка на ДПС след повторно преброяване и преизчисляване (на последните избори);
.
Манрико, евала за смисленото предложение що се отнася до организацията на гласуването (два отделни дни, като електронното гласуване предхожда);
За останалото не съм съгласен - ако имаше такива способи и средства, М-Тел нямаше да има огромна част от сегашните си проблеми

Редактирано от - проф. дървингов на 14/2/2011 г/ 14:48:08

KDS
14 Фев 2011 14:54
Мнения: 473
От: Bulgaria
Абе, още ли има наивни хора, които вярват, че изборите са нещо съществено, и че резултатите от тях отразяват хорските настроения?
Колко от пишищите във форума са имали възможност да се убедят пряко и лично в качествата на представителя си в Народното събрание?
И каква власт има едно Народно събрание във вида, по който е конституирано в България? И за десетгодишните е ясно, че ръководството (явно или скрито) на партията спечелила най-много гласове е в състояние на контролира парламентарните решения. С други думи, решенията на парламента в повечето случаи са еднолични решения на лидера на управляващата партия. Някой да го оспори?
А в училищата учат младите как парламентът ни контролирал правителството.
Brightman
14 Фев 2011 15:03
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
проф. дървингов,
говоря за изцяло електронно гласуване, осъществявано от домашния компютър (или мобилно устройство), като за тези, които нямат компютър или не могат да работят на него им се предоставя достъп от определени публични пунктове.
Роки Балбоа
14 Фев 2011 15:10
Мнения: 880
От: Bulgaria
Това с купуването на гласове е толкова нелепо, че ако едно такова масово и открито явление не може да се хване от службите (ДАНС, МВР...), по метода на таен агент, СРС-та и пр. полицейски методи, то значи, че напразно им се плащат заплати на изброените (ДАНС, МВР...). Пак казвам - ако това явление е масово, то не би трябвало да е проблем да хванат 5-10 човека, да ги вкарат на топло за един по-дълъг период, па да видим тогава ще повторят ли или не. И щом не го правят, значи че МВР министъра е за директна оставка. Не може да не може да хванат колкото хора поискат! И ако не го правят, значи на най-високо ниво имат интерес от това. А щом работата е на най-високо ниво, значи, че нищо не може да се направи срещу купуването и то ще си го има така или иначе.
Brightman
14 Фев 2011 15:13
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
KDS,
това, което пишеш няма общо с техническият начин на гласуване, а с това, че дефакто България е премиерска република като следствие от това, че е парламентарна, а изборите пропорционални. На практика в България (но не само) законодателната и изпълнителната власт са слети, като изпълнителната, чрез партиите определя законодателната, а законодателната излъчва и "контролира" изпълнителната.
-
Нещата са преодолими, чрез сливане на постовете на президента и министър председателя и прекият му избор от народа. С мажоритарни избори в които партиите нямат формално значение. Но това е друга, дълга и странична в случая тема.
товарищМаузер
14 Фев 2011 15:38
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
При електронно гласуване, ще трябва да се въведат електронни кебапчета.
KDS
14 Фев 2011 15:49
Мнения: 473
От: Bulgaria
И електронни бири!
Тръндафилка
14 Фев 2011 15:55
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
Технически електронното гласуване сигурно е осъществимо, ама как ще убедите електората, че няма грандиозни изборни измами. Сега Brightman-а е убеден, че данните от гласуването се манипулират на ниво ЦИК. Въпреки че неговата партия би могла да събере протоколите от всички секционни комисии и да ги свери с данните от ЦИК. Ама е по-удобно да се пищи, че манипулациите са в ЦИК. При електронното гласуване контролът може да се осъществи само от квалифицирани експерти. Е, кой в тази държава ще им повярва?
Brightman
14 Фев 2011 16:33
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
данните от гласуването се манипулират на ниво ЦИК.

Ами аз не знам някъде да е публикуван изходният код на програмата с която се обработват протоколите. Освен това има човешка намеса при вкарването на протоколите (отделно при съставянето им). Резултатът по протоколи, който се публикува е според въвеждането. И т.н. и т.н..
-
При изцяло електронно гласуване, човешката намеса е отстранена по време на самото гласуване. Изходният код на програмата за обработка може да се публикува, за за няма съмнения, а при инсталацията й на сървъра на ЦИК, както и по време на гласуването всяка партия и сдружение за честност на изборите може да изпрати лица и за физически контрол, както и целият този процес да се излъчва с видео и звук на живо по интернет.
-
Възможностите за фалшификация при изцяло електронно гласуване са много по-малко и по-лесно преодолими, а мерките за гарантиране на достоверност много по-възможни.
Тръндафилка
14 Фев 2011 16:59
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
Ох, изходен код на програмите, грешки при въвеждането и т.н. Ако някоя партия или друга организация иска да контролира процеса:

1. Събира копия от протоколите от избирателните секции;

2. Сумира данните по избирателни райони. За тази цел е достатъчен и Excel;

3. Проверява разпределението на мандатите, следвайки закона;

4. Ако има разминаване с официалните данни, сезира всички институции, отговорни за изборите. Ако има достатъчно ентусиазъм, може и сама да установи къде е разминаването. Например ЦИК издава материали с резултати по секции (май и на електронен носител), така че може да се сверят нейните данни с тези от протоколите.

А ако иска да контролира и дали секционните комисии правилно попълват протоколите - ще трябва да прати наблюдатели във всяка секция. Ама всички ги мързи да ходят по чукарите, особено в "бастионите" на една партия...
Brightman
14 Фев 2011 17:23
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Тръндафилка,
май и ти съзнаваш практическата трудност на горното, но и когато се установят разминавания те остават без последици.
-
Например на последните частични кметски избори в София се оказа (на базата извлеченията на физическите протоколи от секционните комисии), че над 30 000 гласа са неотчетени и не участват в резултата.
-
Поради мажоритарността на този избор и разликата в гласовете тези 30 000 гласа не променяха крайният резултат, но при пропорционални избори, като например избора на общински съветници и депутати, това може значително да фалшифицира резултата.
Тръндафилка
14 Фев 2011 17:53
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
Хич не е трудно да се сравнят резултатите от секционните протоколи с данните от ЦИК. В страната има 31 избирателни района с общо към 12000 секционни комисии, т, е, средно по към 400 секционни комисии за район. Партиите на последните парламентарни избори са били 20. Ако една сериозна партия има поне 10-тина активни симпатизанти във всеки район, всеки от тях би трябвало да провери по 800 числа. Досадно, но дори да проверява по 1 число на минута, са достатъчни малко над 13 часа.

Та за частичните кметски избори в София гласовете на коя партия са се загубили? По мои спомени разминаванията в протоколите бяха поради неграмотно попълнени данни в "уводната" им част. Прост пример - ЦИК (или РИК-овете) пратили инструкции, че броят на намерените в урните бюлетини трябва да е по-малък или равен на броя записани (и дописани) в избирателните списъци. И една лелка от секционна комисия решила, че броят на бюлетините трябва да е равен на броя хора в списъците (въпреки че много от тях не са се подписали, т.е. не са гласували). Отделно - изобщо не са преброили (или пресметнали) колко общо трябва да са валидните бюлетини. Преди години имаше контроли, които засичаха тези разминавания, и започваше безкраен спор с лелката да преброи колко общо са бюлетините в урната. А тя не се даваше - "равно" било по-добро от "по-малко". Другите членове на комисията се червяха, и едвам успяваха да я убедят, че бърка. Накрая ЦИК май решиха да махнат тези контроли. Резултатът - 30 000 гласа не били преброени.
nikcv
14 Фев 2011 17:58
Мнения: 7,474
От: Bulgaria
Изобщо не трябва, да се допуща електронно гласуване.Ще станат безброй шашми, и ще печели тая партия която разполага с най много хакери.
4uka
14 Фев 2011 18:06
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
В страната има 31 избирателни района с общо към 12000 секционни комисии, т, е, средно по към 400 секционни комисии за район.
то СИК не са разпределени така по равно в избирателните райони, но нейсе, сигурно за по-лесно обяснение от страна на Тръндафилка
въпросът ми е: какви СИК като ще има електронно гласуване? или ще се насочва гласът на ел. преброилият се към секция?
и накрая с елекронното гласуване - най-накрая ще се знае за всяка електорална единица КАК и за КОГО е гласувала, хвала! след подслушването обхваща се и гласуването
Brightman
14 Фев 2011 18:26
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
По мои спомени разминаванията в протоколите бяха поради неграмотно попълнени данни в "уводната" им част.

За 30 000 гласа трябват бая секции, при положение, че всички избиратели в една секция са най-много 1000, а тук говорим само за разминаването.
-
Ако си участвал в секционна комисия, то знаеш как и защо не са били отчетени тези 30 000 гласа.
-
Процедира се така. При приключване на изборният ден всички в комисията са вече много преуморени (все пак са станали 4 часа сутринта за да отворят в 6) и бързат да приключат по-бързо. Затова се разделят на две групи - едната почва да сортира бюлетините на купчинки, а другата през това време брои по избирателните списъци и нанася общ брой избиратели, брой гласували и други общи неща.
-
Групата която брои има два варианта. Ако е в някоя централна секция, започва вписването на по-големите резултати в протоколите. Стигайки до купчинките с 1-2-3-4 гласа, т.е. до малките партии, които нямат свои представители в секцията или не ги вписва в протокола (което в случая са направили) или ако се сетят ги вписват към резултата на някоя по-голяма.
-
Ако пък секцията е по чукарите, то даже не си правят труда да броят бюлетините - поглеждат тавана (или нечии партийни инструкции) и ги натаманяват.
---
Практически невъзможно е да се контролират наблъсканите в чували и след това складирани по мазета на общини физически бюлетини. В няколкото случая на местните избори 2007 г., когато съдът разпореди ново преброяване бяха установени драстични разминавания - към 30-40 %.
генек
14 Фев 2011 18:29
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Бира,
дискутирам, не се заяждам. Излагам аргументи.
Bira
14 Фев 2011 18:33
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
хайде холан. "тъмното" беше аргумент със главно "А".
Bira
14 Фев 2011 18:36
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
4ук,
есграона си върви с адресната регистрация.

демек, ще знаят не само как си гласувал, а и къде е ключа от апртамента, в който държиш парите си. направо пали свещите и откопчавай жартиерите.
VAX11/780
14 Фев 2011 18:51
Мнения: 3
От: Bulgaria
Колеги от Форума!

Чета този форум много отдавна и горе долу ми са ясни жизнените позиции на повечето от постоянните участници. Не съм поствал до сега нищо поради нежелание да се регистрирам. Сега обаче мисля че имам какво да кажа професионално.
Имам банкиране в 3 банки и 4 цифрови сертификата 3 на фирми и един личен от два доставчика на удостоверителни услуги. Участвал съм като дребен подизпълнител в една от разработките за е-правителство.
Дали е възможно е-гласуване? Разбира се и сега технически е възможно. Нали дестки хиляди фирми подават всеки месец данни в НАП(ДДС) и НОИ (осигуровки)
за стотици милиони лева. Не е проблем и сега тези хора да гласуват електронно. За един преброяващ сървър не е проблем да приеме заявките им и да ги персонализира. По голям проблем е да ги анонимизира. Защото в цифровият сертификат има изключително много лични данни включително и адрес. Това за тези дето си мислят че ще могта да гласуват някоко пъти в различни райони.
За цената 3 сертификата + устройство за четене на сертификат 22лв. но много хора вече ги имат и ще платят повече ако идат до родното си място и гласуват. Дори само те да гласуват пак добре. Тук говорим за дистанционно електронно гласуване. Електронно гласуване в секцията надали ще подобри нещо.
За е-правителство. проблемът е следният: Лесни за електронизиране са услуги в които само се идентифицираш но не подаваш документи. Ако трябва да дадеш нотариален акт или друго забрави /няма такъв с електронен подпис на нотариуса/ и слава богу. За чертежите също няма община която да издаде скица с е-подпис.
Обаче от около 120 услуги в една община само 5-6 се иска идентификация, а за останалите и някакви документи каквито с е-подпис естествено не можеш да извадиш. Тук е мястото да се каже, че не само магистрали ни трябват. Държавата трябва да задължи, всичките институции съд, нотариат, общини и т.н. да издават електронни документи с цифров сертификат. Тогава и само тогава може да има е- услуги.
Добави мнение   Мнения:173 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща