Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кога образованието се превърна от общо благо в частна инвестиция
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:85 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »
Manrico
20 Фев 2011 19:23
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Te този е не просто черпаклия, а архичерпаклия. Обикновените черпаклии да гледат и да се учат. Много поучително е и какви ги е вършил в Дюк:
THE DEPARTMENT THAT FELL TO EARTH

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
intel_inside
20 Фев 2011 19:51
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
манрико
Die Hexe
20 Фев 2011 19:51
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
От този поглед към образованието ми се изправи косата. Дали вървим и ние нататък? Такава система ще създава много болно общество.
Hugin
20 Фев 2011 19:56
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Te този е не просто черпаклия, а архичерпаклия.
Не - постмодернист!
boby1945
20 Фев 2011 20:03
Мнения: 4,915
От: Bulgaria
Не се коси, когато предлаганата система "даде" плодове днешните генерации ще са в място злачно, място покойно... пък и индийците и пакистанците ще попълнят дупките направени от комисията на лорд незнам кой си.....
------------------------------- -----------
Тя и Желязната лейди либерализира енергетиката на Англия преди 30 години, та днес "тока" там е най скъп, ама кво? Свикнаха ингилизите.... ще свикнят и с образованието......
генек
20 Фев 2011 20:11
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Да, Ди Хексе,
първият е доказателство. Натискането за приватизация на образованието подсказва, че на подобни типчета вече ще е лесно - плащат си и избиват комплекси.
--------------
Блогът на Генек
Die Hexe
20 Фев 2011 20:25
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Навремето като въведоха в някои университети възможност за съвсем свободно избиране на курсове, бях много учудена. Как може да знаеш предварително какво ти трябва за избраната специалност? Няма как да го знаеш без да си завършил и работил в областта! Затова се предполага именно специалистите в областта да ти направят програмата (и чак в пети курс - няколко възможности за избор на спецкурсове). Сега в университетчета като нбу цялото образование е изградено на този принцип.
Освен слаботоо образование, това има и още един лош ефект - дава фалшиво самочувствие на притежателите на съответните дипломи, че имат някакво образование. И като станат министри - след тях остава пепелище!
Manrico
20 Фев 2011 20:49
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Тъййй, значи преди да са се изказали всички wannabe черпаклии, да напомним все пак срещу какво реве архичерпаклията. Според доклада на лорд Браун:
Entitlement to Student Finance will be determined by a
minimum entry standard, based on aptitude. This will
ensure that the system is responding to demand from
those who are qualified to benefit from higher education.
All students who meet the standard will have an
entitlement to Student Finance and can take that
entitlement to any institution that decides to offer them
a place. Institutions will face no restrictions from the
Government on how many students they can admit. This
will allow relevant institutions to grow; and others will
need to raise their game to respond.

Значи, правителството дава пари за обучение на всички кандидат-студенти, които покриват някакво ниво, пък те самите решават какво и къде да учат. Разбира се, за феодалните старци, каквито очевидно и те си имат, това е лошо. За да налеем масълце в праведния огън на дискусията, да цитираме малко от биографията на самия лорд Браун, да се види кой предлага такива лоши неща:

He joined the Board of BP in 1992 and became its Group Chief Executive in 1995 until 2007. He has been the Chairman of the Advisory Board of Apax Partners LLC (2006-7), non-executive director of Intel (1997-2006), DaimlerChrysler AG (1996-2001), Goldman Sachs (1997-2007) and SmithKline Beecham (1996-1999). He was voted Most Admired CEO by Management Today from 1999 -2002. He was knighted in 1998 and made a life peer in 2001.
He is presently a Managing Director of Riverstone Holdings LLC, a company which invests in renewable and conventional energy. He is Chairman of the Board of Trustees of Tate, President of the Royal Academy of Engineering, the Lead Non-Executive Director for the Government, and Chairman or member of several advisory boards.


_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
SvSophia
20 Фев 2011 21:12
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Ди Хексе, "разтърсващите" идеи на И/г/натов за "реформи" във висшето образование и приоритетно развитие на определени направления почти дословно, макар и по-мъгляво и завоалирано, преповтарят горе-долу цитираното в статията. Интересно ми е (към Манерко) защо древните елини (с много по-нисък БВП и много по-неразвити технологии) са хрантутели едни хора, наречени философи, само заради удоволствието да задават въпроси или да се разхождат в градината (Академията, сиреч). При това, хайде, Аристотел и Платон нещо са понаписали, а Сократ - нито ред. Само задавал въпроси. Че и осигурявали на всеки атинянин безплатно да ходи на театър. Те какво, онези атиняни, по-глупави ли са били от днешните мракобесници? Или бол излишни пари са имали? Или?
пишурко
20 Фев 2011 21:22
Мнения: 848
От: Bulgaria
Смешен плач.
Правителството направи единствено възможното за да задържи образованието на световно ниво и да го вкара в конкурираща се среда. Иначе там се беше напълнипо с млади пенсионери.
Както и храната, предстои да се разбере, че образованието е инвестиция и не е даденост както публичните тоалетни.
SvSophia
20 Фев 2011 21:31
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Ди Хексе за поста от 20:25:58. Студентът няма как да прецени сам без кои дисциплини просто не може да мине, за да стане наистина специалист в съответната област. Наименованията им нищо не могат да му кажат. Да не говорим, че става дума за системно и постъпателно овладяване на знания, защото дисциплините са взаимосвързани. Особено при сегашната подготовка, с която идват от училище. При първите студентски анкети останахме неприятно изненадани и от друго - най-високо оценени се оказаха онези, които разказват анекдоти и пикантерии на лекции, пишат шестици на поразия и изобщо си гледат работата през пръсти. Част от най-добрите, утвърдени учени и блестящи лектори, но взискателни и безкомпромисни, се оказаха с най-ниски оценки. И накъде вървим?
SvSophia
20 Фев 2011 21:39
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Германия, пишурко, става водеща в почти всички области на знанието от края на 18 в. чак до втората половина на 20 в. именно благодарение на относително достъпното и масово висше образование. И на добрата си образователна система, която ние сме заимствали междувпрочем, създавайки първия си университет. И именно нововъведените пазарни глупости, дето на студента ще гледаме като на клиент и източник на печалби, съсипаха висшето образование. Едно общество инвестира в своите деца и това е най-добрата му инвестиция. Печалбите и ползите идват впоследствие. И не са само задължително и единствено материални.
Die Hexe
20 Фев 2011 21:49
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Уф, а това студентът да оценява преподавателя си е една история ... Наистина, имах няколко прекрасни преподавателя, в чиито лекции беше удоволствие. Но имах и други, които оцених няколко години след завършването си.
Права е СвСофия - доброто образование е градеж, в която всяка тухличка е поставена на мястото си, а не еклектика, механичен сбор от чопнати от тук- от там камъчета, които след това не можеш да сглобиш.
Образованието е инвестиция, но не на отделни лица, а на обществото като цяло. Независимо дали даден конкретен човек има висше образование или не, неговият живот зависи пряко от това дали живее в силно или слабо образовано общество. Това пишурковците и манриковците не могат да разберат.
len
20 Фев 2011 21:53
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
И скучно, и грустно, ...
А нали уж живеем във времето на икономиката на знанието. Че то инженерите вече са кът май из цяла Европа и в щатско. Въобще дали не вървим към някакво средновековие. Макар че средновековието е родило едни от най-светлите умове и в науката, и в изкуството.
Чичо Фичо
20 Фев 2011 22:03
Мнения: 24,838
От: United States
Манрико и други сини колеги са невинна жертва на лошото соц. образование по обществено-политически дисциплини.

Отношението към марксизма във висшите у-ща по наше време беше доволно несериозно, макар че като методология "истмата" и досега няма равен на себе си, разбира се, не да обяснява всичко, но като разбиране за общата логика на историята. Задълбочено знание за немарксистките схващания за политиката пък напълно липсваше дори и в нашите уж обществени факултети, да не говорим за техническите институти.

Така тия хора с претенции за средна класа и интелигентност си останаха в политическото си мислене само с наученото от в. Демокрация с гл. ред. Волен Сидеров, най-много да са прелистили и някоя от книгите с меки корици на Пол Джонсън, но това не им личи. Политическото им мислене е крайно примитивно, магическо. Реагират на познати дразнители по стереотипен начин. Менталната основа на това мислене, е, разбира се, възпитана навремето под крилото на ППО.

Що се отнася до съвременните икономически знания, те в Б-я и досега са общо взето табула раза и за икономистите по звание. Въпреки многократните си опити, така и не срещнах жив български "икономист", от С. Невдянков до А. Пръмов, който да е чел или поне чувал за водещите съвременни световни икономисти - какво са писали в последното десетилетие и нещо, което донесе такива икономически промени, какво са писали и в последните две години след финансовата катастрофа от 2008 г. Те продължават да боравят с лозунги от праисторията - и освен това явно никога не са изучавали системно икономика - учили са несериозно политикномия на капитализма преди 1989 г.
Fantata
20 Фев 2011 22:11
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Не особено остроумно... И не, няма да изчезнат специалности които нямат покритие в материално изражение. Просто ще се комерсиализират някои специалности и ще се вбалончи и образованието...за съжаление с трагични последици за студентите.

Гледа днес студента, че оракула върви и давай да учим ИТ. Утре - няма работа, щото на пазара гъмжи от персонал. Горе долу по същото време цъка с език, че на минните инженери заплатите стават умопорачителни и си чука манерката, че не е учил минно инженерство...

Може да не ви се струва истина, но не е и лъжа. Който не вярва да провери сам заплатите за периода 1998-2008. Не виждам полезност в подобно поведение. Как ще прогнозира кандидат студента икономиката за 4 години напред? А лекарите, те колко напред да прогнозират? Излиза, че държавата елегантно се измъква от риска да прави политика и да прогнозира в образованието. Прехвърляне на риска върху хората - нищо повече. Естествено, че образователните хиени ще се възползват и ще гледат да усвоят колкото може повече пари на наивните студенти, а после потоп. Какво, не стана ли с имотите така? Или със заемите?

Не изглежда много смислено...
skyspirit
20 Фев 2011 22:13
Мнения: 5,763
От: Bulgaria
Недейте да чупите клавиатурите. БГ реалността е следната: Ако си отроче на мангизлии, няма значение какво учиш (може и да не учиш) - пак ще си директор пардон - мениджър, а по-умните от теб ще ти вършат работата. За всички останали - да учат IT, там криза нЕма (е поне докато е са на мода Фацебооке и форумите)
softwind
20 Фев 2011 22:21
Мнения: 5,658
От: Cambodia
При това, хайде, Аристотел и Платон нещо са понаписали, а Сократ - нито ред. Само задавал въпроси.

ми, Манерку веднага ще ти отговори, че Сократ е бил осъден и отровен официално (това е описано в произведението на Платон "Федон" )
така, че не е много ясно за какво харантутене на Сократ питаш. Иначе елинските граждани са имали много права и са се харантутили основно за сметка на робите.

Редактирано от - softwind на 20/2/2011 г/ 22:21:44

Чичо Фичо
20 Фев 2011 22:25
Мнения: 24,838
От: United States
Точ така, Фанта. Това е търгашество на дребно на университетите, но вредно на едро за обществото.

Вероятността човек да има дълга еднотипна кариера сега е много по-малка от преди 30 години. Пред очите ни преди две години се срутиха двата смятани дотогава за най-изгодни парично кариерни пътя - инвестиционното банкерство и правните фирми.

В момента white collar jobs се аутсорсват със същата скорост, с която преди 20 години се аутсорсваха blue collar jobs. В бъдеще, ако може да се каже нещо със сигурност, то е, че все по-голямо знанчение ще придобиват soft skills, които имат личностно измерение.

От друга страна, децата на бялата средна класа общо взето много по-малко се интересуват от "практични" deathlike професии примерно от гладните емигрантски деца от Азия.

Изключително голямо значение за обществената сплотеност и дееспособност има вертикалната социална мобилност. Висшето образование, достъпно за бедните и децата на необразовани семейства е сред най-важните фактори. Сега САЩ вече е по-малко вертикално мобилен от западна Европа. Това ражда обществен цинизъм и общо съзнание за упадък, като всички др. форми на задълбочаващо се икономическо неравенство, и е опасно и за демокрацията, и за пазарния капитализъм.
Cruella de Vil
20 Фев 2011 22:26
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Да, обаче за "неграмотните в политическо отношение и недоучени" инженери и ИТ специалисти работа се намира както в развития свят, така и в България. На работодателите въобще не им дреме кой с какви политически убеждения е, тях ги интересува да си върши работата.
А може и Форумът да се води за професионална реализация за някои, знае ли човек на кого за какво му плащат.
Manrico
20 Фев 2011 22:42
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Интересно ми е (към Манерко) защо древните елини (с много по-нисък БВП и много по-неразвити технологии) са хрантутели едни хора, наречени философи, само заради удоволствието да задават въпроси или да се разхождат в градината (Академията, сиреч).
Според общодостъпните източници при преброяването на Деметрий в 309г. пр.н.е. в Атина е имало 21000 граждани, 10000 метеки и 400000 безправни - роби, жени и деца. В такова общество свободните граждани може спокойно да се отдадат на военна служба, когато се налага и на удоволствия в останалото време. В Рим също всеки мързелив гражданин е получавал зърно от държавата и е можел да гледа на воля театър, гладиаторски борби, да политиканства на форума и да философства. Обаче тези времена са отминали, днешните общества имат ограничени ресурси, защото трябва да ги разпределят сред цялото население и не могат да ги разпиляват, а трябва да си дефинират приоритети.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
Добави мнение   Мнения:85 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »