Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кога образованието се превърна от общо благо в частна инвестиция
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:85 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
Чичо Фичо
20 Фев 2011 22:42
Мнения: 24,838
От: United States
Ами не знам за това, с тебе, Кру, сме се виждали веднъж, ама кой знае защо черпих аз.

Никой в цивилизованите страни не говори така. Богатите (с работа) са предприемачи, банкери, доктори, адвокати, селебрити... Богати електроинженери в държавни железници не е много типичен сценарий.

Хората от средната класа в развитите страни са анджак средна класа, образовани в уважение към общата култура. Децата им много повече тежнеят към обществена служба и letters.

Светоусещането на Менрико и Круела е от времето на "хегемонията на работническата класа", само че вече изкарала техникума и МЕИ ‌Ленин.

Древните и средновековни философи до Картезий са били gentlemen at leasure или по-рядко клирици, и много рядко друго, като Спиноза. Някои са били придворни, но в ново време - най-вече са професори, от Хегел насам. Сега обаче професорството губи значение. "Най-влиятелният" "ляв от центъра" мислител в Европа, Пол Кругман, е влиятелен, защото пише колонка в НЙ Таймс, не защото е професор по икономика в Принстън. Там го слушат 100-200 студенти - хлапета по на 18-19 години - годишно, в Таймс го четат няколко милиона души от всички възрасти два пъти седмично. Моя скромност също смята, че ако си бях останал в БАН тогава, сега със сигурност щях да съм "професор" някъде и нямаше да имам една четвърт от възможностите, които имам сега. Тенденцията човек да си вади хляба с друго, а да се занимава с любимите си неща в свободното си време, също е много актуална в наше време и ще става все по-актуална в бъдеще.


Редактирано от - Чичо Фичо на 20/2/2011 г/ 22:56:44

Manrico
20 Фев 2011 22:45
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Висшето образование, достъпно за бедните и децата на необразовани семейства е сред най-важните фактори.
Ако все пак погледнете доклада на лорд Браун, ще видите, че основната му цел е да осигури по-достъпно висше образование и за най-бедните. Достъпът на младежите до образование се разширява и улеснява. Достъпът на някои уманитари до неефективно държавно финансиране се намалява, защото се очаква, че младежите са достатъчно прагматични, че да си избират по-малко лаладжийство като професия.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
Чичо Фичо
20 Фев 2011 23:07
Мнения: 24,838
От: United States
Манрико, нямаш представа за живота в развития свят, ходиш там на кратка разходка на чужди разноски.

Реално достъпът на бедните до висшето образование намалява всяка година. Синът ми завърши Карнеги Мелън в 2009 г. и това струваше 53 хил долара последната година. (Наистина сега има хубава работа.) Сега се съкращават стипендиите (намаляха ендаументите на частните колежи и орязаха бюджетите на държавата) и почти всичко се плаща от джоб. Медиците завършват със среден дълг 250 хил. Кредитът обаче ще се затяга. Стартовите заплати ще намаляват, вкл. в правните фирми, студентските заеми ще почнат да гърмят като ипотеките. А 80% от класа на сина ми от Карнеги за още без работа.

Това, заедно с другите фактори на кризата, ще кара милиони деца без много пари да не кандидатстват в колежи, но работа за тях пак няма да има, а и ножицата между заплатите на висшистите и среднистите расте.

Много е лесно да си завършил безплатно МЕИ Ленин и по случайност да имаш (все още) добра работа в IT consulting поради относителната евтиния на труда си, но това не ти дава обективен поглед как е по света. Особено при дефицитна политическа култура.

anacephal
20 Фев 2011 23:12
Мнения: 3,134
От: Bulgaria
Статията и дискусиите под нея за пореден път илюстрират гения на Д. Донев и неговото пророческо послание "Умно село"
Cruella de Vil
20 Фев 2011 23:12
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ами не знам за това, с тебе сме се виждали веднъж, ама кой знае защо черпих аз.

Доколкото си спомням, поделихме си разходите. Но ако си черпил ти (може паметта ми да ми изневерява), моля да ми изпратиш банковтата си сметка за да ти възстановя разходите.
Не желая да ощетявам хората дори и за пет лева.
Никой в цивилизованите страни не говори така. Богатите (с работа) са предприемачи, банкери, доктори, адвокати, селебрити...

Никой не говори как? Аз не съм споменавала никакво богатство, само споменах, че и за такива като нас се намира работа, въпреки твоето очевидно презрение към техничарите. Какво богатство те гони?‌
Ако си забогатял, още по-добре за тебе. Дай, Боже, всекиму!
anacephal
20 Фев 2011 23:16
Мнения: 3,134
От: Bulgaria
Дълго време бях убеден че най-вредното нещо за човечеството е трудолюбивият глупак. Напоследък започвам да подозирам че може би това е платежоспособният идиот - било то в качеството си на "потребител", или "инвеститор". Разбира се, не е изключено двете категории да имат значително припокриване..
Cruella de Vil
20 Фев 2011 23:28
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
В статията става дума за Великобритания. И достъпът до университетите не ще да е толкова затруднен след като много български деца отиват да учат там. Във всяка западноевропейска държава има развита система на стипендии, така че всички млади таланти получават възможност за образование. Примерно, преди записване в университет на кандидата се изпраща да попълни форма за кандидатстване за стипендия, ако доходът му е по-нисък от някакъв минимум.
После, всяка държава може да си дефинира приоритети в образованието според нуждите на обществото. Щом като обществото финансира образованието (изцяло или отчасти) се предполага, че с предимство ще се ползват най-нужните специалности и след това ще има възвращаемост на разходите. Това съвсем не значи, че някои специалности въобще няма да се изучават, а че обучаващите там ще бъдат по-малко. Това има пряка полза и за тях, защото ще се избегне пренасищането на трудовия пазар с по-рядко търсени специалности и завършващите ще си намерят по-лесно работа.
Die Hexe
20 Фев 2011 23:40
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Щом като обществото финансира образованието

Да, обществото го финансира, но с финансите се разпореждат малък брой хора, които при определени обстоятелства лесно могат да бъдат склонени да решават не в полза на обществото като цяло, а в полза на някои негови прослойки.
Руританец
21 Фев 2011 01:00
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Естествено, тенорите веднага са първа писта. Обаче ако е такава прелест унищожаването на публичното образование, защо студентите в Англия недоволстват? А в Щатите? По-идната седмица в САЩ има общонационални протести по същата тема.
Нооо... Друго си е с английския и TCP/IP протоколите.
Руританец
21 Фев 2011 01:12
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
В бъдеще, ако може да се каже нещо със сигурност, то е, че все по-голямо знанчение ще придобиват soft skills, които имат личностно измерение.

А пък именно тези умения не се развиват в специалности със съхтото име... Развиват се от хуманитарните и социалните дисциплини, които са в основата на доброто английско образование. Или поне бяха...
zdran
21 Фев 2011 01:18
Мнения: 5,272
От: Saint Kitts and Nevis
Виждам, че Фичо и фичоподобни отново развиват тезата за примата на политическите и социалните науки (предполагам, че тук се набляга на българската филология, като майка на знанието). Искам обаче, да обърна внимание, че ако някой все пак се котира на световния пазар на труда, това са инженерите made in БГ. Нека също напомним, кой можеше преди 20 г. да учи социология, политология и тем подобни. И да съобразим IQ-то на богоизбраните, с това на проЗдото студенче-инженерче. Да не забравяме, че логигата като наука, намира силно приложение в ИТ. Уви, и до сега формалната логига убягва на хуманитарите във форума. Ако не беше така, може би някой щеше да се замисли над проблема поставен в статията - пълната липса на яснота какъв искаш да станеш на 18 години, това добре ли е за теб и имаш ли възможност да го направиш.
По лични причини доста се информирах за въпросния доклад ( apropos, по правилно е да се преведе Брауни, а не Браун). Общо взето той се опитва да отсее зърното от плявата - по финансов начин, плащай за да учиш. Може би тогава някой ще си задат въпроса - аджеба като уча куклено майсторство или социология-анропология, как ще си платя? Обаче не отива достатъчно далеч и казва, че ще плащаш само ако си докараш добър доход, след като започнеш работа. Накрая, какво излиза? Учи си куклено майсторство на воля, все някой балък инженер или икономист ще ти плати образуванието.
Ух, уморих се, не бях писал толкова дълъг пост.
sega
21 Фев 2011 03:52
Мнения: 6
От: Bulgaria
Дайте пък всички да станем инженери, счетоводители, кремиковчани, че да се продаваме по-лесно-
Айде аман от създаване на работническа класа, което ни се пробутва като правилен пазарен механизъм.
Кога микробиолозите станаха гений, а инженерите - стълбове на обществото.
Такава цивилизационна промивка и подмяна се случва пред очите ни и ние доброволно се съгласяваме.
rossenf
21 Фев 2011 03:58
Мнения: 1,956
От: USA
Типично по уманитарската, черпаклиите си измислиха проблем и сега го громят и отбиват атаките на мръсните капиталисти с голи гърди (поне чичето де, за дамите не знам). Само че - лорда, драги ми черпаклии, не спира парите за образованието. Набийте си го в канчетата. Може би на вас, ако бачкахте в същата страна, за която той говори, това ще ги спре - ама то това му е идеята. Да отсее зърното от плявата.
Чичо Фичо
21 Фев 2011 04:21
Мнения: 24,838
От: United States
Кру,
Аз не съм против инженерите, баща ми е инженер, брат ми и т.н. И съм за развитие на инженерните спациалности у нас.
Но е глупаво да ми се хвалиш, че си си намирала работа като инженер. Това е стандартна, масова професия. Инженерите са хиляди, работните места са хиляди.
Аз като човек с немасова професия е трябвало да си намирам немасова работа. Научен работник, дипломат, предприемач. Това е по-трудно.
В наши дни обаче стандартните професии намаляват, местата още повече. Нестандартните професии, дето сам трябва да си създадеш job description-a, растат.
Професиите, дето могат да се вършат от машини или от индийци в Индия, изчезват. Онзи ден тъкачките, сетне машинописките, сетне счетоводителите, сетне радиолозите, накрая инженерите. Инженерите в САЩ често си обучават смяната от Азия, преди да ги съкратят. Моя приятел от гимназията, американски пиейчди полупроводници, със стаж в Бел Лабс, три пъти го съкращават и три пъти се местят, с жена, къщи, деца, всичко. Всеки път отдела му заминава за Азия.
генек
21 Фев 2011 05:47
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Докато образованието се решава от неуспели комплексари, а икономиката води от назначени полуумни - така ще е.
А ние не вървим към Атина, а към Спарта - създаваме милиционери и наемници, присмиваме се на философите.
И издигаме в култ празната манерка с голямото гърло...
------------------------------- -------------
Блогът на Генек
Руританец
21 Фев 2011 06:09
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Всеки, който може да нарече Стенли Фиш "черпаклия" е просто невежа, който се гордее с невежството си.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
Hugin
21 Фев 2011 06:37
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Друго си е с английския и TCP/IP протоколите
Грешка!
Сега е "Друго си е с китайския и TCP/IP протоколите" и уманитарите
напират ТАКА да остане - да се учат
паразитни глупотевини за "хубава заплата",
както е отбелязал "Чичо Фичо".
Седиш си в инвестиционната таквоз и пишеш глупотевини за много пари.
Като думне кризата - кой най-много рушвет даде - него го спасяват
ПАК с бюджетни пари.
SvSophia
21 Фев 2011 08:22
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Вижте, разбирачи-манерковци, обществото (всяко общество) се крепи на баланса между развитието на хуманитарното и природо-математическото познание. Развитието на технологиите се дължи на развитието на фундаменталните природо-математически науки, защото технологиите в крайна сметка са си занаятчийство. Няма общество, просперирало единствено въз основана занаятчийство, което не се опира на своя фундамент. Именно упадъкът и пенебрежението към хуманитарното обазование доведе до упадък в обществото - нравствен, духовен, всякакъв, където единствената ценност останаха печалбите - бързо, тук и сега, без оглед на средствата - "ценност", прокламирана и поддържана от ограничени, пишман-пазарни умове (вж. Малък Пицко). Нито едно общество не го чака добро, ако затрие хуманитарното познание и хуманитарните ценности, защото те са, които дават познание и смисъл за света и човека.

Редактирано от - SvSophia на 21/2/2011 г/ 08:42:59

SvSophia
21 Фев 2011 08:44
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Това ще бъде общество на лесно манипулируеми занаятчии-роботи. Плодовете на подобен тип мислене вече ги берем - в България и във форума.
ПП. Разбира се, в случай че не мислим обществото и държавата като средно голяма фирма за производство на копчета или на гащи.
Heat
21 Фев 2011 09:07
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Отначало ми стана смешно, но всъщност си е трагично. Обществото може да поеме ограничена част от хората на черпаклийска издръжка. Докато са малко, "гениите" като автора все ще съумеят да се изхранят от обществено състрадание. Истинската голяма трагедия ще е едно сериозно мнозинство образовано в области които са лесни и приятни, но не дават знания и умения за "производство" на неща търсени от другите. За сметка на това, закърмено с огромни претенции да получава материални блага най-малкото колкото другите които ги създават а и повече. Когато се разбере че това няма как да стане, фрустрацията е неописуема.
Добави мнение   Мнения:85 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »