Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Парижката комуна по света и у нас – днешен предговор към “Смешен плач”
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:204 « Предишна Страница 10 от 11 8 9 10 11 Следваща
67
30 Май 2011 21:03
Мнения: 7,197
От: Benin
Читателю, на нас ни се падна двоен дюшеш с учителя по литература в гимназията. Начетен, неординарен, интересен преподавател. Та като стигнахме до Ботев, а това беше още във времената на "Какво е искал да каже Толстой в романа си "Война и мир"?", нашият учител направи като теб. Вместо да разсъждава на глас какво искал да каже Ботев и да цитира разни други разсъждаващи, той 45 минути - целия учебен час - рецитира Ботев. И ние никога не писахме съчинения с елементи на разсъждение върху неговото творчество. Минали са трийсет години оттогава, и много други уроци, но този го помня като ден днешен. Благодаря за поста и за спомена за един прекрасен човек!
Сибила
30 Май 2011 21:24
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Точно така, 67!

Специално за теб още веднъж да кажа, че аз не съм обсъждала какво е искал да каже Ботев, а обсъждах това, което е казал директно.

И то, в ушите на един православен християнин звучи богохулствено, кощунствено и скандално:



МОЯТА МОЛИТВА
"Благословен Бог наш..."

О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен в сърцето и в душата...


Не ти, комуто се кланят
калугери и попове
и комуто свещи палят

православните скотове;


не ти, който си направил
от кал мъжът и жената,
а човекът си оставил
роб да бъде на земята;


не ти, който си помазал
царе, папи, патриарси,
а в неволя си зарязал
мойте братя сиромаси;



не ти, който учиш робът
да търпи и да се моли
и храниш го дор до гробът
само със надежди голи;



не ти, боже, на лъжците,
на безчестните тирани,
не ти, идол на глупците,
на човешките душмани!


А ти, боже, на разумът,
защитниче на робите,
на когото щат празнуват
денят скоро народите!


Вдъхни секиму, о, боже!
любов жива за свобода -
да се бори кой как може
с душманите на народа.


Подкрепи и мен ръката,
та кога въстане робът,
в редовете на борбата
да си найда и аз гробът!


Бог да прости Ботева и дано намери мир душата му.



67
30 Май 2011 22:22
Мнения: 7,197
От: Benin
Сибила, в българската литература има и други примери, когато литературният герой прави разлика между Бог и неговото обсебване от светската или църковна власт. Дали от първо лице или не, но то не променя християнската им същност. Например:
— Как? Кой смее да ме пъди? Тук е храм за всички! — закрещя жената… — Искам правдата, правдата, правдицата! Имаме съдии, имаме кметове, имаме владика, имаме цар — да не мълчат… Да ми кажат, къде е правдата?
Сибила
31 Май 2011 00:41
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


67, споделих за намерението си повече да не споря за Ботев и да не го тълкувам :съвпада ли си с лирическия си герой, кое е художествен похват и коя е авторовата истина, внушавана на читателя директно или посредством поетическата образност.

Не участвам във форума на "православие.бг", но доста често го чета и днес от него си избрах няколко мнения, които най точно отговарят и на моето разбиране по въпроса.

Полемиката е интересна, проследи я ако искаш и ти, а от мен лека нощ,



Той /Ботев/полемизира с Църквата като институция и дори с християнството като идеология и по този начин съвсем не "изва­жда наяве зародиша на де­фор­мации и разцепления, застра­шава­щи нрав­ст­вените устои на църквата", а напротив - прицел са му библейски персонажи и пасажи, или може би той и Библията иска да изчисти от деформации? Съгласна съм, че творчеството му повлиява значително хората и не само от следосвобожденската епоха ( в българския космос, каквото и да означава това, той е нещо като слънце ) - и точно това ми е странно, че хората се заплесват по гениалността на перото (приемаме, че е гениален) и не могат да диференцират нещо толкова елементарно като последиците, които то може да окаже върху християнския светоглед.




Хъм, човек се учи, докато е жив (или поне жив духовно ) . За мен лично изкуството е като игра, която колкото и да се играе, никога не омръзва - по същия начин, колкото и да се интерпретира, няма да се изчерпи. Така че спор за многозначността няма. Спор няма и за това, че той е велик българин. Факт е, че той произлиза от християнска среда и лексиката и образите и символите са определено православни, но дали оказват такова влияние и върху читателите? Категорично не, именно високата естетическа стойност изиграва лоша услуга на християнството. Стиховете му са лесни за наизустяване (типично за добрата поезия) и какво си повтаря още малкото дете : "не ти, що си в небесата" - пряко отрицание на Господнята молитва. "Комуто се кланят калугери и попове" - може би е пропуснато, че Той не е Бог на недостойната част от духовенството( друг е въпросът какво е недостойна и дали на миряните е задача да съдят клира си ), а може би пък всички те се кланят на не когото трябва? Пак той пише за "Бой се от Бога, почитай царя! Свещена глупост! Векове цели разум и совест с нея се борят; борци са в мъки, в неволи мрели, но, кажи, що са могли да сторят!", направо жал да ти стане за тези борци, които са се борили против страха от Бога. Ясно е, че идеята е борба против султана, т.е. частта "почитай царя" (тук няма особена многозначност, сори, все пак естетическият гений не изключва и малко разум отвреме-навреме, т.е. някакви идеи, които цели да внуши авторът, никой не пише сам за себе си, а за някаква аудитория). Цялото "Борба" не ми се преписва, нито пък смятам, че има нещо православно в "свети Гергя - божи разбойник...Бездушен, глуп, изгнил покойник жертви ли иска?", а образът на попа общо взето е неизменно свързан с "пиени". Не ми се задълбочава, като цяло точно гениалността на Ботев (а и на много български творци...) е допринесла за това хората да бъдат проникнати и от неговия немалко антицърковен дух. Не го обвинявам в никакъв случай, това е негов избор, може би точно за сметка на антихристиянските мотиви има толкова добри произведения. Отделно, че в никакъв случай не си представям България без почит към него - просто се учудвам дали подобни изрази не са "внесли своята лепта" за атеизма на българина като цяло (Или "Молитвата на Веелзевула" на Алеко Константинов и толкова други автори и творби...къде са ни християнските автори, които се изучават в училище?). "В гърди ни любов, ни капка вяра, нито надежда" - да, такъв е бил моментът и да, авторът не е лирическият герой, но как ще въздействат тези изрази на читател, който е твърде далеч във време-пространството, може би ще събудят у него благодарност към Бога или някакво религиозно чувство? Не мисля, но разбери, че аз по никакъв начин не казвам какъв е Ботев - нямам представа - казвам само какви са творбите му и че в тях няма християнска емоционалност, има просто боравене с християнска сюжетност и терминология, съчетано с изключителна, бих казала, болезнена чувствителност, типична за поет от неговата величина.



Натиснете тук



читатель
31 Май 2011 07:40
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
67,
Аз също имах прекрасен учител по литература. Не ни тормозеше с мнения на видни критици, просто оставяше да се запознаваме с изучаваните произведения и да изказваме своето мнение за тях. Не държеше съчиненията ни да бъдат дълги. Предпочиташе да са искрени и точни. Даваше ни пример: ако имаме прекрасен букет цветя, всички ще му се радваме. Но ако започнем да го късаме парче по парче, той вече няма да е прекрасен, както преди. Много държеше да цитираме точно написаното от автора.
Хубав ден!

Редактирано от - читатель на 31/5/2011 г/ 07:46:13

Чичо Фичо
31 Май 2011 14:23
Мнения: 24,838
От: United States
Сибила,
Това като да е писано от аспириращи ислямски фундаменталистки: "и Библията иска да изчисти от деформации", "друг е въпросът какво е недостойна (част от духовенството) и дали на миряните е задача да съдят клира си", "къде са ни християнските автори, които се изучават в училище?"
PIX
31 Май 2011 17:06
Мнения: 446
От: Bulgaria


Алда Мерини



АКО ИСКАТЕ ДА ВИДИТЕ БОГ




Ако искате да видите Бог,


качете се на смокинята,


не се качвайте на раменете на поета,


твърде прегърбени са от страдание.


Сибила
01 Юни 2011 15:20
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


За съжаление ние си нямаме своите Достоевски, Тостой, Солженицин - нямаме в пълния смисъл на думата български християнски писатели освен и то с големи уговорки - Вазов и с по-малки - Стоян Михайловски, френски възпитаник и юрист.

Има и обяснения за това:



Бавното протичане на буржоазно-демократичната революция разрешава много по-трайно и неотстъпно да протича секуларизацията на общественото съзнание. Секуларизацията също като революцията върви бавно, но затова пък е твърде ефективна и с дълбоки следи в културата. Хранител на вярата и религиозността е народът, но липсата на българска аристокрация и българска Църква, която да обгрижва миряните, както и отсъствието на български богослови и религиозни философи, на мислители и християнски писатели ( у нас дори монасите и свещениците писатели и художници са светски по дух и творчество) отслабва връзката между народ и Църква и я свежда единствено до вярата и ритуала. Културата е народна и се създава не от интелигенцията, а от нисшите и необразовани социални слоеве и не съумява да се противопоставя на влиянията на вече секуларните европейски култури върху българската. Те й влияят светски, с либералните идеи, които съдържат. Елитът на тепърва създаващата се интелигенция се образова в чужбина в либерални среди, които са плод на Просвещението и революционния дух на Европа. Под влияние на тези именно идеи българската култура на Възраждането е изцяло светска и секуларна, може да се каже дори, че не е и християнска. Заслуга за това е буржоазно-демократичната революция със своя почти изцяло атеистичен дух.


Стоян Михайловски е малко познат, макар всички да знаем неговия "Върви народе възродени", от който за почти половин век последното изречение в този стих липсваше.


Върви към мощната просвета,
в световните борби върви,
От длъжност неизменно воден -
и Бог ще те благослови!



Макар да няма силата и мощта на Ботевото перо и неговия огромен талант, поне с това стихотворение на Михайловски можеше да бъде известен на повече българи, а не само на тесен кръг изследователи литературоведи:



Тежи ми, Боже, кръстът на живота...
Духът ми скръб обхваща, гина веч...
И виждам Те на Твоята Голгота,
и шепна твоята безсмъртна реч...

Живях в тълпите сам - не ме разбраха.
В мен всичко светло, всичко в мен добро -
раздадох го. Душата ми обраха,
оставиха ми черното тегло...

Посях любов, пожънах срам, вражди.
Напущам веч световните стъгди -
И в теб подирям, Господи, подслона...

Тъй ястреб, от ловеца повален,
издъхва в някой кът усамотен,
с очи обърнати към небосклона!



И


Политически и философско-религиозни размишления


Натиснете тук


И толкова. Това е.



myrmorko
01 Юни 2011 16:17
Мнения: 3,230
От: 0
Из "Кочо"

Иван Вазов

........................
И храмът ехтеше от моми, невести,
кат падаха в кръвье или в безчестье!

И господ от свода, през гъстия дим,
гледаше на всичко тих, невъзмутим!...


И ти се опитваш на титан като Вазов да пришиеш званийцето "християнски писател"?!



Сибила
01 Юни 2011 16:50
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Клепалото бие


Във глуха планинска долина стояла
във стари години обител света,
кандилце блещяло, молитва се пяла
във черквица бедна, далеч от света.


И всяка неделя там старец пречестни
клепалото биел, за служба, в зори…
Ехтяли долове от глас благовестни,
отпращали ека гори, канари.


И радостно будел в покоя им вечни
пустинните горски приветният звук,
и селяни прости от близки, далечни
села на молитва се стичали тук.



И много години в усои нечути
клепалото биел калугерът стар,
но лош ден настанал: неверници люти
земя ни сторили я плен и пожар.


Дошли с меч и огън и в туй място диво,
далечно, в неделя света, по зори -
току-що клепало забило гръмливо.
Избягали старци във пусти гори.


Стоял, не побягнал монахът пречестни,
и следвал да удря клепалото пак.
Ехтяли долове от глас благовестни -
за срам и за чудо на божия враг.


Загинал монахът под меча душмански,
на служба господня остал до конец,
не трепнал духът му от страх агарянски,
приел за Христа мъченишки венец.


И скоро, ограбен, пламнал мънастиря.
Млъкнала навеки молитва света.
От божия дом не остало ни диря…
Един спомен мътен остал на света.


Един само спомен и чудо незнайно:
тук всяка неделя, по тъмни зори,
гласът на клепало разнася се тайно
по ближни долове, из глухи гори.


И селянин сепнато очи застреля,
прекръсти се бързо, нататък завий
и плахо се шушне: - Света е неделя!
Калугерът божи клепалото бий!

Иван Вазов


Юли, Седем престола

Сибила
01 Юни 2011 16:57
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


Чети мърморко, то сляпото окато прави.

Ако можеше някой да ти пришие и малко толерантност към различното мнение, то не титан на изкуството на спора, но поне малко възпитан щеше да изглеждаш.

Написала съм: "с големи уговорки".

Или си мислиш, че разбираш от Вазов повече от мен?
myrmorko
01 Юни 2011 18:04
Мнения: 3,230
От: 0
Или си мислиш, че разбираш от Вазов повече от мен?


Опазил ме Бог, Сибила! Аз съм само един обикновен мърморко и знам, че нищо не знам (или съвсем малко). Знам само, че стойността на един човек представлява обикновена дроб, в числителя на която е мнението на другите за него, а в знаменателя - собственото му мнение за него самия. Когато знаменателят расте, дробта намалява.

Това, между впрочем, може и някой християнски писател да го е казал.

Редактирано от - myrmorko на 01/6/2011 г/ 18:09:35

Сибила
01 Юни 2011 18:16
Мнения: 15,613
От: Bulgaria

Ти смяташ тогава, че ако на Достоевски и Толстой и Солженицин прикачат "званийцето" християнски" писател /някои от тях дори са считани за православни фундаменталисти"/, то числителят на другите за тях в това мнение не позволява те да бъдат определяни като титани?


Ахааа, ето какво било.
Достоевски нарича руския народ "народ Богоносец".

Може би заради това руският народ знае защо отива на църква и какво, и как се прави там, а нашият народ отива на Великден с бирички под мишница.

Точно защото да бъдеш християнин е според теб обидно званийце, което се пришива към някой титан незаслужено.

Ехххх....


Признавам, че се опита даме обидиш възпитано.
Имаш напредък.

Здрав бъди.

Редактирано от - Сибила на 01/6/2011 г/ 19:02:26

softwind
01 Юни 2011 18:21
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Толстой е отлъчен от църквата и официално анатемосан през 1901г.
myrmorko
01 Юни 2011 18:33
Мнения: 3,230
От: 0
Сибила,
Аз от своя страна признавам, че по отношение на дробта не съм визирал нито Достоевски, нито Толстой, нито пък Солженицин. Не ми е известно собственото им мнение за самите тях.
Визирах само и единствено теб. Поне собственото ти мнение за самата теб беше изразено ясно.

Сибила
01 Юни 2011 18:46
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


Къде е моята самооценка?

В подозрението, че знам за Вазов повече от теб?

Ами това е видно.


"Клепалото бие" е едно прекрасно стихотворение, което, освен че е блестящо с формата си е носител на християнска нравственост и пропито с християнска емоция.


А ти не го знаеше.


Изобщо не си прочел какво съм написала за Вазов и Михайловски.
От бързане да ме обидиш.


Не се сърдя.
Извини ме, заета съм, оттеглям се.

читатель
02 Юни 2011 12:21
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
Сибила,
Явно не си толкова заета, щом имаш време да се правиш на обидена. Калугерът, който е загинал така величаво, никога няма да бъде оплют от поети като
Ботев. Що се отнася до обиждането, явно имаш доста опит в това. И много голямо желание да възпитаваш.
читатель
02 Юни 2011 12:24
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
А днес пак виха сирените. За да си спомним за тях, които дадоха най-святото, за да ни има като нация!
Тоз, който падне в бой за свобода,
той не умира: него жалеят
земя и небо, звяр и природа
и певци песни за него пеят...
Енчо
02 Юни 2011 13:32
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Знам само, че стойността на един човек представлява обикновена дроб, в числителя на която е мнението на другите за него, а в знаменателя - собственото му мнение за него самия. Когато знаменателят расте, дробта намалява.


Хехехе...
Тази интересна мисъл я бях забравил. Знаех я като ученик и я споделях.
Сега обаче, съм на по-различно мнение.
Много е важно що за стока са тия, които те оценяват.
Например, мнението на много хора за Азис е високо. Следователно, ако не друго - поне числителят на дробта трябва да е висок.
Е, и?
Може би трябва мненията на другите, които се събират в числителя, да се претеглят с дробта на тези, които ги дават. Тогава, един човек с ниска дроб, колкото и високо мнение да дава, да не тежи много...
Това ми хрумна на първо четене. Не е зле да се помисли...
myrmorko
02 Юни 2011 13:57
Мнения: 3,230
От: 0
ПЛАЧ ПО БОТЕВ


Ето ме – на същия бряг.
Коленича.
Целувам земята, целуната от теб.
Разсъмва се. Измамно тихо е наоколо…
Христо Ботев,
член на Централния Революционен Комитет,
кажи ми:
с мерцедес ли стигна до Околчица?

Воеводо,
на когото ботушите стискаха, защото бяха шити за друг, но той
се оказа благоразумен и остана да държи речи из браилските
кафенета, ти нахлузи ботушите му и тръгна –
кажи ми:
с музика ли те посрещна населението?

Поете, кажи:
колко ти платиха за твоите стихове,
изпълняваше ли напътствията на редакторите?

Кажи ми още:
ходил ли си на лов из русенските резервати,
лаел ли си като куче,
за да подгониш сърната към мушката на своя началник?

Кажи ми,
защото ме мъчат яростни сравнения!

Ние те величаем,
без да съзнаваме,
че всяка разхвалена от нас твоя черта
самите нас
зачертава.

Знам, ще ми кажат мъдро: сега времената са други.
И тогава са казвали мъдро:
сега времената са други.
и въпреки всичко –
сега времената са други:
в челата ни никой не се цели,
ние сме сити и цели,
постигнахме своите цели,
не спим във запустели воденици,
мълчим със затлъстели езици,
и го няма Левски
да пее –
да се надпява с вятъра…
Няма го стария свят, ура!

Няма го. Но има един жесток закон:
алчният заменя идеята за кон.
Оре, окопава се, огражда се – почва
да пуска корени в плодородната почва:

“Опасна е всяка крачка напред!
Всеки мечтател метежник е,
глупак е всеки поет.
Все едно, воденицата на времето имената ни ще смели.
Умни сме – излишно е да бъдем смели!..”

Тогава е все едно – живи ли сме, не сме ли.
Защото и за днешните – и за времената бъдни
Ще бъдат нужни хора безразсъдни:
Не за изгода тлъста, а за гола правда
Срещу куршум да тръгват
Да лягат под брадва!

Защото време е, време е да разберем,
че на тоя свят дошли сме
не само да ядем;
че повече от всякога днес подвигът е нужен –
до смърт бъди самоотвержен, а не послушен;
че по черепа земен и във всяка глава
боят не е стихнал –
рано е за тържества;
че не по кръстовищата – в душите са разпятията
и бягство е уюта, предателство – апатията;
и епохата наша всекиму два избора сочи:
трийсет сребърника –
или Околчица!

Стефан Цанев, 1972 г.

Редактирано от - myrmorko на 02/6/2011 г/ 13:59:36

Добави мнение   Мнения:204 « Предишна Страница 10 от 11 8 9 10 11 Следваща