Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
На Борисов му е криво американското огледало
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:164 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща
Сибила
06 Юни 2011 23:53
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


Хексе,


Човешкият ум е толкова малък в сравнение с Божия, че човешкият прогрес и човешките научни открития, дори и най-сложните и усукани, винаги подлежат на проверка, защото са направени от човек за човека, та дори и малцина да са посветените.

Обратното е невъзможно.


Може ли мравката да проверява и да поправя повреден компютър, например?

Ето такъв пример, макар и елементарен, ти давам, за да да се обоснова как не трябва да бъдат сравнявани несравними величини.

Пък и науката не изключва вярата.

Самият Айнщайн е бил вярващ и в края на живота си е опитвал да докаже своята "теория на всичко", а с нея и силното си убеждение, че : "Господ не играе на зарове". Не е успял, а дори и да е имал още живот, едва ли щеше да успее.

За Блез Паскал, силно религиозен, скоро писа Андрей Райчев, ето какво:



Великият Блез Паскал, гениално хлапе с изострени мистически чувства, е автор на най-буржоазното разсъждение за Бога. Той казва така: Две са възможностите – Бог да има или Бог да няма. И са два вариантите на поведение – да вярваш в Бог или да не вярваш.








Изборът ни, значи, е между четири неща:

1. Бог има и вярваш

2. Бог няма и вярваш

3. Бог има и не вярваш

4. Бог няма и не вярваш.

Поуката е очевидна. При първия и четвъртия случай си окей. При втория живееш с илюзия, но безплатна. При третия – жална ти майка. Следователно, сериозно твърди Паскал, разумното, т.е. изгодното поведение, е все пак да вярваш.



Не знам дали е изгодно и дали точно такава е подходящата дума, но и трудът на Паскал за това има или няма Бог се нарича "Облогът".
Die Hexe
07 Юни 2011 00:01
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Сиби, мисълта ми беше, че по принцип се счита, че двете неща са различни и не се припокриват. Но покрай този разговор се замислих, че аз самата много често просто вярвам на учени - както за експерименти, които лично аз не мога да проведа, така и за теории, които така или иначе не мога да обсмятам. Но там приемам, че проблемът е в моите лични способности. Предполага се, че ако си седна на д-то и се напъна, може да успея.


Но когато не ми бъде позволено да опитам (както е в случая със патентованите видове) - това вече е абсолютно посегателство върху науката и всеки учен би трябвало да подскочи срещу това. Срещу отнемането на възможността за проверка.
Сибила
07 Юни 2011 00:09
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Но когато не ми бъде позволено да опитам (както е в случая със патентованите видове) - това вече е абсолютно посегателство върху науката и всеки учен би трябвало да подскочи срещу това. Срещу отнемането на възможността за проверка.


Ооооо, да, напълно съгласна с това.


А и от своя страна съм напълно убедена, че когато човек се намесва грубо и непохватно, за да се прави на Бог - творец, то наказанието ще бъде жестоко.
Чичо Фичо
07 Юни 2011 00:13
Мнения: 24,838
От: United States
България се управлява най-вече от българското правителство, независимо колко зле и независимо какви ги разправя примат Бочко на амер. посланичка. И както знаем, сегашното бълг. правителство е там зарад ищаха на мнозинството от българите (не зарад мене). И‌ за САЩ главното е, че Бочко се радва(ше) на голяма обществена подкрепа.

В Багдад 2003 г. видяхме на длан, че САЩ нямаше даже списък на иракските министерства и другите важни обекти. А в Германия 1945 за САЩ работеше цял институт първокласни немски обществоведи емигранти, и само заповедта до ген. Айзенхауер за денацификацията на амер. зона беше 152 страници с най-подробни указания какво да се прави с всяка отделна институция и обществена организация.

Разликата между двата подхода е разликата между Америка на ФДР и на Ню Дийла и тази на Рони Рейгън и наследниците му. Мисля, че е време колегите най-сетне да разберат тоя факт, и ако трябва да земат па да почетат малко история на САЩ. Сегашната Америка няма капацитет и изобщо не се интересува да управлява България и да й влияе "с подробностите". Тя разпознава само някакви остарели и произволни саундбайтс като "контриране на руското влияние" (което е напълно безсмислено, доколкото САЩ сега иска да се сближава с Русия). И т.н., вече съм го казал по-горе.

Също е важно колегите да запомнят, че сега ЕС е на по-десни позиции икономически от САЩ, и изглежда така ще се продължава. Това го пише и в европейските финансови издания, и в американските леви. А в България не само сините, но и други хора продължават да изповядват догмите на пазарния фундаментализъм. Те живеят в паралелна вселена.
Чичо Фичо
07 Юни 2011 00:25
Мнения: 24,838
От: United States
Колегите трябва също да разберат, че проблемите, с които се сблъскват, от монополизма на Монсанто до ако щат високофруктозния царевичен сироп, се дължат също на онази Америка от Никсън и Рони насам, срещу която прогресивните американци избрахме Обама.

Но и тук европейските протести с/у "ГМО"‌и "шистовия газ/нефт" се дължат само на това, че европейците изостанаха в тези технологии. Протестите срещу новите технологии като такива не правят чест на никого и бълг. комунисти едно време много скрупульозно са разисквали за тонгата, дали е технически прогрес или само засилване експлоатацията на работниците. Не е хубаво да се протестира срещу прогреса сам по себе си (то и царевичната фруктоза е прогрес, измислена била в Япония след ВСВ, и това, казват било отмъщението на Япония за Хирошима, освен дето и самата Япония вече страда от него). Хубаво е да се протестира за справедлив икономически ред.
Die Hexe
07 Юни 2011 10:19
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Аз не виждам хора, които протестират срещу прогреса сам по себе си - Фио или се е объркал, или има предвид някакви хора, които той познава.


По темата за "вярата" в науката искам да добавя още нещо. И това са последните тенденции (не само у нас) за отказ от популяризиране на науката и "занаятийска" насоченост на образованието. Все по-малко хора при завършване на гимназия действително имат представа от гимназиалния научен материал, а вестниците и телевизията отказват да посредничат в "превеждането" на научните идеи на по-достъпен език. Спомням си преди време една журналистка от БНТ беше в нашата лаборатория, шефката ми й обясняваше работата ни и в един момент при думата "атом" журналистката я прекъсна - "ама моля ви, не използвайте такива сложни думи!" При такъв подход се приема за нормално масата хора да нямат и най-бегла представа не само от научните постижения и резултати, но и от самия начин на "правене на наука". Така почти насила разбиращите стават все по-малко и по-малко, а останалите ... са принудени да им вярват. Тази тенденция за мен е плашеща.
Doctora
07 Юни 2011 14:18
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Протестите срещу новите технологии като такива не правят чест на никого



Предпочитам да оставим на децата си остатъкът от великолепната природа на България, а не лунен пейзаж. Опазването на екологичното равновесие и биоразнообразието е цел на всеки разумен съвременник. И няма нищо общо с възпрепятстване на научния прогрес.Стига с тия елементарни спекулации!
Гладиатор
08 Юни 2011 09:04
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
дъртреалист
Дон, макар и правилно насочил се, е в сериозна непълнота на анализа си, изтърва съвецката агентура.

На туй, по един виц, му викат "влакове взривяваме"
Чичо Фичо
08 Юни 2011 17:41
Мнения: 24,838
От: United States
(1) Опазването на природата и икономическото развитие (поминъкът на хората) трябва да се разглеждат в единство. Човекът, като другите видове, е част от природата, добитъкът отделя повече метан в атмосферата от автомобилите, термитите имат по-голяма биомаса от хората, бактериите имат по-голямо влияние в/у атмосферата от тецовете, примитивните народи променяли средата си не по-малко активно от индустриализираните, и т.н.

(2) Опазването на природата може да стане само с повече научен прогрес, повече нови технологии, а не с по-малко. Факт е, че природата е "по-опазена" в технически по-развитите страни. Япония е най-гористата страна в света (75% от територията й), и става дума за гъсто населени малки планински острови, които са и самодостатъчни за изхранването на свръхгъстото си и заможно население (заедно с риболова).

(3) Физиците, ако разбира се нямат специална подготовка, да оставят, ако искат, политиката и идеологията на тия, които имат, и да си гледат главно физиката. Монотематичните талибански кампании, раздухвани от слугински медии, не са дип съвместими с научната рационалност.
Неверния Тома
08 Юни 2011 20:19
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Митев свързва всичко с табелите, а някои колежки - с ГМО!
И все пак нещо не ми е ясно. Твърди се че Монсанто ЗАБРАНЯВА проверка дали неговите ГМО са вредни. Как се реализира тази забрана? Ако уважаемата Вещица си купи ГМ соя и експериментално докаже че тя е вредна, ще иде ли в затвора? Или може би ще я глобят? Ще и забранят ли да публикува резултатите си (ако редакционната колегия ги сметне за научно издържани)?
Мисля че имаме случаи на манипулиране. Монсанто, както всеки производител, е длъжен да изследва и докаже че техният продукт не е вреден. Това не е забрана за всеки друг да проведе паралелни експерименти. Обратно, априорното отричане на опитите и резултатите за безвредност е ненаучно.
Монсанто и аналогичните фирми имат право да патентоват своите резултати. Те патентоват не откритие, а конкретна култура. Патентът е подобен на авторското право - не може да печаташ напр. Валери Петров без негово разрешение, но никой не може да ти забрани да си го преписваш или помниш наизус.
Die Hexe
08 Юни 2011 23:00
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Тома, ти силно ме изненадваш. За разлика от Фичо си достатъчно интелигентен да си намериш информацията.
Не мога да си купя соя от Монсанто (попитай земеделските производители какви договори подписват - аз не съм земеделски производител). Мога да се снабдя нелегално, но тогава не мога да публикувам резултатите, твърдейки, че изследванията са с техните продукти. Айде, моля, по-сериозно вече, че е адски досадно да се обяснява едно нещо хиляди пъти и все някой да не е разбрал.
Имам достатъчно възможности за научно изследване. Купи ми, моля те, монсантовска соя и ми я прати. Да те видя като е толкова просто как ще го направиш. То да се пише е лесно.
Чичо Фичо
08 Юни 2011 23:02
Мнения: 24,838
От: United States
Е да, аз съм прост чиляк.
Die Hexe
08 Юни 2011 23:12
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Има си области, където ми е приятно да те чета (използвам случая да те поздравя за преводите). Но да се месиш в науката - да ме прощаваш, но не става. Както казва Даскала, не встает.
Чичо Фичо
08 Юни 2011 23:36
Мнения: 24,838
От: United States
Ама че го рече. Да не би да не съм доктор и член на Съюза на учените в Б-я? (Па и дисертация съм писал за един съвременен чуждестранен философ на науката.)
Die Hexe
08 Юни 2011 23:44
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Ученым можешь ты не быть, но кандидатом быть обязан


(имаме различна дефиниция за това що е наука)
Чичо Фичо
09 Юни 2011 02:50
Мнения: 24,838
От: United States
Явно да, аз съм повече за обективния подход, изчистен от наемни вестникарски кампании.
Неверния Тома
09 Юни 2011 08:28
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Вещице,
За съжаление не мога да ти купя ГМ-соя защото вносът й в България е абсолютно забранен (заслуга на "гражданското общество" ). Странно ще е ако Монсанто забранява продажба на продукцията - ами за какво фермерите я произвеждат? Моля цитирай (или дай линк към) тези странни договори, а не преразказвай преразказаното. И още, в какво се състои забраната на независими иследвания? Аз съм срещал такива независими иследвания, но не съм във възторг от научните им качества.
Minderbinder
09 Юни 2011 08:53
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
Да не би да не съм доктор и член на Съюза на учените в Б-я?

Фичо,
Той и Краси Кабакчиев е доктор и член ....

Die Hexe
09 Юни 2011 10:12
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Тома, примерът ми със земеделските производители не беше точен, моля за извинение. Ако забравиш за него, отиваме на "забранения внос". Не е вярно, че вносът е забранен. Можеш да внасяш (ако например ще ползваш соята за добавка към месни или сладкарски продукти). Забраната е за отглеждане, така че хайде стига с преиначаването.
Затова ти казвам - опитай да си купиш и после ми я изпрати на мен. После ще говорим пак.
Неверния Тома
09 Юни 2011 10:30
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Ето какво намерих Гугъла:

. Лег. чл. 83 ЗГМО; пар. 1 ДР ЗГМО.

Вносът на ГМО и на ГМО като продукти или съставка на продукти се извършва след получаване на разрешение от министъра на околната среда и водите или от министъра на земеделието и храните в зависимост от предназначението на ГМО.
.
Остава да получиш (ако получиш!) разрешение от нашите власти (не от Мосанто!) и да се заемеш с работа. Желая успех!
Добави мнение   Мнения:164 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща