Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Българските независимости
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:407 « Предишна Страница 7 от 21 5 6 7 8 9 Следваща »
dardan
22 Сеп 2011 07:51
Мнения: 311
От: Bulgaria

Малко истина поръсена с куп глупости.Поне когато цитираш исторически извори, недей променя титлите на Българските владетели, като не ти отърва хан Аспарух, хан Тервел, хан Бора недей споменава за тях.
RumenS
22 Сеп 2011 08:50
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Това чия зависимост е по-добра /от Русия или от САЩ/ е тема дет по-добре да не повдигаме. А това дет пишеш за шизофренията вилнееща на територията от древни време. Да тук се е живяло /и ще/ с копнежа да го турим на някого отзад и да се овардим някой да не ни го тури на нас - простичката мисъл "глей си семейството да е добре и на обшеството автоматично ше му е добре"="@би ги другите" е част от тази шизофренична логика.
генек
22 Сеп 2011 09:05
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
И защо е писано това...не зная как да го определя културно?
---------------------
Блогът на Генек
генек
22 Сеп 2011 09:07
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Още повече, когато този празник си е чисто държавен – но се налага като национален. А така ли е?

На 22 септември 1908 година във Велико Търново владетелят Фердинанд обявява държавата за независима, а себе си за цар.

Което е част от попълзновенията му към място в историята – да възстанови Източната римска империя. Със себе си начело.

А резултатът е известен – две национални катастрофи, орязване на територията ни, репарации.

Всъщност, дали е поданик на княжество, царство или империя – върху битието на обикновения човек няма отражение. И надали някой е пял песни /ако изключим казионните певци/ по този повод.

Истината е, че това е само държавен акт, не и национално действие.

Национални са Съединението, Сръбско-българската война, Балканската. В тях българите изпълняват дълга си към родината, служейки в армията на държавата.

А тези две понятия – родина и държава – не са идентични, отдавна сме го разбрали. Дори често са враждуващи. И в съзнанието на нормалния българин държавата се движи след родината.

България е била свободна вече 30 години, поколение и половина живеят в среда, нямаща нищо общо с робството.

Хората са били свободни /доколкото човек може да е такъв/, а образованието и манталитетът им не позволявали да правят разлики между васална и независима държава.

Още повече, че България от 1881 година сече собствени пари – което е знак за независимост, Съединението е извършено без разрешение и знание на сюзерена – султана, армията, държавните структури, законите не подлежат на някакъв контрол отвън.
хххх
Повече в блога ми.
-----------------------
Блогът на Генек
Mrx++
22 Сеп 2011 09:07
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
колкото повече живеем при условията на демокрация, толкова повече се убеждавам в предимствата на еднопартийната система. Тъжно е, ама сме длъжни да си го признаем.
Истина е, когато правиш някаква промяна трябва да имаш предвид много неща - манталитета на нацията си, какви ще бъдат последствията от тази промяна. Да се сетиш, че като раздробиш земята на милиони парчета не може да има модерно и ефективно земеделие. Доколкото знам преди 1944г. в земята на България е била раздробена на 2 милиона нивици. След този период наследниците на тези нивици нарастват експоненциално и така сега земята става още по-раздробена.
Когато правиш приватизация трябва да усещащ какви ще са последствията от нея. Трябва да се сетиш, че този, който е пиолучил даром дадено предприятие няма да милее за него е ще гледа да забогатее от него и да го затвори. Така стана с Кремиковци, подариха го за 1 долар, оня го продаде за 300 милиона, като прибра някой друг милион оот екологични проекти и от производството, е за каво му е да се главоболи, като лошата номеклатура дето спеше в комбината само и само той да върви както трябва.
Когато правиш многопартийна демокрация трябва да се сещаш за историята как Чочоулу и Гочоуло са правили избори и че беден нашенец не може да се добере до висок пост. Трябва да познаваш историята, как след избори у нас всички държавни места са се вземали от близки на победилата партия - справка Боковите опити да изгони старите посланници.
maxilianus
22 Сеп 2011 09:28
Мнения: 324
От: Bulgaria
По всичко личи, че Манифестът на Фердинанд от 22 септември 1908 г. е бил предварително съгласуван най-малкото с Австро-Унгария, която -- също в противоречие на Берлинския договор -- веднага анексира Босна и Херцеговина, принуждавайки Сърбия да мобилизира своята армия и по този начин настъпва Босненската криза 1908-1909 г. Така че, дори цитирания по-горе в публикацията текст „... че този Ми [на цар Фердинанд (1887-1918)] акт ще намери одобрението на Великите Сили ...“ е показателен за каква всъщност (не)зависимост отново става въпрос
Mrx++
22 Сеп 2011 09:30
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Гарамелката, Манрикото и удареното орле са се изпуснали отново във Форума
Друго си беше когато членувахме в един друг по-справедлив съюз, дето се "бореше" за "справедливост", "братство" и "равенство" по всички Земни кълбета, та даже и в Афганистан, Ангола и Чехословакия.
Аз съм писал за хронологията на събитията в Афганистан. Съветските войски бяха поканени от министър-председателя (а може би президента - не си спомням титлата) Амин. Там хамериканците се натресоха и започнаха да организират ислямските терористи, дето после плъзнаха по целия свят и накрая удариха Търговския им център..
В Ангола Варшавският договор не е участвал в Гражданската война, там бяха кубинците, които не бяха част от Варшавския договор. Но цялата каша в Ангола. Там, обаче пак се месеха хамериканците. И в Чехословакия си имаше покана от високо место, въпреки, че това не беше Дубчек. Виж НАТО и ЦРУ не чакат покани в Гватемала, Чили, Никарагуа, Ирак, Либия и другаде.
BOLGAR
22 Сеп 2011 09:54
Мнения: 5,074
От: Bulgaria
Петрински да беше попитал защо в периода 1944~1989 год България на практика беше превърната в съветска република без никаква наченки на независимост и свобода.
Г-н Петрински : робския манталитет е замъглил съзнанието ти - ако изобщо си имал съзнание на свободен и независим човек
Спартак
22 Сеп 2011 10:02
Мнения: 3,230
От: Bulgaria
Привет на всички форумци, с изключение на платените клакьори и на непоправимо заблудените. Радвам се че логичното мислене все още е живо, а Yantar е направил великолепна добавка. Истински се радвам на патриотичните оценки. Този форум надскача нивото на много наши ежедневници, постингите на някои участници са на много по- високо ниво от това на “ изявени“ журналисти, както фактологически, така и стилно. Трябва да похвалим и администратора, по- висок форум от този на “ СЕГА“ май няма.
върлаков
22 Сеп 2011 10:13
Мнения: 387
От: Bulgaria
Аз съм писал за хронологията на събитията в Афганистан. Съветските войски бяха поканени от министър-председателя (а може би президента - не си спомням титлата) Амин.

ха така и бравос! А господаря Амин беше поканен на престола на Афганистан от другаря Андропов. И от същия беше свален по византийски - съветскят му готвач го отровил.
разбрахте ли сега, защо бай ви тошо си подаде оставката доброзорно!?
wvw
22 Сеп 2011 10:15
Мнения: 863
От: Bulgaria
И преди съм го казвал във форума, ще го повторя (извинявайте...) : преди 1989 г. се живееше безгрижно в сравнение със сега! Тогава не съм си задавал фундаменталния въпрос за независимостта, защото както се каза по горе ние сме малка държава и е трудно, да не кажа невъзможно да сме истински независими.
Така че, да не наблягаме толкова на независимостта ( иначе какво би трябвало да направим с Уорлик ? ), а да се замислим как да повишим качесрвото на живот на всеки един от нас. Един път се живее на този свят....
StrikeEagle
22 Сеп 2011 10:16
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
НАТО е могъщ страж на мира и демокрацията по света и
не му е работа да раздава найлонови чорапи на куманизките.
Очакванията требва да се отправят към арапската диаспора...
durt kozel
22 Сеп 2011 10:54
Мнения: 769
От: Bulgaria
Доброволен е отказът ни и никакъв друг. Когато ни набутаха за майтап в един разкапващ се така наречен Европейски съюз и в престъпната му военна организация, заляхме ли улиците с протести, че не ни питаха формално даже? Не, таяхме срамни надежди за някое и друго евро и за чифт найлонови чорапи за жената.


Иванчоооо, нищо не си разбрал, мамин златен

Неверния Тома
22 Сеп 2011 11:12
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
"... хронологията на събитията в Афганистан. Съветските войски бяха поканени от министър-председателя (а може би президента - не си спомням титлата) Амин."
.
И в Унгария (56) беше така. В Чехия (68) такъв "патриот" не се намери, ама това няма значение.....
toly
22 Сеп 2011 11:29
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Има няколко държавици които не са в ЕС и НАТО около нас - Сърбия, Македония , Албания , Молдова, Украйна , Грузия. Всички без изключение са бедни и бавноразвиващи се, така да се каже. По-бедни и по-бавноразвиващи се от закъсала Б-я. Това , че Б-я не се нареди до по-добре представящи се държави си има обективни и повече субективни причини. Така, че в увода верните факти съжителстват с илюзии в голям мащаб. Петрински е интересен с историческите паралели и интерпретации .
Perkele
22 Сеп 2011 11:31
Мнения: 2,929
От: Bulgaria
като не бяхме в ЕС -- защо не сме в ЕС
като сме в ЕС -- защо сме в ЕС
StrikeEagle
22 Сеп 2011 11:35
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Аз съм писал за хронологията на събитията в Афганистан. Съветските войски бяха поканени от министър-председателя (а може би президента - не си спомням титлата) Амин.

Люксенбург!
Най-напред Амин покани диверсантите от група "Алфа" да го застрелят в двореца му.
Натиснете тук
После и останалите афганистански семейства поканиха пехотинци, десантници и танкисти да ги стрелят.
Най-високите аули поканиха летчики и вертолетчики...
Неверния Тома
22 Сеп 2011 11:47
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
След като изчетох 10 страници коментари така и не разбрах каква е разликата между "ограничения суверенитет" по Брежнев и "частично отдадения суверенитет" на нашите политици. Кое е за предпочитане и защо?
RumenS
22 Сеп 2011 11:52
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
За предочитане е това при което хората имат работа и могат гледат децата си. Щото при другото изчезваме. Така простичко ги виждам аз нещата, а тънкостите за екплоатацията, диктатурата, свободата и т.н. ги обясняват ерудитите тук.
Cruella de Vil
22 Сеп 2011 12:01
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Доброволен е отказът ни и никакъв друг. Когато ни набутаха за майтап в един разкапващ се така наречен Европейски съюз и в престъпната му военна организация, заляхме ли улиците с протести, че не ни питаха формално даже?

Ами да напомня на автора, че сред основните политически партии имаше консенсус и по двата въпроса. Пък и доколкото ми е известно социологическите проучвания показваха одобрение на присъединяването към НАТО и ЕС. Плюс това по времето, когато кандидатствахме в ЕС световната икономика беше във възход.
И пак да припомним - разпадането на СИВ остави българската икономика без огромния гарантиран пазар на СССР и другите бивши соцдържави. Т.е. България беше оставена да се оправя сама с индустрия създадена по друго време, с друга цел и в голямата си част неконкурентоспособна на световния пазар. И докато страни като Чехословакия, Унгария и Полша бяха по-слабо зависими от СИВ, то българската икономика беше почти на 90% зависима от този пазар. Вероятно защото ръководствата на тези държави водеха малко по-самостоятелна икономическа политика.
Ако навремето земята не беше върната на бившите собственици, досега щеше да бъде прилапана от мутрите-бизнесмени. Сега, малко или много собствениците получават някаква рента от арендаторите и могат да продадат земята си.

Добави мнение   Мнения:407 « Предишна Страница 7 от 21 5 6 7 8 9 Следваща »