Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Ако имахме нужда от по-различна църква, щяхме да я имаме
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:176 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9
Boatswain Spyder
31 Яну 2012 23:45
Мнения: 6,240
От: Bulgaria
.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Boatswain Spyder
Спас
01 Фев 2012 00:38
Мнения: 2,832
От: Bulgaria
Във вселената има някакво вълшебство, има нещо все пак лично и личностно, наричано Йехова, Свети дух, Света Троица, бозон на Хигс (според терминологията на Европейската организация на ядрените физици)

Стигайки дотук в статията, смятах да се огранича с доброжелателен съвет към автора да не се занимава с неща, от които си няма понятие, като квантовата физика. Но не би...
Самото знание е тип вяра
Всяка наука е някаква съвкупност от вярвания. Хората вярват, че две и две прави четири, докато не се появи някой, който да докаже, че това невинаги е точно така.

И кой е доказал, че две и две не винаги прави четири, моля??? Математиката е абстрактна наука и за добро или лошо резултатите от дадено математическо преобразувание са ВИНАГИ едни и същи, независимо дали става въпрос за 2+2 или дзета-функцията на Риман.
От гледна точка на обикновения, делничен човек няма особено значение дали земята е сфера, която се върти около Слънцето, или е закрепена върху слон, който е стъпил върху костенурка, която е стъпила върху друг слон, и т.н. Но религията му дава нещо много по-важно от достоверния и освободен от метафорични абстракции образ на света, който науката се опитва да предложи - дава му способността да гледа с учудване на света и живота. Животът е чудо и заслужава учудване. Християнството предлага на човека детското възприятие за света, което е по-човешко и по-човечно. Превръщането на яйцето в пиле е точно толкова загадъчно, колкото и превръщането на жабата в принцеса, след като е целуната от принца.

Е, оттук лъха вече на мракобесие! Такива разсъждения логично водят до забрана да се преподава еволюционната теория в училищата например. Няма нужда от познанието, важно е да се учудваш на живота! По детски, защото децата са невинни души! Което е абсолютно невярно, детето има неутолима жажда за опознаване на заобикалящия го свят, иска да разбере как е устроен той, изразяваща се в нескончаема поредица от въпроси. Всеки родител го знае. А дали самият автор не неглижира умишлено познанието, вследствие на собствения си провал в тази област?
Религията не е непременно резултат от мистично озарение. До нея може да се стигне и по чисто рационалните пътища, които само привидно отдалечават човека от вярата. Както впрочем се е случвало с много учени, особено физици, достигнали предела на познанието, а поради това и до раздвоение между църквата и лудницата. Църквата все пак е по-добрата лечебница за душата. Религията може и да не прави света по-разбираем, но го прави по-приемлив.

Е тая градска легенда ми омръзна вече. Религиозните физици са изключително рядко и екзотично малцинство. Няма съвременен физик, който дори и да допуска възможността за съществуване на създател на Вселената, да си го представя като сърдито ревниво старче, което много държи на странни ритуали като кръстене, палене на свещи или дупене по пет пъти на ден по посока на Мека. В коментарите за пореден път некоректно се цитира Айнщайн да споменава Бог. Да, споменавал е. Веднъж дори раздразнено пише на Нилс Бор "Бог не си играе на зарове!". И аз, четейки поредната дълбокомислена статия в "СЕГА" и най-вече форума по-надолу, често възкликвам: "Боже, ела си прибери вересиите!" Което не ме прави вярващ.
Препоръчвам на автора (а и не само на него) да прочете една добре написана книга от незабравимия Карл Сейгън: "Свят, населен с демони" с подзаглавие "Науката като свещ в мрака." Дано му светне под шапката каква е разликата между наука е религия.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Спас
бонго-бонго
01 Фев 2012 02:08
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Религиозните физици са изключително рядко и екзотично малцинство.

Е и какво от това? Броят няма никакво значениe. Моите уважения към Карл Сейгън, но неговото мнение е полемично, с партизански отенък и в крайна сметка непочтено в пристрастната си обосновка, за която използва доста избирателна селекция от минали примерi. В громенето на религията (конкретно на Християнството), Сегън избягва тенденциозно да постави въпроси: С какво Дарвин, например, е по-добър учен от Мендел? Да не би Хайзенберг да е "второ качество" физик. Дачеч по-честен, по мое мнение е Айнщайн (който не е вярвал в "Бог в човешка форма"в статията си "Религия и Наука", че " there is a third stage of religious experience which belongs to all of them, even though it is rarely found in a pure form: I shall call it cosmic religious feeling. It is very difficult to elucidate this feeling to anyone who is entirely without it, especially as there is no anthropomorphic conception of God corresponding to it."

TEXHuK
01 Фев 2012 04:30
Мнения: 835
От: Holy See (Vatican City State)
Абсолютно вярно! ако ще и всичките физици да са вярващи важна е работата и откритията им. Пък микса от библещини и бозон на хигс пък не си струва да се коментира. Авторът няма и бегла представа за какво говори
Contessa32
01 Фев 2012 04:50
Мнения: 449
От: Bulgaria
Може ли да вярвам в боговете от Олимп? Те актуални ли са все още, или вече са демоде?
Contessa32
01 Фев 2012 04:57
Мнения: 449
От: Bulgaria
Междувременно, докато науча, дали може да се вярва в боговете от Олимп, аз вярвам в Ричард Докинс (Richard Dawkins), Стивън Пинкер (Steven Pinker), Даниел Денет (Daniel Dennet), Сам Харис (Sam Harris) и Кристофър Хичинс (Christopher Hitchens).
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Contessa32
kaily
01 Фев 2012 12:05
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
(снимка: натиснете тук)
Неверния Тома
01 Фев 2012 12:41
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Струва ми се че тези които цитират "вярващите физици" просто не знаят какво значи метафора. Характерно за блондинките!
kaily
01 Фев 2012 12:43
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Е, има и друг вариант - ти просто да не разбираш какво са казали...
Правописец Храбър
02 Фев 2012 21:09
Мнения: 916
От: Bulgaria
Ако имахме нужда от по-различна църква, щяхме да я имаме

А. Ако имахме нужда от различна църква, щяхме да я имаме.
Б. Ако имахме нужда от по-различна църква, щяхме да я имаме.
В. Ако имахме нужда от най-различна църква, щяхме да я имаме.
Вселена
02 Фев 2012 23:38
Мнения: 70
От: Bulgaria
Нямаме нужда от различна църква, а от познание и търсенето му. Ватиканската библиотека отвори врати за това търсене. Има талантливи и способни българи, които превеждат книги и същите са на пазара. Жалко, че не всички будни умове могат да си ги позволят. Институцията църква преживява най-обикновен катарзис. Не можем да хулим нито нея, нито историята си, а търсим истината. Просто институцията губи почва под краката си. Времето е ново. Смятате ли, че нашествието от други "религиозни институции" е спасение? Всички са посредници. И внасят повече хаос. Подозирам нещо зад кадър, но злото, често работи в полза на доброто. Стига да не се поддадем на омразата и тоталното отхвърляне. Връзката с Висшия разум е избор и търсене. Ако се поддадем на отхвърлянето на православието, бихме се лишили от познанието, което то е запазило във времето. Храмовете също са ценни. За разгадаване и осмисляне. Познанието наистина е било "скрито" от хората. В древността богати и бедни са имали различно възприемане на божественото. През Римско разделението е целенасочено. До днес е скрито. "Търсете истината в древните книги"-майка Вангелия. Смятам, че българското православно духовенство ще се пребори със себе си. Идвайки тук на земята се борим с онова, което ни е "заложено" от миналото(библ. на Енох). Живеем в щастливо време:да имаме собствено мнение. И се съмняваме най-вече в собствените си знания и подготовка. Затова цял живот чета. Което не означава, че няма да ни сметнат за дърдорковци. Мисленето има пирамидална форма(Мулдашев). В една книга 20-25% се наслагва върху собствените ни знания. Няма последна истина. Противоречи на спираловидното развитие. Изводите са творчески процес.
бонго-бонго
02 Фев 2012 23:44
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Институцията църква преживява най-обикновен катарзис.


Е, това е въпрос - наистина ли БПЦ преживява катарзис.
burma
04 Фев 2012 01:46
Мнения: 22
От: Egypt
Ясен Бариславов очевидно не е чел тази книга. Делюзията Бог на Ричард Докинс. (Издател: Изток-Запад. 2008.) С което е на светлинни години далеч от представата за разделителната линия между наука и религия. Мърлящини някакви.
burma
04 Фев 2012 01:47
Мнения: 22
От: Egypt
Ясен Бариславов очевидно не е чел тази книга. Делюзията Бог на Ричард Докинс. (Издател: Изток-Запад. 2008.) С което е на светлинни години далеч от представата за разделителната линия между наука и религия. Мърлящини някакви.
Boatswain Spyder
06 Фев 2012 18:15
Мнения: 6,240
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Boatswain Spyder
Добави мнение   Мнения:176 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9