Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Наистина ли българите работят много, а получават малко
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:228 « Предишна Страница 12 от 12 10 11 12
Heat
29 Фев 2012 10:00
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
За доставката на един и същи условен (сравним) продукт българите получаватт с 40% по-малко от германеца.

Единственият дребен проблем е че в България спряма Германия се произвеждат доста малко сравними като международна цена и добавена стойност продукти . Иначе една фризьорка в България взема 5 евро (или по-малко) за едно мъжко подстригване, като за абсолютно същото като "условен и сравним продукт" в Германия нейната колежка взема 25-40 евро. Има много сериозна разлика между употребени физически и умствени усилия и финансовият резултат от тях. Финансовият резултат определя какви заплати ще се вземат като цяло в държавата, не усилията.
Miti4
29 Фев 2012 12:40
Мнения: 33
От: Bulgaria
Колко манипулативна статия, браво! Целта й е да обърка разбирането на данните на Евростат на и без това неориентирания жител на колониалната ни държава от третия свят. Това им е работата на т.нар. "мозъчни тръстове" (ИПИ, Отворено общество и т.н.) - да проповядват и зарибяват простолюдието с неолибералната религия на спонсорите им.
Индикаторът на Евростат (БВП на човек от населението по паритет на покупателна способност) не се нуждае от тълкуване, защото представя oтношението "произведени блага в икономиката / достъп на работника до тези блага (което пък е отношението между заплати и цени)". Тоест, ако този индикатор у нас е 44% от средното за ЕС, това означава, че ни е позволено да разполагаме с 44% от това, с което биха разполагали средно останалите европейци, ако произвеждаха (работеха) колкото нас, грубо. Защото друг въпрос е, че в Европа шефовете работят наравно с работниците, а у нас се возят на яхти, киснат в Син Сити и употребяват бели прахове; и защото у нас разликата в заплатите на работник и началник е стотици проценти и съответно средната заплата на двамата е в пъти по-голяма от тази на работника; и защото БВП се измерва с цената на произведените стоки и услуги, която от своя страна е правопропорционална на разходите за труд - ...Въобще, икономическата справедливост е относителна и зависи и от стъкмистиката.
Но да се върнем към статията - авторът ни убеждава колко погрешно е да разглеждаме поотделно горните показатели, а не отношението им, след което прави точно това, за да ни докаже тезата си. Има логика, но не е вярна.
Doctora
29 Фев 2012 13:47
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Или се опитва чрез тезата си, да докаже антитезата.
И...заплащането не е 40% от това в Европа, а е 1/4 от най-ниското за Европа.


Отвратителното е, че българската стратегия за оцеляване е позицията на овцата, която водят на заколение. При нея обикновено жертвата разчита на нечия милост, опитва се да се нагажда и приспособява, а не да действа разумно и активно. От там идва противното желание (от ратая до министър-председателя мутра) да се гънеш, да си траеш и да гледаш на света като насрано дете-майка си. И още по-противното - да угодничиш и да ближеш чужди задници , с надеждата да изкяриш някой лев. За това изобщо не е изненада, че и в Европа, и в Америка, на нас гледат вече като на циганите на Европа - ужасяващо бедни, отчайващо прости и просташки лукави като банкянския селянин.
Ушеров
01 Мар 2012 06:52
Мнения: 1
От: Bulgaria
Манипулативно. Не се сещам темата да е била, че българите работят повече, а получават по-малко. Въпросът е, че и много да работиш, и малко да работиш, парите, които получаваш, парите са почти едни и същи, изключенията са малко и се отнасят за висококвалифицирани специалисти и строго специфични длъжности. По-големият проблем е, че освен, че няма значение колко работиш - парите са едни и същи, на базата на тези мизерни доходи плащаме за консумативи и основни хранителни продукти или равно или повече откокото в страните от ЕС, но и не само. Това е проблемът!
rtrtrt
01 Мар 2012 17:41
Мнения: 49
От: Bulgaria
Аз съм на мнения, че в статията има доста истини.
вредител
02 Мар 2012 10:57
Мнения: 3
От: Bulgaria
Българите получават около два пъти по-малко от средния европеец за производството и пазарната доставка на един и същи условен (сравним) продукт (96 % по-малко от германците).

Доказателство: - поработих с последни данни на Евростат върху съотношенията номинална работна заплата, сравнима (реална) работна заплата, БВП на жител в номинално изражение и по паритет на покупателната способност (ППС) за 2008г.

По БВП ППС 2008г. България е на 44% а Германия на 116% спрямо нивото от 100% за ЕС-27. Просто казано - ако за една година германеца произвежда 100 условни единици сравним продукт, то българинът произвежда едва 38 единици от същия продукт (44 / 116). Т.е. когато работи, германецът дава 2,63 пъти повече резултати (резултатност – labor performance) от българина. Отбележете елементарното – не се сравнява работата, а крайният резултат от нея.

Номинални работни заплати за 2008 в евро: - българинът е взел за изработеното 3328 евро, а германеца 41 400 евро.

Реални (сравними) работни заплати в евро за 2008. Минавам през паритета на покупателната способност и преобразуваното ценово ниво към ЕС-27 (100%). ППС за България е 0.835505 а средното ценово ниво е 43% (0.835505 / 1,95583) спрямо 100% за ЕС 27 (За Германия то е с 3,816 % по-високо). Сравнимата РЗ на българина е 7 740 евра (3328/0,43) а на германеца - 39 878 евра (41 400 / 1.03816). Т.е. германеца като работи взема 5,15 пъти повече от българина.

Както бе отбелязано обаче, не работата а постигнатите резултати могат и трябва да се сравняват при едни същи („равни други” условия. Т.е. колко вземат българина и германеца за производството и пазарната доставка на един същ (като количество и качество) продукт.

Така българинът е взел по 204 евро за единица изработен сравним продукт (7 740 / 38), а германеца - 399 евро (39 878 / 100) или 96 % повече, т.е около два пъти по-високо .

Дотук с аритметиката и сравнителния технически анализ.

Фундаменталните причини и обяснения са многобройни. НЕ НА ПОСЛЕДНО МЯСТО СРЕД ТЯХ Е ДЕЙСТВАЩИЯТ ВАЛУТЕН БОРД. Той подценява тотално възнагражденията за труд и предприемаческия доход в България. Което не означава непременно, че българският работодател е по-лош кожодер от германския. Просто България (е принудена да ) изнася добавена стойност чрез трансферни цени и по много други начини, която иначе би била разпределена като допълнителна работна заплата, печалба за работодателя, осигуровки и данъци.
бонго-бонго
03 Мар 2012 19:54
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Мили форумци, радостно ми става на душата като чета излиянията ви колко много и качествено работи българският наемен работник в Родината. Радостно ми е, защото вие сте светъл лъч в иначе песимистичното ми пенсионерско съзнание. Защото аз имам впечатления почти изцяло от т.нар. "сектор услуги" в Родината - сервитьори, таксиметрови шофьори, бръснари, магазинери, а напоследък и от лекари, медицински сестри - т.е. все люде, сред чиито работни задължения е и работата с клиента/пациента. Е, не става тази наша "обслужваща сфера". И не само по моето мнение, но май и по мнението на ингилизите, дето искаха да забранят на български медицински сестри (май и доктори) да работят на Острова поради неумението им да работят с хора.
Една от най-големите обществени сфери - МВР, също не работи ефективно. И колкото и да искате да вините единствено другаря Цветанов, надали той лично окепавазява действията на служителите си на ниско ниво. Или пък да спомена тук, новото строителство - дето доскоро правеше около 10% от БВП. Качествената работа там е рядкост.
О, да винете работодателите - несъмнено ефективността на трудовата дейност е тяхно задължение. И се топлете с тази мисъл докато чакате пред аптеката и гледате бележка "Ще се върна след 10 мин.".
Добави мнение   Мнения:228 « Предишна Страница 12 от 12 10 11 12