Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Трябва ли субсидията да следва детето и в частното училище
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:74 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
Brightman
06 Мар 2012 02:16
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Хората в Европа имат вековни традиции в образованието - повечето страни по 600-700 години. Опитвали са и това, което предлагаш, и са се отказали.

Хубаво, само дето, ако изключим България от Европа, (както ти правиш) не е вярно.
-
Допускаш една базова грешка, вероятно от незнание - смесваш висшето образование с по-ниските степени. Да, университетите в Западна Европа са по стари и с натрупани традиции. Вървели са в последователност, а не са опитвали и лъкатушили при трупането им, но на ниво на по-ниската степен на образование, на ниво масово образование са били далеч зад нас.
-
В началото на 20 век по степен на грамотност България е на челно място в Европа и света.
Туткалчев
06 Мар 2012 02:22
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Е, това, последното, Брайти, не трябваше да го пишеш.
Няма какво да кажа на такова лапацало като теб. Само ще ти посоча, че животът и дейността на основателя на съвременната класно-урочна метода на обучение (именно в средното училище) Ян Коменски се пада главно на първата половина от ХVІІ в. Той прави революция в СЪЩЕСТВУВАЩОТО ВЕКОВЕ ПРЕДИ ТОВА обучение на деца (не университетско).
Но тук ще спра диалога с теб, защото твоето наистина е брътвеж на невеж човек.
Brightman
06 Мар 2012 02:23
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
И въздействието на учителя е само частично, защото той работи някой друг час седмично с цяла група деца, а те през останалата част от седмицата са извън неговия обсег. Така че неговото въздействие много често се обезсмисля от други, по-силни въздействия.

Кви въздействия, кви пет лева. Ти май още витаеш в епохата на комунистическото възпитание и Макаренко.
-
Говорим за образование, за знания и умения, а не за калъпиране и подкастряне на поведението. Говорим дали си му дал базови знания, дали си го научил да си служи с тях в практиката, да прави връзката с нея.
-
А възпитанието в едно демократично общество е работа на родителите и средата, които колкото и да се пънеш няма как да преодолееш. Отделно, че не ти е и работа, защото навлизаш в сферата на правата на човека.
Brightman
06 Мар 2012 02:44
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Ян Коменски

Браво, Браво, имаш шест по цитиране на учебника по "педагогика" и две по разбиране на съдържание на дискусия.
-
Къде въобще видя в момента да обсъждаме "класно-урочнага метода" и дори собствено учебния процес, (въпреки, че и това може, но сега тук не го правим). Обсъждаме системата на юридическо структуриране и финансиране на образованието. Ефективното изразходване на публични финанси. Нещо доста по различно.
Cruella de Vil
06 Мар 2012 09:11
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ей, мама му стара, не те свърта да даваш акъл по всички възможни азимути.

Така са те, политиците. Като дялани камъни, от всичко разбират.
Езоп
06 Мар 2012 10:13
Мнения: 5,087
От: Greece
То беше плосък данък, то беше държавно поощрявана първенющина и лукс, отново и отново алчността настъпва с еквилибристичната си "логика" - лобистки мръсно, грозно, позорно. Гробарски!
Задължение на държавата е да се грижи за подобряване нивото на образовението и да го гарантира. Какво искат гробарите - половината им електорат да е неграмотен? Не е далеч времето.
Суверенно право на държавата е да определя къде да субсидира в името на горното. А вместо това сме заливани от 22 години с образователни перверзии. "Министърчето" - лобистче вече стигна върхът на печалбарското обслужване.
Бля-блявенето на лобиращия лукаво завършва винаги с "три пъти сме осъдени за дискрминация" (къде са присъдите, що не ги публикува, цитира?) - а то тогава, ако нулевата субсидия е дискриминация, еднатата му четвърт от субсидията е пак именно баш-дискриминация, гарантираща следваща "присъда". Това ли е мярката срещу "осъждането"?
Но имайки ни за гъски, лоби-гробарят му с гробар, плещи ли плещи...
-
В конституцията трябва да бъде записано, че всяко лобиране в името на поразяващи човечността максимални печалби, е престъпление спрямо народа и държавата му.
ПП
Дискриминация ще е, ако на богатите - затова, че са неприлично богати - им се оспорва правото да са в държавни училища.
Дискриминация е и това, че 99% от народа е лишен от възможността да ползва и частните училища - поради мизерията в която е вкаран.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Езоп
Фидел Беев
06 Мар 2012 10:16
Мнения: 4,254
От: Fiji
Heil де Вълера, г-жо де Бил!
Днес изглеждате умопомрачително, а мисълта ви е остра като ножицата Му!
Ерин дъ браа!
Cruella de Vil
06 Мар 2012 10:25
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Тоа па! Пуснаа ли те от фризеро?
Гледам отрано си го запразнувал...
Езоп
06 Мар 2012 10:30
Мнения: 5,087
От: Greece
Тоа па! Пуснаа ли те от фризеро?

Стремежът да отправяш обида вместо изказване на мнение не е форумна дейност.

Ако казаното не те интересува - за целта има
Скрий: Име,IP
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Езоп
Фидел Беев
06 Мар 2012 10:33
Мнения: 4,254
От: Fiji
Благодаря, г-жо де Бил, пуснаха ме разгеле!
Поврага модераторо, замръзнаха ми подробностите - цела седмица при минус 5 у фризеро...
Какво ново по Вашия край, що за министър е тоя г-н Шон Шейлок, та да Ви забранява да си теглите джабе Боб Гелдоф и Васил Траянов?
Cruella de Vil
06 Мар 2012 10:41
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Стремежът да отправяш обида вместо изказване на мнение не е форумна дейност.

Каквото повикало, такова се обадило.
Въпросното лице не се обиди изобщо, защото това е неговият обичаен начин за разговор...
malinas
06 Мар 2012 10:47
Мнения: 1,374
От: Bulgaria
Субсидията да следва ученика е добра идея, но какво да се прави с лицата, които злоупотребяват с това. "Ако не пишете добра оценка на детето ще го преместя в друго училище". При тази заплаха повечето директори клякат и превръщат учителите в заложници. Ако не изпълиш искането на родителя, това може да доведе до съкращение и т.н. Как да се предпази образованието от това? Ако някой може да даде добро решение, нека да го сподели?
Cruella de Vil
06 Мар 2012 10:56
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
"Ако не пишете добра оценка на детето ще го преместя в друго училище". При тази заплаха повечето директори клякат и превръщат учителите в заложници.

Решението вече са го намерили в другите страни: държавни квалификационни изпити след всяка завършена степен, което е обективен критерий за нивото на знанията. Диплома за средно образование да се получава след успешно положени изпити поне по 6 дисциплини.
Изпитните работи се проверяват от учители от други училища.
Но по някакви неизвестни за мене причини още от самото начало матурите срещнаха дружен отпор от родители и учители. За учениците е ясно, не им се учи. Стигна се до компромисен вариант за двете матури и то максимално лесни.

malinas
06 Мар 2012 11:08
Мнения: 1,374
От: Bulgaria
Круела, нали се сещаш, че не става въпрос за мотивирани родители, а за тези които използват училищата за "отглеждане" на отроците си, а при това те са много и по някога от тях зависи съдбата на не лоши учители (принципни хора, които не желаят да търгуват с професията ).
Амен
06 Мар 2012 13:21
Мнения: 303
От: Bulgaria
От целия форум най-компетентните мнения са на Туткалчев! На мен лично най ми хареса, че частните училища трябва да се пререгистрират като СДРУЖЕНИЯ с идеална цел, както е в белите държави (сега са ЕТ-та, АД-та и т.н.), а след това топката е в държавата, както казва Круела, с "матури" за отделните степени на обучение. Тогава всичко ще лъсне със страшна сила! Всички други мнения са вариации с кълбета от емоции, завист и некомпетентност по темата!
Mrx++
06 Мар 2012 14:01
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
ГУдсподжата най-горе е в конфликт на интереси. Явно иска да цуне повече пари за нейното училище. Всички училища трябва да са държавни - това предполага равен старт, донякъде. Щом тези са направили частни училища да са си частни, няма какво по-бедните данъкоплатци да плащат за обучение на децата на богатите.
len
06 Мар 2012 15:40
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Госпожата горе /сигурно имаш предвид Нели Младенова/, Марксе, по-скоро е назначена за директор от собственика на фирмата,която е направила това частно училище. Нали не мислиш, че дългогодишен преподавател и директор в едно българско училище, било то и Първа английска, няма как да има толкова пари да си направи частно училище. Така си мисля аз де, не знам как е в действителност. Ама не случайно госпожата като че ли поставя ударението на самото обучение, което според нея дава по-голяма свобода на учителите. Не знам, не я познавам лично. Моето мнение, изразено още снощи е, че при тази бедност в цялата ни държава, чийто край /на бедността/ не се види, а на държавата май края и се види, та при тази бедност да се финансира частното образование е меко казано цинично.
Firmin
06 Мар 2012 16:58
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Жана22, проблемите на българското училище са ми до болка познати. Буквално живея с тях - съпругата ми е учител в общинско училище. Самият аз съм завършил едно от най-добрите училища на страната през 80-те години. Не беше толкова отдавна времето, когато детето ми премина през системата. По ред други причини, които ще спестя тук съм много наясно и с финансирането на училищата и с тяхното управление, включително и това, което се възприема като добра практика в ЕС в тази област.

Частни училища трябва да има. Държавата трябва да субсидира обучението в тях на равни начала с държавните си и общинските училища - по система от натурални показатели и спрямо стандарти, със стриктен институционален и граждански контрол по отношение на икономичност, ефективност, ефикасност и законосъобразност на разходването на средствата.

Филтрирането, което сочиш като негатив, е неизбежно и обективно обусловено. От една страна то идва от стратификацията на обществото. От друга - от различните потребности на учениците. Частните училища дават възможност да се създаде многообразие от училища, така щото техните профили и характеристики да отговарят в най-голяма степен на потребностите. Времето на нашите деца е един от най-ценните ни стратегически ресурси като нация. Тези деца и родители, които го ценят трябва да имат възможността да го инвестират по най-добър начин. По ред причини в масовите държавни и общински училища в момента не се създават условия за това.

В моето семейство традицията повелява да се учи с ниво, натоварване, интензивност и темпо, които в средностатистическия детски колектив или училище ще се възприемат като убийствени. Аз имах щастието да уча в колектив, в който това беше нормалното. Без "филтрирането" на тежките конкурсни изпити, включително и вътрешния конкурентен подбор в училището, такъв колектив няма как да се формира. Образованието, освен всичките си други задачи, има задачата и да създава национален елит във всяка една от областите на знанието, в които нацията трябва да се развива. От особено значение при създаването на такъв елит е приемствеността. Опростена казано, корпус от елитни учители създава генерация след генерация елита на нацията в областта на знанието. По мое време ние познавахме не само своите учители, но и учителите от подобни училища на другия край на страната. Методите им, стила им на преподаване се изследваха и изучаваха, защото на тях се базираше подготовката на връстниците ни, с които се сблъсквахме на състезания и олимпиади и трябваше да побеждаваме. Те пък познаваха и изучаваха нашите учители.

В тежките за хората на знанието години, в които живеем, от особено значение за бъдещето ни е да запазим пламъчето у малкото останали дечица, които горят за знание. Днес да си човек на знанието не е престижно. Държавата се ръководи и обществени кумири са хора, които могат да се определят безусловно като тежки игнорамуси. Нещо повече, от силовата си властова позиция те си позволиха дълго време да мачкат и унизяват хората от българската наука и образование - университетска и в БАН. В тези условия родителите, които още вярват, че знанието само по себе си е сила, инвестират в образованието на децата си, така щото то да е конкурентно и да ги изведе на хоризонт извън обхвата на мутренската дерибейщина. В страни и места, където знанието се цени и заплаща високо и статусите на знаещия са конституционно гарантирани. Страна, в която физкултурник поучава професори по право как се правораздава, а пожарникар-гавазин наставлява академици как да правят наука, не е страната, в която искам да живеят децата ми и да се родят внуците ми.
генек
06 Мар 2012 17:22
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Не виждам смисъл от обсъждане.
Че госпожата иска да лапне и държавни пари - видно е.
Че Брайтман пак се изказва широкоформатно, напоително и празнословно - със самочувствието на професионален лаик, ясно е.
Че логиката да се дават държавни пари на тези, които са потърсили път извън държавата, е крива - отдавна го казаха колегите.
Най-точно беше сравнението между финансиранията на училище и градски транспорт. Той е субсидиран с цел създаване на условия за пътуване. И няма никаква логика да се дават пари на тези, които пътуват с лимузини - като компенсация,ч е те също имали право на това.
Държавата е създала условията - има училища. Натам - ако тези условия не допадат някому, да си намери по-добра среда. Или се брои з апромяната им.
Остабалото са дрънканици на полуграмотни политикани /дисиденти в образованието, гонени заради поделементарни знания/ и либерасти, обясняващи ни, че няма място за сиромахомилство. Тоест - няма място за нормални, обществени, даващи основа на образованието училища.
Круела, Жана 22, мъркюри, Лен и другите мислещи -
-----------------------------------------------
Блогът на Генек
Кльомба
06 Мар 2012 17:39
Мнения: 328
От: Bulgaria
Хехе, Нели Младенова е голям чешит :о) Била ми е директорка в английската, ама не в частната :о)
Добави мнение   Мнения:74 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща