Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гражданите няма да плащат такси за преводи към бюджета
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:66 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
popangelov
10 Мар 2012 12:26
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Хийт, този разговор сме го водили много пъти наистина, и сметките ти са абсурдни.
Издръжката на работното място на една касиерка без средствата за производство не е и не може да бъде 2000 лева по никакъв начин.

Deutschmann
10 Мар 2012 12:31
Мнения: 60
От: Germany
В Европа банките не взимат пари за преводи по интернет. Също и когато се плащат сметки на фирми или такси на държавата. Това е една от многото особености на българският пазар.

Ако някой път прави паричен превод чрез интернет например от Германия до България, българската банка взима една част от парите като такса. Никой от клиентите не знае колко ще му удържат.
И това една български специалитет. Освен това Европейската Комисия е наредила, такива парични преводи да са в банковата сметка един работен ден след изпращането. Но в България това трае понякога една цяла седмица.
И това е един български специялитет.
Дано правителството се намеси и в този въпрос.
popangelov
10 Мар 2012 12:32
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Направо е възмутително как може да се смятат така.
Инкасовата дейност, дори да я аутсорснеш изобщо не е скъпо удоволствие, ако е добре организирана - става дума за един специализиран автомобил и двама души в него, които ако обслужват примерно 10 гишета на държавни служби излизат почти безплатно. А 10 гишета са нищо за който и да е областен град.
Принтерната хартия и консумативите за матричен принтер, както вече имах случай да ти илюстрирам със сметки са нищожен разход - не бива да се бърка с разхода за печатане на лазерен принтер.
Да не говорим, че ако не минаваш през банка те всъщност не са изобщо необходими - достатъчна е една касова бележка и отразяване в информационната система.
Отопление и осветление в общ салон както се досещаш едва ли си струва да ги смяташ - и да има, и да няма касиерка тези разходи си вървят.
И т.н.
popangelov
10 Мар 2012 12:38
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Процентът от внасяне на парите по сметката в банка съществува у нас, но е някакво пълно безобразие.
Банката би трябвало да ти плаща за това, че и поверяваш парите си.
Държавата е достатъчно голям клиент, за да може да диктува условията на банките и да иска пари, за това, че внася парите си в някоя банка, а не да дава.
Ако не щат, държавата да си направи банка(тя всъщност си има такава), та може и да раздава евтини кредити от нея, тъкмо да им секне малко далаверката на родните честни банкери.
Разходът за това, че имаш каса дори не желая да го коментирам - това е еднократен разход, а касата може спокойно да се ползва 20 години.
Като го разпределиш на месец излизат жълти стотинки.
Компютър и матричен принтер ако ги купиш на едро и без далавера са смешни пари, които ако ги разпределиш на 2 години, колкото е минималното време за ползване на един компютър, пак излиза жълти стотинки.
popangelov
10 Мар 2012 12:45
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
При тези твои сметки, Хийт, съществуването на една квартална бакалия с пет наети продавачки, която всъщност прави по-голям оборот от едно гише би граничело с икономическа лудост.
popangelov
10 Мар 2012 12:50
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Тя трябва да стартира освен с разход за стока, наем и пр., каквито едно касово гише няма и с 10 хиляди лева месечно за "издръжка на работните места".
И да взема от клиентите по два лева за приемането на парите отгоре на всяко плащане.
Или, по твоите думи поне 2 лева. А може и повече...Пак по твоите думи.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: popangelov
Тодор Бойчев
10 Мар 2012 13:56
Мнения: 13
От: Bulgaria
Аз ви предложих сметки от сайта на Министерството на финансите за ползата от плащане с държавни таксови марки, а другите дискутиращи не са предложили извлечение от банка за приходите и разходите и накрая печалбата от банковите услуги.
Нека да има конкуренция между банките държавните ценни книги и плащането на каса, като за плащането на каса в държавно учреждение няма да има допълнителни разходи т.е. ще има по един касов апарат, и с едно допълнително задължение да се приемат пари с квитанция или с касов апарат, или касов ордер. Това е възможно, и се реализира в Хасково в инспекцията по труда. Така, че всички приказки са излишни.

Преди повече 16 години държавата даде държавна помощ на частните банки, като изкуствено спря употребата на държавни таксови марки и плащането с квитанции, и отстрани Българска народна банка от събирането на държавните такси, данъци и прочие. Това е вече политика, която има своето обяснение.

Но вече 16 години управителя на БНБ и министъра на финансите "спонсорират" паричните потоци, свързани с държавни плащания на частни търговски субекти, но министъра на финансите и управителя на БНБ не издават наредба за регламентацията на държавните плащания/чл.29, ал.4 от Закона за устройството на държавния бюджет/. Така, че се стимулира кьоравото, защото банките са от големите играчи, но политиката към средния и дребен играч на пазара е изоставена, щото сухото от оборота не е както в една банкова институция. Управлява се със заповеди, а без политика при касовите плащания към бюджета.

Но, защо държавните мъже стимулират банковите плащания? Вие отговорете! Аз искам да има конкуренция между банковите и небанковите плащания. Нека да има конкуренция между всички стопански субекти/чл.19, ал.2 от Конституцията/
Нека да има конкуренция между всички играчи при държавните плащания, държавни от емитирането на ценни книги, и недържавни-управлението на цемната на комисионната от частните банки. Важен е къде отива оборота и нормата на печалба т.е нормата на експлоатация.
Никой не може да ме задължи да плащам комисионната на банката, освен ако не е регламетирано със закон. Аз съм потребител и избирам това, което е добро според моето субетивно право за добро плащане. Например искам да плащам на БНБ в Хасково, а защо само в София има каси на БНБ?

Нека да се плаща с държавни таксови марки, на каса и на банка! Конкутренцията ще реши спора за една и другото плащане.
Dinain
10 Мар 2012 14:10
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Абе хора, освестете се. Какво плащане на гише, какви 5 лева? В 21 век сме.
Освен всички споменати вече разходи за заплати на касиерки, най-скъпият ресурс тук е времето, което си губят гражданите и служители на фирми, за такива банални дейност. Представете си колко време губи един служител на фирма, за да ходи по ведомства и да чака на опашки, а фирмата му плаща заплата за това време. България ако не се лъжа е на първо място в ЕС по този показател - средно 15% от трудовото време на персонала на една фирма минава в изпълняване изискванията на за държавната бюрокрация.
Трябва да се плаща по електронен път - ако щеш интернет банкиране, ако щеш през банкомат, ако щеш с карта на пос терминал (ако вече си дошъл да пускаш някакво заявление, молба и т.н. - което също би трябвало да може да се прави през интернет, а не на място на хартия). И преводи към съответните сметки на държавни институции трябва да са безплатни за плащащия или поне с минимални такси.
Сменете чипа. Просто изразът "отивам да платя еди-какво-си" трябва да изчезне.
Тодор Бойчев
10 Мар 2012 14:45
Мнения: 13
От: Bulgaria
Ами, да тогава Български пощи са най-добре, защото имат сравнителни предимства пред банките. Събирането на таксите и данъците е въпрос на организация, но и въпрос на манталитет, българинът да плаща в последния момент, и затова времето на стига, и някои кръшкат от работа, но като има такива работодатели, то си е за тяхна сметка.
Попълването на приходен касов ордер е толкова бързо, колкото и на банково гише, и в това не е проблема, а в конкуренцията.
Банките са военнопромишления комплекс, защото тука печалбата се договаря централно. Печалабата е гарантирана, гражданите са "вързани" с административен диктат, свързано с неизвършване на държавна услуга. Та, така за опашките. Те се получават от плащане на "юруш".
Аз съм против държавата създава работа на банките, и нека гражданите чрез своя избор, а това е истинска пазарна икономика без монополи и политически чадър, да решават, къде да плащат. Вместо да плаща на банките, държавата, да си организира по-удобен начин на плащане на каса. Аз не искам от държавния бюджет да се стимулират банките, а да се насочат тези средства към средния и дребен бизнес с плановост на поръчките.
Плащам таксата си през свободното време, а не през работоното си време.

Но според Маркс, свободно е това време, през което гражданите задоволяват своите духовни потребности, а не в чакането на опашки!
Abaddon89
10 Мар 2012 16:01
Мнения: 960
От: Bulgaria
Не става много ясно от статията дали ще отпадне таксата за преводи в всички случаи или примерно само ако се прави по електронен път. Има много неща, които ме карат да си мисля, че таксата за преводите ще отпадне само в някои случаи, а в други случаи ще остане.
Колкото до плащането на гише/Dinain 10 Март 2012 14:10/ - то ще остане поне докато все още се налага да представиш хартиен документ с подпис и печат, че си извършил плащането. Примерно данъка за МПС - без хартийката не можеш да минеш на годишен технически преглед, така че си вързан да си получиш хартийката на гише.
Dinain
10 Мар 2012 16:15
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Плащам таксата си през свободното време, а не през работоното си време.

Това е гениално проникновение, но не се връзва с работното време на институциите, което (какво съвпадение) е същото или по-късо от работното време на фирмите.
Zmeja
10 Мар 2012 16:16
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Данъка, таксата, акциза, глобата,... всичко, което дължа (или държавата ми дължи) до стотинка трябва да мога да платя (да ми платят) без посредник точно на стойността записана в закона или в съответния нормативен акт. Този трябва да бъде принципът. И защо всичките милиони разплащания на гражданите с държавата и между държавните ведомства и структури да не се извършват чрез една единствена държавна банка с достатъчно добре развита система от клонове в страната?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Zmeja
popangelov
10 Мар 2012 18:00
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Динайн, обикновеният човек у нас, когато си има работа с държавните органи обикновено се налага да отиде на някое гише.
Много често на това гише човек разбира разбира колко точно трябва да плати. Напр. такъв е случаят с КАТ и пр. Затова е най-удобно ако можеш да платиш на място - кеш или с карта, защото иначе трябва да ходиш два пъти на това място.
И там преди Иван Костов имаше каси, а на много места таксата се събираше на същото гише, където си вършиш и другата работа.
Иван Костов въведе новата услуга - вместо да има каса, или да си плащаш на същото гише, отвори гишета на СИБАНК, които деряха по 2,3,4 лева за всяка платена на държавата такса. Включително е имало случаи да плащам повече за банковата "услуга", отколкото е стойността на таксата.
Защо СИБАНК можеш да си отговориш сам.
Heat
10 Мар 2012 19:17
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Данъка, таксата, акциза, глобата,... всичко, което дължа (или държавата ми дължи) до стотинка трябва да мога да платя (да ми платят) без посредник точно на стойността записана в закона или в съответния нормативен акт.

Ами точно това и плащаш Змей. Въпросът е кой да поеме разходите по плащането и колко да са тези разходи. Една касиерка в държавно учреждение също е посредник между твоите пари и банковата сметка на държавната институция и също изисква разходи. Разходите за касиерката ще трябва да се вземат от парите за образование, здравеопазване, пенсии и пр. Това е проблемът който доста народ се прави че "не забелязва".
popangelov
10 Мар 2012 19:26
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Да, ама разходите ще бъдат 10 пъти по-малки.
Поне.
popangelov
10 Мар 2012 19:28
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Да не говорим, че в повечето случаи изобщо не е нужно да има касиерка - всичко може да се прави на едно гише.
Heat
10 Мар 2012 19:53
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Да, ама разходите ще бъдат 10 пъти по-малки.
Поне.

Спрямо кое? Спрямо банки които по принцип не искат да предлагат тази услуга и искат 10-12 лв за превод на пари от гише? Или спрямо една прилично организирана система от електронни разплащания?
Една от често срещаните логически заблуди е искането за избор само между (да кажем) два варианта, докато възможностите в действителност са доста повече. Едно търсене в гугъл за фалшива дилема или фалшива дихотомия дава интересни теми за размисъл.
Dinain
10 Мар 2012 20:01
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Динайн, обикновеният човек у нас, когато си има работа с държавните органи обикновено се налага да отиде на някое гише.
Много често на това гише човек разбира разбира колко точно трябва да плати. Напр. такъв е случаят с КАТ и пр. Затова е най-удобно ако можеш да платиш на място - кеш или с карта, защото иначе трябва да ходиш два пъти на това място.

Това ми е пределно ясно. Но ти грешиш катастрофално с решението, явно си пропуснал поста ми по-горе за мисленето.
Най-удобно е да не се налага да се ходи въобще на гише - нито за да плащаш, нито за да проверяваш, нито 2, нито 1 път. Това съкращава разходите за администрация неимоверно, и в модерните държави са го разбрали преди 20-30 години.
Като спомена КАТ, да ти разкажа как се подновява шофьорска книжка в Израел без въобще да излизаш от вкъщи. Преди няколко години ми изтичаше срока на книжката. Без въобще да обърна внимание, 2-3 месеца преди срока се задейства някакъв чудодеен механизъм, генерира се едно писмо и то ми идва в пощенска кутия. В писмото пише 'срокът на шофьорската ви книжка изтича на..., моля платете ... по сметка... и новата ви книжка ще бъде автоматично издадена и изпратена на адреса". Всичко това може да бъде проверено и в сайта или по телефона, разбира се. Нареждам превода от интернет банкиране по посочената сметка. 2 седмици по-късно пак по пощата идва в запечатан плик новата ми шофьорска книжка. Фантастика?
А тук си говорим за ходене на гише и плащане кеш или с карта на място?
Dinain
10 Мар 2012 20:06
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Между другото, отново и отново опираме до един щекотлив въпрос. Нерешаването на тези проблеми има и корен в самата система. Нали си давате сметка, че в България съществува една армия от касиерки и служителки на гише, които може да се местят от държавна администрация в банковата система и обратно, но ако бъдат заменени със съвременни информационни и разплащателни системи и останат без работа, май много политически интереси ще бъдат засегнати.
редник
10 Мар 2012 21:10
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Dinain,
Колко струва преиздаването на лична карта и шофьорска книжка в Израел и как се прави новата снимка?
Добави мнение   Мнения:66 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща