Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Носът на Сирано дьо Бержерак
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:139 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »
Pisi Misi
08 Авг 2012 09:41
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
праими - вместо ПРАВИМЕ;


не е правиме, а ПРАВИМ
Шляпо
08 Авг 2012 09:42
Мнения: 330
От: Bulgaria
Първо лице множествено число ми се струва, че е ПРАВИМ, а не ПРАВИМЕ!
Всеки иска да бъде водач, но водачите са единици...
Milady2009
08 Авг 2012 09:44
Мнения: 565
От: 0
Представяте ли си да се срещнете с ДИ лично - и с ужас да чуете, че той говори на диалект?

Е, всички знаем, че не.

Но аз съм се шокирала десетки пъти от разни "мастити" многознайковци от Чатовете в Нета - при среща или телефонен разговор - ХОП! падаш, защото говорят на диалект. И тогава - мъдрите им мисли се превръщат просто в почесване на провинциални комплекси!

НЯКОГА звукът на диалекта неопровержимо е бил показател за население, което не е ходило на училище, и то поколения назад. И се е считало за показател за простотия. Това, че и по-късно продължават(е) да говорят така - означава мързел на мозъка и едни качества на БГ народ, с които обикновено не се гордеем.

Подобно е "руското" произношение на чуждите езици - неизлечимо поколения наред. Не ви ли е гадно? Я си признайте!?
Е, същото е и с диалектите - и затова УЧЕТЕ децата си КАК звучат буквите от малки!

Що ми ся чини, че едно време имаше в училищата предмет "правопис и правоговор"?

НЯКОЙ трябва да обяснява на децата още от детската градина, че буквата Е се произнася Е, а не... знам поне 5 интирпрйитацийи.

(ОХ, в училище си играехме на говорене на "диалект", или на порусен български - и кат ме хване - трудно пуща!)

Но - АКО се казва на децата - голяма част от тях ще свикнат. Може да се ползва и в час по пеене - ако съществува още? - отвреме навреме да се демонстрира и правилно четене/произнасяне.

Българските артисти доста бързо се "отучват" от диалектите си - като се окаже, че им пречи да влязат в УНИ. Значи може!

И УСПЕХ!

М.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Milady2009
Milady2009
08 Авг 2012 09:44
Мнения: 565
От: 0
Разни официални лица при посещение в Израел ВИНАГИ изказват изумлението си, че преселниците от България от 47-49 г. говорят "много правилен български, който вече никой в БГ не говори."

Те се чудят как така, защото са дошли от цялата страна, често с диалекти.

Причината е, че езикът Иврит не търпи интерпретации на буквите. Дори трите букви Х се произнасят по три различни начина - и тва е!

С изучаването му, те - като все пак грамотни хора - несъзнателно започват да изговарят правилно и българските букви...
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Milady2009
letec55
08 Авг 2012 09:45
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Словесната простащина и словесният примитивизъм се налагат масово и се превръщат в модел за подражание. Все по-големи общности на младите започват да губят оценъчните критерии за тези явления. Те вече се приемат като образец, модел на изказ и поведение. Това е страшно. Това е част от целенасочената и умело провеждана политика за примитивизиране на обществото. Защото само едно общество с примитивна оценъчна система, включваща десетина елементарни схеми, налагани навсякъде и по всякакъв начин, е склонно сляпо да вярва на всичко, което му говорят, а не само да оценява това, което вижда със собствените си очи.
Димитри, тази тема е много, много важна. Това есе е може би най-доброто от последните два-три месеца. Не само защото е написано с талантливо перо, а защото засяга жизнено важна тема. По начин, който може да стигне до всеки. Всеки, който в днешните .... времена е запазил достатъчно от истинската човешка култура и възпитание. Благодаря ти!
Маестрото
08 Авг 2012 09:45
Мнения: 33
От: Bulgaria
Юношеството ми мина под влиянието на Сирано, така че ми беше приятно да се върна към този лек и изящен френски хумор , но за първи път категорично няма да се съглася с Джимо,който щедро дава благословията си на местните диалекти и праща по дяволите каноните на книжовния език , правилния изговор и доброто образование и владеене на българския език. Само това оставаше в народното ни събрание, където и без това няма особена грижа и взискателност към правилната реч , да започне безнаказано да се лее нискокултурна реч - епа, оти да се косим, я че си говорим как си сакам...
Don
08 Авг 2012 09:49
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

Изговорът "праими" е също толково неграмотен, колкото и "правиме". Едните мйекат, другите мекат. Лингвистите казват, че в източните краища е много забележимо изяждането на някои звукове и потъмняването на други. Но само от това, че там не се говори така, както говорят в западните краища, не следва, че едните са по-грамотни от другите

Ако отидете в Родопите, ще чуете много особен говор. Напевен, с меки съгласни и много разляти гласни. Няма друг такъв в България. Там ще срещнете и т.н. тройно членуване, пак нищо общо със софийската говорна традиция, но съвсем идентично с говорната традиция в Македония.
Говорния шовинизъм на полуграмотното чиновничество, съсредоточено в София, води до такива смешни присъди над диалектите, като цитирания пост на Миледи.
Апропо, същят процес, който сега върви в източните говори, на времето е породил украинската мува. И въпреки, че руснаците наричат презрително населението там "хохлы", украинците не пропускат да твърдят, че книжовната норма в Киев е именно тяхната, а не руската.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Don
Milady2009
08 Авг 2012 09:52
Мнения: 565
От: 0
Маестрото


??? Къде тва??? За "благословията на Джимо"?
Milady2009
08 Авг 2012 09:53
Мнения: 565
От: 0
Pisi Misi


Е, Миси, за тези тънкости той не е и чувал! Искаше да каже точно ПРАВИМЕ...
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Milady2009
Ловкия
08 Авг 2012 09:55
Мнения: 56,087
От: Ghana
Хич не си наясно.
Нямаш си и идея колко от т.нар. чиновничество е от провинцията и е донесло и диалекта със себе си.
Но това не пречи никому, стига човекът да си върши работата.
Milady2009
08 Авг 2012 10:00
Мнения: 565
От: 0
Ловкия

Но това не пречи никому, стига човекът да си върши работата.


Но не ходи с дочените сини дрехи, нали - слага костюм, или поне джинси. Да смени и езика си.

А чиновник да си върши добре работата? Къде го тва?
Don
08 Авг 2012 10:01
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

И аз това казвам. В София е събран цветът на говорния шовинизъм.
Демек - дойдох в София и вижте ме колко съм умен.
А че и убав.
Маестрото
08 Авг 2012 10:04
Мнения: 33
От: Bulgaria
Прочетох още веднаж написаното от Джимо относно диалектните говори и виждам,че малко по-остро съм го критикувал отколкото е необходимо.Той просто не е посочил разликата между това богатство, което се крие в тези говори и необходимостта от уважение и съблюдаване на книжовния език. А това,че не е писал стихове на млади години /ако е вярно, разбира се/ доста че учудва...
Don
08 Авг 2012 10:15
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

"Уважение и съблюдаване на книжовния език" се постига само когато е оценено богатството на местните говори. Не зная колко от вас помнят, но аз съм учил, че границата между "ятовите" и "етовите" говори минава по линията Никопол - Мелник. Това означава, че са се приемали за равностойни и равноправни двата изговора, които са дали и основата на книжовния език.
Доста прибързано, според мен, е била направена езиковата реформа след 1944 година, премахвайки двойното "Е", ят и Ъ в края на думите, завършващи със съгласна. Всички думи, които имат различен изговор на запад и на изток, са се пишели по един и същ книжовен, начин, а изговорът им е бил различен, в зависимост от местния диалект. "Опростяването" на азбуката е довело до този говорен тероризъм на казионния изказ, който по културологически причини се покрива с говора на Софийското поле.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Don
Maximus II
08 Авг 2012 10:16
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Всъщност диалектите са богатство за всеки език, ако знаеш литературния език и диалект си обогатил изразната си култура, ако знаеш само диалект си обикновен простак.
Всичко зависи от контекста на употребата, говорене на диалект пред цяла страна е неуважение, все пак основната цел на официалния език е разбираемост.
Pisi Misi
08 Авг 2012 10:28
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
По - подробно ѣ граница минава така: Нокопол, Плевен, ловеч, Етрополе, Ихтиман, прави завой към Пазарджик и Асеновгред, след което се връща към Велинград, Мелник, Петрич и слиза до Солун.
Калки
08 Авг 2012 10:30
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Нямаш си и идея колко от т.нар. чиновничество е от провинцията и е донесло и диалекта със себе си.

И чиновничеството, и 3/4 от цялото население на София. Донесло е не само диалект, но и много други неща, постепенно превръщайки София в град без собствен облик.
Калки
08 Авг 2012 10:34
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Демек - дойдох в София и вижте ме колко съм умен.

Или пък - дойдох в Германия/САЩ/Канада/.... и веднага започнах да разбирам повече и да давам акъли.
Mars Attack
08 Авг 2012 10:44
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Явно лятото действа на Димитри успокояващо - и тази статия е (освен приятна за четене) с добре дозирани "бодилчета" ! Да се сеща, който трябва.

Тази интересна фраза - ""Храненици на мъртъвци", много ми напомни нашите олигарси, повечето от които са издънки на старата червена номенклатура, доста от членовете на която вече не са живи, но благодарение на тях новите (набързо пръкнали се) капиталисти успяха пак да яхнат народа.
чичата
08 Авг 2012 10:50
Мнения: 5,225
От: Bulgaria
германци се казва/ ти поне ги помниш/ и знаеш че никой не им е казвал немци, когато закачаха слугинките в неделен ден по ценъра на софия/ то тогава (по време на сталинградското поражение) нямаше и център , а град и села около него/
Добави мнение   Мнения:139 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »