Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Краят на „държавата на благоденствието“
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:53 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Калки
11 Ное 2012 19:43
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Има един хубав разказ SciFi - май Бредбъри - в който се описва точно това бъдеще, с харченето на парите на следващото поколение. Чел съм го поне преди 40 години.
ЗИП
11 Ное 2012 19:49
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Каква депресия?

Доколкото съм запознат тази година световната икономика ще нарасне с 3-4 %. Това, че има държави, които са в депресия си е техен личен проблем, това не е проблем на световната икономика!
fbr65
11 Ное 2012 21:10
Мнения: 229
От: Bulgaria
Една поука от съвременната депресия бе откритието, чедържавният дълг има предели. Оказа се, че тези предели са отдавна надминати в няколко ключови държави и в Европейския съюз като цяло.
За предела на дълга на една друга държава с огромен дълг не се казва нищо. Защото е далеч предела, или друга е причината.
Втора смяна
11 Ное 2012 22:18
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
Наистина е възможно днешното поколение да вземе заем от утрешното и да потребява повече, отколкото е произвело. Но само като натовари наследниците си с дълга да платят утре с лихвите за онова, което днес потребяваме, без да изработим. Докога? Дълго време следовниците на икономиката на потреблението твърдяха, че кредитното преразпределение няма предел, защото държавата винаги ще има възможност да отлага падежите (shifting maturities). Т.е. да рефинансира старите заеми с нови, все по-големи, та да покрият не само старите главници, но и лихвите по тях, а и новите бюджетни дефицити, с които се финансира раздутото потребление.

Хубаво го е дефинирал проблема Хърсев, ама е забравил да посочи, че това важи само за т. нар. западни демокрации където политиците с 4-годишни мандати превръщат икономиката в Понци схема само и само да бъдат избрани. Диктаторски и тоталитарни режими по правило нямат дългове.
щурчо
11 Ное 2012 22:24
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Защо не излизаме от депресията?

Защо влязохме в депресията, бе Хърсев? При положение, че нашият банков сектор е най-читавият в света? Най-ликвиден и така нататъка. Все по-по,-най! Даже съгласно нашето "законодателство", ако някой каже лоша дума среще някоя "българска банка", трябва моментално да носи съдебна отговорност. Та вече 4 години, все не разбирам, при положение, че ние, клиентите на всички тези банки съвестно им плащаме всички измислени такси и комисионни, защо трябва да сме въвлечени в такава криза. След, като всяка година "българските банки", отчитат свръх-печалби? И техните "менеджъри", получават супер-заплати. И супер-дивиденти. За сметка на българските служителите и клиенти.
Gozambo
11 Ное 2012 22:44
Мнения: 7,892
От: 0
Хърсев,
ти кога си живял в държава на благоденствието, та й обявяваш края?
kaily
11 Ное 2012 22:46
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
кога рева по погребения
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: kaily
kaily
11 Ное 2012 22:50
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
начи не са виновни банкерите сатанисти де създадоха чудовищно разделение между бедни и богати, унищожиха златния резерв, напечатаха шума с тегло колкото земното кълбо, раздадоха заеми с лихви, които не може да върне и цялата вселена да се впрегне и всичко това от чудовищна алчност...не са виновниработодателите, които плащаха жълти стотинки и в резултата пазарът се спихна, защото нямаше платежоспособно търсене, та се наложи банкерите да дават кредити, че да се купува продукцията, че да растат печалбите...
банкерите требе почнат да се бесят...
Han
11 Ное 2012 23:03
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Като стана въпрос за прасета, да споменем и една китна малка страна - Люксембург. Най-висока средна заплата в Европа - 4000 евро.
Дълг - 2 трилиона (!!!) долара, по няма и 2 милиона долара на калпак.
Да сте чули нещо за това прасе по новините? Науката какво казва по въпроса?
Han
11 Ное 2012 23:13
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
ЗИПе,
Само ще добавя, че растящата част от света си позволява вече открито да не цени валутата на Запада (долар/евро/паунди/йени) и му иска все повече хартийки за единица енергия и ресурси (в отговор на разни QE-та), а от някои стратегически ресурси като обогатен уран направо го лишава.
Налага се спешно да се изтискват шистите и битумите, да се строят всякакви "зелени" енергетики и да се лишават военните от ядрени бомби, а съюзниците (Германия, Япония) - от атомни централи, за да не почне тока в Ню Йорк да спира както в България навремето 2 часа има, 2 часа няма.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Han
Кроткия
11 Ное 2012 23:18
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
Краят на държавата на благоденствието би означавало и края на капитализма. Съмнявам се, че хората биха се съгласили да живеят в мизерия, след като десетилетия са имали висок жизнен стандарт, който беше постигнат благодарение съревнованието между капиталистическият и социалистическият блок.
paragraph39
11 Ное 2012 23:22
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
КРОТКИЯ,
Край на КАПИТАЛИСТИЧЕСКИТЕ държави Бангладеш, Хаити, Либерия и т.н. ли имаш предвид- където до днес си беше абсолютно КАПИТАЛИСТИЧЕСКО Благоденствие?!?
Han
11 Ное 2012 23:23
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Кризата си има ясен причинител - нежеланието на развиващият се свят да поддържа свръхпотреблението на златния милиард.
Ако желае да бъде златен и занапред, да плаща. В злато, не във виртуални единици и нули по неговите си банкови сървъри.
Siol En
12 Ное 2012 00:26
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
"Държавата на благоденствието" всъщност започва от господин Рейгън, който с един хазартен ход ограби бъдещото поколение на Америка, за да победи комунизма сега. Смея да твърдя че ако съветските ръководители не се бяха поддали на "надпреварата във въоръжаването", Рейгън щеше да бъде споменаван на Запад със същото чувство с което сега се споменава на Изток Горбачов.
И да питам многоуважаемите форумци - когато всичките държава са задлъжнели - към кого са задлъжнели толкова тези държави ? Навремето хората са убивали кредиторите си и "няма дълг", същата схема е приложима и сега, нали ?
Роки Балбоа
12 Ное 2012 00:37
Мнения: 880
От: Bulgaria

когато всичките държава са задлъжнели - към кого са задлъжнели толкова тези държави? Навремето хората са убивали кредиторите си..., същата схема е приложима и сега, нали?

Не знам дали това с убиването ще може да стане - пенсионерите няма да са съгласни - едни от големите кредитори са пенсионни и застрахователни фондове. Те даже със закон са задължени един значителен процент от вложенията им да бъдат в държавни дългове.

Apolitichen
12 Ное 2012 02:18
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Идеите за модерната благоденстваща държава се крепят на утопията "икономиката на потреблението", според която наред с фискалното преразпределение на доходите, държавата може да създава ново потребление чрез раздути държавни разходи, финансирани със заеми.
Идеите за модерната пазарна икономика се крепят на утопията " свобдното търсене и предлагане определя реалната цена", според която наред с фискалните субсидии (земеделие, отбрана, банкова дейност), частните фирми могат да създават ново потребление чрез раздуване на разходите си (консултации, виртуални инструменти достигащи до фалшификати), финансирани със заеми не без подкрепата на държавата.
Всички държави продължават да трупат нов дълг. Декапитализирани са пенсионните фондове в цяла Европа, здравните осигуровки не покриват растящите разходи. Така не може да продължи.
Всички частни фирми продължават да трупат нов дълг (междуфирмената задлъжнялост расте, други фалират с непогасени дългове). Декапитализирани са банките в цяла Европа (ФЕД наля, сиреч заеми, над 1 трилион долара в европейски банки между 2008 и 2010 г.). Банковите разходи, включително бонуси, продължават да растат без насреща да има реално икономическо покритие - икономически по-ефективна стока спрямо предходната (Примерно, BMW X5 с по-нисък разход на гориво или по-ниски експлотационни разходи в сравнение с BMW серия 3 )
А когато кредитът стане недостъпен по-скоро ще свърши "благоденствието" на банките отколкото нечие друго. Иначе всяка операция е болезнена. Въпросът е кой ще е хирурга - пишман-икономист или мъдър държавник. Още по-важният въпрос е коя е причината за операцията - чии точно раздути "представителни" разходи съсипаха доверието при стоковата размяна - алчността на "инвеститорите" (особено печатащите зелена шума или продаващи продукция на фиксирани от държавата цени, петторно по-високи от текущите) или алчността на политиците (комисионни от "стратегически" проекти, "Цанков камък" например ).
Пример за съсипаното доверие са днешните TV репортажи - магазин за "безплатна" размяна на стоки (стоки без добавена стойност ) и мечтата на младежта - да станат охранители, пазванти на нищото (казина, чалготеки) ... срещу 200 евро месечно.
annetaz
12 Ное 2012 05:03
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Хърсев продължава да разказва за част от проблема:т.е. за резултата.Но не казва истината къде е заровено кучето!А,докато това не се каже и кучето не се изрови и погребе,вонята ще продължава!А вони на грабеж,не на държавност!И не само у нас,а навсякъде е така!Пари вече се правят от спекулации,не се правят от производство.Скоро тарикатите ще измислят как да печелят милиарди и от въздуха,който дишаме и как да не платят и стотинка за тях.Милиарди се претакат през медиите за ненужна реклама и всичко се начислява във цените на стоките.Има все повече кухи пари!И все повече кухи стоки.Това не е никаква депресия,а световна икономическа катастрофа!!!!!!Колкото и да се ограничат разходите за администрация,колкото и да се намалят помощите за бедните и разходите за образование и здравеопазване,държавите ще продължат да затъват за сметка на увеличаването на милионери и милиардери,които ще се чудят къде да си дянат парите.Борсите,ошфорките,банките и износа на капитали и производство докараха икономическата чума и докато не се спре заразата и не се измисли лечение,емидемията ще се разраства и ще взема нови жертви.Да,никой не мисли и ако някой нещо предлага,то не се чува!Защото правителствата са марионетки на едрия бизнес и банките и на последните не им е изгодно да има промяна.
+-
12 Ное 2012 08:46
Мнения: 1,270
От: Bulgaria
Като стана въпрос за прасета, да споменем и една китна малка страна - Люксембург. Най-висока средна заплата в Европа - 4000 евро.
Дълг - 2 трилиона (!!!) долара, по няма и 2 милиона долара на калпак.
Да сте чули нещо за това прасе по новините? Науката какво казва по въпроса?


Han
[note 1] As the Bank of International Settlements explains, small countries with large financial sectors tend to have disproportionately large gross external debts as well as holding large cross-border debt assets.[1] Luxembourg is a net creditor country.


Да не ги мислим тях
Mrx++
12 Ное 2012 09:00
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Защо не излизаме от депресията?
Барон Мюнхаузен е дал отговорът отдавна. Хващаш се за косата и се изтегляш заедно с коня от блатото. Така и чакат модерните икономисти да се излезе от кризата. Докато не се намеси държавата, няма излизане от кризата. Справка Ню дийл на Рузвелт и Германия при Хитлер. Както и действията на Сталин след Гражданската война в СССР и след Отечествената война.
ludo-mlado
12 Ное 2012 09:48
Мнения: 2,466
От: Bulgaria
Благодаря, г-н Хърсев.
Добре, че има такива като Вас, че като гледам целия форум е пълен с последователи на Дж. М. Кейнс.
paragraph39
12 Ное 2012 10:08
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ANNETAZ,
/:/ "Хърсев продължава да разказва за част от проблема:т.е. за резултата.Но не казва истината къде е заровено кучето!А,докато това не се каже и кучето не се изрови и погребе,вонята ще продължава!А вони на грабеж,не на държавност!И не само у нас,а навсякъде е така..."
............................................................................
Абсолютно ТОЧНО!
Причините за Кризата са или субективни или обективни, или и двете! Друг вариант НЯМА!
Ако са субективни, трябва да бъдат съдени и осъдени( и отстранени) съответните лица!
Ако са обективни, трябва да бъде съдена и осъдена(и променена!) Системата(Капитализмът)!
Но, Държавата да СПАСЯВА от съдене и отстраняване на виновните лица или да се спасява и да не се променя виновната Система, е нож в гърба на Народите- за сметка на шепа "богоизбрани"!
Добави мнение   Мнения:53 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща