Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
От таа държава нищо не става
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:89 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
ideyazabulgaria
20 Ное 2012 14:13
Мнения: 154
От: Bulgaria
Интересно, но както се казва, не много известно. Та под какви никове казваш? Измислени ? Явно твоят е природно явление.


Нашият ник не е неизвестен, той е ник на Движение за реална демокрация "Идея за България", което има над 7 години история. В сайта му чествахме скоро 5 милионния му посетител. С "ле ле ле ле" на казаното от нас реагира само човек, покрай чийто уши и очи никога не са минали тези приказки. Съветваме те да четеш повече от историята на Европа след ВСВойна , както и за нейния специфичен държавен и обществен модел " социалната/ правова държава" welfare state строяща се от края на 50-те години до сега с най-добри представители Швеция, Финландия, Холандия, Норвегия, Дания, Германия, Австрия и Швейцария и за нейния демократичен модел "реалната демокрация". Тогава няма да реагираш с приказките "леле леле". Приятен и успешен ден ти желаем!
дъртреалист
20 Ное 2012 14:20
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Мнозинството от хората чакат политиците да напрявят нещо добро за държавата ни.
Но, наивно и глупаво е да се чака решение от наличните политици за този наш разпад на държавност и идентичност.
Защото те са в зависимост от сили, които не желаят държавата ни да просперира.

Единственият изход е в граждаското общество, някак в него да се появи желание и енергия да се обедини около желанието за промяна и да изкара проблема на светло, да го формулира и да започне постоянен натиск за вкарването му в дневния ред.
ideyazabulgaria
20 Ное 2012 14:21
Мнения: 154
От: Bulgaria
Драги дъртреалист,
С една дума искаш да кажеш, че само богатите страни могат да развиват демокрация
ДА, ама НЕ! Напълно погрешно мислене!
Точно обратно!
Демокрацията работи само в общества, които искат да я развиват и тя е този фактор, който ги прави богати.

Твоя начин на мислене е точно плод на неразбирането от българина "що е то демокрация" и това добре се използва от политическата мафия да го манипулира и краде цели 23 години преход и да се мъчи с всички средства да държи властта следващите 50 години, за да продължава да го дои и подстригва.
Поздрави!
Doctora
20 Ное 2012 14:25
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
През март 1910, офицер от руския генерален щаб, работил дълги години в разузнаването из страните от Балканския полуостров, написал в едно от своите донесения в Петербург:

" Българският народ и особено гражданите, нямат симпатия и уважение към властта... Трябва разбира се, да имаме предвид и особеностите в българската народопсихология: след 5 века робство и гнет по естествен път се е развила и укрепнала принципна враждебност към всяка власт, в каквато и да е нейна форма; във всеки българин опозиционното настроение е винаги налице; при първа възможност то възниква мигновено и колкото по-високо стои властта - толкова по-силен е протестът".

За съжаление, паметта ни май е къса. Та се препъваме все в едни и същи камъни.
И пак Левски: Не се полъгвайте, че тези които държат парите държат и бъдещето ви, защото тези пари те са ги взели от вас, а вие им се кланяте и ги въздигате
дъртреалист
20 Ное 2012 14:36
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
искаш да кажеш, че само богатите страни могат да развиват демокрация

Нито съм искал, нито съм казал такова нещо
КАзвам, че болшинството българи живеят в бедност, която напълно ограничава дейностите им.
Пътуването от едно място до друго за да се срещнеш и говориш с хора, преспиването в чужд град, храненето и т.н. искат средства, които редовият човек няма.
Будниоте хора са с вързани ръце.
Май не можеш да си го представиш?
Или ще ги посъветват като нямат хляб да ядат пасти?
ideyazabulgaria
20 Ное 2012 14:39
Мнения: 154
От: Bulgaria
Драги дърт реалист,
Ще ти дам пример с Финландия. Точно преди 27 години Финландия беше на нивото на България, със същия БВП по 10 милиарда долара . Преди това Финландия е била винаги по-бедна страна от България и най-бедна в Европа, бедна и камениста северна земя, студен климат, без национални богатства. За последните 27 години Финландия си вдигна над 12 пъти БВП от 10 милиарда долара -сега 2012 г на 250 милиарда евро, с 300 долара средна заплата 1985 г на 3500 евро средна заплата 2012 г. Как направи това Финландия- с много демокрация и то РЕАЛНА. Реалната демокрация се роди в Европа преди 60 години с раждането на модела и welfare state. Тя сложи до принципа на гръцкото класическо "народовластие" още един железен принцип-АНТИКОРУПЦИЯТА и двата принципа заедно станаха основата на прогреса на европейските развити страни,те успаха да изградят силно правови държави. Финландия въведе "народовластието" и "антикорупцията", които сведоха корупцията в държавата сфера да минимум, изгради силна работеща по часовник правова държава и така и изгради силна икономика само за 30 години, изгради се като държава от нулата напълно нова инфраструктурата си и цялата си държава. Така се превърна от една от най-бедните в една от най-богатите страни на Европа с икономика на 7-мо място в света.Сега е блестящо изградена нова държава, с блестящ обществен ред, осигуряваща достоен, сигурен и спокоен живот на всеки свой гражданин.
дъртреалист
20 Ное 2012 14:50
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Докторе, може и така да е. Но аз се съмнявам в изводите на руския специалист.
Представата на един царски РУСКИ човек от онова време за "уважение към властта" е малко азиатска , той идва от държава в която си бият поетите с пръчки, както казва Захари Стоянов.
И друго, българската администрация по него време е ВЕЧЕ отровена от рубладжийството. Тя е Назначавана от Освободителя в началото и след това естествено се възпроизвежда. А са назначавани, както вече писахме, "зависими" хора. Универсален инструмент при колониална администрация.
Друг такъв универсален инструмент е държането на хората в бедност. Страхът за биологичното дърпа хората от социалното.
Всъщност, в определен смисъл хората така и не са повярвали, че от тях наистина зависи избора на упрвляващите.
В този смисъл Идея може и да има право.
ideyazabulgaria
20 Ное 2012 14:51
Мнения: 154
От: Bulgaria
Драги дъртреалисте,
Знам всичко това за българите знам и откъде идва то, което ти не може да си представиш обаче ,дори помислиш, Но за разлика от теб търся да разбера ПРИЧИНИТЕ и да намеря ПЪТИЩАТА за излизане от това тежко положение.
Тежкото положение на българите идва от формулиране на ПОЛИТИЧЕСКА МАФИЯ от всички управлявали партии през прехода, с начало БСП-майка на мафията и вкарването от БСП и СДС на АМЕРИКАНСКИЯ НЕОЛИБЕРАЛИЗЪМ чрез плана Ран Ът.
Мафията е захванала "вся власть советом" в държавата с фалшификации и подмяна вота на избирателите( чрез криминалната политизирана българска избирателна система, каквато няма в нито една друга европейска държава, има само в 2 други държави- Русия, Турция , но тях никой не ги смята за "Европа" ) завзема властта в Парламента и дои и подстригва българите.
Българинът много добре разбира това, но е отчаян дълбоко, защото няма интелигенция, която да му каже КАК да изкара тази мафия от Парламента и да и отнеме властта от ръцете. Това го писах по-горе.
дъртреалист
20 Ное 2012 14:55
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
А Финландия управляваха ли я болшевики, назначени от Кремъл?
Щото наш'те си ни управляват и досега.
Преди ги гледахме в Партийния дом, но сега не можем, омръзна им,
но им гледаме по Бояна партийните домове, всеки си направи по един, и те от там управляват сега.
сандос
20 Ное 2012 14:58
Мнения: 1,068
От: Bulgaria
Браво на Дъртия. И на макрониво една държава е като отделно смейство. Всички извън него дърпат чергата към себе си. Наивно (за някои инфантилно) е да се мисли че някой друг освен нас самите ще се погрижи за нас. Май-малко ония от двете страни на атлантика, а руснаците си имат достатъчно грижи за да сме им приоритет,пък и те поставиха нещата на основата "това за онова".
сандос
20 Ное 2012 15:12
Мнения: 1,068
От: Bulgaria
Понеже докато съм писал е имало развитие, за Финландия мога да кажа : ( от списанието на борда на Finnair 2007) " Нашия най-голям и важен икономически партньор е Русия". На второ място е Германия и т.н. Да, драли са ги през 1940-та (те - руснаците,ако някой не знае), член са на НАТО и ЕС, НО НЕ СЕ СВЕНЯТ ДА КАЖАТ ГОРНОТО ТВЪРДЕНИЕ!
Doctora
20 Ное 2012 15:28
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
дъртреалист: А са назначавани, както вече писахме, "зависими" хора. Универсален инструмент при колониална администрация.


Дори ако не си съгласен с изводите в тази кратка характеристика, би ли си задал въпроса: сега "независими" ли са управниците ни. Или са отново "колониална администрация"? Но заплатена вместо с рубли - с долари или евро..
ideyazabulgaria
20 Ное 2012 15:28
Мнения: 154
От: Bulgaria
дъртреалист 20 Ноември 2012 14:55
А Финландия управляваха ли я болшевики, назначени от Кремъл?
Щото наш'те си ни управляват и досега.
Преди ги гледахме в Партийния дом, но сега не можем, омръзна им,
но им гледаме по Бояна партийните домове, всеки си направи по един, и те от там управляват сега.


Дъртреалисте,
Управляват сега в България НЕ болшевики , а неолиебралисти, които преди това бяха комунисти-болшевики. Нали това обяснявам по горе. Москва също е неолиберална по подбие на САЩ. Даже се счита , че Русия е "неолиберален проект на САЩ". Неолиберализмът у нас бе вкаран от последния елит на БКП- Луканов и сие от 9 души които имаха цялата власт в ръцете си и които си създадоха своя партия БСП нямаща нищо идеологически общо с БКП. В, 1989 г те захвърлиха старата марксическа идеология и приеха идеологията на американския неолиберализъм и го вкараха в България чрез плана Ран Ът,без да питат народа си( по комунистически тоталитарно). В Русия неолиберализмът бе вкаран от последния елит на КПСС Горбачов ,неговия наследник Елцин и назначения от него Путин.
А у нас БСП после роди всички останали партии по свое подобие- неолибералисти.
Защо болшевиките залюбиха неолиберализма и го приеха за свое верую?
Защото неолиберализмът( последната фаза на капитализма в която света живее) си прилича като двете капки вода с комунизма- двете системи еднакво отричат демокрацията и я заробват
За неолиберализма има много четива:
За идеологията на неолиберализма ще ти препоръчам документалния филм на канадския режисьор Ришар Бруйет с най големите мислители на нашето време"ОБСАДА, Неолиберализмът заробва демокрацията" Натисни тук
Ще ти препоръчам и мой материал, резюме на моя книга , със заглавие АМЕРИКАНСКИЯ НЕОЛИБЕРАЛИЗЪМ И ЕВРОПЕЙСКАТА СОЦИАЛНА ДЪРЖАВА- да разбереш какво става в Европа сега. Натисни тук
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ideyazabulgaria
ideyazabulgaria
20 Ное 2012 15:44
Мнения: 154
От: Bulgaria
продължавам от горе

Кое сега свързва българските управляващи с Москва?
Връзката не е идеологическа, а КОРПОРАТИВНА, свързани са капиталите на българската олигархия с тези на руската олигархия , добити по един и същ начин- с пладнешко ограбване на обществото.

Това го прихванахме от неолиберализма. Само неолиберализма ражда олигархия и политическа мафия. Докато в антиподът на неолибералната държава- "европейската социална държава"( welfare state) не се допуска олигархия нито политическа мафия, защото нейния демократичен модел"реалната демокрация"( коренно различаващ се от "представителната демокрация" на неолибералната държава) и с изградената на нейните принципи "правова държава" има железни закони, които не допускат корупция във висшите етажи на властта и я ликвидират в зародиш, нито капиталите/ корпорациите или малката класа капиталисти да управляват партиите и държавата, т.е не се допуска смесване на корпоративните интереси с властта и политиката и това също не позволява раждането на "корпоративен политическа модел"( както е в България), а само и единствено ИДЕЕН .
Редактирано: 6 пъти. Последна промяна от: ideyazabulgaria
Грациан
20 Ное 2012 16:05
Мнения: 4,060
От: Canada
Като стане дума за "скапването на държавата" да не забравяме и недоволството от деурбанизацията в някои отрасли:
(ето и едно монологче на градски тарикат описващ наплива на аграрен елемент в средите на силовия отрасъл на икономиката):
ДЬЕ СЪ‌ ПЪРИТИ, УА?
-Загива, брат'чед нашия бизнес, загиваааа. Щом го пипнаха селяците и ще го опропастят, както опропастиха всичко до което се докоснаха дагаеба...шоу бизнес ли не щеш, музика ли, телевизии, кино, политика...нахлуват, значи тия ми ти селяндури и превземат всичко, а ние, брат'чед седим и си чоплим носа. Ами, можеш ли, кажи, брат'чед да се оправиш с тях? Ти как мислиш са загинали и Рим и Отоманската империя и Британската, па сега и Американската империи...ами много просто, брат'чед...нахлуват селяците като скакалци и опустушават всичко. Ми гле'й София на какво е заприличала...това нашата София ли е? Не бе, брат'чед...идват тия ми ти аграрни душички и ни задушават, значи...изцеждат ни жизнените сокове. Ние, брат'чед сме глезени и благородни и си викаме: А бе, селчо, какво да го пра'йш, смееме му се, а той мушмурока му с мушмурок те гледа безочливо и с рогата напред! Кога ние сме гонили курвите по жълтите павета тоя павиан е гонил прасето из кочината, мамка му, ама сега гле'й го как ми се прави на полковник.
Ето, да речем, аз му висим на един такъв Андрешко неколко "хилки", нали разбираш и той ми звъни на мобифона: - Дье съ пърити уа?
Мо'еш ли да си представиш? Дье съ пърити уа? Да се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли. Аз най-културно му обяснявам: Гледай, сега Тоя и Тоя в момента авоарите ми са замразени и нямам течен капитал, дето има една дума. Освен това - рецесия, световното положение....изобщо, обяснявам му като на първолак, а той продължава да ми сумти като нерез: Дье съ пърити уа?
Аз, брат'чед, не издържах и затворих....да ама този ми ти шаяк да вземе и да ми изпрати един от неговите "мокри изпълнители". Звъни ми се, значи на вратата. Отварям аз и к'во да видя. Някакъв оръфляк с карфиолени уши, облечен в анцуг и кални маратонки. Изблъска ме, значи мръсния му селяндур, влезна у хола и даже ми извади една "ютия" и то от ония дето им викат 38 спешъл. Размахва го пред очите ми рапона му с рапон и се дере като ошашавен: Дье съ пърити, уа?
Нема го, брат'чед онзи финес от наше време, няма маниери, няма и полъх от тарикатщина. Какъв респект може да има човек пред един такъв цървул,а? Аз бас държа, че нито "Кръсника" е гледал, нито "Октопода", нито...а бе едни "Седем часа разлика", 'начи не е гледал...ник'ви иширети, ник'ви пинизи...
Да беше някой от нашето време, ех...да сложи кустюмарата, златните бутониери, брат'чед, вратовръзката, а бе изобщо...да позачисти ушенце с хигиеничното нокътче, да загалди прическата, да пооправи ръба на панталона....и лафа му лаф и стойката му стойка...ще дойде значи и ще ти пошепне на ушенце: Може ли да предоставите дължаната сума, за да не се налага да ви изваждаме сливиците през ушите...така де, брат'чед...и хиперболи ще пусне и метафори и с един такъв кадифен тембър...а бе изобщо...да ти е кеф да си дадеш мангизите, дагаеба...а тоя куфар: Дье съ пърити уа?
И ти, брат'чед се питаш: Защо сме на това дередже? Ами ей затуй сме я докарали до тук. Разни ми ти дръгливи и сополиви шаяци да ни разказват играта, дагаеба и то защото ние сме мно'о културни, начи...ние станахме много интелигентни и ходим и на балет даже и опера гледаме...омекнахме, значи...мислим и за репутация и за престиж. С политиците трием лакти, със съдиите шушу-мушу...изобщо издигаме се в обществото, а той селчо идва значи с калните си маратонки дето не са и фирмени даже, цапа ми килима, дето струва повече от неговия джип, блещи ми се с волските си очи и ми реди: Дье съ пърити уа?
Преста'яш ли си брат'чед до къде я докарахме...дье съ пърити уа...пфффф.
Meto ot Interneto
20 Ное 2012 16:15
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Предлагам на Грациан по-цивилизовани питания от тоя състав:
What's in it for me, geezer?
Where's the beef, motherfucker?
...

В.Каменов
20 Ное 2012 16:57
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
atlantis
“Колко малко знам за нас си разбрах, когато излезе турски фолклорен състав. Бях поразена, стъписана и донякъде засрамена. Носиите бяха като нашите, танците- хората като нашите, музиката почти като нашата. Гледах и слушах и не вярвах на сетивата си. Стана ми някак "мачително болно", че тези хора ме бяха лишили от моята идентичност.”
Мисля си,че никой не може да те лиши от идентичност, освен ако забравиш за идентичността си или не защитаваш идентичността си.Или не можеш да разпознаеш при избора за управляващи държавата хора,които вече са изгубили идентичността си превръщайки се в слугинажна агентура на някакви интереси извън държавата – това е нашия проблем за което сме си виновни ние самите.Иначе всички копират.Ако се приеме, копираното си остава.Специално турските носии,според мен,нямат общо с нашите,а фолклорната ни музика няма нищо общо с турската. Може би в случая става дума за копиране и подражание на нашите носии,което няма как да се спре,а и няма нищо лошо.Ако има лошо,то е в липсата на достатъчно изяви за да не се забравя фолклора. Все пак по-естествено е в селата все пак да се поддържа този фолклор.От интерес съм разглеждал различни носии.Красотата на носиите е най-вече при дамските тоалети. Нашите дамски носии са изключително красиви и нищо чудно да има копиране.Ето едно кратко сравнение:
Женска шопска носия - Натисни тук
Литак - Натисни тук
Женска тракийска носия - Натисни тук
Женска македонска носия - Натисни тук

Традиционен Дамски Турски Фолклорен костюм от потур и елек - Натисни тук
Натисни тук
rmarkov
20 Ное 2012 18:17
Мнения: 245
От: United States
В САЩ двете партии представляват интересите на 1%.
Доказателство за това е нараствеащото неравенство в доходите,, започнало преди 40 години и продължаващо днес при правителства и от двете партии. И американците си мислят, че имат избор.

http://en.wikipedia.org/wiki/Income_inequality_in_the_United_States

Двупартийната политическа система там (всъщност еднопарийна) върши работата на Франкенщайновия Европейски Съюз, практически иззел фискалната роля на демократично избраните правителства и предоставяйки монетарната политика в ръцете на назначаваното ръководство на Европейската Централна Банка, чиято главна цел е стабилно евро но не и пълна заетост.

Последиците за 99% в Европа и САЩ са еднакво трагични.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: rmarkov
atlantis
20 Ное 2012 18:42
Мнения: 16,163
От: Bulgaria
Може и да ви разочаровам защото разбирам стремежа ви да ме върнете в "лоното" на българщината. Те точно там не съм изгубена. Но турските ансамбли си бяха точно турски и не едно хоро изиграха, а доста и от различни крайща на Турция. Благодаря за показаните носии, но аз добре съм запозната с тях. Само, че има една подробност, нито една от тях не се отнася от периода преди падането ни под турско. Логически, нашите традиционни носи би следвало да приличат по скоро на славянските, полски, чешки, руски ..., а не на турските. Къде другаде има потури? Но това не е повод за спор, а за размисъл. Нарочно не споменах например "Какви сме магарета" на Азес Несин, защото там приликите така се засилват, че .... Първите три столетия за съжаление не е родило нищо освен рая. Защо, ще му е тогава на Паисий да пише "Историята", чак последното столетие ражда тези с които така се гордеем. А темата за манталитета я подех, защото той е много важен когато се взимат решения, които дори и добри, в крак със световните тенденции и ние с разума си ги приемаме, то когато ги срещнем в бита си, те повече ни пречат отколкото помагат. И тогава стават колизийте. Съжалявам Идеьо, не съм искала да те обидя, но това беше спонтанно. Преди дни в друга тема ти ни препрати в сайта си и аз го посетих. Още тогава възкликнах леле леле, но до там. Ми доста объркано, доста омешано и не ме подтикна да ви стана съмишленик. Не разбирам, това нещо лошо ли е?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: atlantis
babavijaga
20 Ное 2012 22:46
Мнения: 2,119
От: Bulgaria
Не съм отивал в България от около 12 години. Практически нямам никаква информация от България, като се изклЮчат вестниците (които са източник на информация с много съмнителна достоверност). През следващата година ще отида до България за около 25 дни. Какво трябва да видя, по ваше мнение, за да си съставя най-вярно мнение за "България днес"?
Добави мнение   Мнения:89 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща