Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Нужен е не нов месия, а нов модел
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:142 Предишна Страница 3 от 8 1 2 3 4 5 Следваща »
beagle
24 Фев 2013 22:58
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Неверния Тома от 24 Февруари 2013 21:18
Конституцията няма Дух и принципи, тя не работи. Конституцията блокира структурите и на трите власти, те също не работят. Конституцията ни днес е Рай на продажността и корупцията по всички етажи в общият живот на хората. Само за пример: В Парламента няма една конституционно закована вършина поне, в която корупцията да се препъне. Как ще сетиш Контрол на Суверена, само чрез Съд и избори? А още колко други "дреболии" от рода на Изборен кодекс??? Или е по-добре, Добър ден, Мандат и ако може втори???...
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: beagle
щурчо
24 Фев 2013 23:00
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
... В българската конституция нямаш реално разделение на властите, но дори там където го имаш имаш ли взаимен контрол ?...

Точно затова са ни яхнали монополите, създадени от партиите, в полза на олигарсите. Новата конституция трябва да гарантира контрол не само между властите.
Гражданите требе да имат постоянен контрол и пълна отчетност от властите. Инак, ще ни повишават сметките и цените до Второто пришествие.
Brightman
24 Фев 2013 23:15
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Точно затова са ни яхнали монополите, създадени от партиите, в полза на олигарсите.

Ами това ти изречение показва защо са ни яхнали - защото нямаме дори елементарна гражданска, т.е. политическа култура. Нали знаеш, че политика идва от полис, което значи град и политическо и гражданско е едно и също ? Не знаеш ? Е това имам предвид.
-
Обществото не е еднородно. И ако е свободно, то няма как да е еднородно и да изявява еднородни интереси и идеи. Идеи за цялото са невъзможни без да са преминали през частичното, т.е. партийното.
-
Проблемът сега е в това, че понеже излязохме режисирано от тоталитаризъм, всички лансирани партии са в политическият смисъл една единствена партия - неолибералната (неоконсервативната). Проблемът не е, че не са представени гражданите, а че не са представени никои други граждани, освен тези принадлежащи към неолибералната (неоконсервативната) партия.
-
Просто хората трябва първо да се групират по интересите и вижданията си, а чрез това да търсят баланса в общото (националното) и противопоставянето по частното (партийното).
-
Елементарно е, но ниската масова политическа култура и изкривените от тоталитаризма и манипулаторите представи не го допускат.
-
Кой беше казал - преди и за да можем да се обединим трябва да се отграничим ?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Brightman
uchiger
24 Фев 2013 23:20
Мнения: 283
От: Bulgaria
Професоре, хората искат сметките за тока да са съизмерими с парите които получават.Вие, че бягате по тъча с нови конституции и Велики народни събрания си е Ваш проблем...Аз искам топлото,светлото в дома ми да е 10-15 % от минималната заплата.В Турция е така.Незнам дали ме разбра.Но и знам че в момента сме хванати за т....е благодарение на Вас още години ще се гърчим в подписаните договори.
Туткалчев
24 Фев 2013 23:26
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Доколкото разбирам, Семов ратува за президентска република. Това е промяна на държавното управление и няма как да стане без ВНС.
Само че не знам доколко едно президентско управление ще се различава особено от досегашното. Сега имаме на практика партокрация. Партията, избрана от Суверена да управлява, притежава и законодателната, и изпълнителната власт, а чрез тях - и съдебната. Всички важни решения и в трите власти се вземат на партийни форуми. Пита се каква ще бъде разликата, ако имаме президентска власт? Обикновено партията, излъчила президента, получава и парламентарната власт. Къде тогава е разликата. Ако пък се получи разминаване, се стига до блокаж на властта. Представям си го на наша почва.
А това масово използване на референдуми при досегашната технология си е направо източване на хазната. Подобно нещо може да се прави само при изключително използване на електронното гласуване.
Честно казано, очаквах повече от Семов.
Геновева
24 Фев 2013 23:28
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Нищо чудно един кандидат за президент, макар и неуспял, да ратува за президентска република.
Туткалчев, ти где бе днес на протеста, че много лъчи бяха?!?! Освирка ли президента наш?
Brightman
24 Фев 2013 23:28
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
За да започнем да се оправяме, хората трябва да оставят фантастиките и нещата от които обикновенно не разбират, а чрез тях само ги манипулират и да започнат да защитават непосредствените си интереси. Да се свързват и обединяват в тази защита с другите със същите интереси, закщото и в девиза е казано - съединението прави силата. Да се откажат от илюзията си за всеобщност по тези проблеми.
-
Дори всеки счетоводител знае, че разходът за един е приход за друг. Когато имаш високи цени, но ниски доходи, то това означава, че някой прибира разликата за да е изпълнено математическото равенство.
щурчо
24 Фев 2013 23:33
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
...защото нямаме дори елементарна гражданска, т.е. политическа култура...

Е, вече имаме. Затова и партийците са се свряли в миши дупки и си кютат.
Brightman
24 Фев 2013 23:36
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Е, вече имаме.

Мисленето от епохата на родовото и феодалното общество не е политическа култура. За политическа култура трябва полис, т.е. цивилизация.
Туткалчев
24 Фев 2013 23:40
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Изтървах го, Вефке, то било "О, миг, поспри, ти тъй си хубав". Демек чудное мгновенье, мимолетное виденье.
Вървях от "Орлов мост" къмто президентството. После следвах брауновото движение насам-натам и като стигнах по едно време пак "Орлов мост", си тръгнах да се прибирам. Днес беше съвсем друго - както миналата неделя, когато имаше много хора. Лумпените се усещат слабо сред множеството нормални хора.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Туткалчев
Born
24 Фев 2013 23:51
Мнения: 1,994
От: Bulgaria
Хубаво. Ще променим Конституцията и оставим всички тези крадци и изверги, които ограбиха държавата/разбирай нас редовите граждани/ да продължават да ни управляват, да си редят игричките и да продължат ограбването ? В техни ръце е цялата икономика, целият ресурс на страната. Всичко присвоено следва да се върне на ограбените, престъпниците да бъдат настанени на топло място и тогава бардакът да заработи с нови свежи кадри. Само че на входа пише: Надежда всяка оставете ! А ние отдавна влязохме в ада. И май че не ни пука особено че сме там. Защото дума дупка не прави !
zdran
24 Фев 2013 23:59
Мнения: 5,272
От: Saint Kitts and Nevis
Тук бая философи има във форума, как се нарича това, дето от верни предпоставки вадиш грешми изводи?
Освен обикновена тъпотия, де.
Авторът
Бай Любен
25 Фев 2013 00:17
Мнения: 916
От: Bulgaria
Доцент Семов е прав само от А до Г ,айде до Й .Доценти за по 50 цента у БГ станаха повече от Калинки-те и почти толкова умни.Не се съмнявайте,че между младите няма умни глави.Просто още не са смелили фактите, които знаят, а предстои още да научат и колективния брейн щорм ще ги изведе на правилна позиция.Факт е, че те нямат изяснена идеология на протестите си, а също и тактика,но и това ще стане.Днес питах един младеж пред енергото в Пловдив, не им ли идва на ум да атакуват банките, областните управи и градски съвети,той ме погледна изненадано, но се съвзе бързо и отговори,че и на тях щяло да им дойде времето.Изненадан сам колко бързо расте съзнанието им.В момента те осъзнаха силата на протестите си и още са опиянени от това.Моля се само да не ги яхнат Сороските НПО-та и другите братски доброжелатели.Тогава си викам ах дано НЕ.
Чичо Фичо
25 Фев 2013 00:18
Мнения: 24,838
От: United States
За разлика от автора не мисля, че причината е в "моделя". Разбира се, има много неща в конституцията, които могат да се подобрят. Но правото е само формален израз на съдържателни обществени отношения. Без подобрение на последните налагането на нова правна шапка няма да подобри нещата, напротив, поне в началото може да ги развали. Нужно е и подобрение на нравите. И двете подобрения могат да се постигнат с конкретни бързи мерки, short of ВНС и "смяна на моделя".

Освен за мене, който предвиждах сегашната катастрофа още преди изборите в 2009 г., за всички останали тя дойде изненадващо. Не си спомням поне допреди седмица да е имало някаква системна работа по измислянето на нов "модель", вкл. и от автора. Едва ли сега има готовност някой да предложи цялостен узрял пакет от кохерентни мерки. Следователно опитът за конституционна реформа веднага ще ни доведе до хаос и ще ни върне в кошмара на 1990-91 г.

Най-неотложните проблеми на България сега са на първо място икономически, роден от неправилната икономическа политика на досегашния кабинет, на второ място - за спазването на законите, и на трето място - за наличието на независими критични медии.

Що се отнася до първия проблем, за него не са нужни конституционни промени, а смяна на икон. политика. От много години пиша какво трябва да се прави, цитирам водещите световни икономисти, от някое време и МВФ, отбелязвам положителните неща у нашите партии (имам предвид най-вече БСП). Третият проблем, за независимите критични медии, също няма нужда от конституционни промени. За втория те явно са нужни, но това съвсем не е належащо да се реши днес за вчера и не непременно от ВНС. Например главният проблем, създаден от Герб, беше криминализирането на властта и създаването на атмосфера на безнаказаност и беззаконие, проблемът с калинките, проблемът с изборните нарушения, нарушаването на разделението на властите и фактически едноличният режим на шебекбашият, и обезсмислянето на институциите. Всичко това ще се реши до голяма степен с махането на приматите и прибирането им на топло.

Гражданския контрол вече на практика се реализира пред очите ни. Падна приматя още преди да му духнат физически под опашката, уплашиха се шебеците, а и останалите партии покрай тях. Това е полезно.

Приказките за президентска република, за народно управление и пр. са чиста безсмислица. Работата на суверена не е да развива теории, което той не умее, а да създава морално-политическа обстановка на нетърпимост към безобразията на политиците, да ги заставя да работят честно и компетентно.

Така че най-добре е според мене да се придържаме към програмата минимум - веднага служебен кабинет тази седмица, максимално бързи - до края на април - честни избори под народно и международно наблюдение, които да доведат на власт БСП, за предпочитане еднопартиен кабинет, без ДПС. БСП да издигне на изборите само некомпрометирани лица и да изпълни веднага следните неотложни задачи: да намали цените на utilities и спре гладните бунтове, да започне активна политика на реиндустриализация - Белене, около Южен поток, всички спрени от герберасите инвестиционни проекти, да приеме програма за създаване на заетост и повишаване на доходите, да премахне крайностите на пазарния фундаментализъм в социалната сфера, здравеопазването, образованието, науката и културата, да отмени незабавно всички лобистки закони на герберасите, и разбира се да накаже сурово гербераските лидери за престъпленията им. Борисов, Цветанов в белезници - това е мечтата на милиони българи.
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Чичо Фичо
Чичо Фичо
25 Фев 2013 00:26
Мнения: 24,838
От: United States
Защо БСП на власт ли? По две причини. Първо, защото мерките, които се налагат, имат ляв характер и БСП вече заяви, че разбира това и има готовност да ги извърши. Второ, защото няма друга партия с кадровия, организационния, управленския, идейния, международния, а също и вътрешнопартийно-демократичния потенциал на БСП.

Вече четири години търпеливо обяснявам, че митът за лошото управление на тройната е само мит, обратната страна на мита за Борисов - народния герой, наказващ злите чудовища, въздаващ възмездие, махащ Доганя, а също и носещ новата надежда на дясното. Фактите и числата, както и впечатленията ми от да кажем Уол стрийт, говорят ясно, че тройната беше едно доста успешно управление, при това в трудни коалиционни условия и при сериозни вътрешнопратийни проблелми за Станишев.
MB
25 Фев 2013 00:29
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
Само че не знам доколко едно президентско управление ще се различава особено от досегашното.

Аз бих го казал малко различно.
Последните 3.5 години имахме като баланс и разделение на властите точно една "скрита" форма на президентска република.
Само дето президента беше на дондуков 1 а не 2
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: MB
MB
25 Фев 2013 00:29
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: MB
Diko
25 Фев 2013 00:34
Мнения: 699
От: Austria
Фичка, да ме извиниш, ам не си в час какво става в БГ. Оправдано все пак . Май и не следиш форума- отдавна казахме , че заради безличния мистър Клийн и интересите на брюкселци и задокеанското лоби в БГ , БСП безвъзвратно изостава от събитията в страната . В БГ, заради все по-голямото социално разслоение и настъпващата мизерия, се е утепало за ляво - но тези са си дясна партия. По-добре вземете по един байрак и пред Ленчето , та да изразите съпричастност с началото на мирните / засега/ Промени в БГ. Е, на Статуквото тази дума не им харесва , но мога само да ги успокоя ,че процесът ще бъде продължителен и дори с 1:0 з а тях в първото полувреме, поради неопитност на водачите на протеста.
Но крайният изход е ясен.
Тънката лайсна
25 Фев 2013 00:37
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Чичо фичо, и аз мисля, че като цяло тройната управлява по-добре икономиката на страната отколкото ГЕРБ. Но те отблъснаха избирателите с далаверите в енергетиката, допуснатите проблеми с еврофондовете, заменките. Как мислиш е възможно хората да забравят негативите, завещани от предишното управление?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Тънката лайсна
Туткалчев
25 Фев 2013 00:38
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Аз сигурно за десети или, може би, за петнадесети път да попитам: "Какво означава "ляво" и "дясно" през второто десетилетие на ХХІ век? Не в края на ХІХ, не в началото на ХХ, не след ІІ св. война, не през 90-те години на ХХ в.
Сега! Какво означава "ляво" и "дясно".
Коленопреклонно моля!
Добави мнение   Мнения:142 Предишна Страница 3 от 8 1 2 3 4 5 Следваща »