Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Не ни занимавайте с нова конституция, има по-належащи решения
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:92 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща
Tasmania
26 Фев 2013 23:38
Мнения: 981
От: Bulgaria
"трябва да се премахнат някои забранителни бариери в Изборния кодекс - големият брой подписи за регистрация, високите депозити за участие, неизброимите документи, необходими за регистрация в съда, и пр."
---
А, точно така трябва да е !
Затъжили сме се за Кире Либерало, оня с Танграта, Жорж Ганчев, Гошо Тъпото и комапания.

Всеки маймун трябва да им свойте 15 минути по талавизора, за да се чекне там с н-тата програма за "спасение/възраждане/възход" на народа/нацията/държавата.
щурчо
26 Фев 2013 23:39
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Нещо много се разводниха нещата. Всички ние имаме нужда от работещи модели за обществото и държавата. Останалото са празни лакърдии. Галя е един от малкото хора предложили нещо конкретно.
комар
26 Фев 2013 23:43
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
По-лесният достъп до участие в политиката ще освежи политическия театър, който напоследък прилича повече на музей на восъчни фигури.



защо ли се забравя, че всъщност, и НДСВ и ГЕРБ "освежиха" лицата във въпросния театър...
Tasmania
26 Фев 2013 23:44
Мнения: 981
От: Bulgaria
"обновяване на политическия елит "
---
Колко ще го обновяват, като от 2001 досега 2 пъти се смени почти изцяло.
Половината парламент е на ГЕРБ, и от тях само Лъчо Мозъка е старо куче от преди 2009.
Подобно 2001 година с НДСВ.

Атака, 2005 , РЗС- 2009 - нови.
И двете нови партии за чеп за зеле не стават.

Да не би добре работещите дъвжави да са такива щото си сменят "политическия елит"(каквото и да е това) на 5 години?
Brightman
26 Фев 2013 23:46
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Обърнете внимание след 6-тата Натисни тук минута и кажете не ви ли прилича на днешна България ?
Tasmania
26 Фев 2013 23:52
Мнения: 981
От: Bulgaria
Пази боже някои от тези дето ги дават последните седмици от протестите да имат някакво влияние в следващия парламент.
Хвани единия, удари другия.

То ясно хората от бедност реват, и е разбираемо, ама значи ли това, че трябва да им се даде власт, като общо взето те решенията на проблемите ги виждат както са ги виждали БКП през 1944 година.
Nafarr
26 Фев 2013 23:53
Мнения: 2,780
От: 0
Чрез него те трябва да принудят износената политическа каста да приеме техните условия за предоговаряне на основни клаузи в обществения договор. Времето за това е точно сега, преди изборите, когато се пишат управленските програми. Протестиращите трябва да заставят всички потенциални участници в следващия парламент да преразгледат трите най-важни закона, които гарантират равноправното участие на всички граждани в политическия процес и създават възможности за пряко влияние на гражданството върху взимането на управленски решения.


"Те трябва..."
"Протестиращите трябва..."

А журналистите - какво? Не ви ли е неудобно само да раздавате акъл?
Нима смятате, че протестиращите няма да линчуват/линчуваме и вас? Кой ви ще?
Tasmania
27 Фев 2013 00:02
Мнения: 981
От: Bulgaria
"Държавната субсидия трябва да бъде сведена до приемливи размери или изобщо отменена"
---
И с какви пари ще правят агитация и реклама партиите?
С дарения.
А като "дарят" Цеко Минев, Цветан Василев, Валентин Златев, и т.н. по 1 милион за кампания колко ще очакват да получат кампанията?
10 милиона малко ще им се видят според мен. Само 1000% печалба.
Tasmania
27 Фев 2013 00:11
Мнения: 981
От: Bulgaria
анастаси сиров26 Февруари 2013 20:51

И тук опираме до най-важното - за да имат ефект гореизброените стъпки, трябва партиите да бъдат притиснати да въведат активната регистрация за участие в избори.
Само тук съм съгласен с Галя Горанова.
----

Сред многото улични кухи лозунги, това е от малкото смислени и практични идеи в статията.
Tasmania
27 Фев 2013 00:15
Мнения: 981
От: Bulgaria
cisco26 Февруари 2013 21:23

Ако ставаше с нова конституция или нови закони, то да се наемат няколко преводача и готово, добри закони и конституции колкото шеш, за седмица работа е....
---

В Буркина Фасо сега това правят - подпукали са конституцията на Швейцария, и чакат до година, максимум две Швейцарски стандарт(3-4 хиляди евра) и ред!
ttanchev
27 Фев 2013 00:27
Мнения: 1,880
От: Bulgaria
Много ми намирисва тая история с увеличаването изведнъж на сметките за ток 2 и 3 пъти. Защо не го направиха по-постепенно, а вбесиха хората? Та ето съвсем малко контекст от новини от последните 10 дни, несвързани привидно със ставащото в България.

Натисни тук
Last October, US President Obama signed an executive order expanding military authority to carry out cyber-attacks, now called ‘defensive’ actions. Around the same time, Defense Secretary Leon Panetta warned the public of a “cyber Pearl Harbor.” Panetta told Time magazine: “The three potential adversaries out there that are developing the greatest capabilities are Russia, China and Iran.”

или това
Натисни тук
U.S. officials rarely discuss offensive capability when discussing cyberwar, though several privately told NBC News recently that the U.S. could "shut down" the electrical grid of a smaller nation -- Iran, for example – if it chose to do so.

И‌ щом това им се върти из главите на разузнаванията на великите сили, най-вероятно могат не само да го шътват дъун тока, а и да го манипулират, все със същата цел - политическа смяна. А щом го могат американците, най-вероятно го могат и руснаците, и китайците. Дали имат за цел точно свалянето на правителството на Бойко, или просто тестване в условия близки до реалните в подходяща бананова република, или и едното и другото - не е ясно.
Yantar
27 Фев 2013 00:34
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Ами, ако беше 1989 г. предложенията в тази статия щяха да бъдат много актуални. Но за съжаление, вече е много късно. Източника на всички проблеми в България днес е бедността. България няма да стане богата с нов изборен кодекс или с нова конституция. Няма ги вече предприятията и индустрията, които бяха изградени по време на социалистическия режим. Без производство, ние сме напълно неспособни да си позволим (като общество) удобствата и нещата предопределящи едно модерно съществуване. Други държави като Гърция също не могат - но те имат дългове, стотици пъти повече от нашите, с които да си осигурят съвременния материален стандарт. И сега реват, като виждат как се изпарява... Корупция и крадливо управление има навсякъде в една демокрация. В САЩ и Великобритания също се краде (за справка Carlyle, RBS...) - а големите фирми в Германия масово плащат подкупи (Siemens изгърмя с това преди няколко години). Тоест - проблемът в България не е крадливостта. Не е и невежеството или пък чалгата. Проблемът е бедността. Дори сега да си назначим правителство което е честно и безкористно или пък магистрати, които са справедливи и неподкупни, пак няма да можем да си позволим сметките за ток. А нека да предположим че народът вземе властта - тези от улицата примерно. До къде им стига капацитета да управляват една държава? Да лавират между сложните политически, социални и финансови взаимоотношения които обуславят управлението? Да разсъждават в цялост (напр. какво следва ако не плащаме сметки за ток?) Кой ви се струва способен да носи такава отговорност?
*
Селянинът от Правец си даваше сметка още отдеве от какво има нужда страната ни, а за 23 години никой от тези дето избираме не може да го вдене. Как така едно време тук се произвеждаха компютри и електроника, работеха две рафинерии, построиха се ядрени реактори и имаше училище и в най-затънтеното село? А после социализма бил льош, па това сега е много хубу. От 9 млн. станахме на 7. За качествените изменения дори не искам да споменавам. Ако ни спрат еврофондовете сега, за нула време ще сме в тъмните векове, защото няма никакъв друг материален източник за нашата икономика, понеже тук не се произвежда нищо с висока добавена стойност (като компютри), а производителността на труда е плачевна. Бедността за съжаление не се лекува само с демокрация - ако беше така Бангладеш да е цъфнал и вързал. Бедността се лекува с активната намеса на обществото, с координирането на неговите ресурси и в създаването на предпоставки за лична реализация. За справка Ю. Корея. Но зрял дебат за тези неща не се води в момента.
Dodger
27 Фев 2013 00:52
Мнения: 2,881
От: Bosnia and Herzegovina
Изходът от патовата ситуация минава през демократизирането на изборните правила и облекчаването на процедурата за референдуми

това пак нагласено се получава. има доста какво да се пипа по конституцията.
annetaz
27 Фев 2013 05:18
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Предложенията на Горанова са добри.Обаче има проблем.И той е,че олигархията си прави партии вече и ги захранва с милиони.Да,субсидиите са вредни и създават неравнопоставеност,ами медийното участие по избори,което е в полза само на вече уредените в НС и то на най-големите?Ако си платиш на телевизиите,ще участваш в дебатите и то във втората категория,ако не-няма!Това даже за президент,който се избира пряко?!Помните ли Светльо от Хиподил?Ами социолозите?За тях няма партии в изследванията,ако не са им поръчани от съответните.Цялата схема е така направена,че да се допускат само онези субекти,които имат съответната подкрепа от партии,които са ги създали за свои патерици или олигархията,която държи медиите и парите.Честните експерти и идеалисти нямат шанс,нито като създатели на нова партия,нито като участници в старите.Единствената промяна,която е нужна е да се изискват реални членове и те да издържат партиите си.Както за синдикатите се иска да имат хора зад себе си,за да участват легитимно,така и за партиите следва да бъде.Иначе кого представляват и кой взема решенията?Как се прави демокрация от тоталитарни структури като сегашните,при които някакви политбюра се събират,решават и командват депутатите си?
Foton Gyuro
27 Фев 2013 05:56
Мнения: 1,744
От: Bulgaria
Не упреквам Галя Горанова за тази статия, вади си хляба жената. Но...
"...партиите на прехода са завардили отвсякъде този терен и упорито отказват да чуят ропота на непредставените..."

Хайде холан, нали сме Демокрация и партиите са призвани да ни представят? "На който не му харесва, да си основе партия и да ни победи на изборите!" - казва мистър Лий Куан Ю, дългогодишен лидер на Партията на Народното Действие (People’s Action Party - PAP), извел Сингапур на световната аванс-сцена, в резултат на което, всяко друго "народно" съпротивление се смачква в зародиш!
...
"Сега разни хитреци се опитват да насочат гнева към капана на безконечните дебати за промяна на конституционното устройство..."

Аз съм един от тези "хитреци". И няма да спра да казвам, че действащата Конституция, Гиньо-Ганевото недоносче, подписана зорлем от 7-то ВНС, трябва да се смени с нова, колкото може по-скоро! Тази Конституция е в основата на огромната Лъжа, довела България и българския народ до небивала разруха - икономическа и духовна. В този форум сме изписали всичко, което може да се каже за погрома над българският народ, който ни спретнаха управляващите партии за 23 години. Докато не се изтрие основанието, на което някои от нас успешно проведоха политиките си на национално предателство, слугувайки на егоистични свои и на кукловодите им, наши и чужди, интереси, няма да има подигане на българите. Трябва да имаш Истинска Цел за да ходиш с дигната глава и да не се спираш от подли препъни-камъчета и зли драсни-тръни, неизбежно присъстващи по всеки път на прогрес и напредък.
Ако не се тръгне веднага към избора на 8-мо ВНС ще осъмнем с необходимост от свикването му само след година. Активните сред протестиращите се нуждаят от време да се организират и победят на едни парламентарни избори за да съставят свое Правителство.
...
Сметките за ток, вода, отопление няма как да изчезнат, при все че тяхното оптимизиране е належащо. Те ще пристигат всеки месец и трябва да се плащат. И няма как да са нищожни и лесно платими за българина, когато посягат на 1/3 до 1/2 от доходите му. Това, че с разни временни хватки могат да се намалят с 15-20%, по никой начин не решава основния проблем - българите са зле и живеят в мизерия.
...
"И понеже за нови партии до предсрочните избори е вече късно..."

...да вЕрваме на досегашните лъжци и мошеници, наджипкали парламентарните партии и онези с някакъв минимален шанс самостоятелно или в коалиция да се промъкнат в следващия Парламент?! Никога! Ти ги пусни пак да минат напред, пък им мириши задника осран отдавна.
На народа веднага трябва да бъде осигурено спокойствие. Никакво отлагане за не'нам кога си. Преди да се разпусне, този Парламент ТРЯБВА да приеме законите, които ще осигурят искуемите правила за бързо и сигурно превеждане страната в нормални европейски релси.
А, да, и без популизъм драги пишман-политици, моля!
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Foton Gyuro
SvSophia
27 Фев 2013 07:01
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Трябва да се започне от спиране на всякакви държавни субсидии за партиите, ето откъде трябва да се започне. В момента имат месечен абонамент. И не само влезлите в парламента, а и част от невлезлите. Излиза, че се бъркаме да им плащаме луди пари за това, че управляват лошо, а законодателстват още по-лошо, че и от законотворчески лобизъм си докарват още пари отгоре.
tribiri
27 Фев 2013 07:52
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
tribiri
27 Фев 2013 07:57
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
Нямаме нужда от нова конституция, а от нов кодекс на труда. Нямаме нужда от нов парламент, а от нови синдикати. Съществуващите синдикати протестират единствено срещу държавата, но никога не накърняват интереса на мутро бизнесмените, а все пак 75% от работещите са заети в частния бизнес. Най-добрата илюстрация за това е добивната промишленост. Работещите в обществения сектор миньори (разбирай Мини Марица Изток) са със средна годишна заплата от 21 хил.лв., а работещте в частни мини със средна годишна заплата от 12 хил.лв.
Сократ-май
27 Фев 2013 08:28
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Нима смятате, че протестиращите няма да линчуват/линчуваме и вас?

И дотам ли стигнахме вече?
Дерзайте.
валтер57
27 Фев 2013 08:47
Мнения: 10,372
От: Bulgaria
До всички, които вярват, че една нова конституция ще оправи нещата, моля ги да посочат, кои текстове в сега действащата пречат и с какво. Общи фрази, че конституцията давала възможност за налагане на олигархичен модел са крайно неверни. Конституцията ли даваше възможност за непрестанното и често пъти грубо вмесване от видни представители на изпълнителната власт в работата на съда. Неспазването на конституцията и основни закони е причина за днешното ни състояние. Може да се мисли единствено за промени в раздела за независимита съдебна власт, но това може да стане след много сериозно обмисляне, а не на крак, по пожарникарски.
И нещо друго. Колко конституции са сменили САЩ, държавата която реално създаде олигархията, монополите, пък и гангстерския начин на забогатяване и трансформирането му в икономическа, че и политическа власт. Сложно е, затова моят съвет е да не се действа прибързано.
Добави мнение   Мнения:92 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща