Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Не ни занимавайте с нова конституция, има по-належащи решения
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:92 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
q357
27 Фев 2013 09:19
Мнения: 557
От: Bulgaria
Само да попитам: Валтер, ти онзи Валтер ли си дето призовава за въвеждане на военно положение??
maxilian
27 Фев 2013 09:25
Мнения: 56
От: Bulgaria
До всички, които вярват, че една нова конституция ще оправи нещата, моля ги да посочат, кои текстове в сега действащата пречат ...

Пречи парламентарното управление, както вече отбелязах по-горе. Пречи и правораздаването, което не е дори правосъдие, какво да говорим за съдебна справедливост. Онова, в името на народа, от времето на партизаните, също пречи. Пречи липсата на реално разделение на властите, за да може управлението на държавата да е наистина демократично. Липсата на ефективна защита на основните конституционни права особено пречи. Пречи и колективната безотговорност, заложена чрез органи като Министерски съвет, когато същността на самото държавно изпълнение е такава, че за него ефективно може да отговаря само едно лице. Пречи и че Прокуратурата, която е страна в съдебния процес, се смята за част от съдебната система, и липсва необходимия електорален натиск върху Главния прокурор да си върши работата наистина от името на Народа срещу престъпността. Това че Съдът е зависим, разбира се, най-много пречи, и както виждате, там пише че е независим. ... Така че, като цяло, двусмислието в действащата Конституция, дето пише едно, а функциониращите механизми всъщност са други, на принципа „Това куче е лъв“, още като се започне с чл. 1, ал. 3, че не можели да си присвояват осъществяването на народния суверенитет, при положение че само фактът как Парламентарната институция са си я написали Н а р о д н о събрание означава вече че си го присвояват, и най-малко конституционните промени, които си извършиха за членството в ЕС, с решението за това членство, където бяха предоставени части от суверенитета на България, без да питат Народа, ясно показва че може и си го присвояват, означава че действащата Конституция е фалшива, дефектна и пагубна за България като някаква фабрика за илюзии, и час по-скоро трябва да се промени
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: maxilian
Karlitta
27 Фев 2013 09:49
Мнения: 127
От: Bulgaria
валтер57
27 Фев 2013 09:52
Мнения: 10,372
От: Bulgaria
q357
27 Фев 2013 09:19
Мнения: 235
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Само да попитам: Валтер, ти онзи Валтер ли си дето призовава за въвеждане на военно положение??



Не, не съм "онзи Валтер". Винаги пиша, че най-ужасното нещо което се очертава е анархията и от там като следствие диктатурата. За военно положение даже не ми се иска и да си помисля, че някой може да го иска. Доволен ли си?
q357
27 Фев 2013 10:21
Мнения: 557
От: Bulgaria
Моля за извинение Валтер!
Предполагам, че знаеш за онзи Валтер с призивите за военно положение, което е твърде опасно!
Zmeja
27 Фев 2013 10:24
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Какво военно положение в страна, в която футболните агитки са по-многобройни от военните. Виж "полицейско положение" - може!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Zmeja
Сократ-май
27 Фев 2013 10:24
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Пречи парламентарното управление, както вече отбелязах по-горе.

Чудесно!
Вече имаме основа за дискусия.
Какво управление предлагаш на мястото на парламентарното?
Bonjorno
27 Фев 2013 10:30
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Нищо ново от този автор -чрез полуистини се прокарват 'правилни' възгледи. Защото как иначе да се разбира идеята и, че сегашните партии трябва да променят три важни закона ?! Ами нали затова се излезе, защото те така промениха законите, че да обслужват само тях.
Това е просто началото на нова мантра - тези три закона ще ни спасят. След това ще се напрви така, че парламентът да продължи живота си 'за да приеме важните закони - нали улицата го иска'. А през това време ще дойдат първите няколко млрд. евро от европа за тази година, та съвсем законно нашите народни избранници ще си ги поделят.
Наистина изключителна идея от авторката. Но както по-рано някой каза - не и се сърдете, отработва си заплатата.
Zmeja
27 Фев 2013 10:43
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Промените в трите закона са като трите желания на рибаря от "Златната рибка". Накрая ... (Всеки е чел приказката.)
XYZxyz
27 Фев 2013 11:03
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Слабо!
Ще пипнем малко тук и малко там и нещата щели да се оправят.
Е, не става.
Ако, ставаше така, нямаше да се стигне до протестите.
-
Тук важното е друго - доколко протестиращите са узряли, че не сметките са ток и парно са високи, а доходите ни са ниски. Затова е важно да се протестира против мафията - завзела в България и политиката и икономиката. За да си плащаме сметките за ток, трябва нормално развитие на икономиката, включващо и нормална производителност на труда и нормални доходи. За целта трябва мафията да бъде изтласкана от политическата и икономическата власт, както и държавата да наложи, че човешкия труд е най-скъпия ресурс, за да потръгнат нещата. В общи линии исканията на протестиращите се въртят около тези неща, но рядко се формулират по подобен начин.
Brightman
27 Фев 2013 11:16
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Пречи парламентарното управление...

Нима е имало парламентарно управление ? Какво парламентарно управление, при положение, че има пропорционална избирателна система, листите, а значи и зависимостите са от едно лице или малка група хора, които за мнозинството са обикновено премиера и основните му министри ?
-
Какво парламентарно управление имахме в последните 3 години, (а и преди това), когато премиерът нареждаше на парламента какво и как да гласува или да не гласува ? Даже и парламентарните избори през 2001 и 2009 г. не бяха за парламент, а за едно лице.
---
Не може да имаш парламентаризъм при пропорционални избори. Не можеш да го имаш и при мажоритарни, ако броя на депутатите е малък, районите големи, а финансирането не осигурено 100% за всички кандидати от държавата. Тогава можеш да имаш събрание на местните феодали, но не и Парламент.
Неверния Тома
27 Фев 2013 11:17
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Да допуснем че Конституцията е лоша (защото не се спазва!!). Какво ни се предлага за сега в замяна: ЗАБРАНА на политическите партии, президентска република (ВТВЪРДЯВАНЕ на властта), ПРЕМАХВАНЕ на парламентарното управление и замяната му с нещо недефинирано и следователно неконтролирано но манипулируемо, пряка намеса в съдебната власт (КОНТРОЛ от неясно кой).
Смятам че този бунт на "гражданите" води през правна анархия към диктатура.
Това ли искате?
А ако не знаете какво искате вероятно ще получите каквото не искате.
MB
27 Фев 2013 11:19
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
Тук важното е друго - доколко протестиращите са узряли, че не сметките са ток и парно са високи, а доходите ни са ниски.

Аде още един трейдюнионист.
Да политика на доходите трябва да има.
И да ефективна политика на доходите няма поне от началото на век.
И .... толкова.
Набийте си го в кратуните. България придоби черти на "трети свят" и на "нео коловия".
В тази ситуация е необходим друг инструментариум.
В тази връзка исканията са навременни и належащи.
Решават един от основните проблеми, макар и частично в този формат.
Изпомпването на ресурс.
Сократ-май
27 Фев 2013 11:28
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Изпомпването на ресурс.


Никой не желае да посочи най-голямата беда, макар да е очевидна.
Партиите действат по принципа "Ако аз открадна кравата на съседа, това е добро, ако съседът открадне моята крава, това е лошо".
И естествено, никога не биха допуснали да се разгледа принципно темата за краденето на крави.
Неверния Тома
27 Фев 2013 11:34
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Аз например бих гласувал за партия която се ангажира срещу краденето на крави. Не очаквам това да го стори тълпа която вика "Ех, лошо света е устроен. А може, по-иначе може".
Brightman
27 Фев 2013 11:37
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
И понеже видно обществената енергия се отпуши и още ще нараства, понеже кризата на системата е толкова голяма и се проявява включително и в хаотичните и крайно некомпетентни до абсурд идеи, то първата задача е да се направи реален механизъм по който идеите и хората да изкристализарат и влязат в идеен сблъсък и отсяване. Механизъм, който да елиминира всякакви странични фактори. И такъв механизъм е именно мажоритарно избран парламент, в избори със стъпаловидно отсяване, с обща за всички конкурентни кандидати сравнителна кампания организирана и финансирана изцяло от държавата, при забрана за частно финансиране и допълнителна кампания.
-
На практика изглежда така:
1. Страната се разделя на 240 мажоритарни избирателни района;
(Това означава един избирателен район да обхваща приблизително 30 000 население)
2. Всеки район се подразделя на по 10 подрайона;
(Това означава един избирателен район да обхваща приблизително 3 000 население)
3. Всеки подрайон се подразделя на 10 микрорайона.
(Това означава един избирателен район да обхваща приблизително 300 души население.)
-
Всеки гражданин, без никакви формалности и ограничения, може да се кандидатира в микрорайона в който е живял последните 5 години. Приема се, че хората го познават и могат за преценят.
Провежда се гласуване на един или два тура и всеки микрорайон излъчва свой кандидат.
-
10-те кандидати излъчени от 10-те микрорайона в един подрайон се състезават за победа в подрайона. Държавата им организира общ информационен плакат, общи дискусии и т.н.. Всичко общо и само заедно. Целта е гражданите да могат да сравняват в пълнота и без манипулации.
Провежда се гласуване на един или два тура и всеки подрорайон излъчва свой кандидат да състезанието в същинският мажоритарен избирателен район.
-
10-те кандидати излъчени от 10-те подрайона, по механизма от предният кръг се борят в района. Победителят става депутат. Един от 240-те депутата в българският Парламент.
---
И за това не е нужна промяна в Конституцията, а само в Изборният кодекс. Това действително ще даде представителство на гражданите и ще създаде парламентаризма.
Сократ-май
27 Фев 2013 11:44
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Брайтмане,
Подкрепям по принцип, но все пак трябва да има някаква цедка. Как си представяш интегрална бюлетина за 200-300 кандидати?
Асол
27 Фев 2013 11:47
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
На практика изглежда така:
1. Страната се разделя на 240 мажоритарни избирателни района;
(Това означава един избирателен район да обхваща приблизително 30 000 население)
2. Всеки район се подразделя на по 10 подрайона;
(Това означава един избирателен район да обхваща приблизително 3 000 население)
3. Всеки подрайон се подразделя на 10 микрорайона.
(Това означава един избирателен район да обхваща приблизително 300 души население.)


Ихааа! Такова изгодно пазаруване на депутати ще падне!
Brightman
27 Фев 2013 11:53
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Как си представяш интегрална бюлетина за 200-300 кандидати?

Няма как да има толкова. В първото ниво - микрорайона, което е с неограничен достъп, освен да си живял в този микрорайон последните 5 години, са около 300 жители, което означава около 250 избиратели. Един жилищен блок или село. Там практически няма как всички да се кандидатират. Реално ще се кандидатират няколко човека. По-вероятно е даже в някои микрорайони да няма кандидати.
-
От там нататък вървиш с интегрални бюлетини само от по 10 човека, а някъде и по-малко.
kempes
27 Фев 2013 12:15
Мнения: 4,716
От: Argentina
На мен пък ми хареса Параграфа за джамахирията.
Вие си спорете иначе.
От "Двойникът":
-Братчет, ти си бачкай, маай си по задачите...
Добави мнение   Мнения:92 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща