Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Икономика на свободата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:76 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
kaily
15 Апр 2013 12:03
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
За целия форум под тая поредна дописка
Manrico
15 Апр 2013 12:11
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Мдааа, за пореден път ще отчетем колко жалко е, че хората, които знаят как се произвежда и продава, как се създават рентабилни и конкурентноспособни предприятия, вече са заети да пишат по форуми.
NATURAL
15 Апр 2013 12:22
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
Споко. Скоро ще се отворят хиляди и милиони работни места. За профвсионални опрашвачи. Нямам предвид спасителите по плажовете, а такива, които ще вършат работа на пчелите, които измират. Хубаво е отсега да се взема мерки по осигуряване на специалисти ... техникуми по опрашване, академични курсове и прочее
Мурано
15 Апр 2013 13:01
Мнения: 3,298
От: Nauru
ако държавата .... заеме се да излови бандитите, ограничи кражбите и грабежите

Внимавай какво си пожелаваш докторе! Може и да се сбъдне!!
***
Строител2000, обръщаш се към неправилиния човек. Г-н Хърсев е специалист по "изваждането" (вижте героиствата му в началото на прехода ролята в раздадените заеми) а не по "събирането"!
За това ви трябва друг човек, не главния Мистрия на Измислените Български Зидари.
Какъвто им беше Социализма - такъв им е и Капитализма! До изчерпване на Парите на Другите!
kaily
15 Апр 2013 13:09
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
колко жалко е, че хората, които знаят как се произвежда и продава

Да не би случайно да твърдиш, че тия в момента знаят как се прави икономика?
И тогава що нема икономика?
По плодовете им не ги ли познаваш или и това ти е трудно?
kaily
15 Апр 2013 13:09
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
В очакване на Вашата реакция

Ето, реагираме, давай, обяснявай!
Ace_
15 Апр 2013 14:00
Мнения: 2,248
От: Bulgaria
Позицията на Хърсев е ясна, очаквана е и автоматичната реакция на някои постващи тук. Само дето никой не дава алтернатива. Хайде другарю Gozambo - кажи ти какво предлагаш? Готов съм да ме убедиш, че твоята конкретна алтернатива е по-добра.

Ше се радвам да засегнеш и някои конкретни въпроси, които предполагам, че ще възникнат:
Как ще подсигуриш, че конкретните ръководители на съответната държавна икономическа единица ще се грижат за интереса на собственика (тоест ние), а не на своя частен. Как ще балансират между интереса ни като собственици (повече печалба), потребители (по-малка печалба) и необходимите инвестиции за възпроизводство? Ще помоля да ми дадеш пример как държавна икономическа единица се грижи по-добре за своята собственост от частна такава.

Също ще помоля за отговор на въпроса, който ме мъчи най-много - какво е предимството на държавната икомическа единица, когато става дума за иновации, нови продукти и развитие. Как българската държавна Apple ще ни даде iPhone?
mick
15 Апр 2013 15:15
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Ace_ 15 Април 2013 14:00 - не е работа на държавните фирми да създават iPhone, на тях им е работа например да предложат нормален телефон да речем. Нещо като градския транспорт - ако искаш луксозен транспорт има си частни фирми, но за просто придвижване от точка А до точка Б достатъчно евтино и бързо - държавните фирми или общинските вършат работа.
Ace_
15 Апр 2013 16:09
Мнения: 2,248
От: Bulgaria
на тях им е работа например да предложат нормален телефон да речем.

Твърде вероятно ще предложат нормален телефон на цена на iPhone.

Конкуренцията е естествен процес, при който оцеляват най-приспособените. За да е конкурентна - една компания трябва да бъде постоянно приспособяваща се.

Стремежът за усъвършенстване на една частна компания е продукт на алчността на собственика - колкото по-добре работи компанията - толкова повече печалба ще има. Стремежът за усъвършенстване на една държавна компания е продукт на някаква по-висша концепция за отговорност. Въпросът е, че личната алчност не е необходимо да се учи - тя е генетечно заложена още в утробата и бебето още от първите си мигове почва егоистично да реве за храна за себе си, без да го еня дали другото бебе до него е нахранено (все още не съм видял бебе-социалист да си дели кърмата - дори с братятата/сестрите си).

Оттук нататък - единственият вариант държавна компания да е жизнеспособна е просто да няма конкуренция - като например естествен монопол. А неконтролираният монопол е най-непазарната и неефективна форма - назависимо дали е държавен или частен.

Другари социалисти - проблемът не е пазара. Проблемът са монополите. Те трябва или да се разбият, или да се контролират.
Другото решение са го измислили пчелите. Но там няма частна собственост.
rki
15 Апр 2013 16:12
Мнения: 20,973
От: Albania
не е работа на държавните фирми да създават iPhone, на тях им е работа например да предложат нормален телефон да речем.

работата на всяка една държавната фирма е да осъществява дейност и да се конкурира с други частни или държавни общински фирми на един свободен и конкурентен пазар.
работата на държавата и нейните институции е доста е по-различна - ама за това първо трябва да схванеш каква глупост си написал по-горе.
бонго-бонго
15 Апр 2013 16:22
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Кой бизнес никне като гъби, Хърсев? Никнат като гъби монополите и картелите, които ликвидират всеки малък и среден бизнес. .... Никнат като гъби всякакви спекулантски бизнеси, които нищо не произвеждат, само преразпределят, ограбват производители и потребители.


Никне такъв бизнес, какъвто разреши любимата на Гозамбо държава с нейните (лобистки) регулации, закони и политики.
Gozambo
15 Апр 2013 16:28
Мнения: 7,892
От: 0
Стремежът за усъвършенстване на една частна компания е продукт на алчността на собственика - колкото по-добре работи компанията - толкова повече печалба ще има.




Това е изключително погрешна концепция. И тя означава, че компанията печели само и единствено от подобряване на качеството, или от влагане на новости за създаване на нов продукт или по-добра услуга, извършвайки го в конкурентна борба. Който е чел повечко книги по икономика и политология, той неминуемо ще забележи факта, че всички примери за производства в конкуренция, където се печели от нови и по-добри продукти, от новости и в конкуренция, са цитирам- селфони, компютри, коли. Няма повече. Това са продуктите, които могат да се вържат с представената от колегата идея. Във всички останали триста хиляди продукта и услуги нещата стоят по друг начин. Там не се печели от по-добро качество, а от по-лошо качество. Там не се води конкурентна борба, защото са наложени монополи. Там новостите са внедряването на заместители на основните съставки, които спомагат за намаляване на разходите и увеличаване на печалбите, но увреждат качеството и стават опасни за хората. И при тези триста хиляди продукта и услуги единствено държавата помага, като налага задължителни стандарти. Помага само донякъде. Спасява ни само донякъде. Сетете се за храните и ще разберете за какво подобряване на качеството става въпрос и каква борба води държавата с частниците по отношение на стандарта на киселото мляко напоследък. И тези триста хиляди продукта изобщо не могат да влязат в учебниците, за да послужат като пример, че печалбата и качеството са свързани, че по-висока печалба идва от повече новости, по-високо качество. И затова всички автори цитират само горните три продукта.

Yankov
15 Апр 2013 16:29
Мнения: 3,370
От: Bulgaria
Как ще подсигуриш, че конкретните ръководители на съответната държавна икономическа единица ще се грижат за интереса на собственика (тоест ние), а не на своя частен. Как ще балансират между интереса ни като собственици (повече печалба), потребители (по-малка печалба) и необходимите инвестиции за възпроизводство? Ще помоля да ми дадеш пример как държавна икономическа единица се грижи по-добре за своята собственост от частна такава.


Ами нека отнесем същите тези въпроси към частника. Как ще подсигурим ръководители, които да се грижат за интереса на собственика /акционерите/?
Как частника балансира между собственият си интерес и интереса на потребителите? - Отговор - чрез конкуренцията.
Проблемът на държавната собственост е когато съществува в среда, в която липсва конкуренция. Ако има условия тя реално да се конкурира с другите на пазара, няма проблем за нейната ефективност. Дори поради факта, че има държавата зад гърба си, тя може да бъде още по-конкурентна.
Нека не бъркаме държавният капитализъм от ленински тип със 100% държавна собственост и затворен пазар и съвременните форми на държавна собственост при наличието на един изключително отворен /глобален / пазар.
Все по-голямото обобществяване на средствата за производство води, към мисълта, че и държавната собственост може да бъде конкурентен фактор на пазара, пораде факта, че все повече изчезват различията между формите на собственост. На практика една глобална акционерна компания не се различава принципно от държавната такава.
Gozambo
15 Апр 2013 16:36
Мнения: 7,892
От: 0
Кайли,
имам вече собствен блог в който съм пуснал няколко статии. Нека напредна с материала, защото статиите са свързани и ще го предложа на форумците за четене. Там ще се опитам да дам моето виждане за демокрацията, олигархията и свободата и да дефинирам основния проблем на нашето време, който всъщност е бил основен проблем и на всички времена преди нас. И да обясня причините за възхода и упадъка на нациите.
kaily
15 Апр 2013 16:51
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Конкуренцията е естествен процес, при който оцеляват най-приспособените.

Какъв естествен процес в изкуствено създадено общество бе готин? Нито едно нещо, създадено от човека, не е естествено, освести се малце.

Кайли,
имам вече собствен блог

Е дай го сега де, там сигурно не може да се коментира, що не ги пускаш по темички в теми на форумци.
Yankov
15 Апр 2013 17:04
Мнения: 3,370
От: Bulgaria
Там ще се опитам да дам моето виждане за демокрацията, олигархията и свободата и да дефинирам основния проблем на нашето време, който всъщност е бил основен проблем и на всички времена преди нас. И да обясня причините за възхода и упадъка на нациите.


Всеки опит да се създаде абсолютен модел на обществото, вкл. и икономически такъв, води до неуспех. Обществото и неговото развитие са прекалено сложна система, за да могат да бъдат обяснени с един основен проблем, колкото и да се опитваме да го дефинираме. Всеки етап от развитието /възходящото и упадъка/ се характеризират с изчерпването на един модел и създаването на друг по-жизнеспособен. Спираловидното развитие, така добре обяснено от Хегел и хегелианеца Маркс е всъщност признание за невъзможността, общественото развитие да бъде вкарано в рамките на един абстрактен модел, гарантиращ непрекъснато възходящо развитие. Държавната собственост е само един пример за това. За да бъде ефективна, тя трябва да се прилага в подходящия момент и при подходящи икономически условия. Когато се изчерпи като резултатност, може да бъде заменена с друга форма на собственост.
Конкретен пример са заводите Рено във Франция.
Yankov
15 Апр 2013 17:11
Мнения: 3,370
От: Bulgaria
Какъв естествен процес в изкуствено създадено общество бе готин? Нито едно нещо, създадено от човека, не е естествено, освести се малце.


Може би под естествен е имал предвид "вътрешно присъщ за обществото".
Явно боравиш с други понятия за естествен и изкуствен. "Естествен" идва от същностен. Хомо Фабер. Произвеждащ човек. Няма нищо изкуствено в това.
Спартак
15 Апр 2013 17:11
Мнения: 3,230
От: Bulgaria
България – голямото ограбване
Един фрагмент от новините, върху който си заслужава да се замислим: “За последните десет години от България са изнесени нелегално около повече от 36 милиарда долара, показва проучване на американската организация Global Financial Integrity (GFI). Това нарежда България на 38-мо място в класацията на нелегалните финансови потоци, съставена от американската организация. Авторите на доклада посочват, че основните причини за нелегалния износ на капитал са престъпленията, корупцията и неплащането на данъци.” 36 милиарда долара не са малко пари. Падат се по над 5 000 долара на глава от населението. Взети от всеки джоб – от столетника до пеленачето. Откраднати от всеки българин и изнесени от страната. Не за периода на целия преход – само за последните десет години от него.

Що не се разбере Автора с г-н Сугарев, пък после да словоблудства по темата. Безпредметно е анализирането на кое да е от неговите съждения, една набързо приготвена “ манджа“ от елементи без връзка.
За разлика от политиците, чиито занаят е да карат хората да ги обикнат, привилегия на икономистите са рационалните разсъждения (колкото можем) срещу илюзиите. Най-вредната от тях е надеждата за държавна намеса
. Вредно е друго г-н докторе.
Не знае ли г-н Хъсев какви предприятия са държавни във Франция, Канада и др страни, нищо ли не е чел за срутването на хиляди работни места поради МОБИЛНОСТТА на мултинационалите, Катерпилар в Белгия, металургичния комплекс, закупен от Митал и др. Вече сме преситени от такива наивни манипулации.
Ace_
15 Апр 2013 17:11
Мнения: 2,248
От: Bulgaria
Това е изключително погрешна концепция.


За да вляза в тона - това е изключително погрешно наблюдение.

"Усъвършенстване" не означава само повишаване на качеството. Както правилно е отбелязано - означава и по-ефективни процеси, за да се произведе на по-ниска цена. Например предачната машина или мобилните телефони, които са по 10 лева и за разговори вършат същата работа като iPhone за 1000. Само дето не са рожба на държавна фирма.

И принципът е универсален, а не само за "селфони, компютри, коли". Частен производител на кисело мляко ще купи компютър и програми за 2000 лева, за да оптимизира администрацията и да намали себестойността. Ще замени стъклените буркани. Ще предложи нови разфасовки. Ще предложи нови продукти.
А Сердика-София ще остане само на найлонова опаковка прясно мляко от 36 стотинки. И дъвки Идеал.

Ролята на държавата е даде правилата и да осигури спазването им от всички. Провалът да се контролират монополите е провал на държавата, а не на формата на собственост.

И пак да се върна на въпроса - каква е алтернативата и с какво тя е по-добра? Махаме частната собственост и минаваме на пчелната система? Имаше една книга - "Кошерът на хелмстрьом"? Приемам отговори и в блог.

Какъв естествен процес в изкуствено създадено общество бе готин?


Не знаех, че обществото е създадено изкуствено и там няма естествени процеси. Кой му е създател?
kaily
15 Апр 2013 17:12
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Всеки опит да се създаде абсолютен модел

Янков нищо не каза, остави, който може, да говори.

Може би под естествен е имал предвид "вътрешно присъщ за обществото".
Явно боравиш с други понятия за естествен и изкуствен. "Естествен" идва от същностен. Хомо Фабер. Произвеждащ човек. Няма нищо изкуствено в това.

Ако се беше замислил, щеше си наясно, че конфронтацията и конкуренцията не са естествено присъщи, а насадени.
Естествено присъщи на човека са емпатията, взаимопомощта и състраданието.


Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: kaily
Добави мнение   Мнения:76 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща