Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Няма правила, които да позволяват опрощаване на ипотеки
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:48 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
cisco
08 Авг 2013 14:48
Мнения: 7,737
От: Italy
Значи при фалит на банка вложителите получават " някога" само 100 000 от спестяванията и не могат да запорират заплатата на управителя и да си вземат по един банков офис със съдия-изпълнител или поне една по хубава касиерка или банкерска щерка да си "отработи" останалото, но ако не си плащат кредитите са длъжни да плащат до стотинка с лихвите, няма таван от 100 000 ?????
Ace_
08 Авг 2013 15:50
Мнения: 2,248
От: Bulgaria
Все повече се убеждавам, че е крайно време в гимназиалния курс да се отдели една година за обучение на някои фундаментални икономически и правни концепции. Иначе резултатът е политици - идиоти и други идиоти, които им вярват.

Ако в една равновесна система се промени даден параметър - това ще се отрази и на останалите параметри. Ако въведат закон за личния фалит - това ще повиши риска и ще намали приходите на банките. Те ще компенсират - може би с намаление на печалбата на акционерите, парите за заплати, лихвите по депозити или пък - просто ще повишат лихвите по кредитите. Вероятно ще се случи някаква комбинация, но независимо от размера на реакцията - приеманието на такъв закон ще натисне лихвата по кредитите нагоре, а не надолу. С колко точно - никой не знае.
aazz
08 Авг 2013 16:38
Мнения: 576
От: Bulgaria
Не зная кой крив и кой прав, но през 2006г. изтеглих ипотечен кредит от БулБанк с фиксирана лихва и преференциален лихвен процент 6,75% за първите пет години и 8,25% за останалия период. Не съм от финансово неграмотните хора, много добре си направих сметката какъв риск поемам и какъв доход ми е нужен за да си погасям кредита без това да се отразява на жизнения ми стандарт. От 2009 до 2011г., обаче, банката периодично ми изпращаше писма през месец-два, че ми вдига едностранно лихвата, щото тъй били решили Хампарцунян и компания, докато лихвата по кредита ми достигна ниво 9,5%. По същото време, навсякъде из Европа лихвите по кредити падаха и ЛИБОР падаше. Едновремено с това новият ГПК от 2008г. даде привилегии на банките да си събират принудително вземанията без да е необходимо да доказват, че вземането изобщо съществува и е изискуемо, а после длъжникът да ходи да доказва, че не им дължи пари. По мои сметки за периода 2009-20013г., Булбанк е откраднала от мен около 5000 лв. недължими лихви и продължава да ме ограбва всеки месец. Но при отказ от моя страна да плащам, веднага щяха да обявят ипотекирания имот за публична продан. Затова плащам редовно каквото ми поискат и до сега. В подобна ситуация са хиляди българи. За щастие се намериха упорити хора и вече има две спечелени дела на първа инстанция по същия казус, където банката е осъдена да възстановява надвзети лихви. С нетърпение очаквам потвърждението на съдебните решения на втора инстанция, за да заведа дело за назвзети суми, като се позова на вече утвърдена съдебна практика. Е, никой няма да ми върне потрошените нерви, лихви върху лихвата и други причинени вреди. Вярно е, че 5000лв. са нищо в сравнение с месечното възнаграждение на Хампарцунян от 20 000лв., но случаи като моя са десетки хиляди. Та това е положението с добрите банки и лошите длъжници.
Cruella de Vil
08 Авг 2013 16:50
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ако въведат закон за личния фалит - това ще повиши риска и ще намали приходите на банките.

Добре, а как банките си могат да си приберат парите от един безработен и с мизерни доходи човек и семейството му? Взели са им ипотекираното жилище, те живеят при роднини, нямат излишна стотинка да плащат, а лихвите умножават дълга. В такива случаи длъжникът никога не може да се измъкне от дълговете и е обречен на мизерия до края на живота си.
Те и сега банките в такива случаи отписват дълговете.
homoludens
08 Авг 2013 17:01
Мнения: 500
От: Bulgaria
Ace_ ти с колко твои приятели и познати от западна европа си говорил за да разбереш как е там сигуацията, лихви, личен фалит, взимане на ипотекираното жилище и нещата приключват. Само в България физическото лице е неограничено отговорно. Какви ще са последствията за банките не е важно, важно е кредитор и длъжник да са равнопоставни а те тотално не са в ущърб на длъжника. И пак ще кажа всички закони които уреждата далаверата на този или онзи трябва да се отменят/заменят и да се съсздаде нормална бизнес среда с РИСК защото печалбата е правопропорционална на РИСКА печлаба без РИСК е далавера и изкривява системата.
хикса
08 Авг 2013 23:08
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Не съм от финансово неграмотните хора

С нетърпение очаквам потвърждението на съдебните решения на втора инстанция, за да заведа дело за назвзети суми, като се позова на вече утвърдена съдебна практика.


Ми освен да продължаваш да се ограмотяваш, на собствен гъз... Един жокер - прецедентно право в България нема.
mary1001
09 Авг 2013 02:25
Мнения: 2,539
От: United Kingdom
А защо лихвата по ипотечните кредити е в пъти по-висока от европейската?
Не е ли време някой да се заеме с това и да се преизчислят вноските по заемите на хората?
Банките да върнат парите или хората да не плащат докато не свърши периодът, за който са платили съобразно лихвите в ЕС.
Това поне може да се направи!
Добави мнение   Мнения:48 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3