Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Мъдростта на мизерниците
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:65 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4
Pavlik Morozov
19 Ное 2013 18:12
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
Чудя се защо по правило интелигентните са леви.


Неверния Тома, ъ? Да не съм пропуснал някое голямо изследване върху интелигентността? Леви в какъв смисъл?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Pavlik Morozov
Pavlik Morozov
19 Ное 2013 18:24
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
Чудя се защо в литературата няма банкер (или по общо чорбаджия) положителен образ.


Неверния Тома, има, има, дори в съветската литература има - даже няма нужда да ровя, ще спомена един от последната съветска книга, която четох - "Доктор Живаго":

Лаврентий Михайлович Кологривов беше крупен индустриалец — практик от нов тип, талантлив и умен. Мразеше отмиращия строй с двойната омраза на баснословния богаташ, способен да изкупи държавната хазна, и на човека от народа, направил приказно гигантска крачка напред. Той криеше в дома си нелегални, наемаше защитници за политически обвиняеми и според шеговитите слухове, се самоунищожаваше като собственик, субсидирайки революцията, и вдигаше стачки в собствената си фабрика. Лаврентий Михайлович беше точен стрелец и запален ловджия и през зимата на деветстотин и пета година ходеше всяка неделя на Серебряний бор и на Лосиний остров да обучава дружинниците на стрелба.
Беше прекрасен човек. Жена му Серафима Филиповна беше достойна негова половинка. Лара изпитваше възхищение и уважение към двамата. Всички в къщата я обичаха като своя.


Другаре, не забравяйте кога се обръщате към площад от докарани насила хорица, които нито искат нито могат да ви възразят, и кога сте пред друга публика
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Pavlik Morozov
бонго-бонго
19 Ное 2013 20:47
Мнения: 26,313
От: Swaziland

Сократ-май
19 Ное 2013 17:59

Сократе
бонго-бонго
19 Ное 2013 20:50
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Чудя се защо в литературата няма банкер (или по общо чорбаджия) положителен образ.


Сам остал прост, Марко обичаше учението и учените. Той беше от реда на ония родолюбци, жъдни ревнители на новото умствено движение, с грижите на които, в късо време, България биде засеяна с училища. Той имаше доста мъгляво понятие за практическата облага, която можеше знанието да донесе на тоя народ от земледелци, занаятчии и търговци. Марко гледаше угрижено как животът не даваше ни работа, ни хляб на ония, които излазяха от училище. Но той чувствуваше, със сърцето разбираше, че в науката се крие някаква тайнствена сила, която ще промени света.
Той вярваше в науката, както вярваше в бога, без разсъждение. Затова и залягаше да й бъде полезен, по силите си. Той имаше едно славолюбие - да бъде избран училищен настоятел в градеца си - Бяла черкова* И всякога беше избиран, понеже се ползуваше с обща почет и доверие. На тая скромна обществена длъжност Марко не щадеше ни труд, ни време, но бягаше от всички други, често съпрежени с власт и облага, а особено - от конака.
Когато се дигна трапезата, Марко стана. Той беше човек около петдесетгодишен, с висок исполински ръст, леко приведен, но строен още. Лицето му, червендалесто, но опалено и позагрубяло от слънце и ветрове, поради честите му пътувания по кърища и по панаири, имаше сериозно и студено изражение, даже и когато се усмихваше. Големите му надвиснали, над сините му очи, вежди усилваха тоя строг тон на физиономията му. Но някакво добродушие, честност и искреност се разливаха по нея и я правеха симпатична и непобедимо извикваше уважение.
Добави мнение   Мнения:65 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4