Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как да изтръгнем парламента от ръцете на политическата мафия*
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:50 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Cardozo e Sa
15 Юни 2014 19:33
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Ей най-после. Мажоритарна с-ма като във Франция!
azdebil_bg
15 Юни 2014 19:51
Мнения: 615
От: Bulgaria
От десет и повече години не гласувам. Искам мажоритарен избор, защото смятам че избраният трябва да е преди всичко лоялен към мен, който съм му делегирал правото да ме представлява а не партията която го е издигнала.
Meat
15 Юни 2014 20:54
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Откак имам избирателни права, не съм представен. Искам да гласувам за човек/жена, с който/която съм изпил една ракия/бира и сме си казали поне 2-3 лафа.
charlie
15 Юни 2014 21:26
Мнения: 188
От: San Marino
Ама защо всички казват "искаме мажоритарно", а мислят "да махнем партиите". Мажоритарен депутат не означава безпартиен. Упражнението с махането на партиите е правено в България преди има-няма осемдесет години. И след преврата през 1944 пак е нямало истински партии. ОФ-ффф.
Cardozo e Sa
15 Юни 2014 21:44
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
"искаме мажоритарно", а мислят "да махнем партиите"


Нема такова нещо. Никой не е казал, че партиите изчезват. Напротив стават повече, съгласно точно Законът на Дюверже.
Heat
15 Юни 2014 21:56
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Не искам мажоритарна система защото:
1. Около половината гласували на избори няма да имат "свой" представител в парламента.
2. Значителни групи хора сравнително равномерно разпределени из България няма да имат възможност изобщо да получат представителство - тези партии с по 4-5-7-10% не са само ДПС (а те ще си получат местата и мажоритарно)
3. Има теоретична възможност с 26% от гласовете на избирателите да се получат 100% от мандатите. Има реална възможност делът на депутати с определени идеи грубо да не съответства на % избиратели с такива идеи.
4. Сегашната система дава възможност за мажоритарни кандидати. Тези кандидати при сегашната система могат да бъдат избрани със същия брой гласове като при чисто мажоритарна система, дори при сегашната е по-лесно, защото бройката трябва да се събере в многомандатен район а не в едномандатен.
5. Ако при сегашната система се купят 100 000 гласа, купувачите ще получат 5-6 депутата. Ако системата е мажоритарна и покупките са подходящо разпределени, ще получат 50-60 депутата.
... ... ...
charlie
15 Юни 2014 22:10
Мнения: 188
От: San Marino
Виж няколко поста преди моя как казва " искам да ме представлява мене, а не партията, която го е издигнала". Трябва да признаем, че каквато и да е избирателната система, депутатите са представителна извадка на избирателите си. Не е приятно да си го кажем, но си струва да го имаме постоянно предвид.
Heat
15 Юни 2014 22:37
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Трябва да признаем, че каквато и да е избирателната система, депутатите са представителна извадка на избирателите си.

Точно така е, но при някои системи представителната извадка е за определен сравнително малък район, при други е за държавата като цяло.
Освен това привържениците на мажоритарната система по някаква странна логика смятат, че точно техният кандидат ще бъде избран и те ще бъдат представени. Житейският опит показва, че изобщо не е така.
Meat
15 Юни 2014 23:02
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Житейският опит показва, че изобщо не е така.


Житейският опит показва, че сме откъм женската страна. На повечето жени и Станишев сигурно се харесва, но има и други, нели?
Cardozo e Sa
15 Юни 2014 23:15
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Не искам мажоритарна система защото: 1. Около половината гласували на избори няма да имат "свой" представител в парламента.


Не е вярно! Това би се получило, само в случай, че във всички едномандатни райони спечелилият кандидат има 51%, а загубилият — 49%, което е практически невъзможно. Мажоритарното представителство е естественото представителство на всеки район (не на национално ниво). Това създава връзка избирател-избраник. Последният може да бъде отзован, може да му се иска сметка за решенията и действията му като представител. (при партийно-листовата с-ма това е невъзможно, защото ти нямаш конкретен представител и всичко се размива в колективната отговорност). Създаването на връзка е много голям успех за демокрацията.

Мажоритарният вот е естествен, защото по същия начин се вземат решения във всички колективни демократични институции: било то самият парламент (50% + 1 глас), на Общи събрания, в комисии и т.н. По същата логика може да се заяви, че определен законопроект не е станал закон за около половината народ, ако разликата в гласовете е била малка (например: 121:119).
Cardozo e Sa
15 Юни 2014 23:22
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Не искам мажоритарна система защото:2. Значителни групи хора сравнително равномерно разпределени из България няма да имат възможност изобщо да получат представителство - тези партии с по 4-5-7-10% не са само ДПС (а те ще си получат местата и мажоритарно)


Значителни групи хора сравнително равномерно разпределени наистина е възможно да не бъдат представени в парламента. НО:
1-во няма да са значителни;
2-ро това няма да са хора, а партии, защото вече са обединени по много признаци. Най-честият пример — зелените.

При 7-8% представителство на "зелени" в много региони, при мажоритарните избирателна с-ма — те няма да излъчат представител. Мога само да кажа, че тук не бива да се абсолютизира, ако имаха 20-ина депутати (при парт.-листовата с-ма) кво? Пак толкова...
Cardozo e Sa
15 Юни 2014 23:26
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Не искам мажоритарна система защото:3. Има теоретична възможност с 26% от гласовете на избирателите да се получат 100% от мандатите. Има реална възможност делът на депутати с определени идеи грубо да не съответства на % избиратели с такива идеи.


При партийно-листовата с-ма изкривяванията са много по-големи. Ние сме свидетели на това. При ниска избирателна активност и много партии под чертата — победителят/ите има абсолютно мнозинство с реално с подкрепа на под 20% от избирателите.
Cardozo e Sa
15 Юни 2014 23:30
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Не искам мажоритарна система защото:4. Сегашната система дава възможност за мажоритарни кандидати. Тези кандидати при сегашната система могат да бъдат избрани със същия брой гласове като при чисто мажоритарна система, дори при сегашната е по-лесно, защото бройката трябва да се събере в многомандатен район а не в едномандатен.


Абсолютно нема такова нещо!
Cardozo e Sa
15 Юни 2014 23:51
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Не искам мажоритарна система защото: 5. Ако при сегашната система се купят 100 000 гласа, купувачите ще получат 5-6 депутата. Ако системата е мажоритарна и покупките са подходящо разпределени, ще получат 50-60 депутата.


Не такава е с-мата с купуването на депутати!

Достатъчно е да си купиш Сатанишев. Той слага в София 23 МИР на 3-то място, във Видин на 2-ро, в Пловдив на 4-то и т.н. Може да си подреди цяла парламентарна група от такива депутати. Досегашната българска практика го е доказала: Жорж Ганчев е имал обявена тарифа. Пеевски е аналогичен случай в ДПС. В БСП има много хора, които са влезли по подобна схема. В ГЕРБ се вижда, че Цвък, а вероятно и Бочко, също е/са поставял/и хора, спазвайки този принцип.

Точно при мажоритарната с-ма това е невъзможно или поне не в такъв мащаб. Къде ще спечелят Даниел Георгиев, Светлин Танчев, Красимир Стефанов, Румен Йончев мажоритарно? А дори Цвък? Да купиш 20-30 места за депутати, означава да залееш с мед и масло 20-30 избирателни района и няма гаранция, защото ако кандидатите ти са нефелни, изборът им е под въпрос. Тогава и да си си купил Сатанишев, той рискува да изгуби тези райони и няма да ти се реши въпроса с покупко-продажбата.

Популярният казус братя Галеви. Повечето специалисти твърдят, че братя Галеви ще бъдат депутати. НО:

1-во, това наистина е възможно, обаче братя Галеви пролет не правят. Сами по себе си те ще получат само евтини кюфтета.
2-ро, ако мнозинството избиратели са решили да посочат братя Галеви за техни народни представители, то кои сме ние та да им отричаме това тяхно демократично право.
3-то, по силата на обратната логика излиза, че пречка пред депутатството на братя Галев при партийно-листовата с-ма са: Сатанишев, Бочко, Цвък, Доган и Местан, Волен Сидеров и Жорж Ганчев.
beagle
16 Юни 2014 00:54
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
"Ей най-после. Мажоритарна с-ма като във Франция!"


За да сложиш нещата в повече ред,
прибави Нова конституция, Двукамарен парламент, Президентско управление от френски тип
и смислена политико-управленска практика за време от поне два мандата...
palavnik
16 Юни 2014 01:07
Мнения: 412
От: Bulgaria
Налага се да повтарям неща, които съм казал вече, ама нейсе:
1. Избирателната система трябва да бъде напълно мажоритарна - без мандати и райони. Всички гласуват за всеки. Ако някой успее да купи 2 млн избиратели - аферим, бравос!
2. Избраните задължително на преглед за вменяемост, изпит по български език и тест за удоволствие от работата (наскоро учени доказаха, че при някои хора мозъчните нервни сигнали провокирани от професионалната им дейност отиват във фронталния кортекс и тези хора изпитват удоволствие от работата си и я вършат с желание и както трябва, а при други хора тези сигнали отиват някъде отзад в мозъка, не помня точно къде и тези хора само имитират дейност и правят само интриги далавери и пр.)
3.Избраните да могат да бъдат отзовавани при незадоволителна работа.
4. Да се ограничи правото на гласуване само за избиратели между 25 и 65 годишна възраст (поради определени особености на мозъчното развитие на човека) и само ако са икономически активни.
5. Може би няма да е лошо парламентът да е двукамерен както вече е писал Beagle и съм съгласен с него за президентска република.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: palavnik
Armadillo
16 Юни 2014 04:13
Мнения: 1,464
От: Bulgaria
Президентска република.
Откровение Варухово
16 Юни 2014 05:26
Мнения: 736
От: Bulgaria
За любителите на мажоритарната система - примери за размисъл:
1) Менда Царкировска в Пловдив отнесе мажоритарно Ламбо през 2009, точно толкова колкот Герб отнесе БСП пропорционално
2) Кирчо Йирданов от Варна беше преизбиран 3 пъти мажоритарно а не беше одобряван от 70% от варненци
3) Всички кметове в БГ се избират мажоритарно. Огледайте ги хубаво. Вижте и биографиите на някои (има няколко рецидивиста).
4) представете си една примерна листа сега на мажоритарни кандидати на Герб и БСП. Само не повръщайте върху клавиатурата че няма чистене.
Mrx++
16 Юни 2014 08:13
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Боян Атанасов http://www.5corners.eu/
Айдяяя и този се обежда от някакво кюше (демек корнер на ингилизки) по въпроса за изборите. У нас, а и по света се гласува за партия, рядко за личност. Във Франция, във Великобритания, където мисля, че има мажоритарна система, накрая се оказват партиите печелещи. Видяхме колко спечелиха несвързаните с партия, фактически мажоритарни кандидати на евроизборите, нито един не спечели. Айде сопрете се с тези мажоритарни избори.
Сократ-май
16 Юни 2014 08:41
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Явно въпросът е спорен.
Затова нека да го решим на референдум. Мисля, че е много по-важен от задължителното гласуване, което става само като плашило за ДПС.
Патагонец
16 Юни 2014 10:27
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Мажоритарният вот е най-бързият начин за промяна на настоящата политическа система. И може би и най-ефективният. Ако бъдат избирани мажоритарно в два тура, депутатите ще зависят в много по-голяма степен от своите собствени избиратели и в много по-малка от своите партийни ръководства.

Heat го е казал много ясно защо мажоритарната система не е добра за България.
В България избирателите по традиция гласуват за партия. Въвеждането на мажоритарни кандидати на изборите през 2009 г. ясно показа, че на практика една партия може да спечели едно 80-85% от местата в Парламента, както ГЕРБ спечели 20 депутатски места, а ДПС - 5. Тогава огромна част от гражданите няма да имат въобще представители в Парламента.
Пропорционалната система, но с преференциален вот е най-добрият начин гласоподавателите хем да изберат предпочитания кандидат, хем и партията им да получи пропорционалния брой депутатски места в парламента.
Ако се отиде на мажоритарна система, то тя трябва да е доста по-сложна от простата мажоритарна система: районите да са многомандатни, с изискване за достигане на определен брой гласове, трансфер на гласове от други кандидати и т.н., което ще осигури и пропорционално представителство на всички партии според подадените гласове.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Патагонец
Добави мнение   Мнения:50 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща