Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:65 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Firmin
16 Сеп 2014 00:04
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Струва ми се, че нямаш никаква представа какво изживяват, особено децата и техните родители!


О, напротив. Четвърт век живея с учител, дето не се предава и не предава учениците си. Независимо дали са реално със СОП, но родителите им категорично отказват да го признаят или дори приемат или пък са със СОП и родителите им са го приели и поели. И в единия, и в другия случай, и във всеки друг, с децата се работи, в реален клас, заедно със здрави деца. И деца и родители го признават и връщат даденото с уважение и обич. Резултатът е, че деца със СОП идват с радост в часовете и. И постигат резултати. А като знаеш колко им е трудно, не можеш да не се чувстваш горд. Не заради принос, такъв аз нямам, освен че я подкрепям. Горд съм за човека, на когото му е отнето по рождение, но не се предава и успява с труд и кураж. Уви, става дума за проблеми и увреждания, по-тежки от тези на слуха.

Казвал съм го и тук и наистина го вярвам - няма мъка, по-тежка от мъката на родител на болно дете. То, освен мъка, е и тежка отговорност. Общност, общество и държава трябва да са солидарни и подкрепящи този, който я носи. Въпрос на не-абстрактен хуманизъм.
Bacho Кольо
16 Сеп 2014 00:16
Мнения: 24,761
От: Bulgaria
не трябваше ли да го каже даскалицата?

Апропо, защо "даскалицата"? Не ща да обобщавам, но съм забелязъл, че "даскалица" се употребява най-често от комплексари, желаещи да подчертаят превъзходство над учител.
len
16 Сеп 2014 00:18
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
В Щатите и на други места има изпити open book exams, където на студента е разрешено да ползва учебници и всякакъв род литература, за да направи определеното задание на изпита. Доколкото съм чувала, това са най-трудните изпити, защото трябва да знаеш коя информация да подбереш, да разсъждаваш върху нея, да оформиш логично отговора си и въобще да покажеш, че можеш да мислиш. Съгласна съм с Фирмин, че мисленето няма как да стане без знанието. Съгласна съм и с много от нещата, характерни за нашето образование, описани от авторката, но наистина боите са прекомерно черни.
Bacho Кольо
16 Сеп 2014 00:22
Мнения: 24,761
От: Bulgaria
len
В Щатите и на други места има изпити open book exams, където на студента е разрешено да ползва учебници и всякакъв род литература, за да направи определеното задание на изпита.

Ама разбира се, че в "Щатите". Къде пък другаде!?!
На двата последни изпита - "спецкурсы" в университета който завърших в Москва в края на 80-те съм ходил с пътна чанта, пълна с 20 учебника и монографии.
AzUrAL
16 Сеп 2014 00:25
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
На двата последни изпита - "спецкурсы" в университета който завърших в Москва
Всички чудесно знаем, на какво са те учили там.
len
16 Сеп 2014 00:28
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
"и на други места" съм казала, бачо кольо, не мога да знам къде точно, просто съм чувала, не се хващай за думата.
67AF
16 Сеп 2014 00:40
Мнения: 17,775
От: Tuvalu

AzUrAL
16 Сеп 2014 00:25
Мнения: 2,646
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
На двата последни изпита - "спецкурсы" в университета който завърших в Москва
Всички чудесно знаем, на какво са те учили там.

Защо само в Москва. И в Питер на част от изпитите можеше да си донесеш каквото си искаш от учебниците, лекционните записки и изобщо. Но си има определено време за предаване на резултата и то е пресметнато така, че ако знаеш за какво става дума, да се оправиш. Ако не знаеш, и Голямата Съветска енциклопедия да довлечеш, няма да се справиш. Там е номерът, че преподавателите трябва да са наясно с предмета си също.
AzUrAL
16 Сеп 2014 00:42
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
67AF
Мерси за инфото. Той и баща ми е бил в Москва , и къде ли не, но не е завършил там. Бачо Кольо ме разбра.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: AzUrAL
VOCI
16 Сеп 2014 02:50
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
You must be able to Think on base of Knowing .
That's It .
Bacho Кольо
16 Сеп 2014 07:10
Мнения: 24,761
От: Bulgaria
Всички чудесно знаем, на какво са те учили там

Не, не знаят всички. Обясни им!
Calina Malina
16 Сеп 2014 08:07
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
За да промените каквото и да е, а чрез него и цялата система, трябва да се осъзнаете като част от нея

Че как ще я промените тая система, като се схващате като нейна част? И системата не е ли мрежа от отношения, а не машинка от части? И кой е създал тая система? Кой създава въобще системите или трябва да ги приемаме като самосъздадени?
Ако искате точно да идентифицирате каква е образователната ни система, най-простичкото нещо е да погледнете пирамидалната й структура, наредбите и правилниците (в които задълженията са поне три пъти повече от правата), годишните планове на едно училище (в които има административно-контролна и извънкласна, но не и учебна дейност) или протоколите на ПС (в които авторитаризмът блокира и прави безмислена самата дума "съвет" и т.н. и т.н...
Чуйте какво крещят абитурентите при зъвършването си - "У-вол-не-ни-еееееее"... Няма как да не знаете от кого е заимствано "уволнението".
За авторката
Slava
16 Сеп 2014 08:08
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Общност, общество и държава трябва да са солидарни и подкрепящи този, който я носи
Звучи добре като пожелание!
Бачо Кольо,
харесвам остарялата "даскал" / въпрос на сантимент /
ManfromUtopia
16 Сеп 2014 08:21
Мнения: 1,468
От: Bulgaria
mimitooooo

В часовете правихме "пенсионерски почивки", както самата тя се изразяваше, по време на които се гримираше, разправяше как взела софийско жителство, защото била от Бургас... Е как няма да имам отвращение от литература и българския език! Сбъркана история!


Сигурно и от Бургас имаш отвращение?
steppenwolf
16 Сеп 2014 08:32
Мнения: 4,887
От: New Zealand
В този момент си дадох сметка, че от моето училище до това на децата ми нищичко не се е променило.


Ето с това не съм съгласен. Заради истерясалото бабе Цанева, която навремето си беше въобразила че само тя може да анализира Вазов, да се слага общ знак на образованието тогава и сега, идва малко множко. Мария е била на изпит и при Симеон Хаджикосев, и при Холевич, и при Петя Асенова, и при Донка Петканова, Иван Славов, Табакова, Николчина и т.н. Все хора, които отговарят на нейният идеал - надявам се - за придобиване на знание чрез мислене ( айде да речем Асенова можа да се извади от редицата :-D ).

В още по-малка степен важи нейното обобщение за гимназиалното училище. Времена (‌говоря за 80-те на миналия век) в които за една запетайка повече или по-малко се намаляваше оценката с цяла единица, а самите учителки по български език и литература бяха шефки на проверяващите кандидат-студентскте работи в Университета, изобщо не могат да се сраняват с днешните.

Конкретният повод описан от нея е ни повече, ни по-малко един snapshot на сегашното ниво, но не дава аргументи за обобщение, как е било през 80-те години (‌примерно) и как е сега.
Минавам от тук
16 Сеп 2014 08:49
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Да, знанието. Вярно е, че това е една от целите на образованието Тя е една от много, но администрацията я възприема като основна Сега се налага мнението, че знанията трябва да се преподават заедно с уменията. Ама знанието включва в себе си множество интелектуални и емоционални умения. А уменията се базират върху знанията Но за администрацията е важно да бъдат всичките нюанси нивелирани, сведени до едно нещо-запомняне на готовите схеми. Доброто се различава от недоброто образование като располага с много повече такива схеми. Както е при Тейлър - трудът се разлага на множество детайли на трудовия процес така, че детайла повече да не може да бъде разделян. Това е и смисъл и цел нацялото днешно образование В България това нещо липсва - не че не се цели и не се търси но засега без успех Основно поради недобро раделяние типизиране и стандартизиране на детайлите -тухлички Това е положението Разбира се, има и много пораждащи тази липса фактори. Но това е друга история
tatyana1
16 Сеп 2014 09:38
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Училището подготвя за живота. Значи за една определено враждебна среда. И за работа, в която повечето неща които правиш не ти харесват.( Аз поне съм щастлива, че работя сама вкъщи и контактите ми с колеги и клиенти са периодични, а не ежедневни). Как ще си изпълнява задачата, училището, ако е райска градина? А за това че мисленето изисква минимум база знания- коментирали са го по- горе. Моето мнение е че трябва да се учи повече математика, защото развива мисленето, особено е полезна за тези дето не я обичат. А литературата в сегашния си вид да се резне яко. Пък за учителите- системата не бива да разчита на чудеса. Ангелите не живеят тук
aminali
16 Сеп 2014 10:31
Мнения: 1,012
От: Bulgaria
Аз пък съм се явявал на подобен изпит при проф. (тогава доцент) Никола Георгиев, който само като ти чуеше "приказката" му беше ясно колко си чел и какво знаеш - директно те спираше и пишеше оценката.... Голям! Няма как системата (особено нашата - тя си е отражение на обществото ни!) да се натъкми според особеностите на всички. Тя наистина подготвя за живота, където също никой няма да се натъкмява според теб.... Тук е ролята на родителя да потърси корективи....
drenski
16 Сеп 2014 11:21
Мнения: 2,615
От: Bulgaria
Двайсети пет години съм преподавал на моите студенти и ми беше тежко...А сега като прочетох това ми е съвсем непоносимо. Където има един обиден, там всички са обидени. А образованието днес е бъдещето утре.
XYZxyz
16 Сеп 2014 11:27
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Струва ми се, че в тази статия са смесени хаотично различни пробелми, а обобщенията, които авторката прави, са доста далеч от реалността.
Преподаватели и учители има разни и това, че Милена Цанева, според авторката на статията, била казала нещо си, съвсем не означава, че смисъла им е предаден вярно в тази статия. Може и да е вярно, не знам, но една птичка пролет не прави. И аз съм имал преподаватели или учители, които не съм ги запомнил с добро, но те бяха малко, а повечето си бяха много свестни хора - както като преподаватели, така и като хора.
За децата с проблеми - да, има го този проблем и не е добре решен в България, но едва ли има добро решение, освен по книжките. Принципно родителите на деца, които учат бързо, не искат децата им да учат с деца, които не учат или учат бавно. При това тук изобщо не става дума за деца с СОП. Този проблем сме го дискутирали и тук в форума, но добро решение няма. В крайна сметка всеки учител сам си решава с какво темпо да върви преподаването. Децата с СОП - за тях не трябва да се забравя, че те ще стават все повече и повече и ако до преди 40-50 години с СОП са били да кажем 1 дете на 500 или 1000, то сега са може би 1 на 20 или 30, ако не и повече. Това означава, че учителите вече ще трябва да имат квалификация така че да работят и с деца с СОП, за разлика от преди години, когато това не се налагаше. Няма как да си затваряме очите пред този проблем, той съществува и трябва да се реши по един или друг начин. Не си мислете, че само в България децата с СОП отказват да ги приемат в едно или друго училище. На практика това ги има навсякъде по света и може би така и трябва да бъде. Щом училището няма подготвени педагози за работа с деца с СОП, защо трябва да приема такива деца? Ще е лошо за децата, учителите и за родителите.
Другар
16 Сеп 2014 11:29
Мнения: 1,682
От: Bulgaria
"Колеги, вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете. Ще мислите, след като се дипломирате!"

Еххх, беше останал тогава малко ред още от времето на социализма. Сега навсякъде е анархия и слободия. Не само, че искат да мислят младите, ами се осмеляват да искат и преподавателите им да мислят, представяте ли си! И даже протестираха срещу Партията и Експертното правителство!
Добави мнение   Мнения:65 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща