Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пенсионната реформа залага драстичен ръст на осигуровките
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
mick
22 Окт 2014 09:33
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Проблемът на пенсионната ни система е, че е само на хартия разходопокривна. Така икономиката с този голям воденичен камък не може произвежда.. 3 милиарда на година вместо в икономиката отиват за ядене и то от хора които са здрави и прави, рабоят, че и са по-богати от много от работещите които им изплащат с вноските и данъците си пенсиите.

Що се отнася до искането за прогресивен данък.. кой е казал, че заплатата е основният доход на хората? Основният и най-голям източник на доходи идва от богатството - това е собствеността. Ама там никой не облага с данък/или има символичен данък/. Значи богатите с имоти за стотици хиляди, милиони почти няма да плащат данък върху доходите от тях, за сметка на това работещите за 2000 лева ще бъдат облагани с прогресивна ставка? Пак да запитам, кой е по-богат, тоя с имущество за 100 хиляди лева и 100 лева месечен доход или този без имущество и 2000 лева заплата? Какво става ако и двамата се разболеят?

Държавата ни поощрява търтеите, тарикатите и големите собственици. Работещите наказва.

--
Блог
Diver N
22 Окт 2014 09:42
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
Не ви искам пенсията!
Искам си да ми върнете парите,които съм внесъл за нея.
Пладнешки обирджии!

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Diver N
БирникЪ
22 Окт 2014 09:43
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Сегаааа, за да се предлагат реформи в пенсионната система, първо трябва да се дефинират проблемите в нея. Те са (по важност, според мен):
- демографската криза;
- младежката безработица и емиграцията на високообразовани млади хора;
- пенсионната реформа отпреди 15-ина години, по-точно въвеждане на пирамидалното ДЗПО;
- ниското заплащане следствие създадения картел между държава и бизнес на пазара на труда и оттук ниските осигурителни доходи;
- ниските ставки на осигурителните вноски, намаляването им под натиска на неолиберасти и фондационери;
- моделът за определяне на пенсиите в НОИ, неотчитащ личния принос;
- фалшивите инвалиди;
- ранно пенсиониращите се;
- други;
- може би и възрастта за пенсиониране.
Zavinagi CSKAR
22 Окт 2014 09:50
Мнения: 9,630
От: Bulgaria
Няма какво да си играят да ги увеличават с по 1% и с 2%...на час по лъжичка...

...направо да направят осигуровките фиксирани хиляда лева на работник и готово...и всички експертини ще са спокойни и ще има пари пенсии и за безработни търтеи и за всички дето са се качили на клона и чакат нещо да падне да цоцат...така ще останат пари дори да се увеличат заплатите на всички държавни и общински служители...дори ще има пари и за нови мерцедеси за парламента и за още полети за Фалкона...

...тъй де...с един гениален удар на икономическата мисъл ще се решат всички най-важни проблеми в държавата...

...а този експертин, който е измислил размера на осигуровките постоянно да се увеличава в условията на криза, предлагам да го предложат немедленно за кандидат за Нобелова Награда по икономика...
Дежурния
22 Окт 2014 09:58
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Имената на експертите и дипломите им трябва да се публикуват веднага заедно с предложенията. Примерът с 3800 лева осигурителен таван е особено интересен. При реализиране на предложенията, осигурителните вноски на работещите за такива пари и осигуряващи се на тях се увеличава с около 70% срещу нищо насреща ако се съди от описаното. При това положение само някакви единици висши мениджъри от чужди компании и кръгли идиоти ще декларират такъв осигурителен доход. Като резултат ще се съберат по-малко осигуровки и от сега. Затова като първа стъпка - имената на "експертите" и дипломите им!
Kanavaro
22 Окт 2014 10:10
Мнения: 1,079
От: Bulgaria
Onzi, напълно си прав. Христосков и Нейков са абсолютни сатрапи. При такава демографска криза разходопокривната система е просто път към нищото. Изобщо с такива ескперти ( във всички области) вървим към закриването на България.
mick
22 Окт 2014 10:22
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Onzi

точно обратното, махаш простотиите, оставяш един данък /дод/,


Че то пак ще е разходопокривна системата. Проблемът е, че никой няма топки да обяви, че разходите за пенсии не трябва да минават някаква граница. Още малко след някоя и друга година половината или целият бюджет на държавата да отива за пенсии и помощи.
Горскио
22 Окт 2014 10:22
Мнения: 1,819
От: Bulgaria
Христосков дава нов наклон на порочната спирала -
изгонване на работоспособното население във възпроизводителна възраст от България за сметка на подобряване на благосъстоянието на младите пенсионери от охранителните институции, фалшивите инвалиди, циганските майки, хората нежелаещи да работят и т.н паразити.
.
Честито
Патагонец
22 Окт 2014 10:43
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Освен това, като се махнат осигурителните прагове, ще трябва да падне и тавана на пенсиите. И прочие екстри, както е споменато и в самата статия....По-интересно обаче е положението в системата, отглеждаща данъкоядци вместо данъкоплатци.

Също и обезщетения по болест, майчинство и т.н. Като гледам целта е само да се съберат осигуровките, пък после все ще измислят нещо да ограничат плащанията.
Плащането на данъкоядците не трябва да е от общата солидарна система. Тя трябва да плаща само на данъкоплатците.
- По-голямата част от тях в чужбина купуват здравно застраховане в минимален пакет. Повечето се връщат в България, за да си направят медицински изследвания, да родят, да си оправят зъбите. Това е здравен туризъм, който източва касата.

Ако са от ЕС има реимбусация и НЗОК си получава обратно разходите от съответните държави, т.е. източване няма. Пък и стоматологичните услуги са изцяло платени, така че и тука няма проблем. Що се касае за емигрантите в САЩ, нещата стоят съвсем по друг начин. За тази цел НЗОК трябва да въведе гратисен период, но това е друга тема.
podanichka
22 Окт 2014 11:14
Мнения: 211
От: Bulgaria
Максималният осигурителен доход трябва да се премахне въобще - тогава всички осигуровки драстично ще намалеят до няколко процента. Както се събира плоския данък 10%, така да се събират и още 2-3 % за всякакви осигуровки. Макс. осиг. доход изкривява системата. Процентно спрямо доходите си бедните плащат много повече. Трябва да се има предвид, че пенсиите не са социални плащания, а за трудов стаж. Всички социални плащания трябва да се махнат от пенсионната система. Всички пенсии от 1,2 и 3 категория да се изчисляват по една и съща формула и се доплаща от доброволните фондове. В ЕС с изключение на бившите социалистически страни хората от специалните ведомства нямат привилегии и се пенсионират с останалите. По-рано да се пенсионират само миньори, водолази, летци и космонавти, но да не работят повече от 10 години, защото това води до увеличаване на инвалидните пенсии и разходите за здравеопазване.
Горскио
22 Окт 2014 11:42
Мнения: 1,819
От: Bulgaria
Предлагам на Христосков и на Бойко (ако имат топки) да премахнат прага максимален осигурителен доход - т.е. Делян Пеевски, Цветелина и всички други да са солидарни с бедните, както и средната класа с доход 1000-2000лв в момента е.
.
Сега принципът на солидарността е за средната класа, но не и за милионерите.
ddantgwyn
22 Окт 2014 11:54
Мнения: 8,551
От: Bulgaria
Останалите 60% от осигуровките са за сметка на работодателя.

Аз пак да попитам -- тези 60% от осигуровките работодателят от личните си сметки ли плаща? Или реалността е малко по-различна?
Пипиlota
22 Окт 2014 11:59
Мнения: 212
От: Saint Kitts and Nevis
Патагонец:
А вие какво искате, бе? Да събирате вноски на хората, а после да не им плащате според внесеното?


Ма, разбира се, Вие какво си мислит, че увеличават вноските,за да взимат внеслите впоследствие по-високи пенсии ?
Колко пенсионери се самоубиха през 90-те, като разграбиха пенсионния фонд, а инфлацията стопи спестяванията на хората? Още си спомням погребението на учителката ни по история, която малко след пенсиониране реши да скочи от шестия етаж на блока си!
Рецептата е позната, а хората, лишени от съвест се множат от ден на ден!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пипиlota
Лунатик
22 Окт 2014 12:04
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Предлагам на Христосков и на Бойко (ако имат топки) да премахнат прага максимален осигурителен доход - т.е. Делян Пеевски, Цветелина и всички други да са солидарни с бедните, както и средната класа с доход 1000-2000лв в момента е.



Капиталистите, за разлика от наемните работници, сами си избират върху киакъв доход да плащат осигуровки.
Така че ще им накривиш капите на Цветелина и Мамин Делян.
Apolitichen
22 Окт 2014 12:31
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Максималният осигурителен доход трябва да се премахне въобще
Ужас! Никой не си спомня защо беше турен "тавана"! Понеже виждам много мислители, ще питам така: Ако се махне "тавана":
- колко ще е месечното обещетение за безработица на младеж с трудов стаж Х месеца (три месеца) при заплата 1200000 лв. (баща му е собственик/управител на фирмата)?
- колко ще е шестмесечното обещетение поради бременност и раждане за дъщерята на горния собственик?
- колко ще е месечното обещетение поради болест, хронично заболяване/трудова злополука, довела до инвалидност, изискващо годишно три месеца болничен престой и поне месец възстановяване? И без хранично заболяване има държавни служители/политически назначения, които изкараха по три години болнични за да запазят ръковдните постове. Почна се от Огнян Сапарев (шеф на БНТ) и вероятно няма да свърши с Иван Искров(чшеф на БНБ).

Само ще отбележа, че и при "таван" от 2000 лв. през 2010 г. имаше "стандартна схема", при която с една фиктивна процедура по ин-витро оплождане можеха да се "усвоят" за една година чисто 20000 лв. (резликата между изплатените от НОИ обезщетения и платените в повече осигуровки за представянето на фиктивно високо трудово възнаграждение, от което да се изчисляват обезщетенията).

И още нещо, всички горни врътки се броят за трудов стаж и то при осигурителен доход размера на трудовото възнаграждение, от което се изчислява обезщетението, нищо че за това време не са платени никакви осигуровки.

Няма лошо да падне тавана на пенсиите. Но първо трябва да се промени начинът на осигуряване на социалните и здравните рискове. Това са рискове- могат да се случат, могат да не се случат. Докато пенсията е гарантирана след определена възраст.
овца последна
22 Окт 2014 12:37
Мнения: 2,011
От: Bulgaria
Вместо да вдигат осигуровки на баламите да накарат всички да плащат и военни и полицаи и т.н. Да се ограничат и всички пенсии и не повече от 500 лева на пенсионер
Пипиlota
22 Окт 2014 12:48
Мнения: 212
От: Saint Kitts and Nevis
Apolitichen:
- колко ще е месечното обещетение за безработица на младеж с трудов стаж Х месеца (три месеца) при заплата 1200000 лв. (баща му е собственик/управител на фирмата)?


Мога да дам отговор, на база как е в Германия. Там се взимат доходите от последната една година и на тяхна база се изчислява обезщетението за безработица, което се получава максимално една година. Ако таткото на този младеж е внасял една година осигуровки на база 1200000 лв.( което е невъобразима сума), защо да няма право младежа да получи толкова високо обезщетение.
Тук бързам да уточня, че тавани има и в Германия и не само за осигуряването, но и за изплащания на обезщетения и те ВИНАГИ са във вреда за осигуряващите се( т.е. таванът за изплащания е по- нисък, отколкото за вноски).
Патагонец
22 Окт 2014 13:00
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Тук бързам да уточня, че тавани има и в Германия и не само за осигуряването, но и за изплащания на обезщетения и те ВИНАГИ са във вреда за осигуряващите се( т.е. таванът за изплащания е по- нисък, отколкото за вноски).

А в България не винаги е във вреда на осигуряващия се. Примерно, на тези, които са се осигурявали на минимална заплата изчислената пенсия е по-ниска от минималната и държавата (разбирай осигуряващите се) я доплаща. Така, че осигуряването на минимума си е кяр. Виж, осигуряващите се на високи доходи винаги ще са прекарани.
dobadoba
22 Окт 2014 13:27
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
Ха-ха-ха!
Реформа?
Просто поредното изтупване на чувала.
Пипиlota
22 Окт 2014 13:42
Мнения: 212
От: Saint Kitts and Nevis
Патагонец, мисля, че има някакво разминаване в понятията, с които боравим. Пенсията не е социално плащане, а парично възнаграждение за трудов стаж. Пенсионните фондове в Германия, а и другаде по света работят като акционерни дружества, инвестират месечните вноски на осигуряващите се в държавни облигации и ценни книжа и пенсията, която се изплаща се изчислява на база на вноските+рендитите, които фонда обещава. В България държавата доплаща за много неща, защото пенсионният фонд беше разграбен и защото здравното осигуряване в днешния му вид е още нова структура, която има прекалено малко натрупвания,а и редовно се дои.
Трябва да се има предвид, че възрастта за пенсиониране редовно се покачва, като същевременно се стимулира ранното навлизане в трудовия свят, т.е ако някой започне да работи на 18 и се пенсионира на 68г е внасял редовно или по-малко редовно 50 години пенсионна осигуровка. Дори да е плащал цял живот на минимална заплата по 13%, това си е стабилна сума с акумолациите. Колко години трябва да живее, за да изхарчи само парите, дето е внесъл, без добавките от държавата и каква е средната продължителност на живота в България.
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща