Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Безотговорният популизъм на безплатното саниране
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:79 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »
ПлесNick
23 Фев 2015 20:36
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Няма да е "безплатен" обедът за данъкоплатците, но за Лилето Павловата, и цялото котило, дето таквиз кат нея е "родило", ще бъде ГОЛЯМОТО ПЛЮСКАНЕ на крадени от милиарда пари!!! И от 16-те, които нагло и безцеремонно ни нахлузват на врата!!!!
маргаритка2
23 Фев 2015 20:54
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
А дори и да предположим, че ще имат необходимият ресурс, спестен от по-ниските сметки за отопление,


Моят апартамент отдавна е саниран и мога отговорно да заявя, че по-ниските сметки за отопление бяха само за няколко месеца - докато не вдигнаха цените на отоплението.
mi6osp.
23 Фев 2015 20:58
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
Много показателно е , че "Саниране с европейски пари..." изчезна от речника на популяризиращите мероприятието.
Защото Евросъюзът никога няма да отпусне средства за саниране, при което санираните сгради няма да отговарят на нормите за топлинна ефективност ,действащи в ЕС след 5,10,15години. Санираните след съединението на двете Германии панелни сгради вече не отговарят на действащите норми и трябва отново да се санират.
А нормите , които ще действат през 2050 са такива, че могат да бъдат удовлетворени само с ново строителство- санирането излиза по-скъпо.
Така че в ЕС всяка държава санира в момента само за своя сметка и съобразно своите финансови възможности.
сър Джон
23 Фев 2015 21:53
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
Хайде да се опитаме да погледнем на въпроса от гледна точка на енергетиката. В Интернет видях оценки, че санирането на един средно голям апартамент излиза около 5000 лв.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1567588
Тогава за един милиард лева ще се санират 200 хиляди апартамента. Ако приемем, че сметката на един апартамент за отопление за един сезон е 600 лв. (за среден апартамент като моя) и че санирането ще спести 40% от тях, т.е. 240 лв, то общата годишната икономия ще бъде почти 50 млн. лв. Това означава, че инвестицията ще се изплати за около 20 години само от икономии на енергия. Всички останали ползи от санирането ще са бонус.
Тази сметка беше за отопление с парно. Отоплението с електричество е двойно по-скъпо - цената на 1 квч парно е около 10 ст, а на 1 квч ток е около 20 ст. Така че ефектът ще е доста по-голям от изчисления по-горе, защото не всички се отопляват с парно.
Ако това упражнение с по 1 милиард се повтори няколко пъти, ефектът ще обхване почти цялото население.
Можем да оценим и икономията на енергия за отопление. За моя апартамент разходът за отоплителен сезон е около 6 Мвч. При икономия от 40% се спестяват около 2,4 Мвч. Тогава за една година икономията за 200 х. апартамента е около половин милион мегаватчаса. За производството на толкова енергия за една година е нужна електроцентрала с мощност 500000/(365*24) = 57 Мвт. Това е само с 28% по-малко от мощността на ВЕЦ "Цанков камък", който също струваше 1 милиард.
Остава да се направи още една проста сметка. Ако за саниране и за други форми на енергийна ефективност се инвестират 10 млрд лева - толкова, колкото щеше да струва един блок на АЕЦ Белене, ефектът би бил равен на блок с мощност 570 Мвт. Без екологични проблеми, без енергийна мафия, без енергийна зависимост от други държави. Парите за енергийна ефективност са пари, които се плащат от всички, но се връщат многократно на всички.
Сега разбирате ли защо досега почти никой от управляващите не произнесе думите "Енергийна ефективност" и защо всеки, който все пак се осмеляваше да ги произнесе, беше подложен на компромати, натиск, осмиване и подигравки. Спомнете си кой пръв заговори за това.
Сигурно мнозина ще оспорят много от числата по-горе. Вкарайте във вашата сметка и неизбежната корупция и неефективност и разделете резултата на две. Той пак е впечатляващ.
А сега се запитайте защо никой журналист не посмя да направи горната сметка и да я публикува. Попитайте и автора на тази статия.
deneb
23 Фев 2015 21:58
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Ако приемем, че сметката на един апартамент за отопление за един сезон е 600 лв. (за среден апартамент като моя) и че санирането ще спести 40% от тях, т.е. 240 лв, то общата годишната икономия ще бъде почти 50 млн. лв.

Абсолютно невярна изходна позиция (относно 40-те %). Оттам и останалите сметки.
сър Джон
23 Фев 2015 22:09
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
Казах, че можеш да разделиш на две.
Архангел
23 Фев 2015 22:09
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
това "безплатно" саниране ще бъде финансирано с държавен заем в размер от 1 млрд. лева,

Чакай бе, това не бяха ли европейски фондове някакви??
сър Джон
23 Фев 2015 22:10
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
Или пък дай твоя оценка, щом не харесваш тази.
Думата "абсолютно" е абсолютно неуместна.
Meat
23 Фев 2015 22:18
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Моят апартамент отдавна е саниран и мога отговорно да заявя, че по-ниските сметки за отопление бяха само за няколко месеца - докато не вдигнаха цените на отоплението.


Това обяснява всичко - ако беше нещо читаво ОПГ ГЕРБ нямаше да го въвежда насилствено!

Нещо като Той да направи магистрали (без 1 ст. лични средства) и още непостроени започва да сондира за ТОЛ такси чрез малоумната си маша Лили Талпата, която като видя колко много се е оср@ла веднага даде заден ход с обичайната си тлъста муцуна на накърнено честолюбие. Или беше накарана.
Meat
23 Фев 2015 22:28
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Чакай бе, това не бяха ли европейски фондове някакви??


Някаквите европийски фондове не се финансират от на Мойсей жезъла, от на Максуел сребърния чук, или от на Буда бащиното имане от с. Едикоеси. Почти всяка година Булгаристан изнася от някаквите еврогейски фондове по-малко отколкото внася, и това само нетно! Ако се направи прецизна сметка, вероятно 66% от всичко потребено е в полза на еврогейските фондове някаква, в Булгаристан остават предимно дългове и некачествен стиропор.
cardinal
23 Фев 2015 22:38
Мнения: 484
От: Afghanistan
сър Джон, за какви 20 години смяташ. Та некачественият и с ниска плътност EPS, който ще налепят наште фирмици, ще опада максимум на десетата. Много по-рано ще падне некачествената мазилка, положена от мънгоджеревците едно към кесим. За дограмите от рециклати, с най-евтиния обков и с 1 мм дебели пръти в профилите прогнозата е по-оптимистична - ще се деформират веднага, но иначе няма да се разпаднат до 20 години. За хидроизолациите на покривите, изпълнени с най-евтиното на пазара и налепени от тъмнозелените събратя давам 3-5 години преди течовете. Мъжлето-щастлифтец и компанията могат да бъбрят за саниране безкрайно, защото не са живели и един ден в блок с 36 апартамента, камо ли в софийския му вариант. Те нямат и бледа представа за естеството на проблемите там. Същото важи и за онова напращяло номенклатурно чадо горе на снимката. То блок е виждало само отдалеч през прозореца на татковата Волга. А какво ще правим с 10-ките погълнати тераси - едни с винкел, други с тухли, трети с чардаци. На едни прозорците изместени вляво, други вдясно, трети напълно зазидани. Ами какво правим с вече поставената изолация с различна дебелина - един сложил 5 см, друг 10 - гътаме ли я?! Ами какво правим с наколните жилища на партерите, че и с поставени стълби за директно влизане. Ами този финт - саниране БЕЗ самоучастие?! Не е ли ясен? Това е, за да не се задават никакви въпроси около качеството на СМР-тата, един вид на харизан кон не му гледай зъбите...
deneb
23 Фев 2015 22:39
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Или пък дай твоя оценка, щом не харесваш тази.

Въпросът е откъде идват данните за този процент спестяване на разходи и колко са достоверни. Не може просто да се каже: "Да приемем, че...", без каквито и да било обективни данни.
От собствен емпиричен опит твърдя, че не само не са 40, но и 20 % не са. По сметки на санирани жилища.
Разликата в температурата е 2-3 градуса. Времето, в което оставям парното да работи, е същото, както и сметките. Просто ми е с тези 2-3 градуса по-топло.
Ако тази разлика би могла да се съотнесе към 40 % по-ниски разходи за отопление, ок.
Su38
23 Фев 2015 22:59
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Aко под "саниране" разбираш лепене на стиропор по стените, 5000 лв. на апартамент ми се видя бая множко. Дори и покрив да включиш, пак са безумно много.
1 кв. метър с лепене на стиропор, мрежа, шпакловка, водооткапващи ленти плюс финишна мазилка не излиза повече от 40-50 лв. барабар с труда. И 100 да ги сложиш, колко квадрата трябва да налепиш по външните стени, за да станат до 5000 лв. И покрив да включиш, пак множко ми се видят. В блока направихме основен ремонт на покрива, платихме 70 апартамента обща сума от 17 000 лв. Смятай по-нататък.
От тези бакалски сметки си правя извода, че тези хора или не знаят какво правят и колко струва, или нагло лъжат. Същите размишления могат да се приложат върху техните сметки за "енергийна ефективност".
сър Джон
23 Фев 2015 23:04
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
Денеб, данните са тези, които всеки ден чувам от медиите. Не съм чул опозицията да ги оспорва, а тя обикновено се хваща за всеки детайл. Няма как да ги верифицирам, но не вярвам да са на порядък по-различни. Колкото до твоя опит, ако не е от обща топлоизолация на цялата постройка, а само на един апартамент или етаж, той също не може да напълно показателен.
Опасенията от некачествени материали и некачествено изпълнение може да имат основание, но аз се надявам на друго. Шумът, ажиотажът, настървението и дори истерията по повод на този проект са такива, че журналистическата гилдия ще е непрекъснато нащрек и ще открива дори несъществуващи грешки, както се случваше и по магистралите. Политическата опозиция по места също. Освен това не вярвам, че собствениците ще са безразлични към качеството на изпълнението само защото им е безплатно. В един блок от над 36 апартамента винаги ще се намери някой чепат пенсионер или строител или друг, който да следи и да вдига врява, ако види проблеми.
Вижте, сметките ми са верни, всеки може да вкара в тях своите данни и сам да прецени ефекта.
бонго-бонго
23 Фев 2015 23:07
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Разликата в температурата е 2-3 градуса. Времето, в което оставям парното да работи, е същото, както и сметките. Просто ми е с тези 2-3 градуса по-топло.


Че радиаторите ти нямат ли термоглави?
deneb
23 Фев 2015 23:11
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Че радиаторите ти нямат ли термоглави?

Имат, но в сегашния ми блок, за да топли изобщо, трябва да е отворен вентилът докрай.
В предния го държах на средно положение (смятам, че беше 3), не повече.
В още по-предния нямахме парно, сега е газифициран - толкова е топло, че синът ми си изгорил крака на радиатора.

Денеб, данните са тези, които всеки ден чувам от медиите. Не съм чул опозицията да ги оспорва, а тя обикновено се хваща за всеки детайл.

Остави опозицията, за мен въпросът не е политически.
Колкото до качеството и пенсионерите "ОТК", не вярвам да си толкова наивен - какво, ще се качат на фасадата да гледат как се изпълнява изолация, или на покрива? Че пък и в момента на полагането разбират какво и защо се прави?
Всичко изглежда безупречно за непрофесионалист, повярвай ми. Ходя почти всеки ден на строеж. Непрофесионалист съм.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: deneb
бонго-бонго
23 Фев 2015 23:24
Мнения: 26,313
От: Swaziland

Имат, но в сегашния ми блок, за да топли изобщо, трябва да е отворен вентилът докрай.

И това е блокът с топлоизолация?
cardinal
23 Фев 2015 23:28
Мнения: 484
От: Afghanistan
Пенсионерите правят ли разлика в плътност на EPS или в лепилото с което се лепи, или в дюбелите, с които се закрепя? А това е само една малка част около външната изолация. А останалите СМР-та? Вижте, в строителството изборът е сложен и този избор е винаги компромис. Затова изборът се прави с лични пари - за да направиш най-доброто съотношение цена-качество и за да контролираш. Такива масовки имаха смисъл при социализма, защото можеше да се специфицират материали и изпълнители без съмненията за лобизъм и корупция. Сега, когато се гонят единствено печалби, трябва да се плаща, защото това е регулаторът - плащането.
deneb
23 Фев 2015 23:33
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
И това е блокът с топлоизолация?

От миналата година са така, не знам защо. Но и в този блок винаги ми е било по-студено. Изолацията не е на целия блок, макар и да е на по-голямата част.
Вече махнах с ръка, и без това се прибирам само да преспя (в кантората предвидливо мъжът ми отказа да ми докара диван, удобен за преспиване ), нямам време да се разправям с толкоз народ.
П.П. Наблюденията ми не са само от моя блок - покрай делата на клиенти имам доста повече наблюдения, често обсъждам и с вещи лица въпроси на топлоснабдяването (е, не съм и няма да стана на тяхното ниво, но поне във фактите се ориентирам).
бонго-бонго
23 Фев 2015 23:36
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Такива масовки имаха смисъл при социализма, защото можеше да се специфицират материали и изпълнители без съмненията за лобизъм и корупция.


Глупости. Точно през соца , особено в панелното строителство, качеството беше под всякаква критика.
А пенсионерите по блоковете , могат да вземат договора със спецификациите и да се консултират.
бонго-бонго
23 Фев 2015 23:40
Мнения: 26,313
От: Swaziland
От миналата година са така, не знам защо. Но и в този блок винаги ми е било по-студено. Изолацията не е на целия блок, макар и да е на по-голямата част.


Нормално. Индивидуалното облепяне на апартаменти на част от сградата не решава проблема и трудно може да се нарече изолация, защото има минимален ефект. В особена сила това важи за панелни и ЕПК сгради. Ако пък живееш в апартамент над 3тия етаж на някоя от ЕПК сградите от по 12 или 15 етажа, твърде възможно е някоя от помпите да е сдала багажа.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: бонго-бонго
Добави мнение   Мнения:79 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »