Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Плоският данък бил предимство на България? Тогава хайде да го махнем
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
ИлияНиколов
03 Юни 2015 09:55
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Патагонец,
предполагам грешка в изписването - tax rate (данъчна ставка), без последната буква става tax rat и се получава игра на думи.

"Плосък данък" демек на "една плоскост", "равнопоставена данъчна ставка" (10 на сто) за всички.
tatyana1
03 Юни 2015 09:55
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Какви инвестиции в държава където могат да ти вземат легално собствеността чрез съд и/или ЧСИ и после докато докажеш че не си камила, от фирмата ти не е останало нищо. Или отиваш в Общината да ти решат проблем, готов си да платиш, обаче се оказва че в 2 закона, командващи различни сфери има разминаване и проблемът ти просто няма решение и всички ти вдигат рамене и те препращат от канцелария и учреждение в друго.
ИлияНиколов
03 Юни 2015 09:59
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Получават на готово улици до имотите си, пътища.. канализация, училища, детски градини, болници.

Mick,
а замислял ли сте се как се изграждаха, строяха и поддържаха инфраструктурата, здравните и учебните заведения (детските градини) при социализма? Май и тогава данъците не бяха високи.
проф. дървингов
03 Юни 2015 10:18
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
..и още едно уважавано мнение по темата - на проф. Боян Дуранкев - мисля, че той пише и тук, целия материал може да прочетете Натисни тук

2. "Незабавно да се премахне плоският данък!" Всички леви сили са "за", включително и партията, която въведе плоския данък.

Да върна назад кадрите

Когато г-н Станишев предложи въвеждането на асоциалния (така се дефинира по света) "плосък данък", освен няколко "леви" икономисти никой друг не се опълчи на тогавашния лидер. Сега пък се чуват оправдателни гласове, че това е било "правилно решение" в условията на икономически растеж, което е същата порода и доза глупост. "Плоският данък" е винаги асоциален, диференциращ допълнително различията.

И днес всички сме "за" премахването на плоския данък, обаче... необходимо е малко повече системно мислене и сметки.
Обстановката е изгодна за други ходове, а не за аритметично смятане.
Как ще възприеме "средният гражданин" идеята, че ще му вземат по-високи данъци в условията на тотална корупция, при която "близки фирми от трети вид" ще печелят обществените поръчки, финансирани от тези данъци; как ще възприеме факта, че олигарси, министри и техните заместници, мутри, кметове, партайгеносета и т.н. са се обогатявали скрито и открито повече от 25 години, а сега са с умопомрачителни богатства, върху които ще плащат само местен данък; как ще приеме, че само данъкът върху физическите лица ще е разнообразен, а при корпоративното облагане ще е пак "плосък данък"; как ще възприеме идеята да няма "семейно", а индивидуално подоходно облагане?

Само по себе си въвеждането на прогресивно данъчно облагане е социално приемливо, но без предварително оглеждане на цялата данъчна система, на натрупаните богатства (и бедности), на стратегическите социални интереси, сегашното "просто" премахване на плоския данък показва неразбиране, независимо от високия тон на изказа. Просто и ясно: идея без системно мислене.
Leooo
03 Юни 2015 10:18
Мнения: 234
От: Bulgaria
ако беше толкова хубаво нещо плоския данък нямаше да се използва само в десетина държави , при това не особено проспериращи
Leooo
03 Юни 2015 10:20
Мнения: 234
От: Bulgaria
ако беше толкова хубаво нещо плоския данък нямаше да се използва само в десетина държави , при това не особено проспериращи
viva1234
03 Юни 2015 10:51
Мнения: 839
От: Bulgaria
Заплатите в България са пределно ниски, за да се въвеждат различни данъчни ставки.Мен ако питате, и 10% е много, за това, което получаваме от „Държавата“ .
Официално, средната РЗ е около 880 лева, от които след ЗОВ, ДОО,и плосък данък и пр. остават чисто 689 лева, а според националната статистика издръжката на един (!) човек от четиричленно семейство е 563 лева.Т.е. болшинството работещи трябва да бъдат освободени от данък като социално слаби.Да не говорим, че работодателите възприемат като лична обида всяко предложение за увеличение на заплатите, през последните 6-7 години цените скочиха двойно, а реалните заплати са замразени на нива „най-тежката световна финансова криза на всички времена“ според думите на Боку Банкянски.
kaily
03 Юни 2015 11:33
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
България е единствената страна в света, в която има едновременно плосък данък и няма необлагаем минимум.
И единствената страна в света с 1/3 намаляло население за четвърт век.
По плодовете им ги познавайте, а не си играйте на дребно.

В България ония с доходи над 2 бона плащат прогресивно намаляващи данъци. Прогресивни. Ама намаляващи.
Най-високи прогресивни данъци плащат най-бедните.
viva1234
03 Юни 2015 11:57
Мнения: 839
От: Bulgaria

„В България ония с доходи над 2 бона плащат прогресивно намаляващи данъци“
kaily
с цялото ми уважение, какво имаш против „ония“?
Ми и аз , и съпругът ми сме именно от „ония“, ама мога да те уверя, че хич не сме цъфнали и вързали с брутен доход от над 5000 лева- с две деца, ипотека и кредити не можем да си позволим един ремонт, да речем…
volog
03 Юни 2015 12:02
Мнения: 3,826
От: Reunion
Можеш да го възприемеш и като стимул да работиш - да се учиш, да се бориш , да се усъвършенстваш, но да стигнеш заветната заплата от 2600 лева, над която осигуровките падат. Не се изисква много - математика/програмиране и/или един чужд език - да не е английски или руски. Това е социализъмът - да запазиш плодовете на своя труд. Казаха ти - богат с доходи от труд не се става.
Apolitichen
03 Юни 2015 12:34
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Що се отнася до ПЧИ, те наистина падат като дял от БВП през 2009 г., но заедно с вътрешните инвестиции и инвестициите в ЕС и в глобален мащаб. Да се твърди, че това е порок на данъчното облагане означава, че мислещият по такъв начин не учил икономика.
Тоя лицемер последно какво твърди: Преките чуждестранни инвестиции влият ли се от данъците или други фактори са основополагащи?
Сред аргументите им "привличането на преки чуждестранни инвестиции" (ПЧИ) не е споменато като основна цел, такава е увеличаването на разполагаемия доход.
Това може да го каже само кръгъл идиот! Въвеждането на плоския данък в едно с отмяната на необлагамия минимум и семейното подоходно облагане имаше за цел да се прекратят данъчните измами и да се "изсветли" икономиката (по логиката, че няма смисъл да се харчи 15% и повече от печалбата за укриване като могат да се платят само 10%). Това доведе до свиване на разполагаемия доход почти с 20% на един милион работещи (вигна се с малко МРЗ за компенсация), на други един милион с 10%, на други 500 хил. без промяна и на по-малко от 100 хил. души увеличаване на разполагаемия доход с 15%.
Резултатът от въвеждането на плоския данък доведе:
- до ръст на приходите от ДОД с 7% (при инфлация от 8%);
- криза в социално осигурителните системи - най-силно в НЗОК с годишен дефицит от 500 млн. лв. (ей, ония 1.4 млн. лв. уж резерв и уж краднат от герберите); А също увеличение на държавната субсидия към НОИ (онова "велико" икономическо прозрение от 12% съ-осигуряване от държава).
- съпричастен към продължаващия спад на раждаемостта - от 68 хил. през 1997 вече на 63 хил. родени през 2014 г.;

Проф. Дървингов, защо ме дразните с тоя идиот, Красен Станчев? Нито една от неговите глупости не допринесла поне на йота вдигане на БВП.
pigeon2
03 Юни 2015 12:49
Мнения: 1,180
От: Bulgaria
Знаете ли къде са ни проблемите:

"Световната банка изчислява, че вследствие на бързото застаряване на българската нация разходите за социално осигуряване ще нараснат през следващите 50 години със сума, равняваща се на 3 процента от брутния вътрешен продукт на страната. Голям проблем за България е и масовата емиграция на млади хора. И въпреки че през миналата година 30 000 млади българи са се върнали в родината си, а тази година те са дори още повече - 40 000, България определено изпитва недостиг на млади квалифицирани кадри. В тази връзка финландската експертка Сату Кавканен съветва България да насочи вниманието си към укрепване на престижа на техническите професии - именно тяхното западане е сред причините за ниското равнище на иновациите в българската икономика. Кавканен споделя, че силно впечатление й е направил фактът, че в България масово се изучават хуманитарни и социални науки - за сметка на техническите специалности.
Лошото българско управление
Един от най-впечатляващите изводи в изследването на Световната банка се отнася до крайно ниската ефективност на държавните институции. По този показател България и Румъния се намират на дъното в ЕС - обществените възприятия за качеството на управлението са крайно негативни. Това от своя страна има пряко въздействие върху имиджа на България сред чуждестранните инвеститори. А без инвестиции отвън производителността на труда, а оттам и доходите на населението няма как да дръпнат нагоре. Разбира се, бизнес-климатът се влияе не само от държавното управление, но и от състоянието на съдебната система - корупцията и мудността при разрешаването на търговски спорове отблъскват голяма част от чуждестранните инвеститори.
В заключение Световната банка констатира, че ако България иска да догони Запада, през следващите 30-40 години производителността на труда трябва да расте годишно с около 5,5 процента. В настоящата криза обаче такива стойности отчитат единствено страни като Китай или Турция."

Това е част от статия в Дойче Веле от 2012 г. Днес положението е още по-страшно!
Патагонец
03 Юни 2015 13:01
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
предполагам грешка в изписването - tax rate (данъчна ставка), без последната буква става tax rat и се получава игра на думи.

Ясно ми е това, вече е оправено в текста.
проф. дървингов
03 Юни 2015 13:06
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
@ аполитичен написа
Проф. Дървингов, защо ме дразните с тоя идиот, Красен Станчев? Нито една от неговите глупости не допринесла поне на йота вдигане на БВП
... моля за извинение, пуснах Красен Станчев и проф. Дуранкев като алтернативни и/или допълващи мнения към това на авторката на статията с надеждата да се получи спор (дискусия) за потребността или не от плосък данък, не се получи.
Досежно "грантовия икономист" Станчев - от великото народно насам той е един от мъдреците на определен политически и икономически кръг, живеем в свободна и демократична страна, нека се види и тяхното мнение, те днес така или иначе липсват тук.
Патагонец
03 Юни 2015 13:08
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
с цялото ми уважение, какво имаш против „ония“?
Ми и аз , и съпругът ми сме именно от „ония“, ама мога да те уверя, че хич не сме цъфнали и вързали с брутен доход от над 5000 лева- с две деца, ипотека и кредити не можем да си позволим един ремонт, да речем…

Е, как какво? Всички трябва да сме еднакво бедни.
Патагонец
03 Юни 2015 13:12
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
- криза в социално осигурителните системи - най-силно в НЗОК с годишен дефицит от 500 млн. лв. (ей, ония 1.4 млн. лв. уж резерв и уж краднат от герберите); А също увеличение на държавната субсидия към НОИ (онова "велико" икономическо прозрение от 12% съ-осигуряване от държава).

Бюджетите на НЗОК и НОИ се формират от осигуровките. Какво общо имат с ДОД?

Apolitichen
03 Юни 2015 13:16
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Бюджетите на НЗОК и НОИ се формират от осигуровките. Какво общо имат с ДОД?
Всички ползват един и същи доход - брутното трудово възнаграждение. А преди - и един и същ необлагаем праг. И от същото брутно възнаграждение се формира "разполагаемия доход", за който в конкретния случай г-н Станчев нагло лъже.
Надявам се, поне в училище да си учил за "скачени съдове", щото целият мир, поне позната ни Слънчева система, съществува на "скачеността".
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Apolitichen
kaily
03 Юни 2015 13:23
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
kaily
с цялото ми уважение, какво имаш против „ония“?
Ми и аз , и съпругът ми сме именно от „ония“, ама мога да те уверя, че хич не сме цъфнали и вързали с брутен доход от над 5000 лева- с две деца, ипотека и кредити не можем да си позволим един ремонт, да речем…

а ония с доход от 500 лв, от който се взимат по-голям процент данъци от вашия процент, те какво могат да си позволят?
Ми направете ме иконом при вас бе, щом с 5 бона не можете да се оправите, явно не знаете как.
Apolitichen
03 Юни 2015 13:26
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
надеждата да се получи спор (дискусия) за потребността или не от плосък данък
Бих участвал в спор: Дали високите, относително по-високите данъци (50-60% като в Дания) правят гражданите по взискателни към техните политици и по-специално харченето на бюджетни средства? Видно е, че у нас ниските данъци в едно с наследената от социализма безотговорност към собствеността (лична, държавна и чужда) и препотвърдена от криминалната приватизация, правят у нас гражданите (и политиците) продажни гласоподаватели, продажни към чужди интереси, с развиване на паразитно мислене - лобиране за тоя, който даде най-висока плата. Включително и правораздавателните органи.
Apolitichen
03 Юни 2015 13:39
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
укрепване на престижа на техническите професии - именно тяхното западане е сред причините за ниското равнище на иновациите в българската икономика.
И как ще стане "укрепването"? Чуждите фондации ще назначават инженери за политолъжци? Или банките ще привлекат инженери за консултанти, надуващи стойността на активи, или директно да внушават загубата (отрицателна доходност, кухи схеми, необлужвани кредити) като печалба?
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща