Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Еврофондовете спират иновациите и не развиват регионите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:46 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
ВладиГео
25 Май 2016 19:43
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Европарите трябва да бъдат разглеждани само по един-единствен начин. А именно като неестествен за пазара механизъм за подпомагане на фирми

Знаем, знаем, Данчо.
Естественият и пазарен начин е банково кредитиране с барем 10 пункта над средната за ЕС лихва.
Европарите наистина са тежък удар върху лихварството, което браниш с такъв плам, но ще трябва да ги изтърпите.
Zenon_o_Eleates
25 Май 2016 21:01
Мнения: 794
От: Bulgaria
Брех тоз пазар Всемогъщий.

Между другото, еврофондовете са за да му изглаждат кривиците (на свободния пазар), ама че тук опорочихме тези инструменти е вярно.
ogo
25 Май 2016 21:55
Мнения: 1,098
От: Bulgaria
Като оставим настрана говоренето за "Пазара", като за някаква свръхестествена сила, която регулира всичко в живота, автора е напълно прав в тезите си.
Аз от 11 години правя проекти по тези фондове и мога да добавя поне още 10 причини, поради които изкривяват икономическта ситуация.
Намеренията може да са добри, но "на терен" се получава някаква жалка смесица от комунизъм и капитализъм.
Помните ли как по времетео на Бай Тошо се правеха едни малки нерентабилни цехчета по селата, само за да има изкуствена заетост.
Когато изкуствената среда рухна, рухна и всичко останало.
Това, че еврофондовете са най-благодатната среда за корупция пък изобщо да не говорим. Няма кмет, с който да съм се виждал и който да не си е поискал подкуп.
Излишно е да казвам, че всичките ми сигнали останаха без последствия.
Ето днес шефа а сметната палата каза нещо тръбя от години. Чиновниците, които работят с еврофондове вземат по 6-7 бона заплати. В същото време 86% от тези чиновници са назначени извън правилата.
Самите фондове се раздават подчертавам РАЗДАВАТ от "наши хора" на "наши хора", като за изпълнители се наемат пак "наши хора" Така въпросите фондове се въртят в една сравнително малка клика .....
Обаче народа като чуе, че някъде раздават безплатни кинти ...
Асол
25 Май 2016 22:10
Мнения: 47,690
От: Bulgaria

ogo
25 Май 2016 21:55
Мнения: 901
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


Като цяло е точно така! Могат да се добавят и още няколко още по-лоши работи
kaily
25 Май 2016 22:26
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Аз мога да добавя, че знам какво ще стане, като спрат еврофондовете и това няма да бъде развитие на региона и иновации, ами нашенските капиталисти ще хлопнат хептен кепенци, а безработицата ще стигне чудовищни размери. Това ще стане.
Самите капиталисти казват същото - че докато има еврофондове, има хляб, ама после не им се мисли.
rorik
25 Май 2016 22:34
Мнения: 15,950
От: Bulgaria


Международното положение ни отсрочи колапса.

10 000 лв за еко кътче в едно село дето от 300 човека ,дето няма зъболекарски стол за10 000 лева, дето водата за пиене е отровена с нитрати от неизвозени торове.
Ужас.
Едно време четох че ще спрат субсидиите за селското стопанство през 2014 година.
Това май стана в Гърция. Това ни чака и нас.
ВладиГео
25 Май 2016 22:58
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Могат да се добавят и още няколко още по-лоши работи

Ако е за можене да се намират още по-лоши работи, то нямам съмнение, че ще се намерят. Спецове сме, дума да няма. Впрочем, не сте чак такива спецове, щом не сочите най-големия кусур на еврофинансирането - неусвояването. Хем на 15 май го разяснявах и на Сула, ето
Защо обаче, както пише в Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 http://www.opcompetitiveness.bg/images/module3/1939_OPIC_2014-2020_adopted_by_EC_16.03.2015.pdf, стр. 36, през програмния период 2007-2013 МСП са усвоили скандално малко от предоставените 1 173,3 милиона лева? 30% от инструментите за финансов инженеринг, 26% от средствата за технологична модернизация и системи за управление, 24% от парите за иновации и подкрепа за НИРД, 15% от тези за енергийна ефективност и зелена икономика, 3% от тези за услуги в подкрепа на бизнеса и само 2% от средствата за бизнес инфраструктура.
Толкова ли са богати нашите капиталисти, че МСП са се отказали от 800 милиона лева?


Лоши или добри, работите се познават само в сравнение.
Хайде сега, повторете всички критики към еврофинансирането, добавете още колкото искате, но го сравнете с банковото кредитиране.
Например отляво пишете
заплати на шефовете в УО - 7 хиляди,
а отдясно пишете
заплати на банковите шефове - 200 хиляди
и т.н. докато изчерпите списъците си.
Пък тогава да говорим
Асол
25 Май 2016 23:11
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
Впрочем, не сте чак такива спецове, щом не сочите най-големия кусур на еврофинансирането - неусвояването.


Само че баш по тази програма няма такова жувотно като 100 % европейско финансиране (за фирмите иде реч! Виж да дадем 2-3 млн. за глупости на агенцията по туризъм е друго нещо). В самото начало дори беше под 50% (30 % ако не ме лъжат спомените), но понеже се провалиха много схеми лееко го вдигнаха, а и има значение в кои райони попадат фирмите. Преведено на достъпен език означава - ако ти трябват 50 хиляди лева, от тях 25 000 ще трябва да си ги намериш отнякъде, а ти искат и банкови гаранции. Като прибавим направо задължителните финансови корекции, за които пише и в дописката - възможностите не изглеждат чак толкова привлекателни
ВладиГео
25 Май 2016 23:24
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
А замисляли ли сте се коя е основната причина за неусвояването?
Подкупите? Ами не. Те водят до това, че едни и същи фирми са дежурни бенефициенти, но европарите все пак се усвояват. С корупция, но се усвояват.
Защо обаче са останали непоискани 800 милиона лева от отпуснатите по горецитираната ОП 1 173 милиона?

Просто е като фасул.
Защото за да ги получат 1 лев европари, с подкупи или без, фирмите трябва да намерят още 2 лева собствени. "Интензитет" на помощта му викат.
Които са имали свои парици, са взели усвоените 373 милиона.
Ами които нямат?
Трябва да ги търсят на пазара, а там, както се знае, банките не потупват по рамото, а режат главите от кръста.

Та затова 800 милиона са останали непотърсени.
Защото банковото кредитиране е много добро, не е като лошото евроф.
Zenon_o_Eleates
25 Май 2016 23:24
Мнения: 794
От: Bulgaria
Не зная, ВладиГео, не съм сигурен, че главният проблем е в това. Самата ОПК тръгна много трудно, бавеха одобрението на проектите с месеци. Финансовите инструменти много се забавиха. После спрях да я следя. Не съм в час с нея. Но не говори ли всичко това (ако не греша в преценките си за началото), че пречките са административни?
ВладиГео
25 Май 2016 23:29
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
ако ти трябват 50 хиляди лева, от тях 25 000 ще трябва да си ги намериш отнякъде, а ти искат и банкови гаранции.

Писали сме едновременно.
Само мога да обобщя главния недостатък на еврофинасирането у нас:
прилага се в среда, отровена от най-злокачествено "пазарно" лихварство.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ВладиГео
ВладиГео
25 Май 2016 23:45
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Самата ОПК тръгна много трудно, бавеха одобрението на проектите с месеци. Финансовите инструменти много се забавиха. После спрях да я следя. Не съм в час с нея. Но не говори ли всичко това (ако не греша в преценките си за началото), че пречките са административни?

Абсолютно вярно. Имаше и продължава да има административни пречки.
Но когато, макар и с голямо закъснение, бяха поизчистени, лъсна главното: ако искаш 200 хиляди държавна помощ, трябва да намериш 300 хиляди на частно. А банките като ти направят сметката за финансирането на самоучастието, виждаш, че 200-те хиляди няма да ти стигнат да платиш масрафа на "пазара", дето Данчо му пее песни докато чете книжки в кафенето
Michael
26 Май 2016 00:03
Мнения: 1,220
От: Bulgaria
Вместо да се джафкате про анти пазара, просто си дрънкате. Проблемът се създава от липсата на разбиране на приказката "ако ще е гарга - да е рошава". Тръгнахме да правим пазарна икономика, но се насладихме на типични соц. механизми - такова чудо никога няма да работи, нито пък социализъм с нещо като пазар ама не съвсем. Не се бъркайте с китайците, при тях всичко е отмерено, границите ясно поставени и "половинчатостта" прокарва граници между отрасли, а не както им дойде. Лихварите били намазал, да такива патки като оная с и-банката намазаха, но те тия като нея са просто кон-артисти, а не банкери. Злото, което щеше да причини банкерството, докато намери баланс с хората щеше поне да има смисъл в бъдещето, докато храненето даром сега създава просяци до живот. Злото просто е разпределено различно във времето, а ако на някого му се прави социализъм, нека пак си спомни за гаргата - половинчатите работи дето се движат само от желания на довчеращни менаджери на курник винаги са провал, не е работа до пазар или социализъм, а до балансирана система, която може да се саморегулира достатъчно добре, че да не си избива хората, докато го прави. ЕС за мен си остава оксимороно и за вярата в него ще плащаме сурово, приказвах същите работи като автора още през 90-те и сега виждам резултатите. Цяло чудо е, че от нас и толкова остана, наистина за разлика от плачковците за измрялата България, аз виждам позитивни неща - очакванията ми бяха поне с 50% по-лоши.
annetaz
26 Май 2016 03:57
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Еврофондовете имат няколко цели и те са постигнати:
- Хранене на елита и създаване на зависимост от тези пари, за да изпълнява нарежданията на ЕС.
-Пренасочване на фирмите от създаването на реален бизнес и търсенето на пазари към усвояването на готово на публични средства. Фирмите от реалния бизнес са поставени в неравностойни условия. Те плащат данъци, за да съфинансира държавата тези проекти.
-Корупция.
-Реклама на ЕС с грандомански проекти, но никакво развитие на икономиката. Кметове и министри нямат интерес да управляват така, че да получат постъпления и да ги разпределят ефективно. Така и в лицето на българския бизнес шанса да се роди конкуренция за чуждите пазари става минимален.
mick
26 Май 2016 07:28
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Има и още нещо - еврофондовете изкуствено вдигат цените на услугите и материалите. Убиват местните фирми, защото в 90% се купуват вносни материали.

Когато фирма получи на готово 1 милион.. лесно е да изхарчи 200 хиляди за джип, че и ДДС да си приспадне. Или пък машините - купуват се най-скъпите машини, просто защото парите хората не са ги изкарали, а им са дадени на готово.
tatyana1
26 Май 2016 08:31
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Кметовете никога не са имали особен интерес да си развиват регионите, защото бюджетите са централизирани: ДОД и данъка по корпоративно облагане, ДДС и акцизи- всичко отива в централния бюджет и оттам после общините полуават субсидии за дейности- кога по обектични критерии, отчасти по преценка на управляващите. В общините остават само данък сгради и автомобили (такса смет не е данък). Едно време са говореше държавата да остави на общините 20% от ДОД, ама при ГРБ това дори не се говори! И малките общини правят европроекти само за неща за които могат да не правят предварителни разходи- обикновено безполезни и безсмислени
ВладиГео
26 Май 2016 08:33
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Вместо да се джафкате про анти пазара, просто си дрънкате.

Вместо да си дрънкате за рошави гарги и да класифицирате орнитологията на соц и моц, барем влезте в нета и вижте нещичко за КТБ например. Хич да не сте чували досега за тая банка, можете да получите някаква представа за алтернативното на европарите финансиране.
Хайде за начало се запознайте с него поне малко, а после ще продължим с орнитологията и колко са лоши еврофондовете.

П.С. Мога да препоръчам и нещо за понапреднали в областта на финансирането у нас: ограбването на банките от 1994 година насам; създаването на картел от 20 банки (картел, защото в еврозоната са 4 500); подаряването на кредита на чужди банки, финансиращи при 3-4-кратно по-лоши условия от тези в ЕС и изнасящи ежегодно по 1,5 милиарда лева печалба; задължаването на обществото десетилетия да плаща печалбите на чужди "инвеститори" от абсолютно ненужни и непоискани проекти; пълната липса на стратегически държавни инвестиции; разбойническото лихварство и т.н, и т.н.
Все хубостии, общото между които е че нямат нищо общо с еврофинансирането
Н16
26 Май 2016 08:43
Мнения: 8,441
От: 0
Еврофондовете имат няколко цели и те са постигнати:
- Хранене на елита и създаване на зависимост от тези пари, за да изпълнява нарежданията на ЕС.
-Пренасочване на фирмите от създаването на реален бизнес и търсенето на пазари към усвояването на готово на публични средства. Фирмите от реалния бизнес са поставени в неравностойни условия. Те плащат данъци, за да съфинансира държавата тези проекти.
-Корупция.
-Реклама на ЕС с грандомански проекти, но никакво развитие на икономиката. Кметове и министри нямат интерес да управляват така, че да получат постъпления и да ги разпределят ефективно. Така и в лицето на българския бизнес шанса да се роди конкуренция за чуждите пазари става минимален.
Да, точно и добре казано. Или с други думи - първо се изсичат къде що е имало засадени ябълкови дървета. После се раздават, уж безплатно, но после платено - няколко щайги безплатни ябълки. Целта е обаче не да се засаждат нови ябълкови дървета, а тях въобще да ги няма. Или да има тук- там пластмасови (но скъпи), които обаче не стават за ядене.
ВладиГео
26 Май 2016 08:50
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Кметовете никога не са имали особен интерес да си развиват регионите

Интерес не интерес, но в София и далеч не само имаме що-годе прилична транспортна и не само инфраструктура единствено благодарение на еврофондовете.
Ако чакахме на КТБ и сие, и досега щяхме да сме заринати в боклук и да се друсаме в икаруси по двулентово околовръстно. А метро щяхме да гледаме на снимки
ogo
26 Май 2016 08:51
Мнения: 1,098
От: Bulgaria
ВладиГео 25 Май 2016 22:58
Човече, от написаното става ясно че ИЗОБЩО НЕ СИ В ЧАС с еврофинансирането! Ама ИЗОБЩО! Фантазьор някакъв си!
Като изключим мярката "Млад фермер" (25 000 евро на калпак) НИТО ЕДНА програма НЕ ДАВА ПАРИ АВАНСОВО.
Първо харчиш едни огромни пари за подготовката на проекта, които ако ги нямаш ТЕГЛИШ заем.
Ако не те одобрят ядеш дървото. Ако те одобрят никой не ти дава и една стотинка. Отиваш в БАНКАТА и теглиш кредит, за да си реализираш проекта.
В банкаат обаче ти казват: дреме ми какво си спечелил, какво ще заложиш?
Ти казваш, ами аз ако имах какво да заложа, нямаше да кандидаствам.
От банката: Ами като няма какво да заложиш няма и заем за изпълнение на проекта. Минават 2 години колкото е срока и губиш правото за субсидия на проекта си
Духаш супата.
Ако пък случайно банката ти даде кредит, обаче тъпия чиновник ти намери някоя "грешка" и не даде субсидията, оставаш на 4 очи с банката и познай оставаш само с долните гащи.
Цялата схема без банките НЕ РАБОТИ!
А горните случаи не са хипотетични имам много такива клиенти, които изгоряха.

ВладиГео
26 Май 2016 08:57
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Да, точно и добре казано.

Верно е.
Добре, че бяха еврофондовете да научат кметовете и чиновниците на корупция и незаинтересованост. Ако не бяха европарите, и досега щяха да си ходят заинтересовани и отдадени на общото благо, чак да ги ожали човек.
Добави мнение   Мнения:46 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща