Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Орфей отново разпнат. Европа, атентатите, кои сме ние и защо сме тук
Отиди на страница:
  Мнения:4859 « Предишна Страница 83 от 243 81 82 83 84 85 Следваща »
Предводител на команчите
27 Сеп 2016 00:52
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Айдееее, на штурчо му свърши рам-а. Требе рибуут.
Дай нещо за Орпю или за Орлю, как ти е по-кеф, и се наспи ...
emo1971
27 Сеп 2016 01:03
Мнения: 6,620
От: Bulgaria

Предводител на команчите
27 Сеп 2016 00:35
Мнения: 9,879
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Благодаря за вниманието!
То и аз също написах какво съм имал предвид, когато се заядох с Вашите думи, ама щурчо тъй е обсебил темата,... ма то тя си е негова де, тъй че всичко е в ред...
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: emo1971
sluncho6
27 Сеп 2016 01:05
Мнения: 10,597
От: United States
ПП Щурчо се умълча ... Рефрешва трескаво блогове с keyword фриги ...


Ако е попаднал на фригидни жени не му завиждам
67
27 Сеп 2016 01:08
Мнения: 7,197
От: Benin
Ако е попаднал на фригидни жени не му завиждам

Той и Орпю зарад някоя така случайно изпусната пред вакханките дума си е отишъл . . .
sluncho6
27 Сеп 2016 01:09
Мнения: 10,597
От: United States
>>><<<
От четивата разбрах, че траките са най-многобройния народ, защото всичко ще е било неизвестно на елините се причислявало към този народ. Така ли да продължавам да мисля или да внисам неква корекция в мислите? Аз и преди си питах монголи, китайци и други азиатци проникнали в европейския изток за траки ли са броени?
sluncho6
27 Сеп 2016 01:16
Мнения: 10,597
От: United States
Той и Орпю зарад някоя така случайно изпусната пред вакханките дума си е отишъл . .

Не ще да е било заради една случайно изпусната дума...Може цяло изречение да е било или някоя песньовка и свирня.
Аз открай време съм подозрителен към вакханките, били са много по-агресивни от русалките. Уверих се като прочетох как мирно се развъждат
русалки от потопените краища на моряците, процес, който засегнах по -горе, вегетативен, от курень жизни или от чепка, чеп и пр...вегетативни органи.
бонго-бонго
27 Сеп 2016 01:27
Мнения: 26,313
От: Swaziland
67
27 Сеп 2016 00:36

Всъщност има една устойчива традиция в (късно)античната и ранносредновековната гръцка (и византийска традиция) литература, която действително говори за тракийско население в Мала Азия. Тя не винаги е точна, както човек може да се убеди от историята на тема (административна единица) Тракезион в Мала Азия, която води името си от военните поделения на Магистер милитум за Тракия(може би еквивалентът е командващ фронт или група армии през Втората световна война), които били разположени около Сардис (днешен Сарт) и Смирна (Измир) в Мала Азия. Разбира се, този факт е напълно пренебрегнат в съчинението не на кой да е, а на ромейския император Константин VII от ср. на 10 в., който обяснява името с преселени през античността (около 6-5 в. пр. Хр.) траки в Лидия. И чат пат ние чуваме за "траки", т.е. просто за ромеи, които произхождат от тази тема. Което не пречи по-сетне да бъде основана и тема Тракия около дн. Люле Бургаз, чийто жители също стават "траки". Подобна е и историята с тема Македония, "издърпана" от ромеите на изток , между Пловдив и Одрин, поради окупацията на същинската стара <акедония от славяните. Впоследствие много "македонци" ще излязат от тази тема. Вече дадох примера с основателя на Македонската династия и прадядо на Българоубиеца, Василий I. Когато все пак, ромеите отвоюват част от старата Македония, те просто и дават името "Стримон", по името на реката. Впоследствие въпросната Стримон е овладяна от българите и след покоряването на Самуилова България, същата земя става .... тема България. Което до голяма степен е добре, защото укрепва идентичността на (славяно говорящото и) население през вековете на ромейско владичество. Затова спомага и Огридската архиепископия, която запазва в името си "Българска" чак до самия и край през 18 в.
Обяснявам това, за да стане ясно, че приемствеността в названияta на различни територии и съответно на обитателитеим и през античността и през средновековието е доста сложна , а често и объркваща за неподготвен човек.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: бонго-бонго
SgtTroy
27 Сеп 2016 02:33
Мнения: 6,667
От: Mauritius
щурчо може ли да надговори параграфа или не?
67
27 Сеп 2016 03:52
Мнения: 7,197
От: Benin
бонго-бонго
27 Сеп 2016 01:27

Бонго, благодаря най-искрено за обяснението. Целта на поста не беше тази, хетите ми трябваха само заради папируса, който да замени варовиковите плочи. Общо взето постът беше да се даде знак, че ви чета с удоволствие и интерес. Нещо като картичка "От благодарна читателка", генуфлектване на тема "Пишете още!" Готова съм да изтрая даже щурчо, даже Чингис Хан с японския император ще призная за траки, само да не спирате!
emo1971
27 Сеп 2016 05:28
Мнения: 6,620
От: Bulgaria
Тая вметка за хетите ме подсети за нещо...
Всъщност Страбон за бригите най-вероятно е преписвал все пак от Херодот, щото ето един също много популярен цитат от линка на бонго-бонго /от Ерато обаче/:
Ночью же стан Мардония в Македонии подвергся нападению фракийцев из племени бригов. Много персов при этом было перебито, и сам Мардоний ранен. Бриги, впрочем, все же не избежали персидского ига: Мардоний покинул эту страну, только окончательно покорив ее жителей. После этого ему пришлось отступить с войском, так как сухопутные силы понесли тяжелые потери от бригов, а флот потерпел жестокое крушение у берегов Афона. Итак, этот поход окончился позорной неудачей, и войско возвратилось в Азию.


Разбира се далеч съм от мисълта, че преселилите се в Мала Азия бриги, освен относно името си, не са претърпели и някои други промени. Като нищо може примерно да са се омешали с местни, защо не и с останки от хети. Според мен изобщо не е изключено, те да са чувствали някаква близост. Аз в общи линии съм настроен да се придържам в мненията си малко по-близо до писанията дошли до нас от античната древност, които някъде съм имал късмета да прочета, отколкото изглежда се възприема за разумно от ортодоксалните, ако мога така да се изразя, историци. И защо пък не? Доверието в Омир да не би да е навредило на Шлиман, въпреки че мнозина са го уверявали компетентно, че Троянската война е само един напълно безсъдържателен мит...

А Омир изрично е подчертал, че траките са дошли в Мала Азия още тогава, при това в качеството им на съюзници, което като нищо може да означава и на приятели, на троянците. Та да се върна на хетите от които подхванах. Ето откъс от една допаднала ми много книжка /съжалявам, че и аз давам линк на руски, ама уви на български не открих/, която и като цяло доста аргументирано убеждава, че Омир е бил даже по-прецизен в описанията си на подробности от войната, отколкото дори Шлиман е подозирал: Натисни тук. В частност тази глава говори за други троянски, а значи и тракийски съюзници- хетите. Та мисълта ми е, ако Омир е бил действително толкова прецизен, защо ли би му било да си измисля или да лъже за траките? И после, фригийците внезапно се появяват, явно малко след пристигането на бригите в Мала Азия, точно където преди това е било сърцето на загиналата вече Хетска империя...
Предводител на команчите
27 Сеп 2016 08:58
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
историята на тема (административна единица) Тракезион в Мала Азия, която води името си от военните поделения на Магистер милитум за Тракия(може би еквивалентът е командващ фронт или група армии през Втората световна война), които били разположени около Сардис (днешен Сарт) и Смирна (Измир) в Мала Азия

Дааааа ... В хода на сегашната дискусия осъзнах какъв късмет имаме, че тема Тракесион е на територията на предримската Лидия (самонаричаща се Сфарт), относно чието население няма никакви съмнения относно каквито и да било връзки с траките. Там са виждали трак само на пощенска картичка. Представяте ли си какво щяхме да сме принудени да слушаме, ако темата случайно я бяха бухнали във Фригия?

Да поясня за онези, които може би не знаят - темите са византийски военно-административни единици (отначало буквално с (военно)временен, а после с постоянен характер), които се създават в момента, в който Византия е сведена - в резултат на арабските и аваро-славянските нашествия - до Одринска Тракия, западното крайбрежие на Черно и северното на Бяло море, и Мала Азия. Темите се формират като военни окръзи, които да служат за набиране на войници за остатъчните военни части на източноримската армия. За това темите носят техните имена. Тема Тракесион е земята, в която е трябвало да се рекрутитират войници за армията, някога базирана в диоцез Тракия (земите източно от линията Вит - Траянови врата - Места до Черно море). Темната организация променя драстично облика на византийската армия и създава явлението "въоръжено селячество", което заменя професионалната (и наемна) късноантична армия и става основа за последния голям политически разцвет на империята в следващите няколко века.
Темата остава основа на византийската провинциална организация и в хода на "византийската реконкиста", завършена при Василий II, възникват нови теми в отвоюваните земи. "Петрова България" е кръстена тема Парадунавон/Паристрион (Крайдунавска), а след това Самуилова България - за ужас на мАкедонските историчари - "тема България".

Ето една карта с византийските теми:


Ако не се вижда добре, Натисни тук
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Предводител на команчите
Предводител на команчите
27 Сеп 2016 09:37
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Впрочем фактът, че Сердика е средище на късноримската провинция Вътрешна Дакия, идва да ни подскаже колко малко общо има провинциалната уредба в късната античност и средновековието с предримската етнодемографска ситуация, а какво остава за "Херодотовата" или "Омировата".
щурчо
27 Сеп 2016 09:56
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
нема начин
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: щурчо
щурчо
27 Сеп 2016 10:02
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
същото
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: щурчо
Асол
27 Сеп 2016 10:02
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
mercury
27 Сеп 2016 10:27
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Да поясня за онези, които може би не знаят - темите са византийски военно-административни единици (отначало буквално с (военно)временен, а после с постоянен характер), които се създават в момента, в който Византия е сведена - в резултат на арабските и аваро-славянските нашествия -


Защо ми се струва, че Ираклий въвежда темната организация по-напред за големия двубой с персите, след което тя служи и за войните с арабите. Пък може и да греша.
Предводител на команчите
27 Сеп 2016 11:51
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Пък може и да греша.

И да, и не. По-старите изследвания - например Острогорски - обвързват учредяването на темната организация с Ираклий (заради неясен пасаж у Теофан, според който "Ираклий пристигнал в "земята на темите", цитирам по памет. Но това може и да е заради това, че темите вече са даденост по времето на Теофан). По-новата тенденция е създаването на темите да се постави в управлението на Констанс II, откогато датират първите им изрични споменавания (Армениак в 667 г.). Аз съм раздвоен, защото виждам темите и като резултат от икономическа промяна във Византия, така че не изключвам процесът да е започнал още по времето на Ираклий, но това е друга тема.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Предводител на команчите
mercury
27 Сеп 2016 12:07
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
На принципа на темните рекрути ли географска Тракия се нарича тема Македония?
бонго-бонго
27 Сеп 2016 12:13
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Този велик наш отец и светилник на България бил по род от европейските мизи, които народът обикновено знае и като българи. Те били изселени в старо време от военната сила на Александър от разположения край Бруса Олимп към Северния океан и Мъртвото море, а след като минало много време, със страшна войска преминали Дунава и завзели всички съседни области: Панония и Далмация, Тракия и Илирик, а и голяма част от Македония и Тесалия.

Имам една голяма молба: би ли ни казал къде точно са обитавали въпросните мизи , когато били покорени от Крас?
бонго-бонго
27 Сеп 2016 12:16
Мнения: 26,313
От: Swaziland
На принципа на темните рекрути ли географска Тракия се нарича тема Македония?

По-скоро, защото войските, защитавали дотогава провинция Македония са издърпани и прегрупирани в новата военно-административна единица.
  Мнения:4859 « Предишна Страница 83 от 243 81 82 83 84 85 Следваща »