Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Облагане: Пропорционалното е рационално
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:93 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5
rki
21 Ное 2016 18:10
Мнения: 20,973
От: Albania
но поне трябва да им се признае полета на фантазията - тва с кредитния коефициент на джини, като измерител на богатството кърти мифки.
rki
21 Ное 2016 18:11
Мнения: 20,973
От: Albania
Някакви конкретни причини да не се приемат данните от този източник?

а някакви конкретни причини да се приемат данните от този източник като достоверни?
tantus
21 Ное 2016 18:19
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
@ tantus

Ето едно изследване. Само го прегледах, но ако не друго, за спад в сивата икономика не може да се говори.

http://www.uni-svishtov.bg/dialog/title.asp?title=593


И авторите са преподаватели в икономически университет в БГ ?!?!! Та моята дипломна работа на къде "по-малка" тема беше в пъти по-задълбочена. С подобни "изследвания" тези преподаватели ще има да повтарят последна година по икономика в някой нормален западноевропейски университет до припадък. А аз се чудя защо икономистите в БГ имат такава печална слава...Потърси в нета студентски дисертации на тема данъци от някой западен университет (не знам какви езици говориш, но има на всички големи езици), да видиш за каква дълбочина и обем става въпрос. За официални правителствени доклади пък изобщо дори няма да говоря.
Slex
21 Ное 2016 18:26
Мнения: 278
От: Bulgaria
а някакви конкретни причини да се приемат данните от този източник като достоверни?


Авторът се е специализирал в изследването на проблема, статията е цитирана поне десетки пъти според Google Scholar, а нейна версия е публикувана в рецензирано списание. Не е предубеден и няма конкретен интерес към ефекта от въвеждането на плоския данък в България (за разлика от анализаторите от ИПИ, например).
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Slex
Slex
21 Ное 2016 18:34
Мнения: 278
От: Bulgaria
@ tantus

Очевидно е, че статия от 11 страници няма как да има задълбочеността на дисертация. Не виждам и самата статия да претендира за нещо подобно. Това си е съвсем друг вид публикация. Въпросът е вярно или невярно е това, което е вътре. И какви други разработки има по темата.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Slex
kаily
21 Ное 2016 18:38
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Достатъчно ли е, или третото оченце пак няма да види за какво става въпрос?

Третото оче, ни второто не виде пряка корелация между двете.
Ако обаче дадеш данните за броя компютри на глава от населението, или още по-добре за броя смартфони от 2006 и сега, очевидно ще корелираме по-яко.
rki
21 Ное 2016 21:36
Мнения: 20,973
От: Albania
Авторът се е специализирал в изследването на проблема, статията е цитирана поне десетки пъти според Google Scholar, а нейна версия е публикувана в рецензирано списание.

мдам, вече имахме за минфин най-цитирания икономист, та този аргумент е ....



Не е предубеден и няма конкретен интерес към ефекта от въвеждането на плоския данък в България (за разлика от анализаторите от ИПИ, например).


разбира се, че не е предубеден. това че е спонсориран от виза и сочи за панацея с борбата със сивата икономика минаването 100% към електронни трансфери при разплащанията е не при чем.

като манем горните незначителни съображения, да погледнем какво пишат господата:

Сенчестата икономика също не се повлиява от въведените данъчни промени. Според Schneider (2015) делът на сивата икономика в страната за 2014 г. е 31% от БВП, докато прогнозата за 2015 е за 30.6%. В периода 2003-2008 г. делът на неформалната икономика се понижава от 35.9 до 32.1% от БВП, след което започва повишение с локален максимум през 2010, последвано от плавно понижение. Страни от ЕС с много по-високи данъчни норми върху ДФЮЛ, и с много по-добри показатели за благосъстояние от България, притежават икономики с много по-нисък дял на неформалната икономика


ся некои съображения

първо - от 1998 г. насам тенденцията е към намаляване на данъчните ставки и затягане на данъчната дисциплина. поради това делът на сивата икономика постоянно намалява, благодарение на възприетата данъчна политика, част от която е и т.нар. плосък данък.

второ - както отбелязва и шнайдер - As reported in previous studies of the shadow economy, the sizes of the shadow correlates strongly to economic cycles. During times of economic downturn, rising unemployment, lower disposable income, and fears about the future, more individuals tend to drift into "shadow activities" - for example, taking on additional employment that goes unreported, or underreporting shop sales - in order to improve personal finances and compensate for missing income streams.
The economic crisis that began in 2008 confirms this. In 2009 the first full year of impact, the shadow economy surged 0,5 per cent relative to GDP
- не можете да очаквате кой знай какви резултати след 2007 заради икономическата криза.

трето - сравняването на българия със страни като германия, австрия, дания, Швеция и т.н. е некоректно.

може и още много да се напише, но изводът е ясен - публикацията на шнайдер нито показва, нито отрича влиянието данъчните промени върху дела на сивата икономика в българия.
whw
22 Ное 2016 08:58
Мнения: 1,367
От: Bulgaria
Тоя умник, написал цяла статия без две числа, що не предложи великата ни дан. система на Юнкер, както каролев. Ще се мотивира с добрите достижения на руската, българо-мутренската, нефтено-саудитската, огромноАндорската икономика и т.н.
Tien
22 Ное 2016 18:22
Мнения: 57
От: Bulgaria
Хърсев,ако ти печелиш един милион годишно,то стоте хиляди данък сигурно те болят.Може да се наложи тази година да не смениш луксозната кола,диамантения пръстен за рожденния де на съпругата да заменищ с рубинен.Но, когато от моите 7000 лв ми вземат 700,дилемите при мене са много по-болезнени.
Maximus II
22 Ное 2016 20:54
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Цитира Стария завет като пример за справедливост, но ние вярваме в Новия завет на нашия Господ Исус Христос, а от Стария завет може да се извади подкрепа за всякаква кауза, например, ако децата ти не те уважават, продай ги в робство, гадателките и чародеи да не се оставят живи, и интересно - г-н Хърсев, ако някой ви дължи пари, след седмата година трябва да му ги опростите, ще го направите ли?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Maximus II
Анадолий
24 Ное 2016 15:49
Мнения: 897
От: Bulgaria
Прочетете си писаниците, за да разберете защо към българския казан няма зачислен дявол
А после ми обяснете как може дрането от бачкатора да е лява политика.
Notanviejo
24 Ное 2016 19:47
Мнения: 11
От: Bulgaria
Единственото предимство на "плоския" данък е простотата на прилагането му. В държави с истински ред и действащи закони, с по малко корумпирана администрация може да има и други данъчни политики. Тук, това е изгодно на тези които имат средства и начини да използват политиците за своите цели. Убеден съм, че дори САЩ, Германия и Франция да прилагат пропорционален данък, това в малка степен ще се отрази на икономиката и благосъстоянието на обществата им. При нас основния проблем не са данъците, а липсата на ред и Държава!
Много смислени и стойностни коментари и дискусия. Какво от това? Мислите ли че на Хърсев му пука?
Добави мнение   Мнения:93 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5