Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Писмо до моя син
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1422 « Предишна Страница 15 от 72 13 14 15 16 17 Следваща »
Captain Buddy
04 Яну 2017 09:37
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Captain Buddy
Патагонец
04 Яну 2017 10:19
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Аз с моите деца по принцип не си говоря за соца, освен в много редки случаи. Това време е отдавна минало и се споменава от време на време както се споменава мъртвец, който ти е бил дълбоко безразличен. Сещаш се понякога за него и... толкова.
Ние живеем в настоящето и се стараем според възможностите си да получим най-доброто от живота. Особено пък по-старите, не разполагаме с много време направим всичко, което сме си наумили и да отидем на всички места, които искаме да посетим.
А по отношение на храните: град в Северозападна България има три специализирани фирмени магазини за месо и колбаси от български ферми с отлично качество. Вътре има каквото ти душа иска, стоиш пред щанда и се чудиш какво да си избереш. Не като едно време в месарницата да ти мерят месото с тлъстини, жили и кокали и волското месо, продадено за телешко да го вариш с часове та дано омекне.
Има също и няколко фирмени магазини за мляко и млечни продукти.
Магазини за хляб със собствена продукция - също.
А Оракъл е прав: навремето имаше само една дребносмляна лютеница като рядка паста. Онази с хорцето.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Патагонец
Патагонец
04 Яну 2017 10:26
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Нямало било привилегии за "заслуги"? Не нам, не нам! Грантове, постове, бордове - за там трябват проверени хора, нали?

Тези с грантовете, постовете и бордовете са от всички политически цветове... Нека не се ограничаваме само с едните.
Дорис
04 Яну 2017 10:30
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
P. S. Освен това колкото и да ти е странно, когато се обърна палачинката госпожа министершата ходеше с бившата ми тъща на митингите на БСП, а Дорис та тези на СДС. Провери кой осигури терен за панорамните снимки на митинга на Орлов Мост на СДС, когато "времето беше тяхно", с малко и за кратко.


Ох, не ми напомняй този позор. Бях омагьосана от горбачовата перестройка и кошмарните руски медии тогава.
За щастие синият ми период не трая колкото онзи на Пикасо, а половин година. И избухнах със статия в "Работническо дело" против развалата на МВнР от оня пуяк Стоян Ганев. Гласувах си за БСП /често с отвращениеѝ/ чак докато не се оля окончателно с Вигенин в Киев. Уважавам Партията на българските комунисти, там познавам двама - железни! Такива ни трябват.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Дорис
Banshee
04 Яну 2017 10:36
Мнения: 8,236
От: Bulgaria
Това че някоя е ходела с къса пола без трайни последини не означава че на други се е разминавало.

Самият факт, че някой говори за 1987, като за The Summer of Love -1967 (къси поли, шок от страна на милиционерите и реакция с печати и много Beatles, за музикален фон на всичко това), може да послужи на някой любознателен младеж за знак, че чете фалшива история.
Патагонец
04 Яну 2017 10:45
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Самият факт, че някой говори за 1987, като за The Summer of Love -1967

През 60-те години ги имаше тези неща: печати по краката, остригване на дългокосите, забрана на брадите и т.н. През 70-те и 80-те - не.
После властта се усети, че трябва да действа со кротце и со благо, пусна свободно "упадъчната" западна музика и западната мода, но засили идеологическата пропаганда. Въведоха се задължителни политически изпити за влизане в университетите и при дипломирането. Това го дължим и на др. Александър Лилов, който беше в ЦК и отговаряше за идеологическата обработка на масите.
Та така, ако трябва да сме обективни.
moni
04 Яну 2017 11:28
Мнения: 3,972
От: Bulgaria
Патагонец, мама, Бог да я прости, беше 30-и набор.
Специално съм я питал дали е носела минижуп (апартаментът й е бил на Попа, точно срещу кино "Дружба", до Нотариата).
Казваше, че е носела, никога не е имала проблеми заради него и не са я викали в милицията да й бият печати по краката.
Имам снимка на баща ми с дълга коса. Запознали са се с мама през 1960 г., оженили са се през 1962-а, а брат ми се ражда 1963 г.
Когато мама почина, разрових се на тавана и открих не един, а цели 3 минижупа от онова време, поръсени с нафталин, грижливо сгънати и увити в найлон.
И снимки имам от онова време, от младежките години на родителите си.
При това те са били обикновени хора, без връзки и привилегии.
Мама беше инженер-геолог, проучвала е всички български язовири и "Кремиковци", а тате - главен счетоводител в държавни предприятия (завършил беше финанси).
Bacho Кольо
04 Яну 2017 11:34
Мнения: 24,761
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Bacho Кольо
Д-р Тормозчиян
04 Яну 2017 11:41
Мнения: 8,152
От: Botswana
Казваше, че е носела, никога не е имала проблеми заради него и не са я викали в милицията да й бият печати по краката.


Е, има си хас да ги викат в милицията по минижуп, за да им ударят печат

Това се вършеше по улиците, но беше краткотрайна кампания, защото видяха, че няма да излязат наглава с неудържимото и извечно желание на жените да ходят разголени.

Виж, преследването на дългите коси продължи доста по-дълго, защото беше свързвано с упадъчната рок музика. Не по улиците, но например в училищата това си беше неотменно и през 70-те, и през 80-те години. Чак като студент през 80-те можех вече да ходя с дълга коса, въпреки че пак имаше преподаватели, които гледаха с лошо око (особено пък ако си и с брада) и се заяждаха на изпит точно за това. Особено тия по идеологическите дисциплини.
Д-р Тормозчиян
04 Яну 2017 11:44
Мнения: 8,152
От: Botswana
Мими Иванова била арестувана от “родната милиция” заради... скандално къса пола, разкри изпълнителката на “15 лалета”. Случката се разиграва през 1975 г. във Велико Търново.

Тъкмо бях се върнала от Полша с много модна за времето си пола “банан”, спомня си Мими. Имахме концерт вечерта за празника на града, преспахме в хотел "Янтра" и с водещата - снаха на известна фамилия, чакахме автобуса пред хотела. В един момент зад мен милиционер ме бута по гърба: "Другарко, айде напред пред мен". Събра се тълпа, аз мисля, че се шегува, а той ни подкара насериозно с водещата към участъка. Вкара ни при началника си в районното и казва: "Другарю капитан, погледнете я гражданката! С това западно облекло развращава младите".

А шефът му, който явно е бил на концерта, ядосан го изгони навън. Каза извинително: "О-о-о, другарко Иванова, тук при нас не трябва да ходите облечена така". Беше време, когато на бедрата на момичетата с минижуп удряха печати и режеха дългите коси на момчетата”, спомня си изпълнителката на “Майчице”.


http://www.blitz.bg/article/21434

Ама сигурно и тя лъже
Bacho Кольо
04 Яну 2017 11:48
Мнения: 24,761
От: Bulgaria
Никога няма да твърдя , че не са гонели за дълги коси и къси поли. Защо да украсявам социализма?!?
Ако има нещо смущаващо в разказа на Мимим Иванова, това е годината. За къси поли наистина слагаха печати по баджаците, но това беше поредната тъпа кампания някъде 69-71. Не по-рано и не по късно...
SgtTroy
04 Яну 2017 11:49
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Ама сигурно и тя лъже


след като е в Блиц няма начин да не е истина
Асол
04 Яну 2017 11:50
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
след като е в Блиц няма начин да не е истина


Вече 27 години дисидентстващите в Родината не престават да излизат на талази. Що пък и Мими да не е била от пострадалите!?
Д-р Тормозчиян
04 Яну 2017 11:51
Мнения: 8,152
От: Botswana
Още спомени - на Константин Марков от "Тангра"

По това време учех в една от елитните софийски гимназии. Там бяха и доста деца на тогавашната номенклатура. Родителите им нямаха нищо против тази музика по купоните. Нещо повече, голяма част от плочите и по-късно касетите беше донасяна именно от тях от командировки на Запад. В същото време официално те определяха тази музика като "упадъчно и вредно западно влияние" и правеха всичко възможно да я ограничат и забранят. Никога няма да забравя - роднини в чужбина ми бяха изпратили един от първите албуми на Джими Хендрикс, когото обожавах. Отидох на Софийската митница да си го получа, а служителят видя плочата, извади шило и надраска по един кръст от двете й страни, като ми пожела приятно слушане. Това беше една малка случка на фона на постоянното криене по входовете на софийските улици, за да не ни острижат в някое районно или да не ни срежат крачолите на тесните джинси. Наричаха момичетата с конски опашки ,,зози" и им ги режеха направо на улицата. По-късно, когато се появиха минижупите, им биеха печати по краката...


http://www.bg-voice.com/articles/view/intervyu_konstantin_markov_iskaha_da_ni_izkarat_narkomani/2786/
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Д-р Тормозчиян
Мужик
04 Яну 2017 11:51
Мнения: 7,383
От: Cocos (Keeling) Islands
Ох, не ми напомняй този позор. Бях омагьосана от горбачовата перестройка и кошмарните руски медии тогава.

Не се притеснявайте. Гледано от страни не изглежда позорно, а напълно в реда на нещата, от "Осанна" до 'Разпни го" за всеки пореден първи в Кремъл.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Мужик
Iezuit
04 Яну 2017 11:54
Мнения: 17,521
От: Pitcairn
"На мен не ми се е случвало - значи не е истина"

Много неща не са се случвали и на някои от съветските трудови хора по времето на сталинизма, но на други са се случвали. Случвали са се лагери, голодомор, големия терор и показните процеси.
Случвали се са и нацистките лагери с газовите камери. В китните селца на километри от лагерите дори не знаели, че се случва. После научили - когато съюзниците ги прекарали през лагерите - да гледат и да научат. И да помнят.
Така че за какво "пренаписване на биографии" говорим? За какви лъжи? Значи Оракъла, аз, патагонеца, котарака... лъжем, че почти всичко от описаното е било така и се е случвало? Щото на вас не се било случило? Ама верно?
Примери, примери - как се "намерили" и намирали кецове, дънки, топки и кво ли не. "Намирали" са се! Точно така - човек е трябвало да има късмет, връзки... информация къде да ги намери. И какво показва това - че някои са можели да намерят, но това не е важало за всички, нали? "Намерих го с връзки" - златният израз от социализма - за това ли жалите?

"Нови Биографии" - най малоумното клише на онова многониковото, взето на въоръжение от соц-носталгиците...
Някой били чакали на опашки, и били отказали служебна кола и вила! Чудо на чудесата!
Значи все пак е имало опашки? Я! И защо? Нали всичко шес?
Значи все пак някой друг не е чакал на тези опашки, а е имал нещо осигурено? Други са вземали "служебни коли и вили" - по заслуги?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Iezuit
Д-р Тормозчиян
04 Яну 2017 11:57
Мнения: 8,152
От: Botswana
след като е в Блиц няма начин да не е истина


"Блиц" е на почит и уважение сред форумното болшинство и един от най-цитираните сайтове именно от тях. Особено когато трябва да оплюят някого, чието мнение не харесват, или пък трябва да огласят поредната бомбастична заплаха за мамковината.
Captain Buddy
04 Яну 2017 12:23
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Captain Buddy
Ганий
04 Яну 2017 12:24
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
Обстоятелствата ме принуждават да се изокам...
Изтъркана тема на отродителите-проробовладелци, с която непрекъснато се злоупотребява в проробовладелската ни преса - за музиката, косите, полите, училищните униформи и пр. идиотизми, нямащи нищо с действителността.
Първо за "автора" - типичен отродител, лъснал в множество "проповеди" - Асен Генов № 2...
Още негови идиотизми - еднолично или в престъпно отродителско съдружие с други прононсирани отродители:
http://www.bgnes.com/bez-filtyr/bez-filtyr/4462595/
http://sofia-news.bg/archives/11098
----------
Както и в ония драсканици на Сулата - всички бе разгромено по точки и с доказателства...
------
Какво е типичното в тия отродителски пропагандни идиотизми!? Едни и същи неща/явления се обясняват по различен начин.

Примерно - косите и полите. По т.нар. Запад по ония времена доброто и изтънчено обществото също се отнася с погнуса и презрение към дългите коси/бради и късите поли - което бива възприемано като демонстрация на неуважение към обществото и морала - т.е. бунтарство - т.е. отритнатите, отхвърлените, асоциалните, аутсайдерите, се бунтуват...
Както и у нас, така и на Запад (100% съм сигурен) някой ревностен квартален няма начин да не си го е изкарал на някой "бунтар", "отрепка", щото не е могъл да се хване за нещо друго - примерно - Ал Капоне поръчал и извършил незнам-колко-си убийства, ма го фанали за данъците. Същият механизъм и тук - като няма за какво друго - колко е да го подгони за косата или полата.
---

Косите, полите, униформите в училище. Ми във всякакви произведения от т. нар. Запад това се застъпва от онуй и днешно време - прилежни ученици и ученички, лъснати, изгладени, униформени - висшата и средната класа... И отродители викат - ето - това е класа - какви чудесно изглеждащи ученици. А в отпадъчните и помощни училища учениците облечени с дрипи и каквото намерят - допуска се, щото бедни - аутсайдери.
Но се крещи що при соца били държали за коси, поли и униформи и това се извежда като терор... На Запад - това е класа, възвишеност, естетизъм, ценност, у нас - комунистически терор.

---
Същата работа (любим мой пример!) с хомосексуализма. В т.нар. Запад в ония времена гоненията на хомосексуалистите е много по-жестоко, отколкото при соца. Маса съдби и кариери (вкл. политически!) са били разрушавани, а лицата публично опозорявани в СМИ. Предвидени са наказания - вкл. затвор и се е прилагало. Защо мислите е била тази люта и епична борба в т.нар. Запад за декриминализиране на хомосексуализма в домашни (битови) условия!?
Нищо по-различно от соца, но смея да твърдя, че при соца поне официално - по СМИ не са заклеймявани конкретни хомосексуалисти заради техния хомосексуализъм, а вкараните в затвора са единици - и то за действия, които и сега са наказуеми по цял свят - насилствено, с малолетни, непълнолетни и пр.
Но наште отродители непрекъснато намилат как при соца хомосексуалистите били гонени, а дума не обелват, че на Запад е било много по-явно гоненето.
Някъде след 196 и някоя година (особено към 1968-70) на Запад и Изток - практически синхроннно, "домашният" хомосексуализъм официално (по закон!) се декриминализира.
Редактирано: 6 пъти. Последна промяна от: Ганий
Кайзер Созе
04 Яну 2017 12:31
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Тъкмо гледам гимназист на улицата. Канадка, джинси и кубинки, мъх по бузите , ушанка-имитация на самур, с огромна, кат от филм с Жорж Ганчев, съветска кокарда...и се сещам за закона на Митодиту. Ся остана и да го глобят.
Добави мнение   Мнения:1422 « Предишна Страница 15 от 72 13 14 15 16 17 Следваща »