Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Ново проучване разбива митовете за "лошите" търговски вериги
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:99 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »
FuFighter
04 Сеп 2017 19:46
Мнения: 1,603
От: Bulgaria
Това същото проучване на ИПИ, финансирано пак от същите търговски вериги ли е?
D4D5
04 Сеп 2017 19:54
Мнения: 7,438
От: Bulgaria
Я набързо да разбием митовете за "добрите" търговски вериги.

След скандала с храните Дойче веле промени текста си за Кауфланд

След като Дойче веле публикува позицията на шефа на „Кауфланд-България“ Димитър Спасов, че не е ясно как някои от продуктите в хипермаркета влияят на здравето на децата, онлайн изданието промени първоначалния си текст и премахна скандалния цитат от него.

В статия за това има ли разлика в храните в хипермаркетите в Източна и Западна Европа, сайтът цитира Спасов, който заявява, че е съгласен с някои от изводите на организацията „Активни потребители“, които доказаха, че редица български производители използват евтини заместители на традиционните суровини за производството им, без да упоменават това в етикетите.

В текста на Дойче веле от 2 септември се посочваше, че:

Шефът на „Кауфланд-България“ Димитър Спасов е съгласен с някои от изводите на „Активни потребители“. „Миналата седмица прекратихме търговските си отношения с известен български производител на млечни продукти. Направените от нас лабораторни анализи на неговите сирена показаха, че в тях се влага палмово масло. Мога да уверя клиентите на „Кауфланд“, че няма абсолютно никаква разлика между качеството и съставките в собствените ни търговски марки, които продаваме в Германия и в България“, декларира Спасов. Мениджърът все пак признава, че в поверената му търговска верига се продават храни, които той никога не би дал на децата си. „Баничките ни, например, не се правят с палмово масло, но съдържат консерванти. Никой още не знае до каква степен това е небезопасно за здравето, особено за здравето на децата“, откровен е шефът на „Кауфланд-България“.

В момента статията е променена и в нея липсва частта с констатацията на Спасов за влиянието на храните върху здравето на децата, както и твърдението му, че е съгласен с изводите на "Активни потребители". Вижда се, че е отпаднала и частта за прекратените търговски отоншения с "известен български производител на млечни продукти".

Понастоящем в текста е останало само изказването на Спасов, че в "Кауфланд" няма разлика в качеството и съставките на собствените търговски марки:

Мога да уверя клиентите на „Кауфланд“, че няма абсолютно никаква разлика между качеството и съставките в собствените ни търговски марки, които продаваме в Германия и в България.

Ето и как изглежда новата версия на текста:

Знаем ли каква все пак е истината за храните?

Безопасни и качествени ли са храните, които се предлагат на българския пазар? Очевидно не съвсем. Доказва го поредният скандал с вносна суровина за производство на сладолед, замърсена с опасен химикал.

Произведен в Румъния дезинфектант за помещения за кокошки-носачки с токсична съставка, която прониква в снесените яйца, се оказа на трапезата на българските потребители. Замърсеният с опасния химикал половин тон яйчен прах, внесен от Германия, беше блокиран от Агенцията за безопасност на храните (БАБХ), но по традиция чиновниците отказаха да съобщят имената на фирмите, които са го използвали за производството на сладолед и майонеза. „Представете си, че някой ресторант е напълнил фризерите си с небезопасен сладолед. Мълчанието на агенцията означава, че той ще продължи да бъде предлаган на клиентите месеци наред“, коментира ситуацията шефът на асоциацията „Активни потребители“ Богомил Николов. Организацията стана известна с резултатите от лабораторни анализи на популярни сред българите храни като кисело мляко, сирене, масло, кашкавал, лютеница и други. Те показаха, че редица български производители използват евтини заместители на традиционните суровини за производството им, без да упоменават това в етикетите. Това не попречи на някои от тях да обвиняват в същото известни западни производители на храни и напитки.

Както беше и след Чернобил

Богомил Николов вижда в укриването на информация за опасни продукти и техните производители рефлекс, който държавните институции са запазили от времената на комунизма. „Също както по времето на Чернобил, и сега в България смятат, че криенето на информация е полезно за гражданите. В свободните общества е точно обратното – говоренето за проблемите е задължителна част от тяхното решаване“, смята шефът на „Активни потребители“. Той припомня пресния скандал с разликите в съдържанието и в качеството на съставките на хранителни, хигиенни и козметични продукти, които някои мултинационални компании произвеждат за Източна Европа. „В Словакия и други бивши соцдържави местните агенции за контрол върху качеството на потребителските стоки посочиха не само по-евтините заместители и по-ниските проценти на основните компоненти, но и публично назоваха компаниите, които си позволяват да обиждат по този начин източноевропейците, доверили се на продуктите им.

Българската агенция обаче отново предпочете мълчанието. В България производители и търговци, които залагат на ниското качество и ниските цени като средство за трупане на печалби все още имат всички шансове да са задържат на пазара и да преуспяват“, обобщава наблюденията си Богомил Николов.

В тази връзка шефът на „Кауфланд-България“ Димитър Спасов казва: "Мога да уверя клиентите на „Кауфланд“, че няма абсолютно никаква разлика между качеството и съставките в собствените ни търговски марки, които продаваме в Германия и в България“.

Поне вече нямаме умрели от хранителни натравяния“

Шефът на Националния съюз на градинарите Слави Трифонов посочва друга заплаха за здравето на българските потребители. Според него, внасяните от Турция, Йордания и Египет плодове и зеленчуци се обработват с опасни пестициди и консерванти, за да могат да издържат дългото им транспортиране до България и Централна Европа. „Тактиката на производителите и износителите на изток е да обработват продукцията си с химикали, чийто карантинен срок изтича около дните, в които те пристигат на външните граници на Евросъюза. Работеща в Пловдив германска фитолаборатория чрез анализ на смлени пресни плодове и зеленчуци отчита, че през този карантинен период използваните силни пестициди и консерванти са успели да замърсят отвътре продуктите с недопустимо високи концентрации. В никакъв случай българите не трябва да правят сладко от кори на портокали или лимони. Най-добре е да купуват продукти, произведени до 200 километра от мястото на пазаруване“, препоръчва Трифонов.

Той е на мнение, че Агенцията по безопасността на храните е ефикасна единствено когато има подадени сигнали за опасен внос, какъвто беше случаят с яйчения прах от Германия. Но все още няма никакви пречки пред вносители на небезопасни пресни храни подозрително лесно да се сдобиват със сертификати за качество на границата и да подбиват с дъмпинг производството на пресни храни в България. Дъмпинг има и от страна на производители от страни като Полша, които внасят в България произвежданите целогодишно само в оранжерии домати като „суровина за преработка“, въпреки, че те се продават като пресни зеленчуци. Така хем избягват да плащат ДДС по правилата на Единния европейски пазар, хем подбиват със съмнителната си цена от 60 стотинки за килограм българското производство на истински „слънчеви“ домати“, изтъква шефът на Националния съюз на градинарите.

Богомил Николов от „Активни потребители“ е на мнение, че като цяло свързаната с безопасността на храните ситуация в България все пак бележи осезаемо подобрение през последните години. „Поне вече нямаме масови хранителни отравяния, които до съвсем неотдавна вземаха и човешки жертви“, смекчава Богомил Николов тревогите на българските консуматори.


Натисни тук
pigeon2
04 Сеп 2017 20:37
Мнения: 1,180
От: Bulgaria
Истината е някъде по средата!

А нямаше да сме толкова чувствителни по темата, ако Агенцията със смешната абревиатура БАБХ си вършеше работата!
EGATI
04 Сеп 2017 20:47
Мнения: 3,811
От: Switzerland
А нямаше да сме толкова чувствителни по темата, ако Агенцията със смешната абревиатура БАБХ си вършеше работата!


то цяло министерство на туризъма има и въпреки него идват туристи..
Кажете една институция,агенция,комисия в булгаристан да си върши поне 30 % от работата?
mick
04 Сеп 2017 20:48
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Ако проучването е проучване колкото института... Интересно ако има манипулация.. кой може да им търси отговорност?
mi6osp.
04 Сеп 2017 20:52
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
Лошите търговски вериги плащат добре за разбиване на истините митовете...
iLimon0ff
04 Сеп 2017 20:54
Мнения: 4,299
От: 0
Чета, чета, и осъзнах - веригите са новата майка Тереза!
Forza NATO
04 Сеп 2017 20:58
Мнения: 11,582
От: Bulgaria

D4D5 - за наблюдателността

Ако приемем за български стоки такива, които веригите купуват от български доставчици, техният дял е над 70% от всички продавани стоки...

А ако не приемем?
Български доставчик означава ли /само/ български производител или включва и български търговец / вносител?
Полски продукт, внесен и доставен от "български доставчик", става ли българска стока?

Допускам, че може и чисто терминологично да се е получила неяснота, ама случайностите честичко не са случайни...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Forza NATO
Булгуров
04 Сеп 2017 21:05
Мнения: 261
От: Bulgaria
Смотано поръчково изследване. Вместо да коментират БСП да бяха си обяснили методологията. Политически пасквил.
Кайзер Созе
04 Сеп 2017 21:08
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
номенклатурата сигурно е десет хиляди позиции. български доставчик на клечки за уши се врои за една, като картофи от бавария.
проблем е селият модел-помпащ навън репатрирана печалба, настаняването в ЦГЧ, ниските заплати и изнудването на доставчици. Както и безконтролното пласиране на ерзац храни. лошата стока измества добрата. закон.
tantus
04 Сеп 2017 21:11
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
pigeon2 04 Септември 2017 20:37
Истината е някъде по средата!



Всъщност както почти винаги. Но екстремните мнения са по-продаваеми, пък и по-лесно смилаеми от форумните агитки.
Ганий
04 Сеп 2017 21:14
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
"Търговските вериги предлагат чувствително по-високи заплати на своите служители - средната брутна месечна заплата в тях е била 976 лева през 2015 г.,

Тцъ, тцъ, тцъ...
За еднакъв труд - еднакво заплащане...
Което означава, че (примерно!) в Германия, средната брутна заплата на служителите на тия вериги е цифром и словом около 500 (петстотин) евро!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Ганий
Кайзер Созе
04 Сеп 2017 21:18
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
средна брутна-като включим отдел маркетинг и борда на директорите. колко получава чисти момиче на касата след "глобите"?
Кайзер Созе
04 Сеп 2017 21:21
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
имайте предвид че голяма част е "аутсорсвана", като доставки, почистване, счетоводство, охрана. остава по шеф на продавачка.
neznaiko_2011
04 Сеп 2017 21:23
Мнения: 877
От: Bulgaria
Като видях кой е направил проучването,повервах ама не.
Д-р Тормозчиян
04 Сеп 2017 21:31
Мнения: 8,152
От: Botswana
Няма терминологична неяснота в изследването, по-скоро в резюмето, дадено на медиите. В пълния доклад ясно се казва:

Горните данни отговарят и на информацията от фирмите в сегмента. Повечето, особено сред супермаркетите, споделят,
че продуктите на български производители съставляват между 60 и 70% от общия обем стоки, продавани в магазините им.

Около 60-70 % от стоките, предлагани в модерните търговски формати за храни, са
произведени от местни фирми; някои от веригите директно инвестират в подобряването на качеството и стандартизацията на местната продукция;

http://ime.bg/var/images/Modern_Trade_Analysis_2017.pdf

Разбира се, неясният момент тук е каква част от продукцията на българските производители включва преработени вносни суровини (сухо мляко, палмово масло, замразено месо и т.н.). Отчитането на този фактор вероятно би променило донякъде процентите, но е факт, че повечето производители предпочитат да ползват местни суровини, дори гледат да затворят цикъла, като сами си отглеждат плодовете, зеленчуците и т.н. Примерно "Дерони" в началото ползваха само турско доматеню пюре, сега вече си имат собствени градини.
ssstto
04 Сеп 2017 21:37
Мнения: 7,671
От: Bulgaria
Бахти пародията. В квартала през последната година затовриха три магазинчета за плодове и зеленчуци и един хранителен. Отвори една фурна за хипстърски хляб по пет лева, щял да затваря щото не вървял бизнеса...А, да, затвори и един магазин за храна за домашни любимци.

А това за Лидл е хептем оливане. Лидъл са най-изпадналия магазин.

Тия смешници от ИПИ ако отидат и на Димитровградския пазар ще намерят 70% български стоки.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ssstto
Кайзер Созе
04 Сеп 2017 21:40
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
купувам разкошен ръчен бляб по левче, без претенции за лимец и квас. объркало се е момчето.
Булгуров
04 Сеп 2017 21:53
Мнения: 261
От: Bulgaria
Направих си труда да загубя 5 минути от безценния си живот и да видя доклада (благодаря на д-р Тормозчиян).

Няма изследване, т.е. събиране не първични данни и анализ. Работили са на бюро и са ползвали ангро източници като Евростат и НСИ.

А ето пасажа за дела на БГ производители.

Предишни оценки на ИПИ сочат, че ако приемем за български стоки такива, които веригите купуват от български доставчици, то техният дял е над 70% от всички продавани стоки (Билла, например, продава над 70% зеленчуци и плодове от български производители в активния сезон).
Горните данни отговарят и на информацията от фирмите в сегмента. Повечето, особено сред супермаркетите, споделят, че продуктите на български производители
съставляват между 60 и 70% от общия обем стоки, продавани в магазините им.
(стр. 8).

Както виждате, "данните" се базират на "предишни оценки" на ИПИ, които отговаряли и на някаква информация. ИПИ са паднали на нивото на бакалавърска дипломна работа в България. Халтура, колеги! Разваляте имиджа на икономистите в България.
Няма и помен от нормално изследователско отчитане - събрахме такава и такава информация, от такива източници, подбрахме ги така, инструментът беше този и този, анализирахме ги така и така.

Докладът е храна за аматьори-журналисти, които да пишат първи страници с поръчкови политически статии. А, да - доста е нагло да слагате "аргументи" на БСП в кавички като имаме предвид "новото" "проучване", което цитирате.
Булгуров
04 Сеп 2017 21:57
Мнения: 261
От: Bulgaria
А, между другото, драги стажанти от ИПИ, писали доклада - оправете си библиографията. Форматът (и липсата му) и издава непрофесионализъм.
ssstto
04 Сеп 2017 22:04
Мнения: 7,671
От: Bulgaria
Оказва се, че "проучването" е толквоа истинско колкото онова прословуто и любимо на беснодесните журналя в Булгаристан (99%) според което сме на 8 място в света по полицаи от населенеито. Само дето кой да има толкова акъл да седне да провери, че в класацията за "целия свят" има включени само пейсе държави, а България е включена не с полицаи, а със служители на МВР. Та, тенкю за фейк нюза. Може и да ни припомните кога шарлатаните от ИПи са биле прави? 2008 кога пяха при Сатанишев "криза няма"? Кога обясняваха след това, че кризата се преодолява чрез затягане на коланите, а после Дянков се изс**** на рецептите им? Или когато евангелието на Райнхарт и Рогоф се оказа пълна шашма? Или когато обясняваха как плоския данък ще ни направи рай, а оттогава стотици хиляди избягаха от тоя рай, ама статуквото се пази със зъби и нокти от кучетат пазачи на статуквото/журналята, едно че те лично ще пострадат от отмяна на плсокия данък, друго че още вярват в беснодесните соросоидни фантасмагории.
Добави мнение   Мнения:99 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »