Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Август `68: край или начало
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:304 « Предишна Страница 4 от 16 2 3 4 5 6 Следваща »
American bastard!
22 Авг 2003 18:43
Мнения: 720
От: Tonga
Чок觧,

Съвременното селскостопанско производство е на практика промишлен бизнес и може да функционира успешно само ако има достатъчна “критична маса” т.е. само ако е крупно - големи блокови масиви, големи животновъдни ферми, за да може да се въведе ефективно механизация, както и първоначална промишлена преработка на място. Създаването на АПК и ПАК в България беше правилно, друг е въпросът начинът им на управление и възнаграждение на кооператорите. Разтурването им и връщането на земята в реални граници по време на прехода беше пагубно и последвалият срив на производството на селскостопанска продукция доказва това.

Що се отнася до Чехословакия ето я западната оценка:

- In agriculture Novotny was cautious about a new plan for cooperatives to be amalgamated into huge agricultural enterprises, and as a consequence production continued to stagnate.
В селското стопанство Новотни беше предпазлив относно новия план за окрупняване на селскостопанските предприятия и като последица от това производството продължи да стагнира.
Чичо Фичо
22 Авг 2003 19:17
Мнения: 24,838
От: United States
Чоки, приказките за “изопачаването” на комунизма у нас не ловят дикиш, защото не си запознат добре с теорията на комунизма в конструктивната й част. Сталин всъшност, в основното, като махнем византийско-ординските екзотики, си е правоверен ленинист и марксист, и построеният у нас соцялизъм си беше правдиво пресъздаване на теоретичния си архетип. Това доказа убедително А. Ципко в известната си серия от четири статии в “Наука и жизн’ ” през 1988 г. За съжаление после нищо не се чу от него. (Нищо не се чу ии от оттепелските философски звезди, Мамардашвили май затъна в чревовещателство). Тогава бяхме добре подковани, току-що след изпита по история на марксистката философия при бай Петър-Емил Митев. Интересното е, че критическата част на марксизма остана при това почти непокътната, валидна и сега. Критическата част на марксизма беше, ако не най-доброто идейно оръжие за развенчаване на “конструктивната” страна на марксизма и на комунистическите режими, то поне достатъчно добро като за тогава.
*
У нас след девети имаше следвоенно възстановяване, известна модернизация, но то не беше плод на комунизма, а на модерността, и щеше без съмнение да стане по по-добър и траен начин в условията на многопартийна демокрация. Социалната справедливост и самото социалистическо движение щяха да процъфтят в такива условия. Не разбирам нищо от селско стопанство, но у нас, както и на запад, комасацията и кооперативното движение са започнали доста преди девети и независимо от социалистическото движение, по технически и стопански съображения. Това лято бях смаян от размерите на холандското селско стопанство (цялата страна буквално мирише на оборски тор), миналото – от швейцарското селско стопанство. Б Швейцария (консервативната, либертарианска и габровска Швейцария) и досега селяните са най-защитените производители в света – до 70% от доходите им са държавна субсудия (това е абсолютно неудържимо вече), всеки швейцарски селянин членува средно в 13 производствени и търговски кооператива.
*
Извънбрачното препаства неартикулирани словесни масиви, без дори да ги поредактира малко – ненавиждам това.
Чичо Фичо
22 Авг 2003 19:29
Мнения: 24,838
От: United States
Не хитрата система задуши лявото в обятията си, а пазарната икономика доказа, че няма съперници в създаването на матерялно благосъстояние, плуралистичната демокрация доказа, че няма съперници в изграждането на стабилни, възпроизводими и способни да се развиват обществени структури. Позитивните ценности на марксизма и соцялизма станаха общо място в съвременните развити общества, а хегелианските есхатологични фантазии отидоха в музея. ГСДП, партията на Бебел и Либкнехт, на Роза Люксембург, се отказа от марксизма и класовата борба, когато икономическата поитика на Ерхард създаде немското чудо. Още в края на 19 в. Едуард Бернщайн, макар и неизтънчен философски, тури кантианския нормативизъм во главу угла на социалистическото движение – справедливостта и равенството са вечен идеал, постепенен коректив на реалността, а не утопия, която трябва де се “претвори” веднъж завинаги в живо дело, да се овеществи.
Падащ от Марс
22 Авг 2003 19:45
Мнения: 403
От:

Валтер Улбрихт бил на посещение в Китай. Разхождал се из страната с Мао Цзе-дун, киснал по почетни президиуми на тържествени събрания.. Последният ден, като пиел чай на сбогуване с Мао, се осмелил да зададе и въпроса, който го вълнувал от първия момент:


"Ами, такова, с опозиционните сили, значи, с противниците на социализма - ъъъ, как стои работата, имате ли такива?" - запитал той смутено.


"Имаме, как да нямаме" - отговорил Мао. - "Но не са много, около 17 милиона*. Оправяме се. Защо, при вас как е?".


"Амиии, и при нас е като при вас - и у нас са горе-долу толкова" - смутолевил Улбрихт и минал на друга тема...
Имам един познат, събира вицове с научна цел - прави разни сравнения на вицовете в различни страни, епохи и т.н. Интересна работа, особено ако с нея успяваш и да си изкарваш хляба . Та този познат твърди, че горният виц е бил разпространен в началото на 60-те години в няколко страни от "социалистическия" лагер - ГДР, Чехословакия, Полша и Унгария**. По негови думи, вицът не само не е бил разпространен в другите страни, а дори - когато е бивал разказван там по това време - просто не е срещал разбиране: хората не са го възприемали като смешен.


Преди известно време този познат разказвал на един познат латвиец тези си наблюдения. За негова изненада, латвиецът казал - не е вярно, при нас, както в Литва и Естония, този виц беше известен. Оказало се - във вариант: при посещение на Хрушчов в Китай, в делегацията бил включен и Арвид Пелше***. Хрушчов задал въпроса за враговете на социализма и Мао отговорил - имаме около 3 милиона. "И при нас са толкова" - казал Хрушчов. "А, не, Никита" - намесил се Пелше, "3 милиона сме в Латвия и Естония, с Литва ставаме 6.5".


Та тезата на този познат - която аз, общо взето, споделям, - е: страните, които са имали този виц, са същите, които са успели в "прехода" си****. Останалите страни (в различна степен) - "тънат" на различни фази на "прехода" си или дори не са го започнали още.


В тази теза ми харесва индиректно измереното (чрез вица) всеобщо недоволство на населението , което - както се оказва в крайна сметка, - няма нищо общо нито с леви, нито с десни убеждения, нито с по-добър или по-лош модел на развитие. Както се вижда, в латвийския вариант сам Пелше казва за "враговете на социализма" - "НИЕ сме 3.5 милиона"


-----------------
* за тези, които не знаят: толкова е цялото население на ГДР по времето на Улбрихт
** (в съответния "национален" вариант - Новотни и 15 милиона за ЧССР, Гомулка и 33 милиона за Полша, Кадар и 9 милиона за Унгария)
*** Арвид Пелше - първи секретар на Латвийската компартия по времето на Хрушчов, доста тъмна партийна фигура. На този фон използуването му като фигура във вица с думите "3 милиона сме" прави работата брилянтна...
**** прочее, докато в "нашите" страни се строеше ентусиазирано социализъмът, точно в тези страни имаше от време на време "събития", обсъждани у нас на открити или закрити партийни събрания ...

Редактирано от - Падащ от Марс на 22/8/2003 г/ 19:49:53

Минавам от тук
22 Авг 2003 19:48
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Eх Марксизъм!
Странно но най-живе е в САЩ
И А.Б и Валентин все така и се водят - икономиката определя
Няма икономика без идеология.
Пазарната икономика не е възможно без ценностна система, която РАЗРЕШАВА размяна между различни светове, не въвежда ценностната еквивалентност.
Войната, а не икономиката е първична размянна форма, защото физически телесно установява границите между различия и по този начин ги прави съпоставими.
Не войната е продължение на икономиката с други средства, а икономиката е легитимация на войната и нейното средство
Брехт бил много по близък до истината от В.И.Ленин и другите
Съветската икономика за съжаление или за щастие от самото начало беше планирана като външна на идеологията - само та са били допускани "специалисти". И това се оказа фатално за сталинистката система.Те превърна икономиката от средството за легитимиране на реалните размени в средството за тяхното спиране и репресиране.
такива репресивни икономики са изкуствени и като правило свършнват с катаклизми - така и стана.
Западната икономика е пропитана от идеология, от нормативната система на индивидуалния успех и аскеза.
То и в Русия най-добрите "икономисти" преди Ленин са били старообрядци и сектанти.
Като прочетох АВ веднага се сетих - Новотный по словам тогдашней официальной советской прессы был снят с занимаемых постов потому, что "не справился".
Цялата тази система беше свъзрана ето с този термин " справянето" - притискане, налагане, изкореняване, освояване и разораване на ...ЦЕЛИНАТА.
Целият природен и културен свят е била тази ЦЕЛИНА. А Партията го разоравала, преиначавала, налагала своята воля
Т.Е. действала въпреки ценностната система на природоползване - на руските или булгарските селяни, на полските търговци или чехските инженери.
Сходството, дори и тъждеството на това "източно" налагане със западното "господство" е повърхностно. Хегел дава точен образ на западното като "хитрост", а Сталин на източното като "Победа". Западният образ на успеха е хитрец, изобретател - Едисон, Маркони /тук кстати някой каза че е бил италиянец, да но реализира своето радио в САЩ/. Източният е Мичурин - чудесник и колдун, който директно променя природата, пречупва я.
Е засега печели хитростта.
Общо взето пак 68 даде на съветските лидери и аргументи, и възможност да изпрати модела на надвиването на прирадата в история. Те като не успяха да надвият врага, просто решиха да му се предадат Да станат хитреци Ето това е разликата между Пражката пролет и Перестройка
Зад Пражката пролет наистина имаше нещо ново и за Запада и За Изтока. Затова тя и не се състоя

Редактирано от - минавам от тук на 22/8/2003 г/ 20:02:22

Don
22 Авг 2003 20:00
Мнения: 19,057
От: Bulgaria
Прохожий,
Myxa
22 Авг 2003 20:00
Мнения: 1,048
От: USA
От цялата бръщолевина става ясно, че форумният "елит" гони 50-те и е безнадеждно изкуфял...
Минавам от тук
22 Авг 2003 20:04
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Муха
Симпатичен си
Прав си
Гоня си ги безнадежно - 60-те ...на миналия век
Ти си гони своите ..да имаш за къде и за какво
Успех
Простотия
22 Авг 2003 20:08
Мнения: 1,724
От: French Polynesia
Стига бръмча па ти бе, я най си обичам да ми обяснявая икономиката дипломирани марксист-ленинци. Нема значение дали са философи, политолози или некакви други лежяци
помнещ
22 Авг 2003 20:11
Мнения: 3,112
От: Bulgaria
какъв "елит"?? Един в америка заточен, друг ги в уста бързо
целуне. Що неси вземете зелените карти момчетяа
Мърморан
22 Авг 2003 20:14
Мнения: 1,157
От: Bulgaria
Пешеходец,
смайваща е човешката логика с възможността си за обърне всичко на долу с главата. Както и да е, всеки с разбиранията си.
Но да сравниш Мичурин с Едисон и Маркони, наистина трябва да ги гениален, че и крачка в повече.
Drug
22 Авг 2003 20:17
Мнения: 8,635
От: Bulgaria
*
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Drug
Чичо Фичо
22 Авг 2003 20:29
Мнения: 24,838
От: United States
Революционерството на запад не е умряло, само е добило други форми. Например цялата естетика на “интернетната икономика”, с младите директори, “творческите” консултатнски фирми, по които трих известно време кокали, полупрозрачните пластикови джаджи в лилаво, мандаринено и резедаво - беше какво – опит за естетизиране, революционизиране на ужаса на всекидневната рутинна производствена и търговска дейност. Култът на западната младеж към Боб Марли, марихуаната, ръчно свитите цигари, домашно плетените бабешки пуловери е какво? За моето поколение най-силният антитоталитарен стимул беше Попер с Нищетата на историцизма. Енгелс пишеше, че по негово време човек се чудел как е възможно зад безкрайните периоди на немските професори по философия да се крие революцията – е, и по наше време се чудехме как е възможно зад приспивните науковедски писания на Попер и Куайн да се крие разобличението на татовизма? Възможно беше.
*
В отъждествяването на капитализма и комунизма с “тоталитаризма”, т.е. пак хегелянската традиция на Маркузе (и Адорно и Хоркхаймер), и в цялата философия на тоталитаризма от Аренд насам се крият много опасности. У нас идеите, че САЩ бил тоталитарна страна, че всеки богат е подлец, са страшно популярни и ужасно погрешни. Но как да се преодолеят без жив положителен опит? Не знам. Европейският антиамериканизъм е още по-опасен. Зад него е сянката на сталинизма и нацизма.
Минавам от тук
22 Авг 2003 20:35
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Абе Вальо
Наистина си пръдльо
Да ми извиняваш
Ама не ми е ясно за какво се бориш
Ясно ми е едно, че не е много сполучлив. Дори и да си в Ню Йорк.
Дай нещо от себе си
Все цитираш как трябва да бъде
Кажи какво би искал да бъде, а другото както ще стане
Малко фантазия бе
Ами Адорно.
Аз в Прага през 71 точно за него говорих. И получих честни и ясни отговори.
Системата наистина е нещо друго.
Хората искаха тя да работи
ЗА ТЯХ
Е сега пряк въпрос - за кого работи Системата

Редактирано от - минавам от тук на 22/8/2003 г/ 20:41:44

помнещ
22 Авг 2003 20:36
Мнения: 3,112
От: Bulgaria
а сега по темата.
Имах удоволствието тези години да живея в холандия. Цялата им армия беше изнесена покрай пътищата/не до магистралите а далече от "атаката"./ НАЙ-ГОЛЯМО удоволствие ми правеше да им говоря на български. Шашваха се - russian!??
no- bulgarian!Винаги казваха - вие превзехте летището, но като мъже, вие сте ИСТИНСКИ ВОЙНИЦИ!!
Чичо Фичо
22 Авг 2003 20:38
Мнения: 24,838
От: United States
Друг, хубаво четеш форума, а като земеш и да разбираш, супер ще си.
Минавам от тук
22 Авг 2003 20:40
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Мърморане
Извинявай, се разприказвах с Валентин
Ами прав си
Само че ми е странно как ги разбираш тук - кои и върху какво стоят, къде са им главите, къде са им краката.
Та нали всичко е виртуално
А за здравия разум-извинявай.
Поне в един трамвай трябва да се возим за да сме сигурни, че стоим еднакво -върху краката или върху главата си.
Иначе-
Простотия
22 Авг 2003 20:42
Мнения: 1,724
От: French Polynesia
Тоя откаде и да я подфане, се до трамваите че я докара. Ногу са го бутали завалията по тия пусти трамваи
Чичо Фичо
22 Авг 2003 20:45
Мнения: 24,838
От: United States
Да, а мнението ми за Адорно е, че е кисел мърморко и тоталитарист мракобес при това. И по Аренд не си умирам. Според мене пък съм един от малкото форумци, които имат и собствени мисли – мислите са преди всичко плод на характера. Свидетелство за това е и импакт фактора, нали? За какво се боря и особено срещу какво – вж. архива, имам там май към 3, 700 постинга.
Простотия
22 Авг 2003 20:50
Мнения: 1,724
От: French Polynesia
Кое си е верно, верно си е! Като не чети човек, остая с впечатлението, че мислиш! Абе заеби
Добави мнение   Мнения:304 « Предишна Страница 4 от 16 2 3 4 5 6 Следваща »