Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Тероризъм не се бие с армии
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:175 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща
Крез McDuck
13 Апр 2004 16:56
Мнения: 835
От: Bulgaria
Мдам, в Афганистан са се срещнали непобедимия СССР с нелечимия Бен Ладен.
Дядо Виктор
13 Апр 2004 16:58
Мнения: 316
От: France
Ау, настъпих май нечии мазоли.

Хайде поред: войната на Кастро Е пример за партизанска война, и то успешно спечелена. Кай какво е подценил, кой какво е надценил, кой от какви слабости се е възползвал - това са вариации на тема "що не беше баба мъжка".


Народът във Виетнам е един (както, впрочем, беше един народът и в Германия, както е един и в Северна Корея). Думата ми беше единствено за твърденията навремето, че партизанското движение се е едва ли не "самозародило" в Южен Виетнам, и че Виетконг няма нищо, ама нищо общо с подпомагане от страна на Северен Виетнам. Е, не беше така - за това ставаше дума в написаното от мен.


Колкото до причините, посочени от American Bastard - ами да, това са (защото иначе трябваше още след Диен Биен Фу през 1954 Виетнам да стане това, което стана през 1975 г.). А вместо през 1954 г. бяха необходими 21 години още. А колко милхона загинаха - това да не говорим...


Колкото до Тонкинския инцидент (със забележката, че той е на 2.8.1964) и започналите по този повод бомбардировки над Северен Виетнам: ами и това е вярно, чиста фалшификация си беше от страна на американците. Нито първата, нито последната. На келнерския принцип "ако мине". Е, реално първите атаки на Виетконг са СЛЕД като започнаха бомбардировките над Северен Виетнам. От моя гледна точка - съвсем нормална и оправдана реакция. И за хода на историята нататък - също доста здравословна. Но партизанско движение? Едва ли. Имаше си и интервю на генерал Во Нгуен Зиап по въпроса, в което описва историята на "пътя Хо Ши Мин" и това, как дори разглобени танкове са пренасяли по подземни тунели. Могли са - пренасяли са, ще кажа. А че отделът им за пропаганда е разправял в това време други работи - също е нормално. Не е нормално обаче 30 години след войната и ние да повтаряме, че войната е била резултат на самозародило се партизански движение, съвсем отделно от севера... За това ми беше думата.
SultanBg
13 Апр 2004 16:58
Мнения: 5,458
От: Bulgaria
В Афганистан американците бяха съюзници на партизаните.
News
13 Апр 2004 17:05
Мнения: 10
От: Falkland Islands
Мдааа, май и тримцата воглаве с Микелинчо, че требе да подвиете опашки пред осведомеността на Дядо Виктор....
каруцаря
13 Апр 2004 17:14
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
Тома,
Диспутът тръгнА от мунчовото заключение, че партизанските войни винаги ("ВИНАГИ" цитат по Мунчо) завършват с победа за партизаните. Аз дадох примери за успешни, неуспешни и недотам успешни (да за Чечня имаш известно право) партизански движения. Както е неубедително сравнението между Виетнам и Ирак, така е неуместно и сравнението между Афганистан през 80 тте и Ирак. При всички положения конфликтът в Ирак и присъствието там на САЩ ще продължи дълго, поради стратегическото положение на тази страна, нейните ресурси и невъзможността и погрешността на решението "изтегляне" на окупационните войски на САЩ. Дори и да се разпадне страната (което става все по-вероятно) окупатори (миротворци или там каквито са) ще има във всички държавици. За разпадането или разделянето на Ирак следва да заложим, защото в Белия дом вече са се сетили за старата имперска максима, която всички ние добре знаем. Именно поради това се активизираха част от шиитите извън тези на Систани - те искат да участват в марионетното правителство, първо в централно, после и в южноиракско шиитско. А вие тука им викате "борци за национално освобождение". Ами викайте им.
Ще продължи дълго със сигурност присъствието на американците. По-важния въпрос е колко кърваво ще продължи, защото по тоя въпрос вариантите са кой от кой по- неприятни за всички.
Gan(ю)гоТрий
13 Апр 2004 17:15
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Каруцар, това е така защото съм smart. Вера Кочовска не желаеше да говори за Кербала и актуалните събития(изглежда не и дават "отгоре", но се чувствата и бяха красноречиви.
tupitalist
13 Апр 2004 17:19
Мнения: 754
От: USA
***************************88
ТЕРОРИЗЪМ НЕ СЕ БИЕ С АРМИИ
АРМИИ СЕ БИЯТ С АРМИИ
________________________________
. '' . ТЕРОРИЗМЪТ Е НЕПОБЕДИМ ОТ АРМИИ
. '' . ТЕРОРИЗМЪТ Е ПОБЕДИМ САМО С АНТРИТЕРОРИЗЪМ.

НАЙ-ДОБРОТО ОРЪЖИЕ СРЕЩУ ТЕРОРИЗМА БЕШЕ ОТКРИТО ТУК В АМЕРИКА ПРЕДИ ДВА-ТРИ ВЕКА. ПРАВИ СЕ ОТ КОНОП ИЛИ КОПРА И КОНОП. ЕВТИНО Е.
НЯМА НУЖДА ОТ МНОГО ДЕМОКРАЦИЯ.
ОБАЧЕ...
"ВСЕ ОЩЕ В ЗАПАДНАТА ЧАСТ НА СТРАНАТА МОГАТ ДА СЕ НАМЕРЯТ СТАРТИ КРЪСТОВЕ НА КОИТО ПИШЕ "ОБЕСЕН ПО ПОГРЕСКА"...
ОБАЧЕ....
ТОВА Е НАПРАВИЛО ОРЪЖИЕТО ОЩЕ ПО-ДЕЙСТВЕНО.
**********
qweqwe
13 Апр 2004 17:24
Мнения: 76
От: Qatar
Днес е 13 април - рожденият ден на Никола Гешев
Amilcar Barca
13 Апр 2004 17:24
Мнения: 987
От: Spain
Демократизирането на арабите е нещо като интегрирането на циганите - много се говори, хвърлят се сума ти пари, а резултат никакъв...
Що ли?
Gushtera
13 Апр 2004 17:31
Мнения: 167
От: USA
Абе, имаш ли нещо ориенталско в кръвта си, трябва да бъдеш мачкан и ебан! Ти за демокрация не си създаден.
Неверния Тома
13 Апр 2004 17:34
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Каруцарю,
Почваме да се доближаваме в преценките си. Особено за марионетното правителство, което едва ли ще се хареса на иракчаните. В същност от окупацията ще има известна файда за Ирак. Той се делеше на шиити, сунити, кюрди и не знам още какви. Сега те почват да се обединяват като иракци в окупирана страна. Поживем, увидим.
Характера на партизанската война се определя от географията. В Виетнам е джунгла. В Афганистан са голи чукари. В Ирак е пустиня. Това определя тактиката, но не същността на партизанската война.
Разбира се всяко партизанско движение има нужда от помощ отвън. Е, за Ирак това са 2 милиарда мюсулмани, парите на петрола. Това не е малко.
Muncho Podigovski
13 Апр 2004 17:41
Мнения: 2,492
От: Bulgaria
Извинете за намесата, но мисля че е крайно време да се запитаме по ДЕФИНИЦИЯ що е това ПАРТИЗАНСКА СЪПРОТИВА. Принципно. И много моля за отговор.
Крез McDuck
13 Апр 2004 17:42
Мнения: 835
От: Bulgaria
вЕрно бе, откъде накъде решихте, че в Ирак има партизани?


Сефте чувам за шумкари без шума.
Muncho Podigovski
13 Апр 2004 17:46
Мнения: 2,492
От: Bulgaria
Пътьом не е зле да се разбере какви са разликите между организирана съпротива, организирана съпротива и организирана съпротива, в контекста на това срещу кого, срещу какво и защо. И после да се мисли за военна стратегия и тактика по принцип. Аз се опитах да почна от отговора на последния въпрос, но виждам, че требе да се изяснят първо предишните. Така че моля да ми простите.
ebasimaata
13 Апр 2004 17:50
Мнения: 151
От: Bulgaria
Разликите са като между ебан, ебан и ебан.
American bastard!
13 Апр 2004 17:51
Мнения: 720
От: Tonga
Дядо Викторе,

няма никакви мазоли има обективна истина. Аз така обичам да споря - с факти, а не с голословни емоционални твърдения. Прав си за годината - 64 беше, както и за още други обективно посочени неща за Виетнам. Жалкото е, че към днешна дата САЩ нищо старо не са забравили и нищо ново не са научили. Ще се обоснова с един пример също от Индокитай - Корея. След като се навоюваха и стигнаха до точката от където започнаха САЩ, вместо да продължат да воюват, насочиха инвестиции в южната част и естествено резултатите не закъсняха и към днешна дата никой не оспорва правилността и далновидността на подобна политика.

Какво и защо се случва сега в Ирак?

За щастие или нещастие Ирак има вторите по големина залежи на петрол в света. САЩ обаче зависят само на 10% от този добив. За сметка на това Европа и Япония зависят от 30 до 50%. Поради тази причина, за да може САЩ успешно да упражнява своето световно господство, те трябва да контролират този жизнено важен район. Как го правят обаче и на каква цена?
До сега САЩ са разходвали (по данни на W $143 милиарда за военната операция и се очакват още 150 - 300 милиарда!!!
За инфраструктурни-възстановителни до предвоенно ниво работи (за три години) според WB и времената коалиционна администрация са необходими 55 милиарда! Консултантите McKinsey определят тази цифра на 90 милиарда, защото включват в нея и 35-40 милиарда за възстановяване на петролната индустрия.
Като обобщим, след три години, за да се достигне нормалното предвоенно, но без садамово управление, ниво ще се похарчат 400-500 милиарда!!!
Какво би се случило, ако този доларов потоп беше залял Ирак под формата на инвестиции, а не прахосани под формата на военна операция, съсипване и възстановяване?
Станалото станало и няма връщане назад.
Какво би трябвало да се случи според мен? Ами САЩ да включат в иракската далавера и страните от Европейския съюз, Япония, Русия и Китай, съответно като си посипят главата с пепел, мироопазването да мине под егидата на ООН.
Защото IMF и WB вече се притесняват от очаквания рекорден дефицит от порядъка на $500 милиарда, който виси вече като дамоклев меч над финансовите пазари и заплашва глобалната икономика. Един провал на САЩ в Ирак ще повлече както икономиката им така и долара им, а от там и световната икономика. Това е парадоксалната ситуация пред ЕС, Китай, Япония и Русия. (Слагам умишлено Русия на последно място, защото нейният GDP e преди всичко на суровинна база, за разлика от Китай, в който апропо има повече долари, отколкото в САЩ!)
Аз така виждам обстановката. Жалко, че България се е набутала между шамарите, като не капитализира нищо от това, ами само ще трябва да пие една студена вода за 2 милиарда дълг! Защо няма български фирми сред контрагентите за Ирак, чий го крепи батальона да охранява МИТНИЦАТА в Карбала и далаверата да я правят други, а не българските бизнесмени? Защо спят предприемчивите бизнесмени с пагони? Умното и в кенефа да го туриш - лафка ще отвори!
Дядо Виктор
13 Апр 2004 17:56
Мнения: 316
От: France
Мунчо, общоприета дефиниция едва ли има. Определящото е, че става дума за въоръжена борба, зад която стои движение ("неправителствена организация", да кажем); и това движение се опитва да постигне свои цели посредством тази въотъжена борба.
И, естествено, идва въпросът - ами каква е разликата между терористи и партизани? Ето един възможен отговор (защото и с тероризма е като с партизаните - общоприета дефиниция не е налице):

This normative principle relating to a state of war between two countries can be extended without difficulty to a conflict between a non-governmental organization and a state. This extended version would thus differentiate between guerilla warfare and terrorism. Exactly in parallel with the distinction between military and civilian targets in war, the extended version would designate as “guerilla warfare” the deliberate use of violence against military and security personnel in order to attain political, ideological and religious goals. Terrorism, on the other hand, would be defined as “the deliberate use of violence against civilians in order to attain political, ideological and religious aims.”

What is important in these definitions is the differentiation between the goals and the means used to achieve these goals. The aims of terrorism and guerilla warfare may well be identical; but they are distinguished from each other by the means used – or more precisely, by the targets of their operations. The guerilla fighter’s targets are military ones, while the terrorist deliberately targets civilians.

By this definition, a terrorist organization can no longer claim to be “freedom fighters” because they are fighting for national liberation or some other worthy goal. Even if its declared ultimate goals are legitimate, an organization that deliberately targets civilians is a terrorist organization. There is no merit or exoneration in fighting for the freedom of one population if in doing so you destroy the rights of another population.

If all the world’s civilian populations are not to become pawns in one struggle or another, terrorism – the deliberate targeting of civilians – must be absolutely forbidden, regardless of the legitimacy or justice of its goals. The ends do not justify the means. By carrying out terrorist attacks, the perpetrators make themselves the enemies of all mankind.
Натиснете тук


Текстът дава ясно разграничение: когато се напада цивилно население, за да се постигат цели (независимо какви), това е тероризъм. Остава обаче открит (за мен) въпросът за разликата между нападения от "неправителствени организации" върху цивилно население (според текста по-горе - терористи), и акции на "правителствени организации" (от собствената или друга държава) срещу цивилно население...


Крез McDuck
13 Апр 2004 18:01
Мнения: 835
От: Bulgaria
Като станА дума как Кастро се сетих, че преди да се зарови в шумата пробвал и той като Садр да превзема казармата "Монкада" и имал същия успех. Бадева отишло сума ти джепане и пролетарии. Кастро, понеже имал богат баща се отървал само със затвор. Шумата му е майката, у Ирак като няма шуми да му мислят шумкарите.

Редактирано от - Крез McDuck на 13/4/2004 г/ 18:03:45

Elle
13 Апр 2004 18:14
Мнения: 4
От: Bulgaria
1743 Thomas Jefferson
1963 Garry Kasparov
Muncho Podigovski
13 Апр 2004 18:18
Мнения: 2,492
От: Bulgaria
Благодаря за отговора, дедо Викторе! Аз все пак ще си позволя да споделя моето виждане по темата. Партизанската съпротива като идеология няма как да е явление, което да има еднозначно обоснование, така че когато говорим за "партизанска съпротива" не говорим по дефиниция за нещо всеизвестно и униформено поради разликите в неговата идейна основа. По същия начин, по който думата "патриотизъм" може да се тълкува по логиката на лагерите на ГУЛАГ, да мине през "логиката" на Освинецим и да заседне на логиката на бомбените атентати в Мадрид също толкова лесно, колкото и да обясни случилото се по време на въстанието на Асен и Петър.


Партизанската съпротива, според мен, може да се дефинира само чрез стратегията и тактиката на военните действия. Ако я дефинираме така, то от тактическа и стратегически-военна гледна точка следва да признаем, при равни други условия, че тази тактика е превъзхождаща и печеливша при всички мислими стратегически разстановки.


А равните други условия означават:
Ненамеса на външни военни сили и външни политически споразумения.


Аз твърдя, че при изпълнение на единственото горно условие партизанската стратегия на съпротива ВИНАГИ е печеливша.
Добави мнение   Мнения:175 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща