Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Поредна недомислица в здравното осигуряване
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:90 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща
Мошенник
01 Мар 2005 13:30
Мнения: 4,376
От: Bulgaria
Законно ли е да се вземат от гражданите"с не цигански произход" на РБ, средства, чрез данъци, здравни и пенсионни осигоровки, и ред подобни рекети, за да се построят за всеки осми гражданин "с цигански прошзход" жилища?
От мен за цигани пари няма да вземат! И кои им са защитниците на циганите: милите ЦИОНИСТИ - КРЪВОПЙЦИТЕ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО!!!!!
пъндер
01 Мар 2005 13:51
Мнения: 115
От: Bulgaria
Г-н HEAT, Вие навярно живеете в България и навярно сте начетен (знаещ) човек. Здравните вноски наистина се събират от НОИ. Но как ще обясните противоречивите тълкувания на Закона за здравното осигуряване? И още нещо, което си позволявам да цитирам от вашето изказване:
“Хората без официални доходи които са бедни не внасят здравни вноски а вноските им се правят от социалните фондове (тоест от нас данъкоплатците).” - Това кой Ви каза това г-н HEAT?!! Кой и да е бил, здравата Ви е излъгал. Продължавам с цитата:
“Който се прави на безработен, но не иска да подаде молба и да се провери колко е "беден" да се оправя както може. Щом "безработния" не иска да се погрижи си е негов проблем.” Последен въпрос г-н HEAT: Къде се подават “молби” за проверяване на бедността? Конкретен казус – човек завършил образованието си преди няколко години е безработен – не е работил никъде – нито официално – нито неофициално, няма фирма. Има доходи за последните няколко години 0 лв. и 0 стотинки.

Heat
01 Мар 2005 14:12
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Г-н Пъндер, цитирам извадка от закона за здравното осигуряване
чл. 40
(2) Осигуряват се за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:
...............
4. гражданите, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане......;
В Закона за социално подпомагане е описано кои са критериите да си бедени и как се установява това. Защото има и такива "безработни" които се движат с последни модели Мерцедес.
Въпреки иронията която използвате, има си ред по който се установява дали човек е беден. Подава се молба-декларация в съответната дирекция "Социално подпомагане" и от там се изпраща социален работник който да установи как са нещата в действителност.
Познавам хора без доходи (оплакващи се) които имат недвижими имоти може би за 200-300 хиляди евро. На тях ли да плащаме здравните вноски? Или на "безработните" отдъхващи по няколко пъти годишно на екзотични острови в чужбина?
katana
01 Мар 2005 14:12
Мнения: 923
От: Bulgaria
Пъндер, защо не започнеш нещата от малко по-рано.
1) Има ли някаде в ЕС държава в която вноската е "огромната" сума от 12 лева месечно. (отговора е не-няма, за де те улесня!)
2) Кои трябва да плащат в този случай на такава "огромна" вноска за да не се срине системата (отговора пак да те улесня е -всички които някога през живота си биха ползвали тази система, независимо колко мизерна им се струва сега тя!)
Та в тоя ред на мисли става ясно защо нашенци в чужбина ако искат някога да ползват тази система за каквото и да било трябва да си внесат ВСИЧКИ вноски, както и постоянно живеещите тук. Ако не- НИКОГА да не ползват тази система.
Да не си помисли обаче някой че на мен сегашната организация на касата ми харесва! Напротив! Обаче и от БГ-тарикати ми е писнало! Цял живот да не внасяш понеже си постоянно пребиваващ в чужбина, после да внвсеш да речем 200 лева (едногодишна вноска) и да имаш право да ти правят операции за 100 000! Каде дават така!?
Sultan
01 Мар 2005 14:17
Мнения: 1,478
От: Bulgaria
Не само техните права са нарушени с този отвартителен закон.Всички бълбгари са пострадили от този закон, който не е богу угоден.Може ли да ми каже някой, кога Христос е вземал пари на хората, когато ги е лукувал?А тъкмо с това той става известен и тачен.Затова трябва да дойде султанът, иначе тази скапана държава за какъв чеп ни е нужна?!
paragraph39
01 Мар 2005 14:46
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
SULTAN,
НЕ бъркай нещата!
ТУК става въпрос за нещо съвсем друто! Става въпрос, че НЕ може "СОЛИДАРНОСТТА" да е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!!! НЕ може и НЕ бива човек да бъде ЗАДЪЛЖЕН да плаща за БЪДЕЩА услуга или бъдеща ПЕНСИЯ!
Това трябва да става САМО по желание на човека! Разбира се, че при това положение, ако човек няма желание да прави СЕГА тези вноски за себе си, то "когато му дойде времето" ЩЕ ПЛАЩА на 100% за здравето си и НЯМА да получава пенсия! Но това си е негов проблем и САМО той трябва да има думата кой вариант да избере!!!
Сиреч, СПРАВЕДЛИВО и редно е САМОосигуряването да е на ДОБРОВОЛЕН и ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН принцип!!! И всеки да си носи риска САМ, щом НЕ иска да го носи "солидарно"! Иначе, тези "вноски" се превръщат в своего рода задължителен ДАНЪК- плащаш, а НЕ е сигурно, че ще получиш някога нещо и колко от това нещо! Освен това, НЕ е правилно да се променят впоследствие условията, които са били, когато човек е започнал трудовата си кариера - при тогавашните "договорени" с "онази" държава условия за пенсионирането му и за здравеосигуряването му! Новите усовия би трябвало да важат САМО за новосключилите с държавата "договори" за пенсиониране и здравеосигуряване! Налагането , СЪС ЗАДНА ДАТА от държавата на по-НЕблагоприятни условия по вече сключени и действащи "договори" за пенсиониране и здравеоразване е НЕсправедливо, макар и да е законно/т.е., направено със закон!/ !!! КАЗАХ!

Редактирано от - paragraph39 на 01/3/2005 г/ 14:49:42

think
01 Мар 2005 14:48
Мнения: 48
От: Turkey
Значи Параграфе, аз имам право да се осигурявам (здравно) или да не се осигурявам, така ли?
Тоест не могат да ме принудят да си плащам вноските, па дори и със задна дата?
Проблем би било ако искам да ползвам услугите на здравната каса в БГ, тоест да се лекувам или преглеждам частично безплатно. Ако обаче реша, че искам само на частни лекари да ходя, не съм длъжна да плащам на държавата, според теб.
Правилно ли съм разбрала???


&
пъндер
01 Мар 2005 14:51
Мнения: 115
От: Bulgaria
Г-жа KATANA, честно казано, леко съм озадачен от Вашето раздразнение (може би сте лично заинтересована?), а също и от Вашето незнание, от което не само, че не се срамувате, но с което най-безочливо парадирате. На първия Ви въпрос (няма нужда да ме улеснявате): Хората, които са продължително време безработни и нямат доходи в повечето страни на ЕС – Германия, Холандия, Белгия, Франция, Испания, Дания и т.н. (не зная как е уреден въпросът във всяка една от 25 страни-членки) не заплащат 12 лв. здравна вноска, те заплащат 0 лв. и 0 стотинки – цялата им здравна вноска се поема от съответната община (респективно държавата) – при това независимо дали имат или нямат право на социални помощи.
Относно втория Ви въпрос – Г-жо, не Ви препоръчвам да Ви правят операция в българска болница нито за 100, нито за 100 000 лв., да не дава Господ. Независимо дали сте здравно осигурена или не, ще си платите като поп и ще се радвате, ако въобще излезете оттам – разбира се не с краката напред.
kaily
01 Мар 2005 14:51
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Неат, опасявам се, че пак си ме разбрал като дявола евангелието.
Навремето у нас се регистрираха много фирми и народът почна да опитва да припечелва по нещо чрез собствен труд, а не да крънка от държавата.
И даже и почна да припечелва, не само да опитва.
Ама дойдоха лицензионни и секви режими, мутрите направиха едри супермаркети и прочие-примерно в търговията.
И малките магазинчета залиняха.
Щото човек може да си отвори капанче и да продава лимоната да връзва двата края.
Ама като почнат да му искат лиценз, здравни, пенсионни и секви и те излизат повече от това, де може да припечели. И си затваря дюкянчето.
И като го затвори, не може да се регистрира като безработен, щото вече се води частник.
Неат, ужасно съжалявам, но съм убедена, че и понятие си нямаш за какво говоря, така че не виждам смисъл да споря за нещо, което ти не познаваш.
И освен това този точно частник не скубе държавата, щото тя не му плаща здравни, само не и дава.
Ама то отдавна у нас е далеч по-голям грях да не даваш на държавата, отколкото да скубеш от нея.
Затова скубането не се наказва никак, а недаването води до изземване на имущество.
Освен това говоря и за ония безработни, които са престояли възможното за престой време по бюрата и са аут.
Защото отбележи-не е казано, че при доказване че нямаш доходи, не плащаш.
А е речено, че ако си безработен, не плащаш.
Така е формулирано, че всеки извън бюрата по труда се води получаващ доходи.
А и Неат, не ти ли се струва, че е по-добре човек да получава по 100-150 лева на месец и да не тежи никому, отколкото да спре всичко и да почне да получава помощи от държавата?
що за предприемаческа и икономическа логика е това?
kaily
01 Мар 2005 14:56
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Абе зададох въпроси, на който всички тарикати отговориха, ама...отговориха на други въпроси-не на тия.
Питах ясно, просто и кратко:
1. Къде, в коя държава с примери-се търсят здравни данъци от хора без доходи?
2. Къде като искаш да влезеш в здравната система, плащаш от датата на влизане на закона в сила?
3. В САЩ имало страхотен проблем със здравнонеосигурените-те ставали все повече. А кажете-там изземват ли им имуществото?
И къде го изземват изобщо?
4. Защо хем вървим към света, хем си караме по нашенски?-това последното е реторичен въпрос.
paragraph39
01 Мар 2005 15:00
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
THINK,
/:/ "...Значи Параграфе, аз имам право да се осигурявам (здравно) или да не се осигурявам, така ли?
"
...................................
ТАКА го казвам аз! А , СПОРЕД МЕН, и Конституцията на Република България- която има ПРЯКО ДЕЙСТВИЕ ! Но Законът и Конституционният Съд на РБ казват друго- че си ДЛЪЖЕН !!!
Аз НЕ плащам вноски ЗА СЕБЕ си, откакто влезе в сила този/и/ закон и решението на Конституционния Съд! Когато дойде "сблъсъкът със Закона"- тогава ще те информирам за изхода от този сблъсък!!!
think
01 Мар 2005 15:12
Мнения: 48
От: Turkey
Параграфе ,
и аз не плащам и досега не съм плащала, но и не съм ползвала услугите на здравната каса. Не само че не ми се е налагало, но и определено предпочитам платените лекарски кабинети, поне докогато мога да си го позволя.
Срам ме е, но не съм съвсем наясно - според Конституцията - едно, според Закона за здравното осигуряване - друго. Е в случая мога ли да се защитя по някакъв начин ако ме нагърбят да си плащам със задна или предна дата вносчиците????


&
Heat
01 Мар 2005 15:22
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
kaily,
Много пъти си получвала отговори на тези въпроси, но понеже отговорите явно не ти харесват, продължаваш да питаш.
Въпрос 1. Къде, в коя държава с примери-се търсят здравни данъци от хора без доходи?
Отговор 1. От хора без доходи данъци не се търсят. Търсят се осигуровки. Има много държави в които не е необходимо изобщо да плащаш здравни осигуровки, но за лечението си плащаш. В тези държави всеки е свободен да си купи мобилен телефон или да си плати здравните вноски. И у нас е така. Умишлено прескачаш въпроса, че само липсата на доходи в някой момент не те прави беден. Ако нямаш доходи, но имаш 2 големи апартамента и новичък форд, кой очакваш да плаща вноските, нищо че нямаш доходи? Ако нямаш имущество, нямаш доходи и няма някой който по закон да се грижи за теб, то здравните ти вноски се поемат от данъкоплатците. Ясно ли е най-накрая?
Въпрос 2. Къде като искаш да влезеш в здравната система, плащаш от датата на влизане на закона в сила?
Отговор 2. Там където има солидарни здравни системи. Плащаш от момента в който имаш права.
Въпрос 3. В САЩ имало страхотен проблем със здравнонеосигурените-те ставали все повече. А кажете-там изземват ли им имуществото?
Отговор 3. Ако отидат да се лекуват и натрупат дългове им изземат имуществото ако имат такова.



avil
01 Мар 2005 15:36
Мнения: 41
От: Bulgaria
Честита Баба Марта Да сме живи и здрави
Аз уча в чужбина и понеже не знам къде ще работя след това, искам да си плащам редовно здравните вноски. Дори и да не ползвам здравни услуги в България (т.е. не се върна в БГ), смятам че по този начим връщам част от парите вложени в моето обучение. Но не ми се плащат лихви. Питах, но не разбрах, има ли цивилизационен начин човек да плаща. Или на всеки 12 месеца 12 здравни вноски наведнаж, или здравната каса да си тегли парите от сметка. Не както е сега - някой да ходи и да ги внася на всеки три месеца.
Според мен за хората, работещи в чужбина, не е проблем да плащат 12 лв месечно, стига да не се налага да полагат усилия за това. Би станало проблем, когато здравните вноски за лицата без доход в БГ станат 122лв. месечно.
Старшината
01 Мар 2005 15:48
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
Параграфе, не знам как ще звучи, ама
paragraph39
01 Мар 2005 15:54
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ХЕАТ,
/:/ "... В тези държави всеки е свободен да си купи мобилен телефон или да си плати здравните вноски. И у нас е така. "
......................................... .......................
У нас НЕ е така- по закон и според решение на Конституционния Съд!
Даже вече "Агенцията за държавни вземания" тръгна по къщите на НЕплатилите- да им продава имушеството!!!
......................................... ........................
THINK,
В България НЕ можеш да се защитиш успешно от властта на Властта!!!
Мисли отсега за Страсбург!!! Или за президентско опрощаване!
paragraph39
01 Мар 2005 15:56
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
СТАРШИНАТА,
Доброто на "Доброто звучене" е , че звучи ДОБРЕ !!!
kaily
01 Мар 2005 15:59
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Е де.
От хора без доходи данъци не се търсят. Търсят се осигуровки
Добре, предавам се-осигуровки да са. Ма ти пак не отговори на въпроса. Не знам дали забеляза.
Не видях ни една държава писана, а прочетох това-Има много държави в които не е необходимо изобщо да плащаш здравни осигуровки, но за лечението си плащаш. В тези държави всеки е свободен да си купи мобилен телефон или да си плати здравните вноски. И у нас е така. Умишлено прескачаш въпроса, че само липсата на доходи в някой момент не те прави беден. Ако нямаш доходи, но имаш 2 големи апартамента и новичък форд, кой очакваш да плаща вноските, нищо че нямаш доходи? Ако нямаш имущество, нямаш доходи и няма някой който по закон да се грижи за теб, то здравните ти вноски се поемат от данъкоплатците. Ясно ли е най-накрая?
Значи въпросът си ми остава в сила, що ти отговори нещо друго, оразумяваш ли?
1. В коя държава се събират осигуровки от хора без доходи?
Сега ще ми отговориш ли, изброявайки държавите?
Фтория въпрос изглежда изобщо не си го разбрал:
Въпрос 2. Къде като искаш да влезеш в здравната система, плащаш от датата на влизане на закона в сила?
Отговор 2. Там където има солидарни здравни системи. Плащаш от момента в който имаш права.

Бе питам просто КЪДЕ?
И то отбележи аз питам къде се плаща от момента на влизане на закона, а ти отговаряш че някъде си се плаща от момента, в който имаш права. Ама имането на права не е равно на времето на влизане на закона в сила.
И на фтория въпрос не си отговорил.
Изглежда не щеш да ги разбереш въпросите.
А по въпрос нъмбер 3-Значи в Сащ събират имущество, ама ако се лекуваш много. Значи не го събират като у нас как се канят.
Неат, много си ми драг и мил, ама не отговори дотук на първите два въпроса. На третия отговори-не им събират имуществото за неплатени осигуровки.
misho
01 Мар 2005 16:00
Мнения: 217
От: Bulgaria
katana, това твърдение е безумно:
Та в тоя ред на мисли става ясно защо нашенци в чужбина ако искат някога да ползват тази система за каквото и да било трябва да си внесат ВСИЧКИ вноски, както и постоянно живеещите тук. Ако не- НИКОГА да не ползват тази система.

Това да не ти е пенсионно осигуряване?!? Нещо бъркаш нещата. И аз не бях плащал в Холандия здравни застраховки, но веднага влезнах в системата. Даже нямаше 12 вноски. Но пенсия не ми се полага.Така че си оправи понятията. Двете неща са различни.
.
avil, пречи ми и още как. Не искам да плащам по национална принадлежност. Това го няма никъде. Искам да плащам където живея, за да имам възможност да ползвам услугите, за които плащам (както е в другите страни по света). А не да наливам пари в нечии широки джобове, но не и в здравеопазването. Аз наприемр не съм се прибирал години. Също не е зле да има друг здравен застраховател, да има конкуренция и човек да може да избере по-подходящия за него.

Редактирано от - misho на 01/3/2005 г/ 16:08:56

kaily
01 Мар 2005 16:06
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
1.В коя държава се събират осигуровки от хора без текущи доходи?
Да взимаш данък върху имущество значи имуществен данък. Така че здравният данък да се приравни с имуществен и ще спра да питам. По конституция данъци се плащат или върху доход, или върху имущество. След като нямаш доход, остава здравният да е данък имущество. Ама имаш жилище, него ли оздравяваш?
Или имаш тяло, можеш да го продаваш на магистралата и затова плащаш данък имущество "тяло"?
2. В коя държава началото на момента, в който имаш права, е равно на началото на момента на възникване на задължения, е равно на влизане на закона в сила - по отношение на здравните осигуровки? Поименно, а не там, където...
3. В коя държава прибират имущество от хора без доходи, затова че не могат да платят здравните?
Искам само поименни държави, а не отговори от типа-там, където....КЪДЕ ТАМ?

Редактирано от - kaily на 01/3/2005 г/ 16:09:11

Добави мнение   Мнения:90 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща