Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пазарът срещу демокрацията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:88 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща
paragraph39
19 Апр 2005 17:15
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
MRX ++,
/:/ "Някои уточнения към иначе правилните разсъждения на Параграфа.
1. Нито Маркс нито Ленин са отхвърляли пазарното стопанство. Ленин предлага НЕП-а, който в момента се практикува в Китай със забележителни успехи...."
.................
Никога аз тук /и НЕ само туек!/ НЕ съм твърдял, че Маркс и/или ленин са било "против Пазара" !!!
Това, което твърдя тук е, че НЕ "Пазарът срещу Демокрацията", а напротив, че "ДЕМОКРАЦИЯТА Е ЗАРАДИ ПАЗАРА!"
1."СВОБОДНОТО Движение на Работната Сила" се Контролира и Регулира от движението или НЕдвижението на Капитали и в интерес на тези Капитали! А НЕ обратно! В наше време се постига и чрез издаването/НЕиздаването/, например, на т.нар. "Работни визи" !
2. СВОБОДАТА и Изборът при "Свободните Избори" зависят изцяло от Волята на Големите Пари- те рашават кой ще ги спечели и кой ще управлява, и те управляват ЧРЕЗ него!!!
3. "Човешките Права НЕ са заради Човека, а заради Правото Му СВОБОДНО/като бос в тръни?!/ да договаря своята Работна сила- като при Договарянето решаваща е Волята на Силния/Капитала-Работодателя/ и тя решава съдбата на СВОБОДНИЯ Наемен Работник!!!...
scarlet storm
19 Апр 2005 17:20
Мнения: 275
От: Bulgaria
Много ми се псува на майка. *****?

Редактирано от - bot на 19/4/2005 г/ 17:22:11

Т_Живков
19 Апр 2005 17:38
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Икономист 2000, виждам, че си хванал здраво икономиката, както навремето Мирча Кришан краставицата. Тука некой по-стар от форума може да ти обясни какво значи това. Казваш " Много се съмнявам, че мениджърите на едно държавно предприятие ще го командват така сякаш е тяхно собствено". Да не би тук да искаш да ме убедиш, че мениджърите на частнито предприятие го притежават?! Дай пример(ама не с фирмата на твоя комшия). Тойота? ДЖенеръл Мотърс? Майкрософт ? Препоръчвам ти повече да мислиш, когато четеш Параграф39!
paragraph39
19 Апр 2005 17:42
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
IKONOMIST 2000,
/:/ "paragraph39,
Именно желанието на капиталиста за печалба е това, което движи икономиката. Много се съмнявам, че мениджърите на едно държавно предприятие ще го командват така сякаш е тяхно собствено"
......................................... ......................................... ........
И аз това твърдя по-горе- че "Печалбата е единственият Мотив на Капиталиста-Работодател да прави Бизнес и да развива Производство"! Но НЕ съм съгласен с твърдения, че този Мотив -за Максимална Печалба, у Капиталиста-Работодател винаги движи икономиката напред! Един, 10 или 100 такива Мотива на Капиталист/и/-Работодател/и/ НЕ може и НЯМА как за е по-СИЛЕН от СЪЩИ такъв Мотив за Печалба у 1000, 10 хил., 100 хил. Наемни Работни- ако те РАБОТЯТ също за Печалба, а НЕ за Заплата/която им изплаща Работодателя/ !!!
Всъщност, от Обществена и/или Общочовешка гледна точка СВРЪХпроизводството при Капитализма/и последиците от Свръхпроизводството!/ ТРУДНО би могло с чиста икономическа Съвест да се нарече ПОСТИЖЕНИЕ на Икономиката - та то си е, направо, ПРАХОСВАНЕ на вятъра на Ресурси- материални и Човешки!!! За няколко столения Капитализъм Резултатът ДНЕС е, че по Света Богатите са станали още по-богати, а Бедните- още по-бедни! Вместо да е обратното: Богатите- по-малко богати, а Бедните- по-малко бедни!!! Значи, изглежда, "Икономикс"-а и съвременнти "икономисти" движат нещата в ПОГРЕШНА и/или в твърде Егоистична Посока !!!

Редактирано от - paragraph39 на 19/4/2005 г/ 17:47:28

Manrico
19 Апр 2005 17:52
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Вярно е, че мениджърите на едно частно предприятие като правило не го притежават. Но когато собствениците назначават мениджъри, те ги избират, контролират и стимулират с оглед на печалбата и развитието на предприятието. А и в повечето случаи възнаграждението на мениджъра е в зависимост от печалбата. А един държавен чиновник в много случаи назначава мениджъра на държавното предприятие с други цели (лична или политическа далавера, а не печалба за собственика - държавата).
А за работниците - мотивирането им е много важна част от труда на мениджъра. И в много случаи работниците получават премии, обвързани с печалбата, stock options и т.н.
ikonomist2000
19 Апр 2005 18:05
Мнения: 90
От: Bulgaria
Другарю Живков,
Мениджърите на тези компании лесно могат да бъдат отстранени от акционерите, ако не спазват зададената политика. Последен пример -HP, въпреки че там шефката май беше отстранена от борда на директорите.
Параграфе,
Икономическата политика си има своите трендове.
1. През периода до около ПСВ е царял "дивия капитализъм". Тогава не е имало никакви трудови закони, имало е огромна експлоатация и наистина огромно социално разделение. По никакъв начин не може да се говори за истинска демокрация.
2. След ПСВ и особено след кризата от 1929 г. започва "левият" тренд - социалната държава "от люлката до гроба" и т.н. Хората наистина са живели по-спокойно. Корпорациите не са заплашвали, че ще изнесат производството си в друга държава, ако законите са прекалено социални. САЩ следват политика на "сдържане на комунизма", но не на неговото отстраняване. Гълбрайт говори затова, че може да съществува капиталистически и социалистически страни.
3. След 1980 г. започва ерата на "рейгъномиката" и "тачъризма". Започва ново социално разделение. Икономиката се крепи вече на конкуренцията и глобализацията. Корпорациите "аутсорсват" производството си в страни с ниски данъци, ниски заплати, със слабо трудово законодателство, при това, без да гледат дали са демократични. Затова казвам, че няма връзка между демокрацията и капитализма.
САЩ вече водят все по-агресивна политика.
Харесва ли ни или не - живеем в този тренд на социално разслоение, в което богатите стават все по-богати, а бедните - по-бедни. Може би след няколко десетилетия социалното напрежение ще доведе нов "ляв" тренд.
-----------
За комунизма - Според комунизма държавата трябва да умре и работниците сами да разполагат с принадената стойност от труда си. Това, което имахме, беше държавен капитализъм - не частникът, а държавата изземваше принадената стойност.
ikonomist2000
19 Апр 2005 18:08
Мнения: 90
От: Bulgaria
Manrico,
защо тогава искаш увеличение на косвените данъци, за да натовариш още повече тези, от които се очаква да градят средната класа - по-бедните хора?
Manrico
19 Апр 2005 18:19
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ех, идеалното би било да няма данъци, но няма как. И понеже трябва да ги има, важното е да са по-малки - и държавата да преразпределя по-малко. А вторичен въпрос е какви да предпочетем - преки или косвени. Всеки данък наказва и пречи на нещо. Прекият - на печеленето, косвеният - на потреблението. Затова предпочитам косвените. Разбира се, структурата на косвените данъци може да е такава, че да има облекчения за стоки от първа необходимост и утежнения - за луксозни. Не трябва да се пренебрегват и имуществените данъци - които пък стимулират хората да си използват имуществото, а не да го замразяват. Чисто хипотетично може би бих предпочел един данък от 2-3% върху цялото имущество - и никакви данъци върху печалбата и доходите - който си управлява добре имуществото, пак ще спечели.
ikonomist2000
19 Апр 2005 18:28
Мнения: 90
От: Bulgaria
Да, но обратната политика е доказала преимуществата си. В САЩ залагат именно на данъците върху доходите и печалбата. А идвата данъка са силно прогресивни. Общо приходите от тях са 54.5%, а на косвените - 3.6%.
В България е обратно.
kaily
19 Апр 2005 18:30
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
А колко са общо данъците в % в САЩ и колко е нас?
Зевзек
19 Апр 2005 18:31
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Общо взето смислена статия, но някои от изводите са грешни. Естествено е пазарната икономика непрекъснато да ражда разслоение. Това е резултат от свободната конкуренция. Твърдението, че демокрацията не произтича от пазарната икономика е невярно. Демокрацията е следствие от пазарната икономика. Без пазарна икономика няма демокрация. Но тук идва голямото НО. Без солидна правна основа и финансова регулация демокрацята се изражда в олигархия, което застрашава публичните свободи. Това е капиталзмът, за който говорят двамата брадатковци Маркс и Енгелс (те просто не са видели нищо друго). В този случай пазарът тръгва срещу демокрацията и я изражда в общество на олигарси (типичен случай е Русия). Ролята на правителството е да не допуска монопол и чрез данъците да регулира преразпределението, но така че да стимулира развитието на дребния и среден бизнес. Защо дребнят и среден бизнес пораждат най-много работни места и средна класа. Твърдението на автора за важността на образованието е неоспоримо. Но доброто образование иска средства, т.е. отново се стига до пазара. Частните училища са хубао нещо и трябва да се пощряват. Образованието трябва да се постави в служба на пазара. Тобва е единственят начин то да оцелее и да бъде на ниво.

ikonomist2000
19 Апр 2005 18:36
Мнения: 90
От: Bulgaria
kaily,
Данъкът върху доходите в САЩ се движи между 10 и 35%, върху корпопрациите също.
В България данъкът върху доходите е между 10 и 24%, а върху печалбата - 15%.
В България са високи именно регресивните данъци - осигуровките (над 40%) и ДДС (20%). В САЩ те са много по-ниски.
И всичко това след регресивната политика на Буш.
Т_Живков
19 Апр 2005 18:39
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Икономист 2000, казваш "Мениджърите на тези компании лесно могат да бъдат отстранени от акционерите, ако не спазват зададената политика".
Точно това правех и аз, когато бех на власт, мойто момче! Не само директори на предприятия, но и министри сменявах, ако не спазваха зададената политика. С партийните секретари и партийни членове въпроса стоеше по различно. Прави са оплювчиците, че член на БКП не можеше да бъде съден. Затова първо ги изключвах от Партията и после съда ги пращаше в затвора. Примери много, но си ги потърси сам, че става тягостно...
Т_Живков
19 Апр 2005 18:44
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Извинявам се, междувременно се появи уважаваната от мене Кайли с неправилно, според мене, зададен въпрос. Въпросът трябва да бъде "КАКВО МОЖЕ ДА КУПИ СЛЕД ДАНЪЦИТЕ?" Щото и 0% да са данъците, заплатата на повечето българи не стига...
kaily
19 Апр 2005 19:52
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Верно неправилно зададен въпрос...не питах за укриваемите някак си данъци, питах именно за неизбежните-осигуровки и ДДС?
42, 5% май беха осигуровките и 20% ДДС за всичко.
Как е у САЩ?
хунвейбин
19 Апр 2005 19:53
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Виждам и как Зевзека-много разбира капитализъм , пазарна икономика и демокрация.И той и правещите се на капиталисти.
Нищо вярно няма в казаното.Абсолютно нищо.Ама абсолютно нищо.
Печалба ще се кефя да видя дали поне един нещо вярно ще каже.
Не глупости като Manrico. Който даже не знае какво е мениджър и какво той прави.
Печалбата на едно предприятие е свързана с много , много малко с менажера .
Или даже почти не е свързана.

Печалбата на една фирма изобщо не е свързана с капиталиста собственик-защото , той не е един-собствените на акции могат да са много.
И те получават за това дивиденти.Това е паразитната част на капитала.
Печалбата има отношение към съвсем друга фигура от капиталистическата система.

ПАЗАРНАТА Икономика когато я има не води това разслоение за което се говори.
При равновесна пазарна икономика-печалбата е нула.Печалбата е нула.
Чухте ли .Знаете ли какво е нула.
Да ви кажа ли защо?Ще помълча още малко и ще ви кажа.
Колкото е по не равновесна пазарната икономика-толкова е по голямо разслоението.
Това са БАНАНОВИТЕ ДЪРЖАВИ –които също имат пазарна икономика.

А това че смесвата данъци и печалба -показва ....
Млъквам защото трябва да ви кажа какво значи .....
ikonomist2000
19 Апр 2005 19:56
Мнения: 90
От: Bulgaria
В САЩ няма единен ДДС. Косвените данъци са различни за различните щати, но са много по-ниски от 20%. Осигуровките, които са много регресивен данък, там са само 12.6%.
kaily
19 Апр 2005 19:59
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Аха...12, 6% осигуровки при 42, 6 да речем тук.
30% в повече данъци само от осигуровките.
Отделно колко, 10? от ДДС и е ти 62, 5% данъци при нас при 20% данъци при тях.
Върху равнище на работна заплата несъпоставимо.
Не стига че народът беден и обосял, ми държавата го смуче не като паразит, ами като чудовище от филм на ужасите....
kaily
19 Апр 2005 20:01
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
А сега кажи къде има косвени данъци над 60% по света-виждам, че си светнат.
ikonomist2000
19 Апр 2005 20:05
Мнения: 90
От: Bulgaria
Кажи де...
Аз казах печалба, но тя има много измерения - счетоводно, макроикономическо и т.н. Един счетоводител може да ти изкара една процъфтяваща фирма на загуба и обратно.
Не това имах предвид. Имам предвид, че желанието за лично облагодетелстване (печалба, обществено признание и др.) е водещо в икономиката и поражда конкуренция, създава работни места и напредък в технологиите. А не някакви алтруистични подбуди.
Не се хващай веднага за думата печалба и да обясняваш какво е алтернативна и счетоводна печалба.
Добави мнение   Мнения:88 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща