Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Срещу \"\"свободния пазар\"\"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:116 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »
paragraph39
28 Май 2005 01:19
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
АБЕ, Бунджулов , май, нещо, е ПОУМНЯЛ /проумял!?/ ?!
ИЛИ, пък, този път просто е ИСКРЕН с читателите?!
Но ЗАЩО този път и защо ЧАК сега?!
......................................... .......
***"Идеологията на "свободния пазар" не възниква току-тъй. Откликвайки на групите, чиито интереси защитава, тя се опитва да оправдае узурпирането на властта от една олигархия уж в името на свободния предприемач. От играта обаче е изхвърлено именно мнозинството, на което е отредена в най-добрия случай пасивната роля на консуматор"
***"Накратко "свободната" пазарна икономика е една цинична маска, която прикрива господството на интересите на силните на деня. И когато опре до разпределянето на пари на принципа на солидарността, цената, която трябва да се плати, идва в повече"
***"Господстващата у нас пазарна утопия, унищожавайки, както навсякъде, защитните сили на националната държава, породи драстични социални противоречия. И проблемът не е в прекомерната държава, а в дефицита на държава, не в "левите сънища" за повече преразпределителна роля на държавата, а в деградацията на държавната роля до инструмент на една олигархия, прикривана от приказките за спасяващата роля на свободния пазар"
......................................... .......

Редактирано от - paragraph39 на 28/5/2005 г/ 01:25:00

Bira
28 Май 2005 01:42
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
бравос. и на андрейчо, и на парaграфа.
колко му е да сложиш = между пазара и обикновения бандитизъм.и да обявиш ДЪРЖАВАТА за алтернатива
с-с-с-собаки

Редактирано от - Bira на 28/5/2005 г/ 01:45:52

paragraph39
28 Май 2005 01:50
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
"За аргументите на значителна част от френската левица да е против евроконституцията почти не е ставало дума.
А те са много категорични и атакуват заковаването в основния закон на принципа на свободния пазар като основополагащ. "Наблягането на свободната и неограничена конкуренция диктува определени икономически и социални решения, което е недопустимо за една конституция, освен тази на бившия Съветски съюз", смята Анри Еманюели, депутат и координатор на движението против конституцията във френската соцпартия. Според него европейският идеал ще се превърне в социална война и необуздана конкуренция, най-вече между най-бедните слоеве на населението в Европейския съюз. "Аз не съм против вашите страни или вашата работна ръка, а срещу организирания упадък на Европа," обясни Еманюели на неотдавнашна среща в Париж с журналисти от "нова" Европа, в чиито страни свободният пазар се приема като единствено възможен път на развитие. Еманюели е убеден, че на Европа е необходим един по-социален алтернативен модел и че отхвърлянето на благосклонната към неолибералните постулати конституция би било по-малко страшно от социалните последици на приемането й.
Съществува и още една позиция, която облагодетелства "не"-то - и тя особено ярко избива в прогнозите за негативен вот в Холандия, където се очаква едва 30% от гласоподавателите да участват в референдума. Останалите са толкова разочаровани от еврочиновничеството, че дори не смятат да си правят труда да ходят до урните, за да се занимават със сътвореното от него.
Всичко това само потвърждава драстичния разрив между елитите и народите, който от доста време вече зрее в Европа и чиито видими публични симптоми избиха още при въвеждането на единната европейска валута. Ето диагнозата на проевропейски настроения френски сенатор Юбер Енел: "След половин век европейските институции продължават да се извисяват над страните членки, където не са пуснали корени. И досега е факт, че нито общите институции, нито пазарът, нито пък единната валута са достатъчни за появата на европейска идентичност."
......................................... ...................................
НАЗАЕМ от в. "Монитор"-28.05.2005 г.
oIo
28 Май 2005 02:26
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Дон го е написал по-хубаво в неговата си тема.


Закачките, че пазарът убива т.нар. солидарност и т.нар. справедливост не издържат. Историята изобилства с илюстрации, че там където има свобода, там има и просперитет, там има благоденствие. Това дори няма нужда да се доказва.


Та, какво беше туй чудо, което за няма и 230 години създаде световната суперсила, станала трън в очите на неописуемо бедни, макар и хилядолетни общества.


Отговор: Свободата, Санчо!
alex_dim
28 Май 2005 02:40
Мнения: 376
От: Bulgaria
Какъв "свеж" повей от живковите времена. Тогава също ни разправяха колко е лоша пазарната стихия, където човек за човека е вълк , пък при социализЪма човек за човека е брат ("...разбра ли, бе, гад!" - Р. Ралин)
Там, където тържествува пазарът - в Америка, е изградено най-здравото и проспериращо общество, а Европа е заорала в глуха линия с нейните социалистически уклони. Celebrate Capitalism!
Gasparini
28 Май 2005 02:42
Мнения: 4,425
От: Germany
Свободата, Парграфчо!
Avram Bakalina
28 Май 2005 03:57
Мнения: 344
От: Bulgaria
Параграф, ти братко и за Китай вече не ставаш(и там отдавна залагат на капитализма и свободния пазар макар и с уговорки).Последна надежда са ти КНДР и Куба(само докато Кастро фърли топа).Побързай.
Don
28 Май 2005 06:42
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

Добър текст! И умен.
До голяма степен съзвучен и с моето мислене.
Всеки от нас трябва да си зададе въпроса къде се намира в тази координатна система. И какви ценности иска да пренесе през поколенията,
коруба
28 Май 2005 07:43
Мнения: 257
От: Bulgaria
"Защото пазарът винаги побеждава, пазарният разум е винаги "справедлив"."
Чухте ли го тоя?-Ми през 1989г. той ми говореше за социалистическо съревнование!Кога стана спец по пазарна икономика???Де гиди гьостерица!Чак след 2 поколения ще се оправим.Но няма да сме живи да видим!
antiyuppie
28 Май 2005 07:56
Мнения: 830
От: Bulgaria
Причината за кризата на пазарната икономика обаче не е в нейната "социалност", нито в самата държава, а в дефицита на социалност и на ефективни (над)държавни механизми.

Добър текст и умен!Това е състоянието в България- липсва държавата, липсва също и социалността, в истинския смисъл. Държавата в България отдавна е изгубена някъде в бурените, с които е обрасна "държава България " в "прехода". А от друга страна посредствеността и непознаването на Европа е зомбирала нашите "десни"които неистова рИват и плюят държавата, искат да “приватизират” и въздуха и водата на България(това е останало само).
А точно това е същината на европейския просперитет- точното намиране мястото и ролята на силната държава ръка в ръка със социалността.
Да го духа alex dim и неговата американска, в която просперитета върви в ръка с ръка във все по задълбочаващите се социални и класови пропасти между олигархия и народ, това , което искат да донесат нашите"десни" в България и което няма да видите в Европа, а точно обратно там-голямата и просперираща средна класа.Американски модел не е нито вече образец за демокрация, нито за държава и справедливост.
А еврокоституцията няма да мине, защото е правена от няколко души, които не са вземали предвид традициите на гражданското общество и специално в мястото и ролята на държавата, а го карат по американски.Ето това е разбрал чувствителния на тема “демокрация” и “държава” европеец и за това ще каже НЕ на този модел евроконституция.
За да бъде измислен по-добрия вариант за евроконституция, в духа и традициите на европейското “социално” и “държавно “ общество!



Редактирано от - antiyuppie на 28/5/2005 г/ 08:38:54

gudjonsen
28 Май 2005 08:46
Мнения: 885
От: Bulgaria
убаво е , че пущат Лъжата да пописва, та я , като видим кой му коментира лъжите, да си го турим на списъко.
Калки
28 Май 2005 08:50
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Историята изобилства с илюстрации, че там където има свобода, там има и просперитет, там има благоденствие. Това дори няма нужда да се доказва.


oIo,

Такива примери в историята ПРОСТО НЯМА. Не трябва в никакъв случай да бъркаш колонизацията, завладяването на огромни практически свободни територии в Северан Америка, Австралия, Нова Зеландия, със свободата.

Но има други, например, историята на втората половина на 20-и век и просперитета на държавите в далечния изток.


И въобще, всичко трябва да се доказва.
Manrico
28 Май 2005 08:52
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Пазарът, намаляването на данъците, приватизацията сами по себе си не са в състояние да разрешат проблемите ни.

Разбира се - те са в състояние да решат само икономическите проблеми.
А противниците на пазара бих искал да ги попитам:
1. Къде има икономически просперитет без свободен пазар? Дори в любимият ви Китай просперитетът се появи заедно с допускането на свободен пазар.
2. Какво предлагате като алтернатива на пазара? Свободен пазар означава ако имам нещо(включително и работната си сила), да мога да го продам на каквато цена искам и мога. Искате да ми ограничите това право ли? Искате да не мога да продавам? Или искате да ограничите цената, на която продавам? Или да ми вземете половината от парите, които някой свободно ми е дал? Не, благодаря! Или искате благородно да увеличите административно цената над пазарната? Пак не, благодаря, защото тогава няма да намеря купувач.
Калки
28 Май 2005 09:03
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Манрико,

като алтернатива на пазара ти предлагаме наддържавна регулация. Нарича се "Европейска Икономическа Общност".

milcho
28 Май 2005 09:04
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Днеска по Евронюз слушам един португалски депутат в Европарламента, който говори за бедните Португалия, Гърция и Испания, а тука нашите корифеи ни ги показват, като пример за просперитет и подражание, подобно се изказва и ирландски депутат.Бунджулув открива америка, че имало борба на интереси, ами на кво друго бе комсомолец смотан, да не би за европейската фхутболна лига да иде реч, апропо и там бедни отбори не пускат...
Калки
28 Май 2005 09:05
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Статията е любопитна и засяга съществен проблем. Жалко, че не мога да прочета оригинала - “The myth of marketization"

Ако някой намери текста на достъпно място, нека пусне препратка.
antiyuppie
28 Май 2005 09:35
Мнения: 830
От: Bulgaria
milcho, и ти си страдащ от комсомолско затлачване в мисълта. Какво значение има, че Бунджулов е работил в Комсомола- от тогава има 20 години, има ли той участие в грабежа в родината ни-НЕ?И Солана е бил опасно ляв социалист и то от "червените барети"?
За България най-опасното е сега новата олигархия, която се роди от бившата БКП номенклатура, заграбила за себе си най-тлъстото и която е в политическото ръководство на всички големи -мастодончетата.
Вчера писаха, че от 1 май до сега БСП е събрала 612 000 лева дарения за предизборната си кампания, а само 480 000 от тях идват от политическото й ръководство като дарения от физически и юридическо лица. НДСВ вече раздава по 50 лева на циганско семейство да гласува за нея...
Калки, The Myth of Marketization е съвременно най-ново направление в социологията, скрий се...

D-r Zvezdnikov
28 Май 2005 09:37
Мнения: 1,522
От: USA
<The Myth of Marketization>
An Evaluation of the Persistence of Non-Market Activities in Advanced Economies
Colin C. Williams University of Leicester
*
Across the social sciences, a recurring theme is that market production, where goods and services are produced for monetized exchange by capitalist firms for profitmotivated purposes, is replacing non-market production in the advanced economies. The aim of this article is to evaluate critically this marketization thesis. Analysing data on the volume of market and non-market activity in the advanced economies, it reveals not only the relatively shallow penetration of the market sphere but also how for some four decades, contrary to the marketization thesis, the market sphere does not appear to have grown relative to the nonmarket realm. Here, therefore, the view that non-market activity is a vestige of a pre-capitalist past is rejected and its persistence and growth are instead explained in terms of both the prevalence of resistance cultures to marketism and the inherent contradictions embedded in the pursuit of marketization. The article thus concludes with a call to transcend the currently dominant view that the market is victorious, pervasive and hegemonic, and for greater recognition and value to be given to the non-market realm as well as the possibility of alternative futures beyond marketization.
*
Full Text (PDF) ~ http://iss.sagepub.com/cgi/reprint/19/4/4 37
milcho
28 Май 2005 09:44
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Антиюпи, кво каза, само потвърди подтекста в писанието ми, Хайде със здраве...
хунвейбин
28 Май 2005 09:59
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Андрей Бунджулов отново е много актуален.
Ако през 70- те години започват съмненията за неолиберализма с установяването , че най силно се родее с фашизмът.
Днес това е вече вън от всякакво съмнение.
Разликата , е , че е много по развит и оптимизиран и усъвършенствуван фашизъм.
При първичният волята на свръх човека се внедрява от вън-насилието играе много голяма роля.
При днешният фашизъм то /насилието/ се внедрява вътре в човека чрез средствата за масова информация.
Достатъчно е да се види как олигархията организира изборите , как властта и политиците са марионетки на едрия капитал.И как простотията и алчността са основни движещи сили в обществото.
Достатъчно е да се припомнят резултатите от прехода.При разграбена и ограбена страна-представено като приватизация и чужди инвестиции-едва сме на нивото на 50% от миналото по жизнен стандарт.
Достатъчно е да се припомни геноцида , смъртността и мародерството което не подминава и децата.
Достатъчно е да се припомни , че над още 1000000 търсят спасение извън България.
Една цяла страна и един цял народ е заложник на тази мръсна олигархия-за да се разбере , че държавата е инструмент и че дефицита в социума се дължи на фашизирането на България.
Само един малък брой държави с света са проспириращи при капитализма.Другите -огромното болшинство -са едно гнусно средновековно гето.


VladiSD
28 Май 2005 10:21
Мнения: 498
От: Bulgaria
Според червената кратуна Андрей Бунджулов, най-доброто лекарство срещу социализЪма е още по-голям социализъм, разрастнат до "социална държава".
Добави мнение   Мнения:116 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »