Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Прагматици и моралисти
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:60 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Meto ot Interneto
21 Фев 2006 10:43
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Като видиш жена със "здрав разум", като Круела, бегай като луд!
Аз си харесвам Сибила, ама тя ходи с Хунвейбина, мамка му
Просвета
21 Фев 2006 10:45
Мнения: 2,958
От: United States
....моля, авторът да не злоупотребява с името на Гюро Михайлов..Цинично е.
....Както писа един форумец по-горе: престанете да имитирате мисловна дейност/анализ/ с готови вестникарски етикети, мухлясали идеологически категории и схеми на поведение!Просто не са верни.Имате глави - мислете.
Cruella de Vil
21 Фев 2006 10:47
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Не вярвам Сибила да ходи с Хунвейбина, защото едва ли ще му разбере какво е искал да каже!
Марко Ив. Тотев
21 Фев 2006 11:06
Мнения: 1,837
От: Bulgaria
Онази евродепутатка от Холандия ли беше?
Че те въпросите с данъците са ги решили още през 17 век и сега се занимават с такива екзотични казуси като имат ли право двама обратни да СИ осиновят дете-гейче, ако единият смърка кокаин, а другият пуши трева (например)?
Където се казва, да им имаме проблемите...

олезатвориочички
21 Фев 2006 11:07
Мнения: 1,759
От: Turkmenistan
Е да, да търсиш разделенията в елитите е работа лека и благодарна. Освен това и мноого важна. Отдавна нюхам у Дичев едно разбиране за ролята на елитите в обществото, което хич не ми харесва. Сякаш целта на съществуването им е да формулират и дебатират разни въпроси от висша сложност и значение, а на останалите, на масата, да слуша и да реагира според подадените и недвусмислени знаци. Табелка "РЪКОПЛЯСКАНЕ" и публиката ръкопляска. И що така? Кога тази ми ти ентелегенция ще се научи да комуникира не единствено със себеподобни, а с останалите — неуките, простите, обикновените, бедните, нищите духом? Е, навярно пак полза никаква, ама не е ли така по-морално?
.
И изобщо не е ли по-важно какви са разделенията и противопоставянията в обществото като цяло, та дори в ежедневието? Примерно — съзнателен избор и инстинктивен отказ от избор, патриархален морал и либерален морал, чалга ценности и "класически" ценности, ограничена рационалност и ирационалност. И т.н., и т.н. въпроси разни... Пък за моралните разделения на ентелектуалстващите на мене лично твърде малко ми дреме.
.
Зе Мария както обикновено е потискащо прав.
Инакомислещ
21 Фев 2006 11:28
Мнения: 1,677
От: Bulgaria
усещане за прагалисти и морматици
Doctora
21 Фев 2006 11:40
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Всичко може да се каже с едно изречение:
И ние сме натикани в Матрицата.
Друг е въпросът, че мнозина не го осъзнават.
kaily
21 Фев 2006 11:50
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Нали правите разлика между интелигенти и интелектуалци?
Хенри Форд примерно е бил интелигентен, макар и с основно образование.
А виж, Дичев е вече интелектуалец.

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
Юмжагийн Целденбал
21 Фев 2006 12:29
Мнения: 1,061
От: Mongolia
Зе Мария: "Американците нямат плешив президент"


В момента - да, така е. Джордж W. Буш не е плешив. Но ако се обърнем не чак толкова назад, ще видим един FDRoosevelt, който не е абсолютно "кубе", но отива към "плешо". Следва Труман, който е с по-малко коса и от Рузвелт. И понеже тези два примера сигурно няма да успокоят душата ти (защото все пак някаква косица имат), минаваме към следващия: Айзенхауер. Е, той може да задоволи и най-взискателния търсач на плешивост, защото по-плешив от него е само Юл Брунер, актьорът (все пак - Айзенхауер има поне вежди). Прескачаме Кенеди и отиваме на Джонсън, който ни напомня по липса на коса на Рузвелт, после се пренасяме към Никсън, който също е полуплешив, и отиваме към Джералд Форд, който си е направо и откровено плешив.


Защо пиша толкова по такъв смешен повод? Защото приказката "Американците нямат плешив президент" е колкото невярна, толкова и апелираща към сферата на емоциите - и затова се запомня лесно като ВНУШЕНИЕ. И оттук се илюстрира погрешността на другата ти теза: "Емоциите вървят преди идеологиите". Ако говорим за истински политици в истински държави - там емоциите никога не вървят преди идеологиите. А че особено в днешната епоха идеолозите в истинските държави манипулират масовите емоции, за да постигнат желания идеологически ефект - о, да, така е. По този начин се постига една много интересна демокрация - демокрация на дирижираните емоции, при която се индуцират емоции, а всъщност се налагат идеи. Маркс беше казал: "Идеите стават материална сила, когато се овладеят от масите". Това е вчерашният ден: масите нямат нито особеното желание, нито изявената способност за "овладяване" на идеи, особено по-сложни такива. Ами как тогава ще я бъде с демокрацията - нали същите тези маси са "електорат"? Ами как - като им се дирижират емоциите. "Който владее емоциите на масите, владее техните идеи" - това е днешният ден. А не "Емоциите вървят преди идеологиите". Просто - чрез дирижирани емоции се пробутва най-лесно желаната идеология. А този, който я пробутва - той не е така емоционален, повЕрвай ми. На него му трябват ТВОИТЕ емоции, а той - той не се вълнува.
Той е Професионалист, господар на твоята емоция. Ти си аматьор, и не е проблем да те развълнуват.


Най-тъжното в историята е, че професионалисти успяват да манипулират не само емоциите на масите в собствените си (или други страни), а дори - и емоциите на някои политици-аматьори в държави като нашата (то аслъ колко от българските политици не са аматьори). С това често срещу евтино индуцирани емоции се прокарват неща, които (в една сериозна държава) биха стрували много, много пари - ако въобще се стигне до покупко-продажба... И после става като с оная, която рекла в съответния виц - ами, това е положението, еби ма, Койчо, кат' съм такава емоционална и лекомислена...
Юмжагийн Целденбал
21 Фев 2006 12:42
Мнения: 1,061
От: Mongolia
А вече наш, български патент е да се разпали емоция, без да има ясна идология (иначе казано - ясна програма за действие) зад нея. Точно това е аматьорското при нашите политици и идеолози: не емоцията върви пред идеологията (както ни "учиш" ти, Зе Мария), а се прави опит идеологията да се замести с непресекваща емоция (или с "отлагане" на идеята: "Ще видите, като му дойде времето". Е, така става за месец, година - но след това идва униние. Защото без ясни идеи и емоциите започват да увяхват - или отстъпват място на предимно отрицателни такива. Проблемът на тези, които искат да индуцират отрицателни емоции е, че и те са същите аматьори и нямат концепция за "след емоцията"...


Поради което идеите за "след емоцията" при нашите политици стигат горе-долу до историята с Иванчо и Марийка: политикът Иванчо казал на своята избирателка Марийка: "Марийке, хайде да си играем на "море"! - "Да си играем, Иванчо, ама как точно се играе на море?" - "А, много е просто, Марийке" - рекъл Иванчо, - "аз ще те еба, а ти ще се вълнуваш".
Там е работата, че не на всички избиратели им се иска да ги ебат - а после партиите се чудят защо така губят електорат.



Редактирано от - Юмжагийн Целденбал на 21/2/2006 г/ 12:53:25

steppenwolf
21 Фев 2006 12:46
Мнения: 4,887
От: New Zealand
Така както му викаш интелектуалец, ще вземе да си помисли че е интелектуалеца от едноименното есе на Ортега И Гасет. А не е.
kaily
21 Фев 2006 12:49
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
..и ето ни при езотеризма, окултизма, ДАО, масоните, сциентолозите и Управителите на света.
Заговори няма.
Има хора, владеещи емоциите и желанията си.
И хора, управлявани от първите.

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
kaily
21 Фев 2006 12:52
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Проблемът на тези, които искат да индуцират отрицателни емоции е, че и те са същите аматьори и нямат концепция за "след емоцията"...

ъхъ...проблемът е, че по цял свят зад техните тикви стоят тайни общества и сдружения, сиви кардинали, които подготвят участниците на сцената окултно, а у нас не.
Не знам има ли друга държава в света, която така малко да почита бог и в която зад политици и финансисти да не стоят се пак ...магове...

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
kaily
21 Фев 2006 13:04
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Разликата между интелигентния човек и интелектуалеца е, че първият СЪТВОРЯВА на дело света, а вторият философства като пуйка на бунище и се отличава единствено с претенциите си да е нещо повече от останалите.

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
Pavlik Morozov
21 Фев 2006 13:56
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
автора засяга една интересна тематика - за криворазбраната политическа теория. когато става дума за икономика и идеология полюсите ляво-дясно са обърнати. т.е. икономически либерализъм често върви в комплект с морален консерватизъм, и обратното. в САЩ така са и обособени - демократите са хем за силно държавно харчене, хем за повече граждански свободи. републиканците пък ценят само свободата да печелиш и презират всякакво друго инакомислие. когато се вкарат понятията ляво-дясно картината за българина става объркваща. така БСП са едновременно ултра-дясна мафия вършеща геноцид над бедните, като в същото време заливат електората си до оглупяване със социална риторика. ДСБ въпреки проповядваната социална свобода е в идеологическо отношение болшевишка партия. ДПС са с центристка риторика, но протекционистките политики които защитават ги правят "лява" партия. подобна е и картината с царските чешмички - въпреки дясната си икономическа риторика НДСВ издигна рекламната държавна милостиня в ранг на национална политика по заетостта и строежите.

Марко Ив. Тотев
21 Фев 2006 13:57
Мнения: 1,837
От: Bulgaria
Интелигентният човек е този, който не е природно прост.
При интелектуалците това съвсем не стои така.
хунвейбин
21 Фев 2006 14:04
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
, , А тепърва ще почнем да дискутираме за биоетика, за интелектуална собственост, за евтаназията, за транстериториални форми на гражданство...”
Какво е интелектуална собственост?
Това очевидно не се знае!
Ако посочиш Парижката конвенция , която е от 20.03.1883 и добавиш, че това едно от най старите законодателства , каква ще да е ползата.А защо е от 1883 год. , това е много трудно интелекуално упражнение , за падобни на Дичев , захласнати от изговорените празнословия.
Никаква полза няма и ако попиташ, как така разговорът тепърва предстой.
България подписва нейната Стокхолмска редакция на 14 юли 1967 год.
От кога сме членове на Световната организация на интелектуалната собственост , кога подписваме Лисабонската и Мадридска спогодби , това ще са празни въпроси.
Важна е да се говорят краставици на търкалета.Разговорът за ИНТЕЛЕТУАЛНАТА СОБСТВЕНОСТ предстоял.
Предстои като позиция в празни глави , предстои за силно застарели дами , говорещи празни приказки .
Другото , от публикацията, даже и внимание не заслужава.

Редактирано от - хунвейбин на 21/2/2006 г/ 14:10:22

Pavlik Morozov
21 Фев 2006 14:05
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
дичев, отлична статия . казал си им го - защитаването на определени разбирания (особено вървящи в обособени официални пакети) "по принцип", извън контекста на конкретни проблеми, носи голям риск да се изроди в политически софизъм и защитаване на неактуални рубежи

Pavlik Morozov
21 Фев 2006 14:11
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
крюела, зе мария, целденбал, олезатвориочички


Редактирано от - Pavlik Morozov на 21/2/2006 г/ 14:22:04

it is I
21 Фев 2006 14:15
Мнения: 1,254
От: Bulgaria
Дичев, днес
Само не разбрах дали либерализъма е несъвместим с мораллизъма
Ако имате ник във форума, моле пояснете
Добави мнение   Мнения:60 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща