Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гимназистите ще покриват вече 3 учебни години в 2
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:64 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
Manrico
17 Юли 2006 10:52
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Brent, ти познаваш ли поне един младеж, който слуша чалга, а родителите му не слушат, та да го посочиш - ето, него обществото го научи да слуша чалга. Пък после и за образованието на същия младеж може да поразсъждаваме.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Brent
17 Юли 2006 11:17
Мнения: 562
От: Bulgaria
Чалга или МС Фараона, не е ли едно и също? Естествено, че чалга явлението ни залива от три страни - не става дума само за музика. Съвременните деца са брутални, брутални са компютърните игри, които играят, брутални са някои песни, които слушат, гротескно искривена е анимацията, която гледат. какво да кажа за образованието?
Han
17 Юли 2006 11:45
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Реформите ще продължават до пълно унищожение и на последното зрънце интелект по тия земи.
Д-р Тормозчиян
17 Юли 2006 11:56
Мнения: 8,152
От: Botswana
познаваш ли поне един младеж, който слуша чалга, а родителите му не слушат

Аз познавам, и то не един и двама. Родителите им не само не слушат подобна "музика", ами я мразят с различна интензивност, тъй че по никакъв начин те не са предали любовта към чалгата на децата си. Извън моите субективни впечатления, които не са сериозно доказателство за каквото и да било, има и социологически проучвания за музикалните предпочитания в различни възрасти, които вече недвусмислено показват огромната разлика в музикалните вкусове на деца и родители и категорично опровергават горното твърдение. При групата до 25 години процента на слушащите чалга беше някъде към 65, докато над 40 години спадаше докъм примерно 15-20 (по спомени, не ми се търси сега, но го има някъде в нета).
Защо е така е отдавна обяснено от социалната психология, в частност психологията на малките групи. Изобщо социалните явления и процеси са нещо далеч по-сложно от абстрактния свят на математиката, съответно коментирането им без поне елементарна подготовка от страна на техничарите постоянно води до непремислени и неуместни изказвания, колкото лаф да става.
nightdream
17 Юли 2006 12:30
Мнения: 12
От: Bulgaria
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 17/07/2006 г/ 12:32:31

HailCloud
17 Юли 2006 13:46
Мнения: 345
От: Bulgaria
Училището е първата обществена институция, с която подрастващия се сблъсква. За детето учителите са първите представители на понятието "общество" - нещото, извън кръга на "мама, тате, приятелите, махалата..". Реформите сведоха до минимум "правата" на учителя и издигнаха в култ "правата" на ученика (поне в държавните и общинските училища е така). Реформите просто казаха на ученика - "индивида е над всичко, обществото няма значение".
И това нещо се съчета с "уроците" от улицата - и без да се напъваш ментално можеш да станеш "добре облечен бизнесмен".
А като завърши училище, вече не-ученика установява, че за властта и "индивида няма значение...".
Резултатът от всичко това е налице - без знания, без чувство за общество и държава и ...без значение....
Трябва много внимателно да препрочитаме Джордж Оруел - книгата "1984".
Блестящи прозрения - кой и с каква цел се мъчи да наложи лозунга: "НЕВЕЖЕСТВОТО Е СИЛА!" ...
гошо
17 Юли 2006 13:47
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Мда, философията е най-древната наука. Като религията. И двете се пригаждат час по час, за да не си противоречат с истинските науки

Мани другото, ами изречението "ядат ми се картофи" било безподложно, пък съгласуването на сказуемото с "картофи" е за цвят -- щото хуманитариите са сложни и необясними с думи прости.


Редактирано от - гошо на 17/07/2006 г/ 13:50:43

Grosskopf
17 Юли 2006 13:51
Мнения: 695
От: Bulgaria
Оценки за това кой как мисли не са необходими...?! Следователно да не оценяваме мисълта и на министъра?!?! Или - независимо, че глупаво мислиш, можеш правилно да действаш... Мале-мале, големи вихри се вихрят. От една публикация няма как да стане ясна цяла реформа, за туй е хубаво да се чете, слуша и... мисли повече.
Упадъкът на новото поколение е прибързан. Така се говореше за моето, за поколението преди нас, за това по-преди нас и въобще - всяко следващо поколение се смята за крайно декадентско от по-старите. А всъщност...
Иначе нищо против Калина Малина, живея на тая улица, много приятна))
генетик
17 Юли 2006 14:29
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
бах мааму и уманитаре - начи, една година празно по география, история, биология, физика и химия, после ври ги гони дяцата да си спомнат кви беа теа науки....
Така и не разбраха, че уманитаризъм икономика не прави по никой начин, даже напротив. Ония откачените икономисти кви пари и производства ще връткат и тришират, като нема науки технически?
Право са викали едно време естествени науки на физика, химия, биология и прочие, останалите явно (и правилно) са окачествявани като неестествени.
Горки ни деца....[/b]
Дохс_Читем
17 Юли 2006 14:38
Мнения: 1,144
От: Bulgaria
Утехата е, че като замръзне земното ядро, ефектът от тези рИформи ще бъде неутрализиран
Дохс_Читем
17 Юли 2006 15:09
Мнения: 1,144
От: Bulgaria
За мене единствените псевдонауки са икономиката и физкултурата. Първата, защото природата не познава такова нещо като курс на лева спрямо долара, а втората, защото може да се практикува и без много акъл
tumberto
17 Юли 2006 15:30
Мнения: 18
От: Bulgaria
Цялата работа е, че ще се пишат учебници! Сещате ли се за какво става въпрос?
Cruella de Vil
17 Юли 2006 15:31
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Едно време в училище учихме психология, логика и философия. Обаче учебниците бяха на висок стил и ученето по тях беше истинска досада. Да, разбира се, социология и психология трябва да се изучават най-вече от гледна точка на всекидневното общуване. Нас никой не ни е учил как да общуваме с околните и да работим с тях в колектив, как да се представим най-добре в интервю за работа, как да си изберем професия, съответстваща на склонностите и възможностите ни... Да не говорим за начините на преодоляване на житейски кризи, с които всеки от нас се е сблъсквал или етическите и морални дилеми, които съпътстват живота ни. Училището трябва да дава и някакви практически икономически и бизнес знания, необходими за всекидневния живот.
Може би това е профанщина от гледна точка на философите и социолозите, но много хора имат други интереси и по-малко се интересуват от философските проблеми въобще, а ги пречупват през призмата на всекидневния живот.
Hans1
17 Юли 2006 17:04
Мнения: 471
От: Bulgaria
xsvn3695
todortk
17 Юли 2006 17:40
Мнения: 265
От: Bulgaria
Мнение:
Когато се прави реформа, тя трябва да е с цел.
Да е ясно защо се прави и какво ще се постигне с нея и възможно по-голямо множество от страничните ефекти.
В тази насока идеята "ще преместим това от тука, там , а онова ще върнем назад, пък третото ще съкратим" изглежда все едно се опитваш да преподредиш мебелите в тясна стая - както и да ги преподреждаш, докато мебелите и стята са си същите, по широко няма да ти стане.

За чалгата - имам познати които слушат чалга и са доста свестни хора, както и децата им. Тоест слушането на чалга не те прави идиот, както и играенето на DOOM не те прави сериен убиец. Това което те прави идиот или сериен убиец са хората около теб. И според мене публицистиката е много по-въздействаща от филмите и музиката. И точно за това, че те кара да се замислиш за света около тебе - какво става в града ти, в страната ти. Защото 5 стотинки вдигане на петрола изглежда смешно, но тези 5 стотинки ще ги платиш 10 пъти в цената на всичко което копуваш. От там следва и още нещо - предмети като философия и етика и логека са полезни, защото показват откъде водят началото си много концепции в живота си. Какво е това демокрация? С какво се характеризира? Защо демокрацията е по добра от диктатурата и по-добра ли е? Трябва ли да има смъртно наказание? Защото от футбол не ти е необходимо да разбираш - аз лично не разбирам, но от политика и закони е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Защото политиката те засяга лично. ама наистина лично. Политиката не е мираж. Политиците не са скъпо платен сапунен сериал. Политиката може да промени живота ти и ти трябва да си наясно за какво става дума и как да реагираш. Е те това трябва да научават децата в училище. Ако може да е и интересно ще е още по-добре. ако не може пак ще е по-добре от нищо.
Sir_Lanselot
17 Юли 2006 17:44
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Все пак, крайно време е да се интензифицира учебният процес, като в същото време се изчисти от ненужното учебно съдържание.
Нещо трябва да се стори в посока на обективизиране и на процеса на проверка на знанията. Не се ли промени нещо в тези насоки, българското средно образование ще продължи да бълва практически неграмотни зрелостници.
Calina Malina
17 Юли 2006 18:23
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Круела, философите отдавна не се интересуват от въпроси въобще. Да, те говорят на език, който си иска специално изучаване, което е трудно за всеки, който иска с малко да постигне много и бързо. Да, някои от тях се самозатварят или са презрителни към останалите. Което предполагам и води до негативната реакция на практиците. Но те правят нещо, което другите не искат или не могат. Те проблематизират света, човека и в крайна сметка подтикват към търсене на нови решения на въпроси, стари колкото човека.
А що се отнася до това, което си посочила като необходимо за един съвременен човек, точно това се усвоява в споменатите учебни дисциплини. И още много други неща, разбира се. Знанието за психическите процеси и явления, за логически практики, за решаване на морални правно-политически проблеми и казуси, за свободата да интерпретираш и правиш рационални и аргументирани избори, да изработваш теза и контратеза по един проблем - на това се учат децата. Учат се и как да създават есеистичен текст, да работят с тест - при това философите са първите, които въведоха тези форми на проверка на знанията, с ясни точкови критерии. Не разбирам, защо след като в началото на 90-те години беше създадено нещо свястно и полезно, сега трябва да се затрива с лека ръка. Между впрочем системата на това образование като учебни дисциплини и логика е дело на проф. Н.Василев - министър на образованието в правителството на Ф.Димитров.
eneq
17 Юли 2006 19:06
Мнения: 223
От: Bulgaria
Идеите на министъра са както винаги фантастични. И не сте прави, че това е старата система на ГДР. По-точно, това е тя, но наобратно.
Учениците, които не искат да учат след 10-ти клас, ще завършват с диплома, която не дава право на кандидатстване във ВУЗ, но няма да са учили професионална или профилирана подготовка. Сиреч, ще завършат без професия и без право да продължат образованието си. Като едни прекрасни неквалифицирани безработни безделници. За да могат да вършат нещо, те ще трябва да учат в някакви курсове, колежи и т.н., за което съответно да си плащат.
За разлика от тях онези ученици, които искат да продължат образованието си във ВУЗ, ще трябва 2 години след 10-ти клас - 11 и 12 клас - да учат професионална или профилирана подготовка, без общообразователни предмети, за да могат хубавичко да забравят всичко, с което евентуални ще кандидатстват - литература, математика, биология, химия, история (иначе кой ще ходи на частни уроци?). Тези от тях, които ще завършат професионални гимназии (бившите техникуми), ще имат професионална квалификация, която обаче вероятно няма да им е толкова от полза, ако продължат образованието си във ВУЗ.
Така едната диплома ще дава всички екстри и права, а другата никакви.
И още нещо: след като реалният избор ще се прави след 10 клас, а дотогава всички ще имат еднаква подготовка по еднакъв учебен план, защо тогава да се кандидатства след 7 клас? Да се кандидатства направо след 10-ти...
Смешничко е всичко това...
анти-Буш
17 Юли 2006 19:11
Мнения: 42
От: Bulgaria
И аз съм на мнение, че на етиката и философията не им е мястото в училище. Много субективни неща са и зависят твърде много от преподавателя. А в нашите педагози нямам никаква вяра. Тяхната функция по отношение на оценяването трябва да бъде максимално орязана. Литературата например в сегашната си форма е доказателство, колко зле могат да бъдат нещата ако се оставят на учителя. Всякаква форма на субективност по отношение на оценката на ученика трябва да се елеминира. Тестове или конкретни и ясни критерии трябва да се изпозват при оценяването по ВСЕКИ предмет.
raven707bg
17 Юли 2006 19:12
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
12-и клас е тотално излишен, държи го мафията на мързеливите даскали...
Ако го няма, грубо, 8% от тях трябва да си вземат капите...
А нали някой пише и учебници...
Като резултат дечурлигата се размотават и шляят, тежат на семейните бюджети, вместо, надхвърлили 18 г., да идат да бачкат някъде...
В края на краищата това е разхищение на най-ценния капитал - времето...
Добави мнение   Мнения:64 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща