Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Величие и мизерия в епохата на Водолея
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:165 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »
tupakmango
24 Фев 2007 20:27
Мнения: 6,736
От: Bulgaria
Щех да ви питам като разбирачи , там под Мальовица от към Езерата има едно мянто гдето дъновистите правят нещо като релакс обърнати към слънцето!Е кво верно ли е това или не!
генек
24 Фев 2007 20:31
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Чичо Фичо, това за българина Хотев не го знаех. А, че дъновистите са кротки хора - така е. Такива са полезни на всяка власт. Ъихи, кротки, смятащи, че няма защо да променят света - то Провидението един ден всичко ще постави на мястото. Но това си е техен избор.
Знаеш ли, най-ме дразни във всякаквите религиозни и политически фанатици едно - нежеланието да живеят сами. Смятат, че някой /Бог, партията/ знае най-добре какво им трябва и се грижи за тях. Ниакви лични усилия, никаква собствена мисъл, никакво търсене. Какви усилия - някой ще ти го даде. Каква мисъл - на всички въпроси е отговорено /в Библията, Корана, партийните документи / и ти трябва само да прочетеш казаното. Какво търсене - всичко е ясно. Той! Или Тя!
И манталитета на простия човек - колкото по-засукано, толкова по-важно и умно. Какви физични, математически, икономически закони - те са ясни. дай нещо увъртяно. Пример: Личността се състои от инвазионни натрупвания на агресивната среда и кохерентни отражения на околния свят върху й. При това положение Духът се слива с тялото и започва вътрешната борба - кой ще надделее. Тихата борба на материя и дух е ежедневие. Затова започвай деня с молитва, медитация, откъсване от земните ниски страсти. И възвисявай личността си - полети нагоре, нагоре...Ако ти е възможно - отиди в планината или край морето, слей се с простора, търси аюрведското начало и постигни хармонията. най-напред със себе си, сетне и с природата...
Уф! Чие е това съчинение? Отговорилият правилно ще получи три ръчички!
Filosofa
24 Фев 2007 20:32
Мнения: 1,376
От: Bulgaria
Първо е българска, а после православна. Приемай ме за ортодокс. Не защото е най-старата от трите в Европа. /Не броя източните/. Ами приеми, че това е вярата на повечето участвали в класацията Велики Българи. /Не се отклонявай от темата с лични въпроси- за това има имеил/
генек
24 Фев 2007 20:36
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Философе, Коранът го има на български. Още Недим Генджев през 90-те го издаде. И даже имам екземпляр с посвещение. Има и руски издания, но поради естеството на текста по-трудно се възприема.
Васуки
24 Фев 2007 20:38
Мнения: 3,605
От: India
Префърцунено, неподредено
Filosofa
24 Фев 2007 20:42
Мнения: 1,376
От: Bulgaria
Как се е подписал създателя на турска гимназия във Вятово офицер Генджев, на посвещението? Аз го имам Корана също/без посвещение/. И обичам да го подарявам на приятели помаци...
Интересно ми е но трябва да изляза от Форума
До скоро ! И подържайте огъня!
Пейчо Пеев
24 Фев 2007 20:43
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
не съм аз обиденият, дори не я познавах, но паметта и защо очерняте, църквата признава пророчество ако е получено на високо място, след пост, молитви, е ами ако е чист човек навсякъде може да го получи, децата, чисти са, насред полето виждат Святата Богородица
Чичо Фичо
24 Фев 2007 20:45
Мнения: 24,838
От: United States
Генек,
С извинение аз съм (или поне бях) доктор по история на философията - не съм специалист по теософски учения, бях "позитивист", но според мене дъновизма има много общо с учението на Теяр дьо Шарден за еволюцията на "ноосферата" (термин на В. Вернадски и рус. космизъм) към "точката Омега", а също с пластовете на битието (равнищата на сложност) от реализма на Николай Хартман и с персонализма на Еманюел Муние. Теяр е йезуит палеонтолог хуманист, откривател на "пекинския човек", Муние е също верующ католик хуманист, Хартман - философ на биологията като млад, цитиран досега във връзка със съвр. генетика. Всички работили горе-долу по същото време - между двете световни войни. Дънов бил професионален теолог, учил малко и за лекар, после се занимавал и с паранаучни (или фолклорно-научни) изследвания по френология и астрология. Но за разлика от тях той създал световна "мрежа", която има милиони последователи, и потенциал за много повече.
*
Дъновизмът има общо и със съвременните подобни японски, индийски и китайски движения, от които най-познато ми е Фалун Дафа (Фалунгун) - за което често говорим в темата за Китай, със сто милиона последователи, сега забранено в КНР и жестоко преследвано. Дъновизмът има много общо със съвременния западен ню-ейдж и с хипизма.
Чичо Фичо
24 Фев 2007 20:54
Мнения: 24,838
От: United States
В руската марксистка философия в 20 в. винаги е имало и известна "космична" струя от Вернадски и Н. Рьорих, винаги е имало известна симпатия към Теяр (прогресивен мислител), Муние (от селско семейство), Дънов (славянството излиза начело на човечеството в шестата епоха).

Редактирано от - Чичо Фичо на 24/2/2007 г/ 20:54:54

Д-р Тормозчиян
24 Фев 2007 20:56
Мнения: 8,152
От: Botswana
Е, не, това вече не се издържа:

Дънов, който предлага стар, с наши възрожденски корени, универсалистки, приветлив, стилен, международно познат ню-ейдж.


Фичо,
цепиш секвои днеска, и трите гори в Йосемити си ги нацепил на дребни тресчици с тия изявления. Какъв "Ню Ейдж" с възрожденски корени те е патил? Движението "Ню Ейдж" е от втората половина на ХХ в., най-рано от 70-те години, цял век след Възраждането, в което никакви подобни елементи, тенденции или протоформи не могат да бъдат открити, с каквито и методи да ги търсиш.
"Ню Ейдж" си е вид бизнес, още един семки-занимавки за вечно скучаещия и чудещ се с какво да си запълни времето човек-маса, който иска да допълни обичайното киснене около пълните с ядене и пиене маси и с нещо духовно, мистично, алтернативно, та дано се почувства не пълен дръвник, а нещо по-така (sophisticated, както му думат у Щатско). Да, Дънов ссъс задна дата може да бъде зачислен към "НюЕйдж", защото неговото учение е същата боза или "рядка каша", както пише Кьосев. Но именно защото е "рядка каша", той добива някаква популярност - така може да бъде разбран от човека-маса, за когото иначе сложната християнска доктрина или източните философии (от които Дънов е пощипнал оттук-оттам по нещо) са трудно смилаеми. Неслучайно "Ню Ейдж" е смятан за антиинтелектуално движение. Така де, и по-глупавите люде искат пък нещо да разбират от веданта, шаманизъм, даоизъм, тантра, васту шастра, фън шуей и каквото там още поеме, плюс изобилна гарнитура от неоезичество.
Дънов обаче е добил някаква популярност у нас не само заради това и не заради епохата на Водолея, както смята Кьосев, който и понятие си няма от тия неща, а днес само прави гимнастически упражнения на ума. Възходът на неговата популярност е свързан пак с българското национално комплексарство и с желанието на много хора да имаме наш, български, духовен учител. И понеже той, вари го, печи го, си е твърде дребна риба, почва едно изкуствено възвеличаване с фалшифицирани мнения на Айнщайн, па на Толстой, та дори и на японци, които изобщо не са го и чували. Ама кой ти гледа, важното е и ние да си имаме наш, български голям гуру. Нищо, че уж "Всичко е едно" и не би трябвало да има значение дали учителят е българин, китаец, индиец или ескимос. Не би, ама инак отде да го добием това национално самочувствие (само по себе си абсолютна куха категория, но за човека-маса - жизнено важна).
генек
24 Фев 2007 21:02
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Чичо Фичо, не забравяй Гумильов с идеите му за природата и историята.
Докторе, това за простия човек и желанието му се демонстрира и за семките-занимавки
Какво да правим - всекиму се иска да е духовно над другите. И, понеже това става с труд и много, много книжки, по-добре да набараш някаквъ сгъстен буламач - в стил американизирана книжка от 1 000 на десет странички, да зубкаш и цитираш. Но - от кого е цитатът по-горе? Чакам!
Чичо Фичо
24 Фев 2007 21:07
Мнения: 24,838
От: United States
Тормозчиян,
Не разбирам раздразнението ти обаче. Българите имат свой нюейдж гуру, доста известен по света, да. Има маркетингов потенциал за туризъм, пиар на страната и т.н., безспорно. За нас много по-интересно е как Дънов се е появил тъкмо в едно семейство на православни свещеници, големи бълг. националисти, в едно предимно гагаузко село (Ахмед Доган е от съседното село), учил в дядовото си възрожденско у-ще, във варненската Първа мъжка, после при американските методисти, после и в самата Америка, какъв е приносът на тия среди за развитието му като гуру? Какъв е приносът на методизма у нас за формирането на Дънов (р. 1864), Г. Димитров (1882), Вапцаров (1909) - българи с широка международна известност, "каких мало". Сред учениците му във Варна (той проповядвал там от 1899 до 1908) са и странни и интересни особи като художника рьорихианец Борис Георгиев и прородолечителя и общественик Петър Димков. Какъв е приносът на Дънов за бълг. култура извън тесните рамки на братството? Дънов чрез Лулчев бил влияел на Борис III - как точно? Това са доста интересни въпроси.
Чичо Фичо
24 Фев 2007 21:11
Мнения: 24,838
От: United States
Генек,
Гумильов е наистина писател (не го смятам за учен) от подобен жанр, но бил преследван от комунистите, а сега е знаме на неокомунистите срещу империализъма. Гумильов ми звучи песимистично, Дънов - оптимистично, като Теяр и Муние.
Зевзека
24 Фев 2007 21:11
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Аз мислим, че Азис и Слави Трифонов са по-велики от Тодор Живков и Георги Димитров.....
fierce
24 Фев 2007 21:14
Мнения: 10,605
От: Bulgaria
Хубу мислиш, може даже да речеш,
че Васко е по-великия от двамата!
Чичо Фичо
24 Фев 2007 21:22
Мнения: 24,838
От: United States
Не е точно да се каже и, че ню-ейджа бил явление на втората половина на 20 в. Простия народ и полуинтелигенцията винаги - вкл. в рационална древна Гърция - се увличали от "популярна мистика". На това са посветени решенията на християнските събори, в т.ч. Бориловия от 1211 г. Тези решения за основен извор за изучаването на действителната народна религия (или популярна култура), която често се свързва с официалната църква и идеология "само по ръбовете".
Пейчо Пеев
24 Фев 2007 21:33
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
и кое е мистика, и шекспир и старата английска поезия е мистична тогава, и само тя ли, има ли свят където се случват по.рано нещата, има ли втори живот в небесен вид, защо са тогава земните уроци....
Д-р Тормозчиян
24 Фев 2007 21:46
Мнения: 8,152
От: Botswana
Има маркетингов потенциал за туризъм, пиар на страната и т.н

Е, как няма да съм раздразнен след такива изявления. За мен в "Ню Ейдж" няма нищо положително (думата "нюейджър" аз я използвам като ругателна), това е едно движение, което опошлява, профанизира и комерсиализира мъдростта на древни философии и учения с реална стойност. То я превръща в духовен чипс, разфасова я пакетчета и прави добри пари от нея. Типичен американски подход - от всяко нещо трябва да изкараме пари, иначе то пет пари не струва. И тъй като ти вече достатъчно си се поамериканчил, почваш всичко да мериш от гледна точка на маркетинга, пиара, коучинга и пр. Все неща, които не би трябвало да имат никаква връзка с мистицизма, духовността, мъдростта и т.н.
Второ, ти не изобщо не си започнат с учението на Дънов, а явно си чел само техни пропагандистки брошурки. Аз съм го чел още преди 30 години. По времето на реалния социализъм дъновистите бяха преследвани (наред с последователите на всякакви други съмнителни от гледна точка на другарите учения - комунизмът е много ревнива религия). Правеха им обиски, конфискуваха им книгите. По тази причина една позната ми предаде всичките книги, които бяха останали от баба й (дъновистка), да ги пазя, докато минат гоненията, щото аз бях ученик още, мен нямаше как да ме заподозрат. Бях ги скрил в един сандък на тавана и ги прочетох една по една. Но още тогава, въпреки че бяха апокрифни, преследвани и пр., те не ми харесаха - нищо вредно и лошо няма в тях, но са много елементарни, много "рядка каша". Особено пък след като се запознаеш с първоизточниците, от които Дънов е заемал и компилирал доста бездарно, няма как да се изпълниш с уважение към т.нар. Учител, независимо че е от българин, от Варна и пр.
По-късно се запознах с много хора от Бялото братство - и от старите, отпреди Девети, и от новите, след Десети. Което беше още по-разочароващо - щото все пак за едно учение трябва да се съди и по продукта му, по последователите му. А те са хора, които с часове могат да ти говорят какво бил казал учителят по един или друг житейски въпрос, но като дойде време за действия, постъпват съвсем не според учението му, а така както ги е научила средата (семейството, махалата). С увеличаването на популярността на Дънов (не е толкова голяма, 10-15 хиляди души са най-много) всред Бялото братство се развихриха такива скандали (за пари и власт, естествено), че и по-свестните сред тях (има ги, но са много малко) се отвратиха.
Така че избирането на Дънов на второ място е резултат от технологията на самата игра. Иначе той никога не би стигнал до това място. Следователно за никакви реални симптоми, явления и процеси в българското общество, наблюдавани чрез тази игра, не може да се говори. Чудя се само как Кьосев не го вижда, а се е заел да прави анализи. При едно социологическо проучване, направено според стандартите и правилата на демоскопията, резултатите щяха да са съвсем други. За какви реални явления си говорим тогава? Всички писали досега просто пълнят колонките - и нищо друго.
Пейчо Пеев
24 Фев 2007 21:55
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
признавам, чел съм го тайно, на ь още беше, на свитъци, не ме хвана, и ченгетата не, чак сега ми държи да се издам
генек
24 Фев 2007 21:56
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
За днес толкова! Но, чичо Фичо, пасионарната теория на Гумильов е интересна, въпреки че Чивилихин я напада люто.
Добави мнение   Мнения:165 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »