Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Няма социален диалог, когато няма отговорна власт
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:137 Страница 1 от 7 1 2 3 Следваща »
Братя Стругацки
02 Окт 2007 23:13
Мнения: 6,644
От: Russian Federation
Ама вярно, че са безочливи тия от тройната коалиция. Разправят, че не могат да дадат пари на учителите, понеже това ще доведе до инфлация. А тия ~10 млрд лева от еврофондовете, дето ни ги размахват, няма ли да доведат до хиперинфлация по тяхната логика?
yank
02 Окт 2007 23:43
Мнения: 355
От: Bulgaria
Няма социален диалог, когато има нагли и безумни искания. Извинявайте, но 100 процента си е чиста наглост. Ако получат 100 процента те ще са сред най-високо платените бюджетни служители. Как мислите, че ще реагират после останалите висшисти от други професии с по 300 лева заплата. Ако бяха тръгнали с някакви по-нормални искания можеше да има някакъв нормален диалог. Обаче те се изхвърлиха доста. Но даскалята са си тъпи по начало.
ОвенЕдинак
02 Окт 2007 23:43
Мнения: 1,901
От: Bulgaria
В разгара на учителските страсти президентът Георги Първанов каза, че у нас няма ефективен социален диалог. Едва ли и самият той е вложил кой знае какъв смисъл в думите си, защото нито обясни какъв трябва да е диалогът, нито даде да се разбере как могат да бъдат решени учителските проблеми.

В града на Гоце една самозабравила се директорка на техникум изхвърли от рабата вчера 6 учители.Решила да ликвидира специалнотта по облекло и шев.Под натиск на г-жа Карадашкова- директор на училището, преди време е гласувано от учителския съвен намаляване на паралелките по специалността.В резултат учителите на борсата, а директорката-ликвидатор ликува.Хвала на тИкиви директорки.
yank
02 Окт 2007 23:46
Мнения: 355
От: Bulgaria
Стругацки, доста некемпетентно е тва с еврофондовете и хиперинфлацията. Не се изказвай неподготвен, пич.
Петър Петров
03 Окт 2007 00:11
Мнения: 2,254
От: Bulgaria
Истината е, че във всеки подобен протест има поне два аспекта:
1. Чисто човешкият. Вярно е, че заплатите, които учителите получават са малки на фона на поскъпването на живота. Малки са и то от доста време насам, а не от шест години, както пише авторът. Лично аз с този аспект мога да се съглася 100%.
2. Професионалният. При него задължително има обвързване на труда с резултатите от него. Факт е, че образователната система става все по-лоша и по-лоша. Факт е, че все повече и повече родители са недоволни от нивото на образование, което дават българските училища. Аз съм един от тези родители. И тук не мога да се съглася с исканията на учителите. За 18 дни стачка не чух едно нещо, което ще направят учителите и техните синдикални лидери за да се подобри преподаването и резултатите от него. Разбирам, че повечето са готови да кажат: "Ама как бе човек, ами то няма пари?". Въпросът никога не е бил само до пари. Нали всички казват, че са "учители по призвание". Всички сме виждали много и отлично платени футболисти да нехаят за играта си по време на мач. Защо го правят? Бедни ли са? Не. ... Но синдикатите продължават да искат 100% увеличение на заплатите в рамките на година, година и половина. А какво предлагат срещу това? И защо искат само увеличение на заплатите? Защо ги няма исканията за по-добра материална база, от която да се ползват и учители и ученици? Нима всичко в училищата е по "мед и масло"? Всички ние, като данакоплатци и индиректни работодатели сме длъжни да чуем това. В противен случай съвсем скоро всеки от нас ще бъде на мнението, че става дума за прищявка. (Защо ги няма данните, числата, обосновките за тези 100%? Защо не са 120% или 90%?) Ако стачката продължи още 20 дни и се стигне до отучване в събота и/или през ваканциите, то обществото ни ще се обърне срещу стачкуващите. Всички разбираме ситуацията, но днес е много по-модерно да си против "тая държава"!! Е, в случая аз не съм. Не съм, защото не чух как тези 100% увеличение на заплатите ще направят образованието на децата ни по-добро! Нищо лично.




Редактирано от - Петър Петров на 03/10/2007 г/ 00:27:37

zlobarcheto
03 Окт 2007 00:26
Мнения: 949
От: Bulgaria
Янк, явно на тебе трябва да обясняваме по два пъти. Явно е, че причината за инфлацията не е наливането на пари от един фонд в друг.И пак ще попитам теб, както попитах и други: Ти наистина ли смяташ, че е нормално висшист да продължава 300 лв.? Аз смятам, че е унижение и че всички трябва да излизат на улиците, не само учителите. А не да скачат срещу тях, уловени на елементарната, стара като света, но ефективна въдичка "разделяй и владей". А пари има, ти не се притеснявай, сега като дойдат изборите, ще си лъсне ясно за какво е бил разпределен приоритентно държавния бюджет.
Петко Фенерски
03 Окт 2007 00:32
Мнения: 806
От: Bulgaria
До Петър Петров

Едно от нещата на което хората трябва да се научат е да обозначават границите на проблемите.

Стачката за заплати в никакъв случй не може да се обвързва с никакви искания за други неща - реформи, подобряване на работата и т.н.

Учителят има трудов договор.
Според този договор, той е поел задължения. Ако не ги изпълнява, директорът е длъжен да го осободи. ТОЛКОВА. НИТО ПОВЕЧЕ, НИТО ПО МАЛКО. Но само ако не ги изпълнява.

Ако задълженията са такива и правилата за заплатите са такива, че само със стачка може да се реши, значи стачка.

Образованието има СТОТИЦИ контролиращи експерти от МОН и РИО. Самата идея, че учителите трябва да се борят и за материалната база е нелепа.

ТЕ СА ОТГОВОРНИ ЗА ТОВА!

Редът за оправне на нещата трябва да се опрости. Задачите да се раздробят, защото Вълчев е нарцистичен, но слабо подготвен и нищо не разбира. Него го пързалят отвсякъде хората около него. Или заедно се пързялт, не знам.

Не смесвайте проблемите. Един по един!
Петко Фенерски
03 Окт 2007 00:33
Мнения: 806
От: Bulgaria
ТЕ СА ОТГОВОРНИ ЗА ТОВА! - имах предвид в предното мнение експертите, извинявм се.....
Rednik South O.Z.
03 Окт 2007 00:43
Мнения: 2,839
От: Burundi
Българското общество е слабо, обезверено и намъчено, а медиите са под контрола на комунистите и играят по свирката на станишев. Ако учителите не влязат незабавно в контакт с родителите, ще загубят.
Всяко дете си има майка и баща, имате им телефоните, говорете им, те ще ви слушат. Навъртете няколко мили разговора, ако нямат телефони ги търсете по къщите; само с лежане по паветата не става - не че е лишо, но не се знае дали е достатъчно. Държите цяла България в ръцете си. Не сте поискали, не сте го направили. Веднага, иначе ще загубите.
Петър Петров
03 Окт 2007 01:01
Мнения: 2,254
От: Bulgaria
Петко Френски,

Излиза, че учителите си изпълняват задълженията, но нещо друго им пречи и това, другото, прави образованието лошо? Може и да е така, но въпросът, който продължавам да задавам е: "Какво ще се повиши в преподаването и резултатите от него, след увеличаването на заплатите?" Истината е, че в тази стачка учителите са губещи, защото не успяват да убедят обществото в резултатите от дейността си. Ако все пак някой им даде 100%, то учителите повече няма да могат да поискат НИЩО, зашото вече са искали ВСИЧКО с тези 100%.
А за РИО и т.н. един пример. Ако едно дете има един зъб и му порастне още един, то ще имаме прираст на зъби равен на 100%. Каква е ползата обаче, след като детето не може да се храни само. Никаква. Всички си спомняме за лятната анкета при коята 1/3 от учениците не знаеха колко е числото "пи". Спомняме си още, че тази година в СУ "Климент Охридски" приемаха и с 3.00. Нищо, че РИО е отчел прекрасни резултати. Мога да продължа с примерите, но въпросът си остава: "Държавата ще даде увеличение (100%, 50% или 35%), а какво ще дадат учителите?"

Редактирано от - Петър Петров на 03/10/2007 г/ 01:05:58

Антиглобалист
03 Окт 2007 01:11
Мнения: 138
От: Bulgaria
Петър Петров, исканията, за които говориш (и не само), те ги поставяха при предишни случаи - заедно с искания за заплати. Резултатът беше, че разговорът се изместваше върху тези други искания, а за заплатите в процеса на "социален диалог" се забравяше. Пари се отделяха за "хоноруване на проектите", но не на проекти, правени от тях. И те просто решиха - исканията за заплатите ще ги поставим отделно. Само по себе си, това лично мен ме изненада. На учителите чисто психологически им е малко по-трудно, отколкото на другите съсловия да говорят за пари. Така са устроени. А за недоволството от образованието - то всъщност е недоволство от децата. Които не са виновни, разбира се, но и в учителите не е проблемът. Те просто работят в определена среда, а тази среда разяжда и тях, и децата. И нямат авторитета, който им е необходим, за да си свършат работата "като хората". Но не непременно, защото не струват като хора...
Stupido
03 Окт 2007 01:24
Мнения: 2,907
От: Belgium
Rednik South O.Z.
Петър Петров
03 Окт 2007 01:32
Мнения: 2,254
От: Bulgaria
Антиглобалист,

Нали знаеш, че първо ти работиш за името си ("..., а челяк защо живей? За една чест и за едно красно име..." ), а после то започва да работи за теб. Ако авторитет се градеше с пари, то най-добрите учители в България биха били Васил Божков и всички след него. Хубавото е, че авторитетът не се гради с пари.
Но, въпросът си остава: "Държавата ще даде увеличение (100%, 50% или 35%), а какво ще дадат учителите?"

Редактирано от - Петър Петров на 03/10/2007 г/ 01:33:31

Антиглобалист
03 Окт 2007 01:33
Мнения: 138
От: Bulgaria
Че те трябва да гарантират определен образователен минимум, е безспорно. Тук има много трески за дялане. Но за да го направят, трябва поне да виждат учениците. А след 7 клас това става все по-рядко. Те нямат право да наказват никого. По едно време бяха разрешени (от МОН) до 50 неизвинени отсъствия. Изискванията, на които учениците трябва да отговорят, могат да се видят в изпращаните всяка година от МОН сборничета с програми - има специална графа за тях. Достатъчно е да погледне човек как са формулирани, и песимизмът му рязко нараства. РИО са чиновнически апарат, назначаван по политическа линия и пряко подчинен на министъра. Големият рев за реформи, които учителите не предлагали, всъщност цели едно: ако все пак бъдат отпуснати още пари на министерството, те да отидат за хонорари и "материално обезпечаване" на проекти, т. е., в крайна сметка - да си ги преразпределят преди да са стигнали до учителите. Това става вече много години. На техните предложения поотделно никой не обръща внимание. Много години наред. Това, което все още се опитват да направят, го правят вътре в класните стаи - въпреки безумията на министерството и "помощта" на обществото. Всеки от многото последователни сривове в образованието беше предществан от някоя "реформа", за която реформаторите си вземаха парите и се изнасяха, а върху главите на учителите, опитващите се да обяснят, че това е безумие се стоварваше какво ли не. Докато накрая те млъкнаха. Но аз лично съм убеден, че е наглост от тях да искат да обучават и да възпитават, при положение че не им плащат и за "пазенето" на децата, и че обществото ни предварително е обяснило на учениците, че това са боклуци, с които не бива да се съобразяват.
Антиглобалист
03 Окт 2007 01:41
Мнения: 138
От: Bulgaria
Изпреварил си постинга ми, приятелю (ако обръщението не ти харесва, кажи). Само за авторитета: повечето пари наистина не носят повече авторитет, съгласен съм, но ако си гладен и са ти мизерни дрешките, или не можеш да си платиш таксата за университета на собствените деца, или се чудиш дали вече не са ти откачили електромера, е трудно да говориш авторитетно на учениците - сплескали са ти самочувствието. И въпреки това те правят нещо - немислимото. Много от тях имат уважението на учениците. Не всички, разбира се. В толкова голямо съсловие - хора всякакви. Взри се внимателно - ако някой друг не е взел същия ник, то от ранните години на форума съм те запомнил като много умен и много добър човек. В смисъл, че разчитам на разбирането ти - иначе не бих писал толкова дълги постинги.
Петър Петров
03 Окт 2007 01:43
Мнения: 2,254
От: Bulgaria
Аниглобалист,
Не се заяждам, но мислиш ли, че уважението към учителите ще се се увеличи, ако получават заплата от 2000 лева, а учениците продължават да не знаят колко е числото "пи"?
Sta
03 Окт 2007 01:46
Мнения: 5,780
От: United States
Имам смътното подозрение, че П.Петров не е избрал правилно кой трябва да защитава неговия и на детето му интерес. В този конфликт учителите защитатват своите си интереси. Работа на правителството е да защитава интересите на обществото. Следователно, учителите не са тези които ще предлагат какво да дадат повече. Това не работи никога. Учителите очевидно искат 100% увеличение на заплатите за абсолютно същото, което са правили досега. Правителството се крие зад общи фрази какво имало и какво нямало и не иска да ги дава. Т.е даже не му идва на ум да завиши критериите.
*
Компромиса би могъл да се постигне именно на база изискванията на П.Петров- правителството да постави цели, методика и критерии, които учителте трябва да постигнат, за да си вземат парите. Но понеже очевидно всички смятат правителството за неадекватно, разчитат учителите да свършат и неговата работа. Ами тогава трябва 3 пъти да им се вдигнат заплатите.
Антиглобалист
03 Окт 2007 02:01
Мнения: 138
От: Bulgaria
Петър Петров - ами тогава просто ще мисли как да ги научи за числото "пи", а не ще му откачат ли електромера и как да се обърне, че да не му видят дупката на обувките. Пък и защо да не му ги дадат тия още 250 до 300 лева, а да ги дават на министерските чиновници, за увеличение, което депутатите сами са си гласували, или.... Хайде да не продължавам - нататък го знаем всички. Та - ако му ги дадат, просто ще му се изравни заплатата с тая на бодигарда или на лелката, която наемат да вземе детето от училище и да го пази два часа, докато се върнат родителите му.
......................................... .....
В момента обществото ни публично заявява: Как ще им плащаш работата - те са боклуци! След което ще прати децата си при тях - да ги учат. И ще чака резултат. А ако питаш - защо и сега резултатът не е какъвто искаме, то отговорът се получава лесно - махни първите две думи от абзаца след точките.
Антиглобалист
03 Окт 2007 02:04
Мнения: 138
От: Bulgaria
Ста, за изискванията - не знам, но ако ТОВА правителство поставя методиката и критериите - децата отсега ги пиши клиенти на Софийския централен, където ще им организират ограмотителни курсове!
Антиглобалист
03 Окт 2007 02:17
Мнения: 138
От: Bulgaria
И защо всички приеха за презумция, че ако нещо става с децата ни, и това нещо не е добро, вината трябва да се търси в учителите, които не са си свършили работата? То най лесно е да обвиниш този, който не може да се защити, още повече ако по всички медии това дънят - много лесна изкупителна жертва са тези учители, но защо не се поогледате - към политиката, която се реализира спрямо младите хора, към това, с които същите тези медии ги засипват, към семействата, в които растат, към ценностите, които обществото ни налага, към организаторите на пазара на наркотиции и техните покровители, към порноиндустрията и нейните покровители, и още, и още, и още. Може да се окаже, че учителите са последната ви грижа, и че най-малко за тях трябва да се твърди, че не си вършат работата.
Sta
03 Окт 2007 02:20
Мнения: 5,780
От: United States
Ами кой да установи критерия за оценка на учителите ако не работодателя им? Може и родителите, разбира се, но е по-сложно за реализация.
*
Тука вчера бяха изказани мнения и сравнения какъв процент от БВП се отделял тук и там и как в България било същото като по света. Искам само да осветля че има някои съществени разлики. Примерно: в САЩ средното училище получава ~90% от средствата си от общината - като процент от данъка за къщите. Следователно, за да е съпоставимо дори като процент бюджета трябва да дава 10 пъти повече. Искам също да обърна внимание че твърдението че сме бедни и не можем да си позволим толкова е манипулация. Става въпрос за "процент", не за абсолютна сума.
*
Има очевадно място откъдето да се вземат парите - да се върне бройката на държавните чиновници на нивото на което Ники Вас ги завари. Тъкмо ще настане по-голяма конкуренция за добро и в учителското съсловие ще се влее свежа кръв. Тъй де, при Е-маймундйжулъци и т.н. блянове е редно да се освободи човешки ресурс. Само от разваляне на 3-5-8 формулата може и повече от 100% възможност да се отвори

Редактирано от - Sta на 03/10/2007 г/ 02:23:06

Добави мнение   Мнения:137 Страница 1 от 7 1 2 3 Следваща »