Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Премиерът Сергей Станишев бе посрещнат в Плевен от протестиращи учители. Той им благодари, че са дали знак за необходимостта от навременна реформа в т
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:178 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9
Gan(ю)гоТрий
16 Окт 2007 18:49
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Спор няма, че досега „направеното” в образованието си е боза и АНТИреформа. Но никой от стачуващите не казва „против сме антиреформите, искаме истинска реформа и каквото сабя покаже”. Вместо това някъде 50% от учителите се чувстват значими и вярват на внушенията на Янка Такавата, че образованието и държавата съществуват за да има кой да им дава заплати. Търсим способни учители – хубаво, даваме големи заплати – хубаво. Ами всички се освобождават и се привличат способните учители чрез адекватни механизми и според нуждите и стратегията на страната.
popangelov
16 Окт 2007 18:52
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
генетик, аз не държа особено да ме четеш и за отсъждаш авторитетно и без аргументи кое било пълна глупост и кое не. Задох ти въпрос, отговор не получих, но пък получих друг въпрос, и оценка, че съм повърхностен и незапознат. Това не е нормален спор, така че, извини ме, но няма да страдам от твоето пренебрежение.
Gan(ю)гоТрий
16 Окт 2007 18:55
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
.. и ако трябва, и ако искаме особено високи резултати се привличат и опитни учители от Австралия и Китай, да кажем, и им се осигурява безплатно усвояване на български език.
popangelov
16 Окт 2007 19:05
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
За сведение, тази година на изпита по български език и литература:
двойки - 42, 65%
шестици - 0, 21%
Ако, както ти особено задълбочено полемизираш, учениците, изкарали двойка идват от училища с развалени критерии, то колко ще да е процента на тези, с развалените критерии?
Средната оценка от средното образование по български език и литература на кандидастващите в СУ е над 5, 50!
генетик
16 Окт 2007 19:08
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
Gan(ю)го, тоя път единомислие
една от причините да се вдигнат са точно лудостите на министерството. Те го казват само с това, че са на площада. А и правосказателно беше изречено на няколко пъти. Що за безумие е да има повече от два (айде три) учебника по една и съща дисциплина? А диференцирано заплащане, което няма непредубедени, външно оценяеми критерии? Всичко това на фона на социално мъждукане, сведено до обслужване предимно на базични потребности.
От моя лична гледна точка - винаги съм ненавиждал работна среда без постоянство в правилата. Най-лошите шефове са тези, които се хвърлят на нещо различно всеки ден. И в частния сектор е така, и в държавния.
Освобождаване и преназначаване е технологично неосъществимо, щото там кервана си тече нон-стоп - нема кога просто да се вмести.
popangelov
16 Окт 2007 19:32
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Оценка на преподавателите от Исторически факултет на СУ за степента на подготвеност на студентите във факултета за изискванията на висшето образование в представително анонимно проучване, проведено от Центъра за изследвания на СУ през март 2005:
оценките са по петобална система, съответсват на оценките от шестобалната система в училище, няма само единица за преписване:
Двойка на степента на подготвеност на студентите са писали 17, 7 от преподавателите, тройка - 45, 2 процента, четворка - 29 процента, петица, 4, процента и шестица - 3, 2.
RAY
16 Окт 2007 19:39
Мнения: 441
От: Bulgaria
По-горе някой беше писал за тока, парното, охраната и т.н. разходи , който се правят независимо, че децата не са на училище.
Мога ли да знам, от чий джоб ще се платят масрафите ?
Петър Петров
16 Окт 2007 20:58
Мнения: 2,254
От: Bulgaria
mercury,

Геновева е права, че характерът на частните уроци е пазарен. Има търсене - има и предлагане. Няма търсене - няма предлагане. Липсата на значително търсене се предизвиква от неусвоен материал, за което не можем да упрекнем само родителите. Не вярвам родител да е по-склонен да плаща за частни уроци, наместо да изисква повече от детето си. Не вярвам и детето да иска да ходи на частни уроци, ако е усвоило материалът, който е преподаван в училище. Така или иначе частните уроци са пазарен факт, който не е криминализиран. Този пазарен факт трябва да намери своето данъчно измерение. Не съм против частните уроци, НО:
1. Нека учителите, които дават частни уроци да записват имената си на табло в училищата, в които преподават. Така, както се обявяват вещите лица в съдилищата.
2. Нека за всеки получен лев да плащат данъци и осигуровки, както и да им се признава някакъв процент данъчни разходи, например 10%.
3. Щом има статистика за приходите от частни уроци в системата на образованието, спокойно ще може да се трвърди кое е 50%, 60% или 100% увеличение на заплатите.

Редактирано от - Петър Петров на 16/10/2007 г/ 21:00:25

leon60
16 Окт 2007 21:29
Мнения: 492
От: Bulgaria
Прекалено много време отделяте за частните уроци.Няма качество без пари, а когато има пари, ще има и конкуренция.Реформа задължително е наложителна!Друго също ме смущава, как така да се забрани на други работещи, няма значение в коя сфера, да не стачкуват.
Cruella de Vil
16 Окт 2007 22:04
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
В "Медияпул" има статия за необходимите реформи в образованието, които според мене изглеждат много разумни. Наред със съкращенията на излишния педагогически и помщен персонал и освобождаването на средства за повишаване на заплатите се разглежда и идеята за ваучерите - държавата да осигуи на всеки ученик финансиране в размер на средните за страната разходи, а ученикът да може да избира училище. В частните училища наред с държавното финансиране родителите ще доплащат за екстрите. Това е напълно справедливо, след като родителите също са данъкоплатци и децата им имат право на държавно финансиране.
Мисля, че така родителите, които така и така плащат за частни уроци ще имат избор и ще плащат легално за обучението на децата си. Така мрежата на частните училища ще се разшири и ще стане по-достъпна за гражданите. Пък и учителите ще получават по-добри заплати, но пък и изискванията към тях ще бъдат по-високи.
Геновева
16 Окт 2007 22:08
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
това нещо, с ваучерите, за избора на джипи ми напомня.
Ако не ти хареса, сменяш го. Джипи-то на 6 месеца, даскалото - на година, да речем. И за разлика от джипитата, няма да могат да си пишат по 2000 ученици, щото има реален процес на обучение.
zemi si
16 Окт 2007 22:18
Мнения: 408
От: Anguilla
Ваучерната система е хубава и доста добро предложение, но пак без драстично увеличение на парите няма как да стане. Освен това ние сме далеч от Холандия или Швеция, как ще решим пробелема с циганските училища и тези които са забутини по планините, кой ще си води детето там?
Calina Malina
16 Окт 2007 22:21
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
"На работна среща днес, продължила 4 часа, представители на учителските синдикати и на МОН са взели решение да бъдат сформирани 2 работни групи, съобщи пред журналисти Янка Такева. Едната група ще работи по разчетите за 20-процентно увеличение на учителските заплати от 1 октомври, като до 1 юли 2008 г. те да достигнат 648 лв., предаде Дарик радио. Другата работна група ще пише текстове, свързани с децентрализацията на финансовите средства, както и дерегулация на стандартите за издръжка на един ученик, каза още Такева. "
Е това е голям номер. Горката Такева, горките учители...
Cruella de Vil
16 Окт 2007 22:22
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Е, то думата "ваучер" звучи малко търговски, но идеята е учениците да имат избор и вместо да се плаща за частни уроци да научават в училище това, което им е необходимо. Като чета какви са цените май частно училище е по-добре.
В Европа частните училища са разпространена практика и не са чак толкова скъпи за средния гражданин предвид субсидиите на държавата. Разбира се, няко леви пищят как така държавата финансира частните училища, но аргументът е че всички данъкоплатци имат право на държавни субсидии за обучението на децата си.
дъртреалист
16 Окт 2007 22:26
Мнения: 11,678
От: Bulgaria

А докато подскачат от оператор на оператор (у-ще),
на децата дали ще им запазват същият номер?
Или ще трупат разни идентичности от разните места?

Cruella de Vil
16 Окт 2007 22:33
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Не съм чувала в другите държави да го правят (да се местят всяка година в ново училище), но може пък в България така да стане. Вече нищо не е изненада...
Виолета
16 Окт 2007 22:48
Мнения: 2,940
От: Bulgaria
Това не е ново и трябва да стане през 2008 г.
Добави мнение   Мнения:178 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9