Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Папата все още иска да властва в християнството
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:107 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »
Федаин
23 Ное 2007 12:59
Мнения: 4,803
От: Bulgaria
Глава на църквата е Исус Христос!Евала на Синода.Много правилна позиция.Въобще няма какво да се занимава с глупости - дори руснаците са се изложили че въобще са ходили там.
Manrico
23 Ное 2007 13:03
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
А това ще ми го разтълкува ли някой във връзка с непогрешимостта на Папата?

и Аз ти казвам: ти си Петър, и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят; и ще ти дам ключовете на царството небесно, и каквото свържеш на земята, ще бъде свързано на небесата; и каквото развържеш на земята, ще бъде развързано на небесата


_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
ТАПА
23 Ное 2007 13:07
Мнения: 6,883
От: Bulgaria
Лека му пръст. На Костас.
Ку-Ку
23 Ное 2007 13:16
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Веднъж и дедо Маркс да каже нещо смислено ! Възходът на европейската цивилизация е свързан именно с отслабване на ролята на църквата. В това е силата ни, а не слабостта ни. Папата въобще не може да властва в християнския свят и то не заради схизмата, а поради това, че вярващи не останаха, християнството вече е културна общонст, а не религиозна.
Бай Мамут
23 Ное 2007 13:24
Мнения: 164
От: Bulgaria
Истински вярващият няма нужда от посредници при общуването си с Бога. Църквата днес е институция, която използва вярата на хората са небогоугодни цели. Проблемите в БПЦ се създават от марионетките (с пагони или без) на една или друга патриаршия. Най-неприятни са ми, обаче, слугите на Московската патриаршия, които сякаш забравят кой е дал християнство и свети книги на руснаците и тичат да се кланят и да целуват ръка на кагебейските си господари. Официално нашият патриарх (не сегашният, а по принцип) и точно толкова независим и самостоятелен, колкото московския. И двете църкви са автокефални. Друг е въпросът, че сегашната ни патриаршия е възстановена след натиска на съветските другари с пагони под расата.
neminona
23 Ное 2007 13:31
Мнения: 357
От: Bulgaria
Приемам забележката на Бай Илия за "първата стъпка".

Считам, че преговорите с папата трябва да продължат, но БПЦ трябва да играе ключова роля в тях, а не да се ослушва като Калфин по Косовския въпрос.
В историята на християнството никой друг църковен предстоятел не се е домогвал до ранг, равен на Римския папа, освен Българският архиепископ на "Първа Юстиниана" през 535 г., а през 11-ти век на "Първа Юстиниана и на цяла България".
Ето как започва работата:

Император Юстиниан I Велики, тракоилириец от Македония, решил да създаде независима българска архиепископия в "щастливото си отечество"

На 18 май 535 г. той издадал своята 11-та новела „Върху прерогативите на архиепископа на Първа Юстиниана“. С този акт Юстиниан I учредил архиепископия Първа Юстиниана (Justiniana Prima), към чиито диоцез включил провинциите Средиземна Дакия (Софийско), Брегова Дакия (Арчарско), Превала (Черна гора), Дардания (Скопска Македония и Косово), Горна Мизия (Северозападна България и Сърбия), Втора Македония (Охридско-Пиринска) и Втора Панония (Войводина), като преместил столицата на „славната префектура“ на Илирик от Втора Панония със столица Сирмиум в неговото „щастливо отечество“ Средиземна Дакия със столица Сердика, където построил църквата "Света София", дала новото име на града. В гръцкия текст на 11-та новела, освен горните Илирийски провинции, са включени и южните провинции Старият Епир, Новият Епир (Горна Албания), Тесалия, о-в Еврипос, Ливадия (земята между Тесалия, Епир и Коринтския провлак).

По-късно в 131-ва новела, гл.3, Юстиниан I постановил, владиците на провинциите на Първа Юстиниана, да се ръкополагат от нейният архиепископ. Той самият да се ръкополага от собствения си синод, като в подчинените си провинции да заеме ранга на апостолския Римски трон, което е одобрено от папа Вигилий. Първа Юстиниана била учредена със седалище в Охрид като абсолютно независима от Рим и Цариград. Следователно, на архиепискъпът й се дава ранг (и права), равен на ранга на Римския папа, т.е. по-голям от ранга на Цариградския патриарх, т.к. в гл. 2 на същата новела Римският папа е определен за първи по ранг между иереите, а Цариградският архиепископ - за втори.

Юстиниан забранил на архиепископът на Първа Юстиниана всякакви отношения със Солунския епископ, "за да не ги измами", т.к. той бил грък и същевременно викарий на Папата. Никифор Грегорас (* 1295 - † 1360) съобщава за събитието, че Юстиниан I бил възнаградил градът, княжеското седалище на българите-скити, с архиепископия, затова именно Първа Юстиниана се нарича "българска архиепископия" [87]. От своя страна Антиохийският патриарх Теодор IV Балсамон (1185-1191 - † сл.1195) пише в Номоканона на Цариградския партриарх Фотий (* 820 - 857-867 - 877-886 - † 891), че архиепископът на България е получил почетното си място от Юстиниан I и че прерогативите на българския архиепископ са посочени в Юстиниановата новела.

След падането на Първото българско царство, император Василий II е известен не с гръцкия мит, че "ослепил 15 хил. българи", а че възстановил независимата Българска архиепископия в Охрид - "Архиепископия Първа Юстиниана и на цяла България", която пак е била независима от Цариградската патриаршия и, разбира се, и от Римския папа.

Предстоятелите на БПЦ, които много добре знаят историята, да не се правят на n-та по ред "сестринска" църква и да се ослушват с лявото ухо, а да участват активно в преговорите, за да извлекат максимална полза за нацията.

Сънчо
23 Ное 2007 13:32
Мнения: 249
От: Bulgaria
Ами др. Манрико, Петър е "камък", та тук е използвана тази лингвистична връзка за онагледяване на ръкополагането на първоапостол Петър за камък и темел на новата религия. Католиците малце погрешно са го разтълкували в полза на римския епископ, за да го направят папа и глава на християнството, т.к. ап. Петър е проповядвал в Рим. Но, истината е, че тук буквалистиката говори за Петър, а не за римския епископ. Лесно се вижда как само едно леко интерпретационно тълкувание е в състояние да измести сюжетната линия на светото писание. Затова и в християнството като доктрина през 4-ти век надделява буквалисткия подход на библията над тълкувателния в лицето на гностицизма - любимият подход на вечната и неизтребима ерес за подкопаване на основите на християнската догма, и в основата на което култът към езотеричното познание, олицетворяван днес от масони, магове и разни троли и елфи.
Manrico
23 Ное 2007 13:38
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Туй за Петър и камъка е ясно. Въпросът е доколко вързването и развързването се отнася до наследниците на Петър - твърди се, римските Папи. Ако приемем, че се отнася само лично до Петър, ще излезе, че и Църква е имало, само докато е бил жив Петър!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Сократ-май
23 Ное 2007 14:01
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Ако не се постараем да възродим Българската православна църква и да я превърнем във фактор от поне регионален мащаб, рано или късно ще си патим.
В Русия има сили, които яко работят за Новия Рим - комбинация между православен фундаментализъм, руски идеализъм и "рационални" идеи от нацизма.
Сънчо
23 Ное 2007 14:07
Мнения: 249
От: Bulgaria
"Свързването" и "развързването", драги ми Смехурко, е възстановяването на връзката между небето и земята, респективно между Бога и човеците. Която връзка до този момент е била прекъсната след наказанието за нарушаването на забраната за дървото на познанието и изгонването на Адам и Ева от Едем. Появява се Христос и той е обещанието на Бог за възстановяване връзката Му с грешните човеци. И християнството като религия, която ще урегулира, казано на юридически език, отношенията помежду им - между Бога и хората, е призвано да стори това. И тук отново опираме до интерпретационно тълкувателния подход - буквалистки погледнато става въпрос не за непогрешимостта на папата - чрез свързването и развързването, а за непоклатимостта на дадения от Бога обет в лицето на зараждащото се християнстко учение и за, ако използваме термина непогрешимост - за непогрешимостта на това учение. И ап. Петър като първопроходец на тази нова религия, на този нов завет, като неин човешки изразител зедно с останалите апостоли, заедно с последващите отци на християнската църква, ще бъде човешкият изразител на тази небесно-земна връзка. Никъде в новозаветното учение няма персонификации, т.ч. нито папата е споменат, нито който и да било човек, който да бъде над всички човеци.

Редактирано от - Сънчо на 23/11/2007 г/ 14:16:07

Бай Драган
23 Ное 2007 14:12
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
Липаме я тон Коста! Итане о енас калос филоз му.
KaizerSoze
23 Ное 2007 14:13
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
Спорим за глупости - Папата не може и най-вероятно не иска да властва на православните. Като оставим настрана тълкуванието на историята и догмите имаме просто разлика между два различни начина на мислене - изток и запад. Двете християнски течения отразяват двата различни начина на мислене - гностицизма на изтока и томизма на късния католицизъм.
Никой не посяга на идентичността на православието...а и след толкова столетия разделение не е възможно. В този ред на мисли разделението на църквите е започнало много преди годината 1054, тази година е просто краен продукт от различните възприятия на изтока и запада.
Manrico
23 Ное 2007 14:16
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
И тук отново опираме до интерпретационно тълкувателния подход - буквалистки погледнато става въпрос не за непогрешимостта на папата - чрез свързването и развързването, а за непоклатимостта на дадения от Бога обет в лицето на зараждащото се християнстко учение.
Ще прощаваш невежеството ми, но ако става въпрос за обета на Бог, няма да се говори и за развързване - защото сам казваш, че обетът е непоклатим

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Марко Ив. Тотев
23 Ное 2007 14:18
Мнения: 1,837
От: Bulgaria
Кайзер, туй горе от православната уикипедия ли го взе?
Siol En
23 Ное 2007 14:19
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
Който иска да прочете за заблудите на папизма:

http://www.pravoslavieto.com/books/luzheu chenijata_papstvoto/text.htm
Бай Драган
23 Ное 2007 14:21
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
Преди 2-3 месеца ми писа пост от библиотеката на Патриаршията в Цариград.Беше около месец там и твореше нещо. Беше си купил лаптоп и ми се оплака , че трудно свиква с него. Попитах го какво му има на очите , дали е болен? Помислих , че е болен. Писа ми ,"ден ехо мати" Което означава , или, че очите ми не виждат или че не се е научил още да борави с него. Аз помислих , че е първото и той ме успокой.
А тя каква станала след това. Вечна му памят!
Сънчо
23 Ное 2007 14:33
Мнения: 249
От: Bulgaria
Драги ми всезнаещи Смехурко, забелязвам у теб тревожните отблясъци на светнатите по всички въпроси. Познанието е безкрен ред, ако примерно разбираш малко и от математика, чиято сходимост е към Нула. Оттам и прословутият Сократов израз - "Аз знам, че нищо не знам". Пак ти казвам - "свързването" и "развързването" са фундаменталният прерогатив на християнското учение, което съобразно личния избор на всеки човек дава оценка за него, която оценка е и оценка пред Господа. Няма как по-просто да ти го обясня.
Manrico
23 Ное 2007 14:39
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Сходимост на редове съм учил при покойния проф. Тагамлицки, та все на нещо би трябвало да ме е научил....(даже и 6 ми беше писал). Та казваш, учението ли дава оценката, която е и оценка за Бог? То това "учение" е малко размито понятие....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Сънчо
23 Ное 2007 14:51
Мнения: 249
От: Bulgaria
Точно така - учението със своя морален кодекс. Не виждам какво му е размитото. Като е всеизвестно, че не бива да се убива, краде и лъже - размито ли ти се струва, че наистина не бива? Каква е оценката за някое от посочените деяния - не е ли известно? Та именно тази оценка е печатът, с който се явяваш там, горе, най-образно казано.

Редактирано от - Сънчо на 23/11/2007 г/ 14:53:54

KaizerSoze
23 Ное 2007 14:56
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
Не...не е от православната уикипедия...беше ме хванала маркототевщината, та завърших теология. Та там се нагледах на всякакъв сорт и род православни фанатици.
Като всички други фанатици те са с капаци и настроени да "горят" хора и книги. Затова посочих само фундаменталното разминаване, между католицизма и православието, мързи ме да споря...най-малкото, защото и двете страни предполагат, че всички ще горят в ада, а аз предполагам, че Господ има много лица, за всички хора на земята - спасението не е привилегия на никого, то е за всички.
Много ми хареса Ориген. Той казва, че ада е в самите нас, ние сме си достатъчно наказание...
Все едно, бъди здрав Марко Тотев и не чети много уикипедията
Добави мнение   Мнения:107 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »