Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Красивите славянски месеци
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
mamut
10 Юли 2008 11:04
Мнения: 4,182
От: Bulgaria
чичо фичо недей бърка хасково и село узунджово(узун ова-което в турския език също се използва за наслено място предполагам от думата юва-гнездо), което било голямо село и се провеждал прочутия узунджовски панаир и близко до гр. хасково , по късно панаира е преместен в пловдив като в момента е подарен на Гергов. Хасково турското му наименование е хаскьой(произлиза от думата кьой(кьшк, кале, касаба-за населено място с масивни сгради и хас - дарение на земи от султана на заслужил приближен или притежание на земи от самия султан) по старо на име Хасково е прабългарско или римско " Марса".
Бай Илия
10 Юли 2008 11:10
Мнения: 2,234
От: Bulgaria
Чичо Фичо, във връзка със смяната Казанлък - Котелник, ти предлагам и друга теория: казъм (къзъм) вместо казан (котел). В спомените на Чудомир съм чел, че през турско по тези земи минава висш турски големец и удивен от хубостта на тамошните деца възкликва "Акчаи къзънлък!" т. е. "Бели (хубави) деца!". Това, разбира се е само една теория от много такива. Чудомир е бил уредник на музея в града и доста информация е събрал в тази връзка. Даже има публикации именно за произхода на името Казанлък. Има и още една: преселници от Крън основават града и го наричат Крънлък - Кърънлък и един ден досадна муха каца на "р"-то и като отлита оттам остава една черна точка и така "р"-то заприличва на турската буква "з" и става Къзънлък, впоследствие Казанлък.
За Ямбол знам, че произлиза от Дианаполис (град на Диана)- Диампол - Диамбол - Ямбол. Между другото, един ямболчанин преди години духовито заяви, че Ямбол произлиза от "ям бол", демек "ям много", или по точно "храна има бол".
За Сливен, така е, сливат се три реки - Асеновска, Коруча и Новоселска. Турците са му казвали Ислимие.
Hugin
10 Юли 2008 11:15
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Хубавите имена на месеците са измислени от некой творец-патриот.
Не може календарът, по който живеем да е измислен от римляните, а имената на същите месеци от поляците.
Излишни напъни за фалшив патриотизъм. Все едно да въведем българския календар и никой да не знае в кой месец сме и коя година.
12-ти АЛЕМ 129-та СВИНЯ от Атила.
Баси!
Hugin
10 Юли 2008 11:19
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Освен това, ако броим от съвременните български водачи, годините требва все да се казват МАЙМУНА.
3 МАЙМУНА от Желю. 6 МАЙМУНА от Гоце. И т.н.
Щото на маймуни ни направихте...
читател_1
10 Юли 2008 13:21
Мнения: 1
От: Bulgaria
Фичка, голЕм полиглот го даваш, но нещо източниците ти нефелни, или лошо ги превеждаш. С лека ръка даваш "компетентни" мнения, без въобще да си имаш някакво понятие от съответния език - в случая турски. Преди време твърдеше, че долма било кълцано, а сарма било пълнено и дълбокомислената глупост, че гръцката заемка била правилна, а нашата не. Нека те открехна та да не се излагаш и да не заблуждаваш форумците. Глаголът dolmak/долмак означава пълня, а глаголът sı rmak/сърмак/ - свивам, завивам. Падежът е отделителенq, а не там, както неправилно си го превел от източниците си.
А за градовете просто не ми се спори - не си достатъчно компетентен да определяш кои имена произлизат от турски и кои не.
plamen12318
10 Юли 2008 13:40
Мнения: 1
От: Bulgaria
Интересна статия. Още за славянските имена на месеците има тук.
Чичо Фичо
10 Юли 2008 13:42
Мнения: 24,838
От: United States
Може да измислена от Богоров, но по-вероятно е да я е взел от чешки. Чехия била най-индустриализираната провинция на Австрийската монархия. Самолет е взета от руски (бълг. предложение птичак от фр. авион), гара - от френски през румънски.

Бай Илия,
Чичо Фичо
10 Юли 2008 14:02
Мнения: 24,838
От: United States
Брайтмане,
Пак не си наясно по въпроса. Повечето от тия градове са нови, възникнали през турско, и не са им известни други стари имена, споменати са за пръв път в турските тефтери. Йоанополис също не е съвсем българско име и у нас в 19-20 в. гръцките имена на градове са били даже още по-нежелани от турските.

Benedicta,
В средновековието (14 в.) Загора се наричала по-скоро североизточна България, виж италианските "портулани" (морски карти) - Търновград и Варна били Загора, бълг. цар бил наричан и император на Загора. Дубровнишката грамота на Иван Асен давала на дубровничани да търгуват "по цяло Загоре" (колониите им били в Търново, Видин, София, Пловдив, Русе, Никопол, Силистра, Провадия, Шумен, Разград и Варна). Оттатък Стара планина била "РоманИя". Спомни си песента за Яна - "Загоре, Загоре, мило наше село". Моми от Балкана, които жънат в Старозагорско (пуста РоманИя), отиват на романЯ. Според Иван Хаджийски старозагорци наричали габровци "загорци", а габровци старозагорци - "романци".

Според мене не е сигурно, че имената Ески и Йени Заара идат от Загоре, "мистификацията" е, че термина Загоре бил обърнат (или по-скоро върнат в първоначалното си значение) през възраждането - да означава Старозагорско (зад гората, зад планината спрямо Търново или Плиска). Ст. Загора има други стари имена и доколкото знам се е водил спор за сегашното.

Редактирано от - Чичо Фичо на 10/7/2008 г/ 14:04:00

Vute Graovski
10 Юли 2008 14:22
Мнения: 2,225
От: Poland
Статията е поредното потвърждение на факта че ние българите сме славяни, само форумните "арийци" се праят на улави и ни търсят там където ни няма.
Федя
10 Юли 2008 15:00
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Статията е пълна "боза". Нищо не се разбира. Пълна е грешни умозаключения. И доказателство за тове е:
по копан на гълъбица [царевица] време, копане кукуруз,

Каква гълъбина, каква царевица, какъв кукуруз са копали по българските земи през ранното средновековие?
Ачо
10 Юли 2008 15:10
Мнения: 692
От: Bulgaria
Чичо, привет!
Всъщност средновековното име на Силистра Дръстър/Доростол идва от Durostorum, а наистина е възможно Силистра да е от втората част на римското ad Istrum.
Влак не идва от чешки и не пряко от "влачи", а от френски.След появата му са го наричали трен, от френски train, което пък е отглаголно съществително от trainer, влача, влека, тегля.После Богоров е превел трен на български/trainer-влача-train-влак/.Не съм срещал думата влак в друг смисъл, възможно е да е от категорията драсни-пални-клечица, т.е.изкуствена, по уподобяване.
Карамфилов
10 Юли 2008 15:14
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Чичофобията пак е заразила Форума

Ама пък, лошо няма. Повече хора имат стимул да пишат и става по-интересно.
*
Хаджиниколов "Откъде се навъдиха тези оперени "европейчета", хехе?"
Изпозването на чуждици е както естествен процес, така и резултат на "криворазбрана цивилизация". Не може да се слагат двете под един знаменател. Езикът пак ще страда, когато се заменят общоприети, звучни, ясни чуждици с неразбираеми и объркващи новосъздадени "родни" думи.
Както многократно се каза тука, английския се е развил, като върху англо-саксонската (с немски корен)‌ основа е наслагвана норманска (френска) лексика, но кой се притеснява от това?
А за твоя пример, немците също употребяват "чао" на общо основание и никой не им се смее.
Homo faber
10 Юли 2008 15:23
Мнения: 34
От: Bulgaria

"Богоров, Вазов, Балан, Казасов, П.Р. Славейков и др., и др."- поклон пред тях! - но и това достопочтено събрание забрави за първомъчениците, възстановявали българския език - (Паисий), невероятния Софроний, Берон, Раковски и др., и др.
Г-ну Германику препоръчвам да помисли защо един толкова удобен, общодостъпен, универсален език като есперанто не може да се наложи. И аз всеки път правя справка "листопад"октомври ли е или ноември, но не преставам да съжалявам, че не сме запазили старите славянски названия - те не са просто думи, те създават в съзнанието и подсъзнанието асоциации, картини, емоции, характерни за славянския бит и душевност - затова са ценни за нас, а не за оня от джунглата, напр.- той си цени своите! Роботът чудесно поминува с еднозначен, лишен от емоционалност и претенции за естетичност език - но човекът, слава богу, все още има нужда от тях! И добре, че и ЮНЕСКО го знае, та толкова държи на културното своеобразие!
Benedicta
10 Юли 2008 16:34
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Чичо Фичо, специално за теб да научиш къде е Загоре...

Загоре (известна още като Загора, Загорие и Загориа) е историческото название на областта между Средна гора на север, Чирпанските възвишения - на запад, Черно море на изток и Родопите, Сакар и Странджа на юг, намираща се на територията на днешна България.

Име
Името има славянски произход и означава буквално „зад гората“. Но тъй като гора в повечето славянски езици означава планина, името по-правилно би било да се преведе на съвременен български като областта зад планината. Областта е кръстена от славяните при заселването на юг от Мизия в началото на VII век и вероятно първоначално така е била наричана цялата Горнотракийска низина

От уикипедията го постнах
otvrat
10 Юли 2008 16:39
Мнения: 22,522
От: South Africa
Рехав си, Фичка. Трябваше за тези няколко часа повече да се подготвиш. Но това е простено на един "дипломат".
gregory
10 Юли 2008 16:40
Мнения: 555
От: Bulgaria

Листопад е ноември и е единственото красиво име.И по смисъл, и по звучене. Останалото са брътвежи по КАМЕНИНСКИ.
Бай Илия
10 Юли 2008 16:51
Мнения: 2,234
От: Bulgaria
Пламен, хубав линк си дал. Наистина имената на месеците звучат красиво.
blue_fish
10 Юли 2008 16:56
Мнения: 331
От: Bulgaria
Интересно, на украински Февруари също е Сечем, а Октомври - Листопад.
lalleen
10 Юли 2008 17:06
Мнения: 53
От: Bulgaria
Изконните славянски думи, които защитавате са си директно взето от други славянски езици. Сега да не кажете, че Богоров е измислил думата "влак" чехи и поляци са си нямали такава дума, че са я взели от българския. as
Orlin
10 Юли 2008 17:08
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
Загорите са мистифицирани и също турски по произход ...

.
Съжалявам Чичо ама много грешиш поради старанието си да направиш от Южна България турска провинция. Загорието е с тотално славянски произход и Benedicta вече обясни.
Само още един факт. Област зад гората има и по други славянски ширини.
Между Моравия и Словакия има едно Захорие и се нарича така по същите причини. Е малко е по различно изговарянето, но славянските езици са различни. И нататък има градчета с подобни названия - Девин, Трнава и т. н.

И пак ти думам немой да правиш от османскте терористи български граждани щото се лъжете с топлата вода около Константинопол.
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща