Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Крехки гиганти
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:184 « Предишна Страница 5 от 10 3 4 5 6 7 Следваща »
Гн Фотон
23 Сеп 2008 15:25
Мнения: 1,612
От: Finland
Един имот миналата година се продаваше за 19000 лева. Сега е обявен за 19000 евро. Има ли такъв банкер, който ще ми даде 25000 евро заем ако му обещая да му върна парите до 5 години, на година по 5000 евро +8% лихва, но нищо не излиза понеже продажната му цена сега няма и 5000 лева, а никой го и не иска. Оказва се че има и той е американец и ми е дал парите. Та парите са у мен. Или по-точно книжата, обещаващи тези пари. Но книжата никой не ги бръсне и аз имам няколко хартийки. Те тука е скрито кучето, май...


Редактирано от - Гн Фотон на 23/9/2008 г/ 15:27:27

Сирена
23 Сеп 2008 15:32
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Аааа, Фотоне,
като идеш в банката, тя ти дава пари. Не книжа. Значи парите са в тебе, гиди хитрецо. И си траеш, а?!

Сирена
23 Сеп 2008 15:34
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Освен ако не си ги дал на вуйчо ми, за тоя имот. В който случай се извинявам и бегам при вуйчо да му искам заем, щот у банката парите свършили.

Сирена
23 Сеп 2008 15:38
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Спирам сирената Милчо, загадката е разгадана. Извинявай, че бех толко настоятелна, ама ако още от началото беше казал "ми не знам къде са тия пари" немаше така да е. А ти - я Маркс, я некви прими, я....

Сирена
23 Сеп 2008 15:45
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Или да резюмирам за последно (надявам се):
Инвестиционните банки изиграха огромна социална роля и инвестираха вложените в тях средства в строителството на жилища. за което. Лошо, че без да питат вложителите си, които вече си имат такива и тия им идват в повече. Но пък добро за населението, което иначе жилище през крив макарон щеше да гледа.

Гн Фотон
23 Сеп 2008 15:49
Мнения: 1,612
От: Finland
Сирено, ти що си не траеш? Парите у мене, у вуйчо ти или у някой друг намазан, той как си трае, а ти, ще бягам при еди кой си...
Останах си с пръст в устата. Като само пооткрехнах Маркса навремето, де да му бях изчел '-мовете сега нямаше да питам къде са парите, а едно 15-20% щяха да са мои, ама не.
Няма да кажат къде са парите и т'ва е. Щото чилик-челяк.

Caravaggio
23 Сеп 2008 15:49
Мнения: 13,610
От: Italy
Инвестиционните банки изиграха огромна социална роля и инвестираха вложените в тях средства в строителството на жилища.



Гн Фотон
23 Сеп 2008 15:50
Мнения: 1,612
От: Finland
А Сирено, не! Това беше преди 2 века. Сега къщя няма.

Сирена
23 Сеп 2008 16:16
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Ми Караваджо, така излиза. За жилищата де. За социалната роля си беше майтап. Или може би не. Знам ли и аз. Чакам, чакам някой специалист да каже (къде са парите), ама няма. И почвам да си фантазирам.

Gozambo
23 Сеп 2008 16:25
Мнения: 7,892
От: 0
К-9,
по времето на Голямата депресия са ги оставили така да фалират, с идеята, че пазарът ще оправи работата. Така я оправил пазарът, че депресията обхванала целия свят и докарала Втората световна война.
Казваш, едни фалират, други се развиват и тоива е животът. В момента са само едни, които фалират. Няма други, които да се развиват. Тези едни, които фалират са монополисти и така са навързани, че всички фалират. Фалира цялата банкова система и затварят сектора.
Вие не можете да разберете, че свободен пазар няма в живота. Има един вид банки-монополисти, корпорации-монополисти, гиганти, които държат цялата икономика в ръцете си и рухнат ли те, рухва и икономиката, и тези монополисти се борят тридесет години държавата да не ги контролира, за да правят каквото си искат. Това не е свободен пазар. Това е независимост на няколкото монополиста от контрола на държавата. За да има други, които да продължат, то трябва да има други видове финансови институции, които не са обвързани с настоящата банкова система. Но всесилният според вас пазар не може да роди други видове финансови институции, защото всяка финансова институция действа според някакъв закон. Аз имам идея да друг вид банка, която в момента не съществува. Но нито мога да я основа и да заработи, защото трябва специален закон за нея. Нито мога да отида с идеята си в Конгреса, те да ме заслушат и да приемат веднага отделен закон въз основа на идеята за моята банка. Нов вид банка, почиваща на съвсем други принципи от досегашните, работеща независимо от досегашната финансова система, достатъчно разпространена, незасегната от кризата, това би било изход за икономиката и в този случай би се оставило всичко на пазара. Но такъв вид банка няма. Няма и да има скоро. Моята банка ще си остане само в моите мечти. Създаването на нов вид банка би означавало създаване на нов вид пазар. Но пазарът колкото и да е свободен, не може да ражда пазар. Всеки вид пазар се организира от държавата или от владетеля, които определят мястото, реда и налагат правилата за работа на пазара.
Сигурно ще се сетиш за пазара за наркотици, които ти изглежда стихийно възникнал, но аз лично не си представям банкова дейност, организирана по този начин. Нелегално да се срещаме по кьошетата и да си обменяме пликове с пари!
Mitev
23 Сеп 2008 16:30
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
OLDMAD:

"Простата логика" показа само едно - след "брилянтното" управление на семейство Буш, САЩ се върнаха 20г. назад.
Жалко за което...


По-скоро след "брилянтното" управление на кукловодите на семейство Буш....
Всяко зло за добро, въпросът е кое е доброто в случая. Дали например ще се сетят, че в случая САЩ усещат студения полъх от сянката на войната в Ирак, Афганистан и т.н. Огромните военни разходи не може да не се отразят даже и на най-мощната икономика, но тук по този въпрос се мълчи.
rki
23 Сеп 2008 16:35
Мнения: 20,973
От: Albania
Аз имам идея да друг вид банка, която в момента не съществува. Но нито мога да я основа и да заработи, защото трябва специален закон за нея. Нито мога да отида с идеята си в Конгреса, те да ме заслушат и да приемат веднага отделен закон въз основа на идеята за моята банка. Нов вид банка, почиваща на съвсем други принципи от досегашните, работеща независимо от досегашната финансова система, достатъчно разпространена, незасегната от кризата, това би било изход за икономиката и в този случай би се оставило всичко на пазара. Но такъв вид банка няма. Няма и да има скоро. Моята банка ще си остане само в моите мечти. Създаването на нов вид банка би означавало създаване на нов вид пазар. Но пазарът колкото и да е свободен, не може да ражда пазар. Всеки вид пазар се организира от държавата или от владетеля, които определят мястото, реда и налагат правилата за работа на пазара.

Искам и аз от тази дрога.
Mitev
23 Сеп 2008 16:38
Мнения: 20,056
От: Bulgaria

Meto ot Interneto:

какво значи ЗУНК


Закон за уреждане на несъбираемите кредити.


Gozambo
23 Сеп 2008 16:44
Мнения: 7,892
От: 0
Сирена,
ти отново питаш къде са парите на загубилите ги.
Представи си, че си купила къща за половин милион, преди балонът с надуването на цените да се спука. Спуква се балонът и къщата ти вече струва наполовина. Ти си загубила двеста и петдесет хиляди. Онзи, който според теб те е завлякъл с двеста и петдесет хиляди и той си е купил къща с тези пари. Но при падането на цените и той е загубил половината. Третият, който е завлякъл вторият и той си е купил къща..... и т.н.
Надуваш балонът с цените на имотите, всички имат много пари. Спуква се балонът. Всички остават без пари.
С акциите на предприятията. Купил си акциите за сто долара. Сега ги продаваш за десет парчето. Преди компанията струвала много. Сега нищо. Ще питаш къде са отишли парите? Окрали са ги и са си купили къщи преди са спука балонът.
С две думи, мътна работа.
Попитай Хърсева.
Mitev
23 Сеп 2008 16:49
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Ганю /го/ трий:
"... Чрез контролиране на входа/изхода червената номенклатура източваше парите като снабдяваше заводите с прескъпи суровини и им "изкупуваше" за стотинки продукцията и после пласираше на международни цени..."


Но някой да не си помисли, че всеки сульо и пульо е могъл да застане на входа и да продава скъпо на производителя или на изхода и да му изкупува на безценица произведеното. Тези позиции бяха само за винаги верни на Партията кърмилница.
Rednik South O.Z.
23 Сеп 2008 16:57
Мнения: 2,839
От: Burundi
От години пиша за пълзящия социализъм в америка. Не съм изненадан от ставащото. Тая дълбока смяна на концепциите която сега си намира материализацията в икономиката, е във въздуха от години, но първоначално се осъществи в образованието и обществените дисциплини. Там беше първата метавойна и тя приключи отдавна, с пълен разгром на класическия европейски капитализъм, който, на полето на идеите, отдавна е наврян в миша дупка, кранчето му е прекъснато. Последната пречка пред похода на американския социализъм беше премахната с падането на съветския съюз. Идеологически и икономически доктрини, които бяха удържани поради близката им афилиация с модела на врага от студената война и бяха държани на тъмно и тясно в университетите, сега се прилагат в цялата им мощ. Това, което върви е една малка октомврийска революция, само че по-постепенна и по-безкръвна....
Мащаба на промяната е твърде голям и и дума не може да става да се обобщи в момента. Тя нама и да се укроти скоро, имплементацията на концепциите на американските обществени науки едва сега започва. За съжаление не съм оптимист. Социализма винаги и навсякъде е бил едно и също - лицемерие, стагнация като следствие на лицемерието и ограбване. Демократите са новите болшевики. Само дето са се поучили от трагичния опит на съветските и кръвта се лее само по перодръжките - освен в местата, където правят изност на демокрация, разбирай износ на революция по ленински и т.н. марксистки експерименти, т.е. ирак и афганистан. Бъркат обаче изключително тези, които си представят американската икономика като рухнала - загниването ще е бавно, а америка ще си остане икономическа свръхсила номер едно за още много десетилетия - а може и за по-дълго.
rki
23 Сеп 2008 17:02
Мнения: 20,973
От: Albania
От всеки според възможностите му, на всеки според потребностите му.

__________________________________________ _____________________
Profits privatized, losses socialized
йети
23 Сеп 2008 17:02
Мнения: 847
От: Bulgaria
Сирената вдигна палчето на СОЦИАЛНИТЕ банки, дет дали на потребителите 200000 лв. на заем (10% годишна лихва примерно за 30 години) да си купят по една панелка, която обаче струва 30000 лв реално. И сега всички горди собственици на недвижими имоти требе да фърчът от възторг, щот след триесе години ще си получат нотариалните актове. Колко мъка има по този свят, боже!
Господ здраве да дава да дава на.......... потребителите.
Gozambo
23 Сеп 2008 17:06
Мнения: 7,892
От: 0
Сирена,
казваш, губят се "реални пари".
Какви реални пари се създават, когато надуват балона с цените на жилищата и ти без нищо да правиш, твоята къща си вдига цената двойно и тройно? Аз мисля, че в голяма степен това са загубените пари, които са отишли там, откъдето са и дошли.
Корените на проблем наистина са там, че изнесоха производствата и хората нямат пари, за да си плащат моргичите. Но още по-дълбоките корени са в това, че жилищата изобщо не би трябвало да са обхванати от международната финансова система. Строителството и продажбата на жилища би трябвало да са предмет на местни пазари. Врътката- кредити за жилище и честата продажба на жилища направи така, че никой в Америка да няма собствено жилище, всички жилища да принадлежат на банката, а банката да принадлежи на ..... Фичо да каже на кого! Това е ненормалното. Всеки американец да изплаща моргич е начин за заробване на хората, това си е чисто плащане на данък, но не към държавата, а към собствениците на банката. Хората са живяли в жилища преди да е имало подобна финансова система, ще живеят в тях и след нея. Хората ще живеят в тези жилища и ако масово откажат да плащат моргичи, та и държавата да не може да спаси банките. Нека жилищата се обезценят в такава степен, че да позволи хората да си ги изплатят бързо и да станат реални собственици на жилищата си.
Три неща са необходими, за да се изхвърлят Моше-тата като данъкосъбирачи- градоустройствени решения, които да направят градовете градове, а не временни поселища. Промяна на строителния код, който да наложи строителството на трайни жилища, а не на временни постройки, които падат без основен ремонт на всеки десет години. Изключване на международната иили националната финансова система от пазарът с жилища. Градове като градове, трайни жилища, та да знаят хората, че като станат собственици на къщата ще могат и внуци да живеят в нея и вън международните мошеници от този пазар. Къщата е за живеене, не е за инвестиции, не е за бизнес. Да инвестират парите си в нови технологии, в нови енергии и прочие!
Rednik South O.Z.
23 Сеп 2008 17:08
Мнения: 2,839
От: Burundi
Тая икономическа "перестройка" която върви в момента, беше върха на сладоледа в теоретичната kултурна антропология през втората половина на 90-те. Написаха се учебници, направиха се "прогнози", мина една идеологическа вълна, която подави всичко останало и т.н. Ботъмлайна беше че глобалното общество е симптом на единната комунистическа държава, предсказана някога от Маркс, и доказва правотата на теорията му. Всичкото теоретик на антропологията, което четеше лекции в добрите университети, градше контурите на неизбежния социализъм и отпадането на националните държави като етап от историческия материализъм, предсказан от Маркса, но с други думи. Краткия ми персонален коментар е, че антропологията винаги е била слугиня на силните на деня - още от колониалните времена са я използвали да крият материалните си интереси с "научни" постановки.

Редактирано от - Rednik South O.Z. на 23/9/2008 г/ 17:09:53

Добави мнение   Мнения:184 « Предишна Страница 5 от 10 3 4 5 6 7 Следваща »